Gönderen Konu: satış yapan tüm arkadaşların okumasını tavsiye ederim.  (Okunma sayısı 34930 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Peker N.Burak

Ynt: satış yapan tüm arkadaşların okumasını tavsiye ederim.
« Yanıtla #30 : 02 Kasım, 2013, 01:25:15 »
Satış sınırı getirmektense satış yapılan sitelere yönlenen link içermesi zorunlu olsa daha makul olmaz mı ? Dediğiniz doğru, bu site satış sitesi değil, ikinci dediğinizde de sonuna kadar haklısınız. Satış başlıkları fotoğraf ve fotoğrafçılık başlıklarının önüne geçiyor ama takdir edersiniz ki bu diğer tüm sitelerde de aynı şekilde işliyor. Sonuç itibariyle bu site aracılık farkı, komisyonu almıyor. Ama Pentax kullanıcılarınıda bir araya getirmeyi amaç ediyor, bu da yanında ekipman değişimini getiriyor doğal olarak. Bence 2 veya 3 gibi bir sınır getirilirse bu satış başlıklarının daha da artmasına neden olur, çünkü tüm ekipmanını satışa çıkaracak bir kullanıcı birden çok başlık açmak zorunda kalır.
Bana sorarsanız, link zorunluluğu getirmek bile lüzumsuz ama bir karşı öneride bulunmak istedim.

Link yönlendirmesi zorunluluğuna katılıyorum, canonturk'ten örnek veriyim.. iletişim bilgileri ve ürün fotoğrafları olmayan detaysız ilanlar kapatılıyor, yayından kaldırılıyor..

Buna ek olarak bütün siteler satış bölümünden hit alıyor algısına katılmıyorum.. Bir web tasarımcı olarak şöyle izah ediyim ;

Siz web sitenizde hangi alanlara tasarımsal olarak daha büyük yer ayırırsanız o bölüm öne çıkacaktır.. Mesela pentaxturkey'de ilanlar sağ ince kolonda idi ve çok göze çarpmıyordu.. Orada paylaşımlar direk tepeden karşıya çıkıyordu.. O sitenin yazı puntoları buradan 1-2 tık daha büyüktü bu yüzden ben ve birçokları oraya içerik konuları, buraya da ilanlar için giriyorduk açıkcası.

Bu durum canontürk'de de böyle.. ilanlar sol tarafta küçüçük bir alanda.. Paylaşım konuları ise kocaman ortada ve fena halde aktif durumda.. Orada kitle olarak çok daha fazla üye olduğundan paylaşımlar da çok çok aktif durumda.. Açıkçası pentax sitelerinde hala macro olmayan, sadece açık diyaframla arkası flu çiçek, böcek fotoğrafları yayınlanırken, canonturk'de adamlar stüdyo, strobistten alın da videolu manipülasyon anlatımlarına kadar herşeyi paylaşıyorlar.. Bu sitenin değil marka kullanıcı kitlesinin bir eksiği olsa da buralarda da bu algıyı yaratmak site yönetimi ve kullanıcıların elinde.

Pentaxturkey sitesinde buraya takılmadığını gördüğüm bir adam vardı, özgür dörtyol ( Ichamiru Gin ). Brenizer Method isimli bir bokeh panorama konusu açmıştı, aynı konuyu canonturk sitesinde de açan kişidir. Bahsettiğim konu o iki site de de patlama yapmıştı, canonturk'e hala girdiğinizde 2 günde bir o konunun içinde yeni paylaşımlar görmeniz mümkün.. Pentax kullanıcı kitlesinde maalesef profesyonel tekniklerle uğraşan kişiler yok.. Hobi fotoğrafçılığı illa amatör çekimler yapacağınız anlamına gelmiyor, önce bunu kavramak gerek.

Hobi olarak çekilse de en üst kaliteyi amaçlamak kullanıcının elinde.

Mesela serdinç. Elinde samyang 85mm f1.4 gibi bir lens vardı.. Tam olarak bahsettiğim brenizer method bokeh panorama çekimleri için gerekli olan lens. Ama serdinçten bu tarz paylaşımlar görmedim.. Aslında harikalar yaratabileceği bir ekipman vardı elinde o teknikle.. ( Hala duruyor mu? Bu tekniği denedi mi ? Bilmiyorum. )

Bence bu sitede paylaşım konularının ilanların önüne geçmesi için öncelikle ilan kısmının ana sayfada o alt kısım yerine sağ yada soldaki ince kolonlara küçülmesi gerekir. Böylece ilanlar kısmı daha geri planda kalacak, paylaşımlar direk olarak karşımızda kalacaktır. Ondan sonra fark yaratacak çekim teknikleri üzerine konular açarak insanlara '' aa bu süper teknikmiş, yahu ne de kolaymış.. Dur ben de deneyim '' dedirtmek gerekir.

Bir çoğumuz farklı teknikleri, yeni fotoğrafları denerken, '' bir an önce çekip, işeyim de hemen yükleyim sağa sola '' heyecanını yaşarız.. İnsanları bu heyecanın içine sürüklemek gerekir. Önce insanların canını çektirecek konular açmalıyız.. Sonra zaten onlar kendiliğinden teşvik edeceklerdir.
« Son Düzenleme: 02 Kasım, 2013, 01:26:14 Gönderen: Peker N.Burak »
FotoKolik Photography Studio ; www.fotokolik.org

NEW Baby Canon 5D MK3 | Canon 6D | Tokina 16-28mm F2.8 ATC Pro FX | Sigma 35mm F1.4 ART | 24-70MM F2.8 L II | 50mm F1.2 L | Canon 85mm F1.8 | Sigma 70-200mm F2.8 EX DG OS | Pixel Mago TTL Flash | Pixel Kıng Pro Trigger

Çevrimdışı healtyhead

• Üye
  • Her tercih bir vazgeçiştir!
« Yanıtla #31 : 02 Kasım, 2013, 13:45:47 »
Burak selam,
Brenizer Methodu ilk defa senden duydum ve gece 3 te senin bu cevabini okyunca kalkyik videolari izledm, bazi yazilari okudum, sonra da 4.20gibi tekrar yattim buyuk bir heyecanla. Cunku acayip merak ettim. Bugun de cekim ypmak icin disari ciktim, su an yoldayim. Umarim idare eder bir calisma da olsa bu metodu en azndan uygulamis olabilirm. Sonuclari paylasirim :)
Bu bilgiyi paylastigin ve aklima dusurdugun icin tesekkurler.
Serdinc
Nikon D600
Sigma 70-200mm f/2.8 EX DG APO OS HSM
Nikon Speedlight SB-800
Pentax K1000
Miranda 28mm f2.8 Macro
Lowepro 302AW

http://www.flickr.com/photos/srdnckaya/
Serdinç KAYA
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 02 Kasım, 2013, 17:41:42 »
Serdinç bey hatlar mı karıştı alttaki başlığın cevabını buraya yazmışsın. :)

http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,3438.15.html
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı Peker N.Burak

« Yanıtla #33 : 02 Kasım, 2013, 18:07:33 »

Konuda serdinçin yorumunu göremedim ama bakın yukardaki uzun yazıda bahsettiğim buydu.. bu sadece bir konu, bir teknik ben genelinden bahsediyorum sadece bu değil..

bahsettiğim sitede konu 32 sayfaya ulaşmış 50 üzerinde fotoğraf mevcut bizde ise 2 sayfa sıfır fotoğraf. Yine dediğim gibi sadece bu teknik için konuşmuyorum.. genel bir paylaşım ve bitki eksikliği var pentax camiasında.. Çeşit yok, farklılık yok.. Bir makine, bir lens ve çekilen fotoğraflar. Fotoğraf sadece bu değil. İlla ekipman alın, masraf yapın demiyorum ben.. Saksıdan parasoley, tencereden beauty dish, karton ve aleminyum folyodan reflektör vb şeyler yapılabilir. Ama insanları bunu yapmaya teşfik edecek şey, ilgi çekici teknikler ve tarzları içeren konulardır.
FotoKolik Photography Studio ; www.fotokolik.org

NEW Baby Canon 5D MK3 | Canon 6D | Tokina 16-28mm F2.8 ATC Pro FX | Sigma 35mm F1.4 ART | 24-70MM F2.8 L II | 50mm F1.2 L | Canon 85mm F1.8 | Sigma 70-200mm F2.8 EX DG OS | Pixel Mago TTL Flash | Pixel Kıng Pro Trigger

Çevrimdışı healtyhead

• Üye
  • Her tercih bir vazgeçiştir!
« Yanıtla #34 : 02 Kasım, 2013, 21:29:45 »

Hatlar karışmadı. Yukarıda Burak o metodun adını geçirmiş ve bana aslında "Ulen eşşek herif, neden hala bu metodu denemedin."i anlatmak istemiş. (ilk cevabımın üstündeki Burak'ın yazısı, 7. Paragraf) Ona istinaden yazdım.
Bu arada @Burak maalesef bugün bu tekniğe zaman ayıramadım. Ama en yakın zamanda deneyeceğim, çok merak ettim.
Nikon D600
Sigma 70-200mm f/2.8 EX DG APO OS HSM
Nikon Speedlight SB-800
Pentax K1000
Miranda 28mm f2.8 Macro
Lowepro 302AW

http://www.flickr.com/photos/srdnckaya/
Serdinç KAYA
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 02 Kasım, 2013, 22:05:48 »
Bir anda paralel giden Brenizer başlığı da var ya onunla mı karıştı dedim, çünkü buradaki asıl konu satış olayıydı.

Burada haklı olarak olayın forum yapısından ve fotoğraf tarafındaki eksiklikler vurgulanıyorsa da sonuçta buradakiler bu işi amatörce ve hobi amaçlı yapıyor. Profesyonel yani işi olarak ve para kazanma amaçlı yapanların sayısı azdır diye anlıyorum. Ayrıca bir forumu ayakta tutmak çok da kolay değildir. Kendim de bir forum admini olarak 4-5 kişi ile üstesinden gelmekte zorlandığımız olmuştur. Yaklaşık 15 senelik bir geçmişimiz var. Son zamanlarda ben dahil bir kaç fire verdik, eskisi gibi ilgilenemiyoruz. Sonuçta sırf 15 TL verip alan adı almayla iş bitmiyor. Bunun hostu var takibi var, yazılımla uğraşmak var, asayiş kontrolü var, sorumluluğu var..vb. İster istemez sorumlu olan kişiler daha çok yoruluyor.

Fotoğrafçılık teknik, çekim ve sanatsal yönden yapılabilecek etkinlikler ve çalışmalar yayınlanabilir. Olmayışını da hobi ve amatör ruha hitap eden bir yerde ben eksiklik diye görmem. Tercih ettiğimiz marka keşke varlığımızdan haberdar olup da böyle bir teşvik desteği verebilse bize.

Bu satış olayında art niyetle bakılırsa forum potansiyeli kullanılıyor gibi görünebilir ama sonuçta alanımızda seçenek azsa birindeki ihtiyaç fazlası ihtiyacı olan birine bir şekilde ulaşmalı. Sonuçta bu işi çoğumuz gibi hobi amaçlı yapan birisi tabi ki arada bir lens değiştirecektir. Elindekini de satmak isteyecektir. Herhalde bu da sene boyunca 3-5 i geçmez. Şöyle bir önerim olabilir; bilmiyorum bu başlık yeri midir, belki satış ve takas başlığı farklı bir yere alınabilir, ama her satış ilanı için sitenin masraflarına katkı amaçlı insafa bağlı olarak %1-2 oranında bağış yapılabilir. Forum yöneticilerinin bu değirmenin suyunu nereden getirdikleri hakkında hiç bilgim yok, onu da belirteyim. Sonuçta internet koca bilgi okyanusu da olsa o bilgiyi bir araya getirmek emek ve maddiyat gerektiriyor. Konu açılmışken aklımdayken söyleyeyim dedim. :)
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 04 Kasım, 2013, 12:55:00 »
Şu ana kadar aldığım ekipmanı satmadım, alışverişim bilinçli olduğu için aldığım ekipmanı satmaya kıyamam... Satmam gerekirse tanıdık çevreye satmak isterim.  Çoğu kullanıcı ekipmanı güncel kalması uğruna hep ekipman değiştiriyor. İkinci el alım satımı aslında gizli hizmettir, günümüz toplumu forumlarda alım satım işini ayıp sayarak yadırgıyor.
Forumlar dostluk ve paylaşım yeri olması gerekirken bazı fotoğrafseverler yazdıklarını şiddetli bir şekilde savunarak, naif olan kullanıcıları bilmeden diskalifiye etme uğraşında olmakta konudaki fikirlerine negatif karma vererek birazda küstürmekte oldukları bir gerçek.
Bilgi birikimi ve fotoğraf kültürü olan popüler kullanıcılar ve profesyoneller maalesef gizli ve sanal dünyadaki hakaretvari ortamdan uzaklaşarak kendilerini koruma yolunu seçmektedirler.
AlımSatım konusu pek önemli bir konu olmamakla birlikte çoğu forumda sorun haline gelmesi site içerisindeki bazı üyelerin resmi makamlara konuyu jurnal etmeleri rahatsızlığını tüm üyelere aksettirmeleri pek hoş olmadı. Üyeler hangi konuyla ilgileniyorlarsa ilgili konuyu okuyup okumamak veya cevap verip vermemekte serbesttirler.         

Çevrimdışı osmanmert

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 04 Kasım, 2013, 13:45:39 »
Merhaba,

Sn Vedib, yorumlarınıza katılıyorum, karşılıklı anlaşıldığı sürece ekipman alışverişleri iyi oluyor. özellikle bizler her malzemeyi bulamiyoruz (pentax kullanıcıları), bu anlamda forumlar çok yararlı.

ben üye olduğum bir siteyi sadece bu yüzden kullanmıyorum (anlaştığımız ve bana söz verdiği lensi, 5 dakika sonra başkasına satmıştı), kendi kararı olduğunu düşünerek "eyvallah" dedim sadece.

sonuçta zaman ve para harcıyoruz, iki tarafında istemediği durumlar yaşanabilir ama durumu çok fazla büyüterek foruma zarar verilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

kendi görüşlerimi yazmaya çalıştım.
Kr, 18-55, 35, 55-300

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 04 Kasım, 2013, 16:08:28 »
Şu ana kadar aldığım ekipmanı satmadım, alışverişim bilinçli olduğu için aldığım ekipmanı satmaya kıyamam... Satmam gerekirse tanıdık çevreye satmak isterim.  Çoğu kullanıcı ekipmanı güncel kalması uğruna hep ekipman değiştiriyor. İkinci el alım satımı aslında gizli hizmettir, günümüz toplumu forumlarda alım satım işini ayıp sayarak yadırgıyor.
Forumlar dostluk ve paylaşım yeri olması gerekirken bazı fotoğrafseverler yazdıklarını şiddetli bir şekilde savunarak, naif olan kullanıcıları bilmeden diskalifiye etme uğraşında olmakta konudaki fikirlerine negatif karma vererek birazda küstürmekte oldukları bir gerçek.
Bilgi birikimi ve fotoğraf kültürü olan popüler kullanıcılar ve profesyoneller maalesef gizli ve sanal dünyadaki hakaretvari ortamdan uzaklaşarak kendilerini koruma yolunu seçmektedirler.
AlımSatım konusu pek önemli bir konu olmamakla birlikte çoğu forumda sorun haline gelmesi site içerisindeki bazı üyelerin resmi makamlara konuyu jurnal etmeleri rahatsızlığını tüm üyelere aksettirmeleri pek hoş olmadı. Üyeler hangi konuyla ilgileniyorlarsa ilgili konuyu okuyup okumamak veya cevap verip vermemekte serbesttirler.       
+1
vedip abi, aslında bir daha hiç yorum yazmamaya karar vermiştim, ama sanırım senin bu güzel yazından sonra bir kaç cümle etmem gerekecek, bu foruma yaklaşık 1 yıl önce üye oldum, oysa 2004 yılından beri fotoğraf çekiyorum, canon fuji ve nikon kullandım, ancak daha sonra pentax ile tanıştım. o gün bu gündür marka fanatikliği olarak değil ama, hakikaten bfeel bahattinin de çoğu kez belirttiği gibi pentax ın bulunabilirliği dışında tam da tüketici dostu bir marka olduğu ürünlerinin hemen hemen hepsinin f/p ürünü olduğunu bir çok platformda tartıştım dile getirdim.

Bendeki bu pentax aşkı pentax ın tüm ürünlerini denemeye kullanmaya dönüştü, hemen hemen de tüm ürünlerini kullanma fırsatı buldum. bunun için mecburen bazen tek, bazen de set olarak bu forumdan veya sahibinden den bir çok ürün aldım, bunlardan kullandıklarım ve tecrübe ettiklerimi bir süre sonra bazen tek bazen de set olarak satışa sundum hem bu forumdan hem diğer platformlardan. bu sayede forumdan bir çok arkadaşımız ile alış-verişimiz oldu. senin de dediğin gibi bir nevi gizli bir kamu hizmeti gördük, bu sayede satıcı arkadaşlarımızın ürünlerini almış oldum, bir süre sonra ürün arayan arkadaşlara da ürün temin etmiş oldum, bu arada benim en büyük kazancım kendime göre bir "pentax bilgi kütüphanesi" oluşturmam oldu.

maddi olarak kâr ettiğim ürünler oldu zarar ettiğim ürünler oldu, ancak bunlar öyle aman aman kâr ve zararlar değil tabi, örnek vermeye gerek varsa eğer 290 liraya mal ettiğim bir lensi daha sonra takas da 250 liraya verdiğimi, bu takas da 615 liraya mal ettiğim lensi de daha sonra 650 liraya sattığımı daha önce bir başka iletimde belirtmiştim, bu arkdaşlarımızın ikisi de şu anda forum üyesi, kaldı ki bu kimseyi ilgilendirmez, burada satış yapan bir çok arkadaşın da benim gibi olduğunu yakinen bildiğim için söylüyorum bunu, örneğin 43mm limitedi aldığım mustafa arkadaşımız o lensi sanırım 1100 liraya almıştı bana sattı ben 1050 liraya malettim, daha sonra bende de turgay abi istedi o lensi ben de ona aldığım paraya verdim, burada tek bir şey söz konusu çok az bulunan namussuz 43mm yi deneme sevdası, başka bir şey yok. bu arada aslında 2 li 3 lü bir memnuniyet yarattığımızı düşünüyorum. teşbihte hata olmaz, halk arasında "kumarcının kumarcıya senede 3 lirası geçermiş onu da kahvehaneci alırmış" diye bir tabir var, bizimki o hesap, kimsenin bir şey kazandığı falan yok aslında ortada sadece bir hoby ve az bulunan ekipmanlar var, daha önce satmış olduğum 16-45 lens en az 4-5 el değiştirdikten sonra tekrar bana geçti, hemde giderken önüne takdığım filtresi ile birlikte sorduğumda benden sonra da hep benim sattığım fiyattan almış herkes. en son yine bana aynı paradan takas yoluyla geldi o lens. yani ortada bir kar falan da yok hani.

bütün bu süreçte biz de edinmiş olduğumuz bu ekipman tecrübelerini daha sonra buradan veya başka platformlardan pentax veya ona uyumlu ekipman arayan arkadaşlarımıza dilimiz döndüğünce anlatmaya gayret gösterdik. aslında kimseye zararı olmayan ve forum adına herkesin menfaatine bir durum söz konusu da oluşturmuş olduk böylece.

ancak burada hepinizden özür dileyerek ve sözüm meclisten dışarı diyerek insanoğlu çiğ süt emmiştir cümlesinden hareketle, bazen sizinde belirttiğiniz tarzda hareket eden kişiler olmuyor değil hani, zaten çok küçük bir kitleyiz, zaten sınırlı sayıda kullanıcısı olan bir markanın böyle güzide bir platformda birbirini yaralaması... bana en çok dokunan nokta burası.

oysa kadir kıymet bilmek insana ne çok yakışır diyor herkese saygılar sunuyorum.
« Son Düzenleme: 30 Mayıs, 2017, 11:59:22 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı Yokartikya

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Happyjelibons Online Alışveriş
« Yanıtla #39 : 23 Mayıs, 2017, 03:07:06 »
happyjelibons.com Kadın giyim ve erkek giyim üzerine alışveriş sitem mevcut  ve maliyeye kaydı yok maliyeden yazdı geldi çağırdılar satılan ürün dokümanlarını istediler şahıs sitelerinde baya sorun çıkmakta daha allahtan ürün ekleme kısmındaydım daha satışım olmamıştı. Dedim web tasarımcıyım ve ürün eklemesi yapıyorum. satışım gerçekleşmedi ben öylelikle yırtmıştım. Ama şuan maliye satış sitelerini denetleme kararı tekrardan aldı ve dediğini gibi 2 el satanlarda belli bir kota var 3 üründen sonrası devamlılığa giriyor ve ceza yazıyorlar her ürün basına 180 TL gibi fakat 2. el ürünlerde ise faturası kesilmiş bir ürüne tekrardan fatura kesemezsin bir sorun çıkmaz
« Son Düzenleme: 23 Mayıs, 2017, 03:09:22 Gönderen: Yokartikya »

nd filtre yardım / tavsiye

Başlatan ogeday

Yanıt: 1
Gösterim: 3658
Son İleti 13 Eylül, 2013, 04:18:58
Gönderen: gleam