Gönderen Konu: Ynt: samsung 18-250 lensimde odaklama sorunu (ÇÖZÜLDÜ)  (Okunma sayısı 2511 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı er.peri

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
iyi günler.
Benim uzun zamandır sahip olduğum 18-250mm samsung lensim bulunmakta bu lensin en kötü yanı f3,5 ten başlamasına rağmen f6,3 ün altında çok soft bir lens olması özellikle geniş açı çekimlerde iç çekim yapıyorsam otamatik modda f değeri 3,5 e gelmekte ve çok kötü sonuçlar almaktayım manuelde f değerini arttırsam bu seferde ışık az olunca kumlanma çok artmakta. f7,1 den sonra ise oldukça keskin.

bu akşam aklıma esti +1 close up filtrem vardı bununla bir kaç deneme yapayım dedim bu filtre takıldığında sadece 18mm de uzak mesafelere netleme yapabiliyorum ama zoomlu uzak mesafe netlemeleri olmuyor.

Enteresan olan 18 mm de ve f3,5 te bu filtre takılıyken acayip keskin sonuçlar verdi. Şimdi aklıma takıldı acaba bir şekilde close up +0,5 gibi bir filtre uydursam 18-55 aralığında da bu sonuçları alabilirmiyim.
« Son Düzenleme: 03 Haziran, 2016, 00:51:55 Gönderen: er.peri »
pentax kx
samsung 50-200mm satılık
samsung 18-250mm
pentax m smc 50mm 1.7
SMC PENTAX K 1:3.5/28

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: samsung 18-250 lensimde +1 close up ile keşfettiğim ilginç olay
« Yanıtla #1 : 01 Haziran, 2016, 08:13:31 »
Isin teknik boyutunu bilen biri cikmazsa, denemekten baska cozum yok.

Çevrimdışı er.peri

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: samsung 18-250 lensimde odaklama sorunu (ÇÖZÜLDÜ)
« Yanıtla #2 : 01 Haziran, 2016, 23:20:21 »
Netleme sorunumun asıl kaynağını ve neden +1 close up ile keskin sonuçlar aldığımı bir çok deneme yanılma çekiminden sonra anlamış bulunmaktayım.

Asıl sorun kullandığım gövde de şuan kx kullanmaktayım belkide bir yazılım hatasıdır bilemiyorum, makinenin odak noktasını tam orta noktaya alıyorum ve f3,5 te foto çekiyorum 3 metre uzaktaki bir obje için netleme ışığı ilk netliği aldığında yanıyor işin kötüsü bu ışık netleme halkası sonsuza gelinceye kadar sönmüyor. bu durumdan dolayı makine netleme yapacağı mesafe hakkında tam karar veremiyor ve çoğu zaman 3 metre uzaktaki bir objeyi 10metre veya daha uzaktaymış gibi çekim yapıyor. manuel modda netleme ışığının ilk yandığı anda çekim yaparsam veya mesafeye göre netleme halkasını ayarlarsam oldukça net ve keskin fotoğraflar olduğunu gördüm.

+1 close up filtre ile neden net çekim yaptığıma gelince filtreyi taktığımda 5-6 metreye kadar objeler netleme halkasının sonsuz ayarında netleme ışığının ilk yandığı konuma geliyor hatta öyleki netleme ışığı bir yanıp bir sönüyor netledim ama daha net olması için az daha döneyim der gibi. bundan dolayı 18mm ve f3,5 te kusursuz fotoğraflar veriyor.

sorunu ve nedenini belirlediğimize göre bu netleme sorununa bir çözüm önerisi olan varsa sevinirim.
« Son Düzenleme: 03 Haziran, 2016, 00:47:50 Gönderen: er.peri »
pentax kx
samsung 50-200mm satılık
samsung 18-250mm
pentax m smc 50mm 1.7

Çevrimdışı er.peri

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: samsung 18-250 lensimde 18mm de netleme sorunu (çözüldü)
« Yanıtla #3 : 03 Haziran, 2016, 00:46:41 »
Odaklama sorunundan dolayı makinemden ve lensimden soğumaya başlamıştım artık. sorunun nedenini anlayınca daha kapsamlı araştırdım ve bu sorunun kx lerde çokça rastlanan bir odaklama problemi olduğnu öğrendim. Çözümse debug menüden odak ayarlarını değiştirmek artık makinem doğru bir şekilde odaklama yapabiliyor.

Forumdan kimsenin yardımcı olmamasıysa çok üzücü. Neyse sağolsun yabancı sitelerde ayrıntılı bilgi verilmiş.
pentax kx
samsung 50-200mm satılık
samsung 18-250mm
pentax m smc 50mm 1.7