Gönderen Konu:  Carl Zeiss Jena Tessar 50mm 2.8  (Okunma sayısı 706 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Serdar11

 • Üye
 • *
 • İleti: 7
  • Profili Görüntüle
 • Şehir: Rize
Carl Zeiss Jena Tessar 50mm 2.8
« : 01 Ocak, 2017, 14:48:46 »
   Merhaba,

   Fotoğraf çekerken eski manuel lensleri kullanmak, eski otomobiller ile yolculuk yapmak gibidir; farklı zorluklarının yanında yine aynı şekilde farklı keyifleri de vardır.
   Kullandığım eski manuel lenslerin kendimce nacizane incelemelerimi Forumdaşlar ve diğer ziyaretçi arkadaşlar ile paylaşmak isterim. Bu ilk manuel inceleme yazımı, "Carl Zeiss Jena Tessar 50mm 2.8" lensine ayırmak istedim.
   İnceleme aşağıdaki başlıklardan oluşacaktır; aynı zamanda Sony A7II inceleme yazımda da belirttiğim gibi, herhangi bir olgunun incelenmesinde gerekli temel şartlar olan tarafsızlık ve adaletli olmak prensipleri tarafımca başa alınmaya çalışılacaktır.


1 - Lens Hakkında Bilgi
2 - Kullanımı
3 - Artı ve Eksi Yönleri
4 - Sonuç - Tekrar Alır mıydım?


1 - Lens Hakkında Bilgi

   Carl Zeiss Jena Tessar 50mm 2.8 ile ilgili ekstra temel bilgi almak isteyen arkadaşlar için aşağıdaki linki önerebilirim:

http://aflenses.net/carl-zeiss-jena-ddr-tessar-50mm-f28/

   Lens, eski manuel lenslerin çoğunda olduğu gibi 35 mm makineler için üretilmiş. Carl Zeiss'in bu lensi o zamanlar hala ayakta olan Doğu Almanya'da yapılmış. Zamanının bazı fotoğraf makinelerinde takılı olarak kullanıcıya sunulmuş. Carl Zeiss'in bu lensi 'giriş seviyesi' lensi olarak bilinmekte.


2 - Kullanımı
   
İncelemede kullanılan malzemeler :
- Sony A7II aynasız full frame fotoğraf makinesi ( kendisi ile ilgili bir paylaşımım yine Forumumuzda mevcuttur )
- Carl Zeiss Jena Tessar 50mm 2.8 ( m42 bayonet ) -'black' diye tabir edilen siyah renkli versiyonu-


   Her zaman fotoğraflarımı çekerken, eski manuel lenslerin vereceği kendilerine has karekterlere halel gelmemesi için herhangi bir filtre kullanmamaktayım. Bu durum, bu lens ile çektiğim fotoğraflar için de geçerlidir.

   
Fotoğraflar:
   Carl Zeiss Jena Tessar 50mm 2.8 ile çektiğim fotoğraflara, aşağıda imza kısmında yer alan Flickr sitesindeki adresim aracılığı ile ulaşılabilir. Flickr da kullandığım her manuel lens için ayrı bir albüm oluşturmaya çalıştım. ( Ayrıca "Travel in Turkey" albümündeki fotoğrafların çoğu da bu lens ile çekilmiştir )


   Kullandığım, Carl Zeiss Jena Tessar 50mm 2.8 'ın şanslı olduğu bir yön var. Çoğu manuel lenslerimi Doğu Karadeniz'in güneşsiz, bulutlu ve kapalı havalarında kullanmama rağmen, kendisini hem İzmir'de hem de geçen yaz tatilinde çıktığım ülkemizin farklı yerlerinde kullanma şansım oldu. Böylece, yabancıların fotoğraf için "golden hours" , bizim ise "fotoğraf için muhteşem zamanlar" dediğimiz vakitlerde de kullanabildim. Lensim olan Carl Zeiss Jena Tessar 50mm 2.8 bu yüzden şanslı sayılır. Zira, diğer lenslerimin çoğu Doğu Karadeniz'in kapalı havası dışında pek de Güneş ile tanışmamışlardır :)

   Lens kullanımında, aklımıza ister istemez gelen "keskinlik" kelimesinin önemini başlarda oldukça düşünmüşümdür. Her lensten belli bir kademenin üzerinde, bizim isteklerimizi ve beynimizi rahatlatacak bir keskinlik değeri istemek ne kadar doğru olur? Bu sorunun cevabı üzerine gerek teorik gerekse lensler ile birebir pratik düşünerek bir noktaya ulaşmaya çalıştım. Zannımca bu nokta; her lensin kendine has karakteri olduğu ve bu karaktere uygun yer ve zamanlarda kullanılırsa, kendisinin ve bizim memnun olacağımız sonuçları verdiği noktadır.

   İncelemelerimde de bu noktanın söylediklerine uygun hareket etmeye karar verdim. Fakat, yine çoğumuzun kafasını meşgul eden "Acaba bu lensi alsam, vereceği keskinlik nasıldır?" sorusuna belki karınca kararınca bir cevap oluşturabilmek adına hem bu lensin hem de diğer lenslerim ile ilgili yapmayı düşündüğüm incelemelerde, "Keskinlik" konusuna bir yer ayırmayı da düşündüm.

Carl Zeiss Jena Tessar 50mm 2.8 ile Keskinlik Deneyimleri:
   ( Lensin Minimum Netleme Mesafesindeki Bir Obje İçin )

- 2.8 Diyafram - Soft ( bulanık ve blurlaşmış ) Görüntü
   İnce ve ayrıntı içeren nesneleri tam ayrıntılı odaklamada sorun yaratıyor.

- 4-5.6 Diyafram - Küçük Düzelmeler Hariç Soft Görüntü
   Odaklama 5.6 diyafram değerinde rahatlasa da hala istenen düzeyde değil.

- 8 Diyafram - Merkezde Ayrıntılı Odaklama Yapılabilecek Düzeye Yakın
   Merkezde ince ve ayrıntı içeren nesneleri odaklamak için bence %75 değerine ulaşıldığı diyafram değeri.

- 11 Diyafram - Merkezde Ayrıntılı Odaklama Yapılabilecek Düzeyde
   Merkezde Odaklama Değeri bence %100 olup tamamlanmış sayılır.

- 16 Diyafram - Merkezde Görüntü Soft; Fakat Hala Odaklama Yapılır Seviyede
   Merkezde görüntü f/11 değerine göre softlaşıyor; fakat hala kullanılabilecek kalitede.

- 22 Diyafram - Merkezde Odaklama Sorunu
   Merkezde odaklama sorunu, görüntü soft; fakat alan derinliği kazanıldı.


   Lensi almadan önce inceleme yaptığım yurtdışı birçok fotoğraf forum sitelerinde, lensin verdiği "bokeh" in "nervous bokeh" denilen kendine has bir karakteristiği olduğu sonucuna vardım. Çekmeyi düşündüğümüz bir kısa filmdeki ana karakterin ruh halini anlatmaya oldukça yarayacağını düşündüğüm fotoğraf ve video çekimleri için lensin gördüğüm bu karakteristik özelliğine güvenerek onu satın almaya karar verdim. Fakat ne yazıktır ki, çektiğim bütün fotoğraflarda bu şekilde bir bokeh karakteristik özelliğine rastlamadım. Belki, yurtdışındaki çekimi yapan arkadaşlar APS-C ile çekim yapmıştı veya farklı bir kompozisyon oluşturmuşlardı. Nitekim, bu lens ile elde etmeyi düşündüğüm sonuca ulaşamamış oldum.


3 - Artı ve Eksi Yönleri

Artıları

- Uygun Fiyat
   Lens, uygun fiyata bulunabilir. Kanımca bu lensin, -optik ve mekanik olarak temiz kopyasının- fiyat bandı 80-110 TL arasında olmalıdır. Bu bandın aşağısı satıcı arkadaşın, yukarısı ise alıcı arkadaşın zararına olacaktır. Yabancıların "Zero Day" veya "Mint" , bizim "İlk Günkü Gibi Temiz" dediğimiz durumda -oldukça temiz, orijinal kapaklar ve kutusu birlikte- ise fiyat bandı 200-250 TL olabilir.

- Mekanik Aksamın Dayanıklılığı
   Lensin mekanik aksamı evladiyelik bir lens olacağı hissini haklı olarak uyandırıyor.

- Boyut ve Ağırlığının Küçük Oluşu
   Fotoğraf Makinesi ile güzel uyum oluşturup, zorlanmadan kullanılabiliyor.

- Parlama Yapmaması
   "Flare" denilen ve özellikle Güneşli havalarda fotoğraf çekerken bizi birkaç kere düşündürüp, farklı konum almaya zorlayan negatif etkiler yaratmadığını gördüm.Eksileri

- Kendine Has Karakter Eksikliği
   Eski manuel lenslerde, kendilerine has karakterleri arayan ve onların dijital fotoğraf makineleri ile buluştuğunda neler yapabileceklerini görmek isteyen bendeniz için önemli bir özellik. Carl Zeiss Jena Tessar 50mm 2.8 'in böyle bir özelliğini göremedim.

- Keskinlik Sorunu
   'Keskinlik' kelimesine önem veren arkadaşlar, bu lenste aradıklarını bulamayabilirler. Nitekim, istenen bir keskinlik değeri f/11 den sonra kendini gösteriyor. Yakın çekim istenen bir durumda ise bu durum, alan derinliğinin artması ve vermek istenen etkiden uzaklaşılması anlamına geliyor.
   
   
4 - Sonuç - Tekrar Alır mıydım?

   Hayır.
   
   Lens, bir tür manuel lens koleksiyonu yapmak anlamında düşünülünce, koleksiyonda bulunabilir. Fakat, benim kendisinden beklediğim özellikleri vermediği için; kendisini almadan denemiş olsam bu lensi almazdım.


Eğer, buraya kadar okumuş bulunuyorsanız :) tüm Forumdaşların objektiflerinin temiz ve açık olmasını temenni ediyorum.
"Nereye baksan, görecek bir şey vardır."
flickr
https://www.flickr.com/photos/144567319@N03/albums
----
Fotoğraf Makinesi:
- Sony A7II ; -Pentax K-1 -eğer kendi ülkemde, Dünya Piyasası Fiyatlarına uygun alabilirsem

Lensler:
- Carl Zeiss Jena DDR 50mm 2.8 ; - SMC Pentax-A 50mm 2.8 Macro ; - Cosina MC 50mm 1.4 ; - Auto Revuenon MC 50mm 1.4 ; - Vivitar Auto Macro 55mm 2.8 ; - Helios 44-2 58mm 2 ; - Jupiter 9 MC 85mm 2 ; - Jupiter 37 AM 135 mm 3.5 ; - SEL2870 3.5-5.6 ; - Vivitar Series 1 100-500mm

Çevrimdışı vedib

 • Teknik Danışman
 • Üye
 • *****
 • İleti: 2.362
  • Profili Görüntüle
 • Şehir: Hatay
Ynt: Carl Zeiss Jena Tessar 50mm 2.8
« Yanıtla #1 : 19 Temmuz, 2017, 16:46:28 »
Doğal içtenlikle yazılmış bir inceleme. Kullanıcıları yanıltmadan kişisel deneyimleri anlatmış olması bana çağdaş Avrupalı kullanıcı imajını yansıttığı için baş köşede olması gereken bir yazı, ama çok beklememe rağmen fotoğraf severlerin olumlu veya olumsuz katkı sağlamaması ve bu yazıya ilgi göstermemesi üzücü...

Çevrimdışı tezene

 • Üye
 • *
 • İleti: 19
  • Profili Görüntüle
 • Şehir: İstanbul
Ynt: Carl Zeiss Jena Tessar 50mm 2.8
« Yanıtla #2 : 20 Temmuz, 2017, 09:10:07 »
Bilgine, emeğine sağlık Serdar. Güzel bir inceleme olmuş. Devamını bekleriz :)

 

INDUSTAR-50-2 1:3.5 50mm “Индустар-50-2 3.5/50”

Başlatan vedib

Yanıt: 1
Gösterim: 1653
Son İleti 17 Ağustos, 2014, 10:16:37
Gönderen: Lider
SUPER-TAKUMAR 1:1.4 50mm

Başlatan maxiq4

Yanıt: 7
Gösterim: 2683
Son İleti 11 Ocak, 2016, 22:22:37
Gönderen: marikan
CARL ZEISS JENA 1:2.8 135mm MC "M42”

Başlatan vedib

Yanıt: 3
Gösterim: 1824
Son İleti 26 Şubat, 2015, 18:01:16
Gönderen: vedib
Carl Zeiss Jena Sonnar 1:3.5 135mm

Başlatan vedib

Yanıt: 0
Gösterim: 779
Son İleti 06 Nisan, 2016, 11:36:19
Gönderen: vedib