Gönderen Konu: Fotoğrafçılık nereye gidiyor?  (Okunma sayısı 9560 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı protist

• Üye
    • Profili Görüntüle
Fotoğrafçılık nereye gidiyor?
« : 12 Şubat, 2015, 10:51:00 »
Merhaba arkadaşlar,
Dijital fotoğraf makinelerinin yaygınlaşması ile fotoğrafçı saysında ya da fotoğraf çeken, paylaşan sayısında büyük artış yaşandığına hepimiz şahit oluyoruz. Fakat anlamlandıramadığım bir çelişki, bu artışla zıt olarak fotoğraf dergilerinin sayısında azalma yaşanmakta...
Hemen aklıma bu soru geldi "bizler fotoğraf mı çekiyoruz yoksa fotoğraf sanatını mı katlediyoruz?"
Tabi ki hepimiz fotoğraf çekiyoruz, fakat makinelere, lensler ve bilimum ekipmanlara verdiğimiz önemi fotoğrafın kendisine verebiliyor muyuz? Çektiğimiz fotoğraflarda kurguya, kompozisyona, temaya, neyi anlatmak istediğimize vs. vs. ne kadar önem veriyoruz. Veya çektiğimiz bir fotoğrafın bir başkası tarafından değelendirilmesine, eleştirilmesine ne kadar açığız.
Bu bir özeleştiridir, birilerini yerme veya kınama amaçlanmamıştır.
Fotoğrafçılığın daha iyi yerlere ulaşması ümidiyle....
Pentax K3
Pentax K10D
Sigma 8-16mm
Sigma 17-50 f2.8
Pentax 100mm f2.8 Macro
Tamron 28mm f2.8
Pentax F50mm f2.8 Macro
Pentax 18-55 DA L
Vivitar 2X macro Teleconverter

Çevrimdışı ozbay08

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fotoğrafçılık nereye gidiyor?
« Yanıtla #1 : 12 Şubat, 2015, 11:16:30 »
zamanın ruhu  diye bir olgu var. bunun karşısında hiç bir güç duramaz.  sen ne kadar çabalasan da boş, düzeysizlik alıp başını gidecektir. 50 -60 yıllık fotoğraf dükkanları kapanıyor,kapanmaya da devam edecek. koskoca 130 yıllık Kodak iflas etti. dergiler de kapanacak,çünkü millet artık fotoğrafçılık konusunda bilgileri internetten,youtube tan falan öğreniyor.  ve artık klasik dergicilik anlayışı da bitmek üzere çünkü e-dergi diye bir şey var. baskı maliyeti yok,dağıtımı kolay.  isteyen herkes e dergi çıkartabilir.

Aslında pentaxtürk olarak e-fotoğraf dergisi çıkartsak fena olmaz.
Sony a6000
Pentax SMC-DA 16-45mm f/4 ED AL
HELIOS-44M-6 58mm
Sony HX300
Raynox DCR-250 Super Macro
77mm Hoya pro1 slim CPL+uv filtreler
lowepro 100 aw çanta
SLIK F-730 TRIPOD

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 12 Şubat, 2015, 11:23:48 »
Hemen aklıma bu soru geldi "bizler fotoğraf mı çekiyoruz yoksa fotoğraf sanatını mı katlediyoruz?"

Maalesef günümüzde çoğumuz fotoğraf çekiyoruz düşüncesinden yola çıkarak fotoğraf sanatını katlediyoruz.
Ekipman çılgınlığı, bilgisayar müdahaleleri ve en önemlisi fotoğraf alt yapısı olmayan bazı kullanıcıların kimi fotoğraf forumlarında istedikleri gibi at koşturmaları, kendilerini "üstad" yakıştırmalarıyle kompozisyon, kadraj ve perspettiften yoksun görüntüler yayınlamaları bunun göstergesidir.
Paylaşım diye adlandırılan bu fotoğraflar ve yazılar belli bir süre sonra çöp ve ölü link haline gelmesi forumların cazibesini kaybetmesine neden olmaktadır. Arşivlik ve başvuru kaynağı olması gereken fotoğraf forumları duygusal yorum ve cafeforum özelliğine dönüşmektedir.
Fotoğraf birikimi olan kullanıcılar buna benzer oluşumlardan uzak durmak ve birikimi olmayan kullanıcıların itibarsızlaştırma çabalarından bu şekilde fotoğraf forumlarına girmemekte; bilgi birikiminden kullanıcılar mahrum kalmaktadır. 

Çevrimdışı ozbay08

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Şubat, 2015, 12:20:23 »
fotoğrafın bir sanat olduğu bile tartışma konusu,bazı ünlü fotoğrafçılar fotoğrafın sanat olmadığı görüşündeler. bunların başında ve en tanınmışı Ara Güler. fotoğraf sanat değilse kimse sanatı katletmiyor.

Ayrıca lomography diye de bir akım var, kural  tanımazlık akımı. her zaman yerde, nasıl istersen öyle çek.kural mı? o da ne
Sony a6000
Pentax SMC-DA 16-45mm f/4 ED AL
HELIOS-44M-6 58mm
Sony HX300
Raynox DCR-250 Super Macro
77mm Hoya pro1 slim CPL+uv filtreler
lowepro 100 aw çanta
SLIK F-730 TRIPOD

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 12 Şubat, 2015, 12:41:37 »
Ara Güler'in mizacını okumak gerekir...
Ara Güler kısa yoldan sanatçı olunmayacağını belirtmek için "1000-2000-TL DSLR alarak" yapılan çalışmaların yani fotoğrafın sanat olmadığını dile getirmeye çalışmış.
Resim kalemle çizilir ve "Leonardo" için sanatçı demek zorundasınız, Fotoğraf ışıkla çizilen bir resimdir... "Ara Güler" için fotoğraf sanatçısı demek az olur, hayatını bu görüntülere adamış.
Günümüz fotoğraf makinesi kullanıcılarının kısa yoldan ve pahalı ekipman, bilgisayar teknolojisi kullanarak "üstad" veya "Fotoğraf Sanatçısı" ünvanını kendine yakıştırması basitlikten kaynaklanıyor.
Lomography veya Lomografi diye tabir edilen ve analog fotoğraf makinelerle oluşturulan bir nevi bir ideoloji. Bayat filmler ve basit eski fotoğraf makinesi kullanılarak çekilen fotoğraflar teknoloji yoksunudur, asıl amaç kompozisyonu oluşturmaktır. Zaten sanatçının hedefi kompozisyonu oluşturmaktır, bir nevi belgeseldir.

Çevrimdışı protist

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 12 Şubat, 2015, 13:51:22 »
Tartışma farklı platformlara kaymış gibi, ama olsun bu konular da tartışılmalı...
Dergilerin çağ dışı kaldığına ve internet ortamına kaydığına vurgu yapıldı. Derginin basılmış veya internet ortamında olmasının hiçbir anlamı yok, içeriği önemli. Dijital fotoğrafçılıktan sonra kurulan fotoğraf sitelerinin ömürlerine bakarsak ne demek istediğimi anlayacasınız. Sanal ortamda ekipmanlar konusunda yapılan değerlendirme ve tartışmaların ne kadarı fotoğraf için yapıldığını bir araştıracak olusak konu daha iyi anlaşılacaktır.
Fotoğrafın sanat olup olmadığı ayrı bir tartışma konusu... Bir yapıtın sanat olabilmesi için estetik kaygısı taşıması, sahibinden izler taşıması gerekir. Bu anlamda çekilen her fotoğraf sanat değildir. Bazen hiçtir, bazen belgedir, bazen de sanattır. Bazen sanattır çünkü, eser sahibinden izler taşıyan estetik yapıtlardır.
Fotoğrafçılıkta dijital uygulamalar eleştirilmekte... Fotoğrafın estetik yönünde iyileşmeleri sağlayabiliyorsa olması gerektiği düşüncesindeyim. Ama hdr tekniği diye heder edilen pek çok kareyi de biliyoruz. Örnekler daha da artırılabilir.
Kısacası fotoğraftan çok ekipmanların ön planda olduğu bir dönemi yaşıyoruz.
Pentax K3
Pentax K10D
Sigma 8-16mm
Sigma 17-50 f2.8
Pentax 100mm f2.8 Macro
Tamron 28mm f2.8
Pentax F50mm f2.8 Macro
Pentax 18-55 DA L
Vivitar 2X macro Teleconverter

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 12 Şubat, 2015, 14:43:22 »
Aslında pentaxtürk olarak e-fotoğraf dergisi çıkartsak fena olmaz.

Hemen cevap veriyorum. :) Özellikle şahsi olarak maddi yol ile de desteklerim. Gönüllü arkadaşlar benimle irtibata geçebilirler. Sürekli hale getirmek çok iyi olur. Bilgi paylaşınca kişilere ulaşınca güzel oluyor. Ama lütfen başlık sahibini rahatsız etmemek adına söylüyorum, bu konu bu başlıkla konuşulmasın. Ayrı bir başlık ile soru/cevap şeklinde tartışabiliriz.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 12 Şubat, 2015, 15:58:42 »
Her şey sadece ego. Hakikaten ego.

Polemik yaratmak değil amacım tabiki. Öyle algılansın asla istemem. Ama kendime göre Türkiye bazlı bazı tespitlerimi paylaşayım istedim.

25 yaşındayım ve abartmıyorum 20 yıldır fotoğrafın içindeyim. Anasınıfında beslenme çantamla laboratuvara geçerdim. Çok ilgim olmadı aslında bu fotoğraf işlerine. Amacım yardımcı olmaktı hep. Ekmek teknesi sonuçta. :) Ama bazı şeyler ister istemez öğreniliyor. Ona rağmen hala fotoğraf eleştiri kısmında faal olamıyorum. Biliyorum diyemiyorum kendime. Eleştirim renk tonlarına oluyor genelde. İnsan biraz da haddini bilmeli diyorum kendime. Ustalar okursa? Bilmiş gibi konuşup ego yapmak iyi de bilenine denk gelmek sert bir kayaya çarpmak gibi.. :) Rezillik.

3 ay önce fotoğrafa başlamış kişilere bakıyorum. Tabi ki yorum yapsınlar. Tabi ki fikirlerini paylaşsınlar. Ama o, usta biri karşısındayken "ben fotoğrafın cahiliyim. Bak o benden iyi. Onu yerden yere vurmaya çalışıp egomu tatmin etmeyim onu pek sevmesem de ona saygı göstereyim. Ondan bir şeyler öğreneyim." demiyor. Neden? Ego...

Fotoğraf dergileri de keza böyle. İsim verip tüm piyasayı allak bullak edip dengeleri değiştirmek var da neyse... :) İsimsiz eleştireyim. Bir fotoğraf kurs eğitmeni makine mühendisi. Ama yurtdışına geziler düzenliyor. Bilmem kimlere özel dersler veriyor. Karşıma geçmiş anlatıyor. :) Ama sormadım ki ona. Ego..... Bir diğeri dergi çalışanı. Tanışalım dedim. Emniyet müdürlüğüne ders veriyormuş. Ondan başkasıyla çalışmıyorlarmış. İyi de sormadım arkadaşım. :) Neler neler anlattı. Peki sonra ne dedi dersiniz? Bilmem hangi köye gidecekmiş. Orada yaşlı insanlardan çok güzel fotoğraflar elde edermiş. Yuh yani tüm piyasa bıktı öyle fotoğraflardan o hala egosuyla uğraşıyor... Ve bu verdiğim örnekler Türkiye piyasasında kendilerine yer edinmiş kişilerden.

Fotoğraf esnafı da 10 yıl önce fırıncı, demirci, bakkal dükkanı sahibi kişilerden oluşmaya başladı. O da ayrı bir konu.

Fotoğraf ustadlarına neredeyse yalvardım. :) Birkaçını ikna ettim, siteye getirdim. 2'sini üyelerimiz kaçırdı. Diğerleri bunları görünce hiç daha mesaj atmamışken uzaklaştı gitti. Kimler bu ustaları kaçırdı? Memur, öğrenci, alkolik, çöpçatan.... Fotoğrafa birkaç ay önce başlamış kişiler yani. Bu, meslekleri küçümseme olarak algılanmamalı.

Baş koltukta oturan ben olunca doğal seleksiyon... elendi tabi seviyeyi aşağı çeken insanlar. Ancak PentaxTurk bu piyasada henüz yüzde dilimce çok büyük değil. Sınırlarımız şuan için sadece burası. Ve tüm piyasa mahvolmuş durumda. Neler olacak bilmiyorum. Ama çok da iyi durumda değil sektör. Ticari fotoğraf çeken ajansları eleştirmedim daha. :) Yada artık "düğün fotoğrafçısı" demenin kötü birşeymiş gibi algılandığına değinmedim.

Bence bunlar sadece ego. İnsanın doğasında var tabi ama ego ile cahillik birleşirse yıkıcı olabiliyor. Herkese tavsiyem bu gibi şeyleri ayıplamalıyız. Böyle insanları gerekirse dışlamalıyız. İnsanları değiştirmek zor. İnsanlara bir şey anlatmak zor. Dışlamak hoş değil belki ama bazı şeyleri korumak için ne yazık ki şart.

Ceptelefonu ile yazıyorum. Yazım hatalarımı hoşgörün lütfen. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Şubat, 2015, 11:33:09 »

Her şeyin sadece ego olduğu bir gerçek... "shutter" acımayın basın; DSLR'nin 100.000 çekimde olması ne demek,
Cevabı net bir şekilde verilebilir... = Fotoğraf çekmesini bilmiyorum, tesadüfen oltaya ne takılırsa...

Ayrıca gruplaşmaları teşvik edici hareketler, ben en güçlüyüm egosu... yönetime meydan okumalar.

Fotoğraf ile ilgili ne paylaştınızda müdahale edildi, hangi fotoğraf ekipmanını veya fotoğraf bilgisini paylaştığınızda negatif tepki gösterildi... Yayınladığınız ve uzun süre başvurulan yazılar ve görüntüler paylaşımdır, gerisi fotoğraf forumunu hantallaştıran ölü link, çöp ve bilgi kirliliğidir.

Çevrimdışı rocker_tr

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Toronaga
« Yanıtla #9 : 17 Şubat, 2015, 14:19:16 »
Belki resim gibi fotoğrafın kurtuluşu için bir yeni icat lazım. ^^

Biraz kapalı bir anlatım oldu. Açacak olursak; resim sanat olmaktan çıkmış zenginlerin elinde portre ve tavanlara duvarlara dekor yapmaktan başka bir şey olmamıştı. Fakir kimse resim göremiyordu bile. Kendine resim almak, kendinin resmini yaptırmak onlar için hayaldi. Derken bir gün fotoğraf diye bir şey çıktı. Oldukça ucuz bir şey. bir anda herkes fotoğrafa yöneldi ve resim özgür kaldı. Kimisi derki fotoğraf resmi öldür. Hayır resmin ticari mal olması öldürdü. Sadece devam edenler resmi sanat için yapanlardı. Bakalım fotoğraf ne zaman özgür olacak. ^^ Belkide bir şekilde bizler farklı bir şey yaratabiliriz.

Sanat kaygısı olan kişilere bakın ellerinde  küçük makineler var yada zamanına küçük makineler ile başlamışlar. Başlayamasalardı şimdi hiç bir şey yapmamış olurlardı. Ben ikinci el ucuz bir makineleyle başladım. Sanat kaygım var. Edine bildiğim bilgi sınırlı. Bunun için neler yapılabilir. Sanat kaygısı olanlara nasıl ulaşılabilinir onları nasıl yönlendirilebilinir. Bence bunları düşünmek daha doğru olur. Onlar makine eleştiriyor bizlerde makine eleştirisi yapanları eleştiriyoruz. Bizimde onlarla aramızda hiç bir fark kalmaz.
4M Pinhole
Nikon D7100
Nikon F70
Canon SX130 IS
Nikkor 28-70mm f/3.5-4.5
Nikon 55-200mm f/3.5-4.5 G ED VR

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 17 Şubat, 2015, 17:52:01 »
Her şeyin sadece ego olduğu bir gerçek... "shutter" acımayın basın; DSLR'nin 100.000 çekimde olması ne demek,
Cevabı net bir şekilde verilebilir... = Fotoğraf çekmesini bilmiyorum, tesadüfen oltaya ne takılırsa...

Ayrıca gruplaşmaları teşvik edici hareketler, ben en güçlüyüm egosu... yönetime meydan okumalar.

Fotoğraf ile ilgili ne paylaştınızda müdahale edildi, hangi fotoğraf ekipmanını veya fotoğraf bilgisini paylaştığınızda negatif tepki gösterildi... Yayınladığınız ve uzun süre başvurulan yazılar ve görüntüler paylaşımdır, gerisi fotoğraf forumunu hantallaştıran ölü link, çöp ve bilgi kirliliğidir.

+1 :)
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 17 Şubat, 2015, 21:53:58 »
Sanat eseri olmayan fotoğrafın da var olduğunu kabul edebilsek tüm problem çözülecek aslında.
Arslan Türegün

Çevrimdışı ysf044

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 18 Şubat, 2015, 02:20:53 »
Fotoğraf artık sanatsal bir unsur olmaktan çıktı dijitale geçerek artık sayısal bir veri oldu, artık bir sanat değil hobi oldu kimilerine göre para kazanma kimine göre hobi kimine göre hatıra oldu artık herkes fotoğraf çekebiliyor. Sanat icraatında ortaya çıkarılan eser çıktıktan sonra değişmez çünkü artık o bir sanat eseridir. Ama sayısal fotoğrafta her süreçte yazılım ile değiştirmeler yapabilirsiniz o yüzden artık fotoğrafa sanat olarak bakmamak lazım çünkü sanatı sanatçı icra eder herkes yapamaz ama şuan 3 yaşındaki çocuk bile telefonu alıp fotoğraf çekebiliyor. O yüzden fotoğraf çekeme zevkini hobisini belli bir kalıba sokarak bu kişiler yapar bu kişiler yaparsa sakıncalı olur gibi bir düşünce yaratmak yanlış bir düşünce olur. Artık günümüz fotoğraf makineleri usta kullanıcıya ihtiyaç duymuyor denklaşöre basabilen herkes fotoğrafçıdır herkesin kadrajdan konuya bakışı farklıdır. Lisede matbaa bölümü okurken çektiğim pozları okulun matbaa atölyesine götürürdüm hem sınıf arkadaşlarım için eğitim malzemesi olurdu hemde filmlerin banyosunu yapmış olurdum. Fotoğrafın çekilmesi banyo yapılması ve baskıdan çıkması 1 haftayı bulurdu ama şuan 1 fotoğrafın ortaya çıkması 2 saniye sürüyor. Bu işler artık eskisi gibi değil o yüzden kendimizi fotoğrafçı görüp şimdiki gençleri amatör diyerek sınıflandırmak yanlış. Fotoğraf hayatımızın bir parçası oldu artık cepten selfi çekenler yediği yemeği çekip paylaşanlar herkes artık herşeyin fotoğrafını çekiyor o anı dondurup kayıt ediyor sonuç olarak ortaya fotoğraf çıkıyorsa olay bitmiştir. mobese kameralar bile fotoğraf çekebiliyor kimsenin denklaşörüne basmasına gerek kalmadan, burada fotoğrafcılık adına bir ayrım yapmamız gerekirse kişinin konuya bakış açısına bakarak ayrım yapabiliriz. Ben fotoğrafı rast gele çekerim olduğu gibi diğer çeken farklı bir kadrajdan bakarak değişik bir kompozizyon ortaya koyar fark burdan ortaya çıkar. Aksi takdirde hiç bilmeyen birisinin eline  FF bir göveyle güzel bir lens verin jilet gibi foto çeker neden çünkü artık olayı makineler bitiriyor çekenler sadece kendi kadrajını belirliyor fotoğraflarında.

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #13 : 18 Şubat, 2015, 09:48:47 »
herkes fotoğraf çeker ama herkes en iyi fotoğrafı çekemez, sualtı fotoğrafçılığı, gökyüzü fotoğrafçılığı, ve yaban fotoğrafçılığı ve bir de haber fotoğrafçılığı.. Asıl maharet bu branşlarda. Herkes fotoğraf çeker ama herkes her yerde fotoğraf çekemez.
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 18 Şubat, 2015, 11:09:42 »
Olayı analog-dijital karşılaştırmasına getirmemekte fayda var.
Belki filmli zamanda, yapacağımız çekimlerde şimdikine göre biraz daha dikkatliydik ama o zaman da spor fotoğrafçısı yine spor fotoğrafçısıydı, sanatçı değil.
Dijital ve internet sayesinde fotoğrafa yönelim arttı. Bunların bir kısmı, belki de büyük çoğunluğu benim gibi "hobici" ama içlerinde Ara ustayı bile imrendirecek fotoğraf çekenler olduğunu görüyorum ve seviniyorum.
Fotoşop ile müdahale ediliyormuş. Edilsin. Ansel Adams da karanlık odada müdahale ediyordu. Onun zamanında fotoşop olsaydı, kalıbımı basarım karanlık oda yerine aydınlığını tercih ederdi.
İşin özü şu; fotoğraf ve fotoğrafçılık iyiye gidiyor. İnsanlar kötüye gidiyor. Bence bunun nedeni de, bir şeyi illa ki kendi istediği veya öğrendiği şekilde görmek isteyen, yeniliğe açık olmayanlar. Ve, çektiği binlerce kare fotoğraftan ikisi ödül alınca veya beğenilince kendisini sanatçı / üstad sanan ne oldumcu fotoğrafçılar.
Arslan Türegün

Fotoğrafçılık işlerinden alınan/alınması gereken ücretler hk.

Başlatan ÇAĞ

Yanıt: 0
Gösterim: 1760
Son İleti 15 Ekim, 2012, 23:10:43
Gönderen: ÇAĞ
19 Ağustos Dünya Fotoğrafçılık Günü

Başlatan PENTAX

Yanıt: 25
Gösterim: 24215
Son İleti 24 Ağustos, 2022, 15:41:26
Gönderen: vedib
Ankara Üniversitesi Fotoğrafçılık Topluluğu