Gönderen Konu: Bir Safın Hikayesi...  (Okunma sayısı 7494 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kgurel

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bir Safın Hikayesi...
« : 22 Aralık, 2014, 00:01:52 »
Esasında konuyu bu bölüme açma konusunda tereddütlerim vardı, ancak üzerinde bir müddet düşününce başıma gelenlerin tüm sorumlusunun yine kendim olduğuna, saflıklar ve ani verilen kararlarla bu duruma geldiğime kanaat getirdim.

Çok da derin bir mevzuu değil benimkisi..Geleneksel maddi sıkıntı dönemlerimden birini yaşarken başladı herşey..
Bir zamanlar çokça kullandığım ama son dönemde çeşitli sebeplerle el süremediğim K20D ve 16-45'ten oluşan (bana göre oldukça doyurucu) seti maddi kaynak yaratma, başka birine yüz karartmama arzusuyla satışa koydum. 16-45 nispeten daha erken satıldı da K20D garibim resmen süründü..
450 tl gibi bir fiyat üzerinden bir arkadaşla anlaştık ki satış sanalpazar üzerinden olacaktı.
Oldu da..
Arkadaş ödemeyi yaptı, ben "ürünün bataryasını çıkardım, kendi çantasına koydum, çantasını da kutuya koydum" ve kargoya verdim.
Kargo bir kaç gün geç ulaştı alıcıya..
İyi hoş..
Gece yarısı bir mesaj...
-"Hocam makine de arıza var"
Tövbe bismillah!
Forumdan arkadaştan aldığım cillop gibi makine, cillop gibi baktığım, jilet gibi kullandığım, birgüne birgün aksırmayan, tıksırmayan makinem de off-on tuşu açıldığında üst ve arka ekrana görüntü gelmediği söylendi...
Sanal ortamda pek çok alım ve de satım yapan benim gibi biri için hem hayal kırıklığı hem gurur zedelenmesi bu..
"Tamam" dedim, "hemen geri gönderin makineyi".
Makine geldi, ben de makineyi İstanbul'da Pentaxcılarca iyi bilindiğini düşündüğüm bir ustaya gönderdim..
Ve bilin bakalım arıza ne çıktı...
Anakart...
Orjinal anakartın 410 Euro olduğu, çıkma bulunsa bile üzerine yazılım atılması gerektiği, bunun da sadece Fransa'da yapılabildiği söylenince kocasına kızan avrat intikamının kurbanı gibi başımdan aşağı kaynar sular döküldü...
Tüm yaşanılanların sorumlusuymuş gibi nefret ettim o an makineden..ağzımdan dökülüverdi "hurda olarak ne kadar eder diye"
-"50 lira" deyiverdi usta..
Tamam dedim kalsın sende...

İşte orada durmalıyım...
Belki bir umutla başka bir yol bulur kurtarırdım makineyi..
Belki biraz daha araştırabilirdim.
50 liraya gitmemeliydi o makine.
Açeydim gollerimi gitme deyeydim...
Ama olan oldu...Ne beni maddi darboğazdan kurtarabildi makine, ne de bir işime yaradı...
Mundar ettik kaldık...

Bu bölüm bir takım açıklamalar ve sorulara gebe...
1. Kargoda pili takılı değilken ve üzerinde hiçbir fiziksel zarar görünmezken, paketlemesi iyi yapılan bir makine nasıl anakart arızası doğurabilir, ki daha önce asla ve kat'a böyle bir arıza vermemişken?
2. Anakart temini veya değişimi K20D'ler için bu denli uluslararası bir sorun doğuruyor mu? Fransa'da yazılım atma felan...
3. Gözümle görmedim, kulağımla duymadım...Bu nedenle yukarıda anlatılan olaylarla ilgili olarak kimseyi suçlamıyor sade ve sadece kafamda dönüp duran deli sorulara cevap arıyorum...
4. Ama ahım var, mümkün olan en kısa sürede K20D&16-45 setine tekrar dalıcam..

Okuma, yorumlama, cevaplama kadirşinaslığını gösteren herkese selamlarımla...
Kerem GÜREL

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bir Safın Hikayesi...
« Yanıtla #1 : 22 Aralık, 2014, 00:17:02 »
Öncelikle geçmiş olsun, üzücü bir durum başınıza gelen ama olana da çare yok maalesef.

İlk önce arızaya gelirsek, elektronik bir ürünün ne zaman nerede arıza yapacağını kestiremeyiz sizin ki satış sonrası dek gelmiş, şans eseri de olabilir. Sıradan bir kullanıcının anakartı yakması imkansız gibi bir şey hatta imkansız. Demek ki anakart orada yarı yolda bırakacakmış ama ne tetikledi bu olayı bilemeyiz tabi. Statik elektrikten, manyetik bir etkiye kalması gibi birçok sebep olabilir.

İşin maddi miktarına ve Fransa gibi boyutuna gelince maalesef çoğu firmada bu var.Hatta sanayide kullanılan koca koca makinelerde bile. Bu da küresel rekabetin getirdiği birşey.

instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı muhsinbagdadi

• Üye
  • http://muhsinbagdadioglu.com
« Yanıtla #2 : 22 Aralık, 2014, 00:22:28 »
Kerem abi öncelikle bunu duyduğuma bayağı üzüldüm. Ama bazı kişiler çok iyi bilir bu tür durumları, yeni makineyi alıp inciğine cıncığına kurcalayan sonra en ufak arızada "Makine arızalı!" diye heybetlenen çok insan var. Tabii alıcıyı direkt suçlamak olmaz. Bunun yanında kargo şirketlerinin kargo kutularına ne derece kötü davrandığı da ortada. Benim değil zaten beni etkilemez diye kargo kutularıyla top oynayacaklar yakında.

Uluslar arası boyuta gelicek olursak. Bizim esnafımız yıllardır böyle. "Ben bilmiyorum" diyemedikleri için kendi kendilerine "Bir yol bulurum" derler ve fransa'yı ortaya atarlar. Sanmayın sadece Fransa. İspanya, ABD, Kore, Çin ve daha niceleri. Ancak şöyle bir detay var bu aletlerin yazılımı Fransa da yapılmıyor. Japonya'da yapılan birşeyi neden Fransaya taşımış çok düşündürücü bir durum.

Yeniden geçmiş olsun. En kısa zamanda aramızda sizi ekipmanlarınızla görmek isteriz iyi geceler
« Son Düzenleme: 22 Aralık, 2014, 00:24:46 Gönderen: asahiflexi »
Pentax K-3

SMC PENTAX-FA 1:2.8 135mm IF  /  SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL  /  HD PENTAX-DA 1:4 15mm ED AL Limited  /  SMC Pentax-FA 50mm f/1.4  /   SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited  /  SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited  /  SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

muhsinbagdadi

1881-193∞

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Aralık, 2014, 08:36:14 »
Öncelikle geçmiş olsun.
Selman'ın da dediği gibi elektronikte bu tür arızalara rastlanabiliyor.
Türkiye dışında servis verilmesi olayına gelirsek, önceki çalışığım firma nedeniyle bir tahminde bulunabilirim. Bir İtalyan makike makine firması ile çalışıyordum. Servis verdiğimiz ülkeler arasında Suriye, Lübnan, İran, Gürcistan, Azerbaycan vb gibi ülkeler bulunuyordu. Hatta en ufak sarf malzemesi bile İstanbul ofisimiz tarafından temin edilmekteydi. Muhtemelen Pentax'ın da böyle bir bölge dağılımı olabilir.
Arslan Türegün

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Aralık, 2014, 11:22:03 »
Sadece geçmiş olsun diyebiliyorum. :(

Garantili ve stoğu bulunan ürünlerde hizmet güzel. Ancak stok yoksa yada garantisi bitmişse ürünün tamiri de zaman ve fiyat açısından zor oluyor. :(
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Ender Işık

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Aralık, 2014, 15:05:45 »
Öncelikle geçmiş olsun. Bir ihtimal. Kötü niyetli bir insan ana kartı arızalı bir K20D'si varsa, alıcı gibi davranıp sizin makineyi eline geçirse ve sizin makinenin sağlam ana kartını kendisininkiyle değiştirip size de"hocam sizin makine bozuk çıktı" dese. Kime neyi ispatlayabilirsiniz? Böyle olmuştur demiyorum ama, olmayacağını da kimse garanti edemez. Onun için bu sanal pazar üzerinden veya sahibinden.com'da "get" açarak yapılan satışlar, yani alıcının ürünü alıp onay vermesi halinde ürün bedelinin satıcıya ödenmesi üzerine kurulan sistemde satıcılar büyük risk altında.   
« Son Düzenleme: 22 Aralık, 2014, 15:09:41 Gönderen: Ender Işık »

Çevrimdışı haritaci41

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Aralık, 2014, 15:10:44 »
Bir ihtimal. Kötü niyetli bir insan ana kartı arızalı bir K20D'si varsa, alıcı gibi davranıp sizin makinenin sağlam ana kartını kendisininkiyle değiştirip size de"hocam sizin makine bozuk çıktı" dese. Kime neyi ispatlayabilirsiniz? Böyle olmuştur demiyorum ama, olur mu olur. Onun için bu sanal pazar üzerinden veya sahibinden.com'da "get" açarak yapılan satışlar, yani alıcının ürünü alıp onay vermesi halinde ürün bedelinin satıcıya ödenmesi üzerine kurulan sistemde satıcılar büyük risk altında.   
+1
Konuyu sabahtan beri takip ediyorum ve aklina gelen ilk ihtinal bu  karsi tarafta suc bulmak istemiyorum ama arkadasin dediginin aynini dusunmekle beraber hic problem yaratmamis bir makinenin bi anda cok zor basa gelebikecek bir sorunu ustune kargoda vermesi bana fazlasi ike tuhaf geldi bur kumpasa gelmis olma ihtimaliniz bencr baya bi yuksek gibi.e geliyor yinede vebali üzerime olmasin  gerçekten de şans eseride bozulmus olabilir ama dedigim gibi konuyu ilk okudugumda aklina gelen ilk yazdigim düşünce benimde 

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Aralık, 2014, 15:53:41 »
O ihtimale karşı, yani çalınan fotoğraf makinelerinin parçalanıp anakartlarının ve işlemcilerinin kullanılmasını önlemek için bunlarda kod yok mu? Benim bildiğim olmalı, direk taktığınız anakart çalışmaz diye biliyorum sizin ürününüzde,tanıtmak kodlatmak lazım ki sıradan birisini geçtim uzman elektronikçi birisi de yapamaz.
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Aralık, 2014, 15:56:17 »
hocam kargolarda herşey yaşanabilir.on dakika orda durunca kargolara yapılan şeyler insanı çileden çıkarır.ayrıca mng gibi uçakla kargo taşıyan firmalarda var.X ray tarzı yerlerden geçirirlerse makineye arıza verebilir diye düşünüyorum.yanılabilirim.yinede geçmiş olsun.Allah bir daha maddi olarak sıkışıklık vermesin.bu arada kötü niyetli insanlara karşı ne yaparsanız yapın çare bir yol buluyorlar.Allah ıslah etsin.(makineyi alan kişiyi tenzih ederim.suçlama yapmıyorum)
Allah ne verdiyse:)

Çevrimdışı lionyigit

• Üye
  • be different!
« Yanıtla #9 : 22 Aralık, 2014, 16:08:32 »
x ray zarar vermez. havalimanlarında onca laptop, dslr, pad vb. elektronik cihaz geçiyor birşey olmuyor. aklıma tek gelen alıcıda yan sanayi bir pil varsa ve bunu denemişse, oluşabilecek arıza, kargo firmasıdan hariç.

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
K5 & K200D
Pentax SMC-FA 31mm f/1.8 Limited - Pentax SMC-FA 77mm f/1.8 Limited - Pentax SMC-DA 18-135mm F3.5-5.6ED AL IF DC WR - Pentax SMC M 50mm f1.7
Raynox DCR-150 1.5x Macro Lens - Raynox DCR-250 2.5x Super Macro Lens
Satılık / Pentax SMC-DA 40mm f/2.8 Limited

Çevrimdışı Kgurel

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 22 Aralık, 2014, 16:12:41 »
İlginiz için çok teşekkür ederim arkadaşlar...
Onlarca farklı olasılık mevcut, ancak ben alıcıyla ilgili art niyet taşımıyorum..Onca zaman sapasağlam kullanılan makinenin en gerektiği anda bunu yapması "kader"dir diyelim...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı enis.acar

• Üye
  • Sokak hayvanlarını aç bırakmayın!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Aralık, 2014, 16:28:19 »
Bahsi geçen makineyi 2011 de alıp 2013 e kadar ben kullandım. Bir sene önce de Kerem Bey'e verdim. Böyle bir sorun çıkmış olmasına gerçekten çok üzüldüm. Geçmiş olsun.

Çevrimdışı Kgurel

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 22 Aralık, 2014, 16:30:52 »
Tekrar teşekkürler Enis hocam...Makineniz gayet temizdi ve sorunsuz kullandım..Ancak benimle çizilen kaderi böyleymiş..Esasında elektronikte çok şanslı biri değilimdir...Ama dediğim gibi K20D ve 16-45 ikilisi benim gibi biri için ideal bir seçim...Bakalım nasipse, denk düşerse yine niyetim var...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı thuringwethil

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 23 Mart, 2015, 03:30:19 »
Esasında konuyu bu bölüme açma konusunda tereddütlerim vardı, ancak üzerinde bir müddet düşününce başıma gelenlerin tüm sorumlusunun yine kendim olduğuna, saflıklar ve ani verilen kararlarla bu duruma geldiğime kanaat getirdim.

Çok da derin bir mevzuu değil benimkisi..Geleneksel maddi sıkıntı dönemlerimden birini yaşarken başladı herşey..
Bir zamanlar çokça kullandığım ama son dönemde çeşitli sebeplerle el süremediğim K20D ve 16-45'ten oluşan (bana göre oldukça doyurucu) seti maddi kaynak yaratma, başka birine yüz karartmama arzusuyla satışa koydum. 16-45 nispeten daha erken satıldı da K20D garibim resmen süründü..
450 tl gibi bir fiyat üzerinden bir arkadaşla anlaştık ki satış sanalpazar üzerinden olacaktı.
Oldu da..
Arkadaş ödemeyi yaptı, ben "ürünün bataryasını çıkardım, kendi çantasına koydum, çantasını da kutuya koydum" ve kargoya verdim.
Kargo bir kaç gün geç ulaştı alıcıya..
İyi hoş..
Gece yarısı bir mesaj...
-"Hocam makine de arıza var"
Tövbe bismillah!
Forumdan arkadaştan aldığım cillop gibi makine, cillop gibi baktığım, jilet gibi kullandığım, birgüne birgün aksırmayan, tıksırmayan makinem de off-on tuşu açıldığında üst ve arka ekrana görüntü gelmediği söylendi...
Sanal ortamda pek çok alım ve de satım yapan benim gibi biri için hem hayal kırıklığı hem gurur zedelenmesi bu..
"Tamam" dedim, "hemen geri gönderin makineyi".
Makine geldi, ben de makineyi İstanbul'da Pentaxcılarca iyi bilindiğini düşündüğüm bir ustaya gönderdim..
Ve bilin bakalım arıza ne çıktı...
Anakart...
Orjinal anakartın 410 Euro olduğu, çıkma bulunsa bile üzerine yazılım atılması gerektiği, bunun da sadece Fransa'da yapılabildiği söylenince kocasına kızan avrat intikamının kurbanı gibi başımdan aşağı kaynar sular döküldü...
Tüm yaşanılanların sorumlusuymuş gibi nefret ettim o an makineden..ağzımdan dökülüverdi "hurda olarak ne kadar eder diye"
-"50 lira" deyiverdi usta..
Tamam dedim kalsın sende...

İşte orada durmalıyım...
Belki bir umutla başka bir yol bulur kurtarırdım makineyi..
Belki biraz daha araştırabilirdim.
50 liraya gitmemeliydi o makine.
Açeydim gollerimi gitme deyeydim...
Ama olan oldu...Ne beni maddi darboğazdan kurtarabildi makine, ne de bir işime yaradı...
Mundar ettik kaldık...

Bu bölüm bir takım açıklamalar ve sorulara gebe...
1. Kargoda pili takılı değilken ve üzerinde hiçbir fiziksel zarar görünmezken, paketlemesi iyi yapılan bir makine nasıl anakart arızası doğurabilir, ki daha önce asla ve kat'a böyle bir arıza vermemişken?
2. Anakart temini veya değişimi K20D'ler için bu denli uluslararası bir sorun doğuruyor mu? Fransa'da yazılım atma felan...
3. Gözümle görmedim, kulağımla duymadım...Bu nedenle yukarıda anlatılan olaylarla ilgili olarak kimseyi suçlamıyor sade ve sadece kafamda dönüp duran deli sorulara cevap arıyorum...
4. Ama ahım var, mümkün olan en kısa sürede K20D&16-45 setine tekrar dalıcam..

Okuma, yorumlama, cevaplama kadirşinaslığını gösteren herkese selamlarımla...
Kerem GÜREL

Konuyu rastgele gördüm, öncelikle çok üzüldüm böyle olmasına, geçmiş olsun. Aynı Pentax ustasından mı bahsediyoruz bilmiyorum ama sanırım zaten bir tane var. Hurdası 50 lira eder diyerek sizden aldığı makinenin sadece ön kapağını bana 50 liraya satmaya çalıştı bir Pentax ustası(kapağı takmak içinse 100 lira işçilik ücreti istedi). Keşke satmasaydınız, yedek parça olarak elinizde bulunsaydı ileride tekrar alma ihtimaline karşı.

Çevrimdışı takezo

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 23 Mart, 2015, 10:22:17 »
Ben pentax makine ararken ilanlarda çokça ael butonu çalışmıyor, flaş çalışmıyor, af butonu çalışmıyor onun dışında sorunsuz vs vs gibi şeylerle karşılaşmıştım. Bilmiyorum belki piyasasının düşük olup çokca el değiştiren gövdeler olmasından dolayı da olabilir ama sanki bana pentaxlar daha çabuk bozulmaya müsait gövdelermiş gibi geldi. Aynı oranda baktığım canon ve nikon  gövdelerde hiç böyle arızalı ilanlar okumamış olmamla bağdaştırdığım bir düşüncedir sadece. Bence dslr imajı=tank. Böyle olmalı. Düşse de çalışacak, ıslansa da çalışacak, yıllar geçse de çalışacak. Ama acaba pentaxlar böyle sağlam mı?

İlerisi için fuji xt-1'i gözüme kestirmişşken, bir yandan da k3de çok çekici gelmişken insan çekinceye düşmüyor değil malum servisi de olmayınca.

Yanlış mıyım arkadaşlar, pentax türkiyeden çekildi, servisi yok diye biliyorum? Yanlış mı biliyorum var mı yoksa?

bir acayip alıcı hikayesi

Başlatan ankaradag

Yanıt: 17
Gösterim: 5685
Son İleti 18 Ocak, 2016, 20:57:12
Gönderen: Oguzhan