Gönderen Konu: Pentax K10D Tavsiye  (Okunma sayısı 3133 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı akusdemir

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Pentax K10D Tavsiye
« : 30 Nisan, 2015, 13:20:00 »
Merhaba arkadaşlar, ben siteye yeni üye oldum, fotoğraf konusunda da bir hayli yeniyim :)

Uzun süredir elimde olan; fakat bir türlü vakit ayırıp kurcalayamadığım makinemin hakkını vermek istiyorum artık. Sizden çok şey öğreneceğimi düşünüyorum :) Forumdaki başlıkları inceledim; fakat tam anlamıyla soruma cevap bulamadım. Elimdeki makine K10D 18-55 mm lense sahip. Arkadaşımın düğünü öncesi açık havada gelin-damat ın fotoğraflarını çekme görevi üstlendim. Hava koşulu nasıl olacak bilmiyorum. Açık havada arkası manzaralı bir yerde yapacağız çekimi. Makineme uygun olarak tavsiye edebileceğiniz, bu çekimden sonra da manzara çekimlerimde kullanabileceğim bir lens önerebilir misiniz bana. Şimdiden teşekkür ettim  :)
We are all stardust!

Çevrimdışı akusdemir

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pentax K10D Tavsiye
« Yanıtla #1 : 30 Nisan, 2015, 13:35:49 »
Başka bir başlıkta K10D için 55-300mm önerilmiş, ama yine de sormak istedim düğün için doğa çekiminde bir nevi portre de çekilecek, başka bir önerisi olan olursa diye arkadaşlar :) Paylaşmak istedim.
We are all stardust!

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 30 Nisan, 2015, 19:21:21 »
Öncelikle k10d nin zirve yapacağı şey raw formatta çekmeniz.
Ayrıca sabah 6:30-10:00 arası yada öğlenden sonra 16:00dan sonra çıkmak iyi olur.

35mm yada 50mm lensi alıp çıksanız yeter.
Ben portrede 50-200mm lensi çok başarılı buluyorum.Sonuçları hoşuma gidiyor.Ancak doğa çekiminde epey dar kalır. Yada siz bayağı geri gitmek zorunda kalırsınız.

Daha önce ben arkadaşım için açık havada amatör olarak düğün fotoğrafları çektim.
Keşke tamron 17-50 almış olsaydım dedim. Hem manzara hem portrede çok keskin.

Ek olarak tamron 28-75 de ideal olabilir.
« Son Düzenleme: 30 Nisan, 2015, 19:46:20 Gönderen: Lupara »

Çevrimdışı akusdemir

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Nisan, 2015, 22:07:12 »
Öncelikle cevap için çok teşekkürler.
Aslına bakarsanız dediğin gibi Tamron benim ileriki çalışmalarım için de baya iyi bi seçenek olabilir gibi görünüyor; ama fiyatları biraz yüksek geldi bana, öğrenciyim de üzerinize afiyet. Pentax Smc 50-200 F/4-5,6 mi dediğiniz 50-200 mm? Portre için iyiyse ama açısı darsa o da baya sıkıntı olabilir doğa çekimi için dediğiniz gibi. Keşke fiyatları bir nebze daha uygun bir lens olsaydı her iki çekim için de optimal sonuç verebilecek. Cevap için teşekkürler tekrardan. Daha uygun fiyatlı bir lens aklınıza gelirse yazarsanız sevinirim.
We are all stardust!

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Mayıs, 2015, 00:00:43 »
Öncelikle cevap için çok teşekkürler.
Aslına bakarsanız dediğin gibi Tamron benim ileriki çalışmalarım için de baya iyi bi seçenek olabilir gibi görünüyor; ama fiyatları biraz yüksek geldi bana, öğrenciyim de üzerinize afiyet. Pentax Smc 50-200 F/4-5,6 mi dediğiniz 50-200 mm? Portre için iyiyse ama açısı darsa o da baya sıkıntı olabilir doğa çekimi için dediğiniz gibi. Keşke fiyatları bir nebze daha uygun bir lens olsaydı her iki çekim için de optimal sonuç verebilecek. Cevap için teşekkürler tekrardan. Daha uygun fiyatlı bir lens aklınıza gelirse yazarsanız sevinirim.

Her iki çekim -manzara ve portre- içinde kullanışlı ve ucuz bir iki alternatif var. Biri bir arkadaştan yeni aldığım ve şaşırtıcı sonuçları olan sigma 28-70 2.8-4 UC lens - Diğeri pentax F 35-70mm 3.5-4.5

Yada tak çıkar yapacaksınız.

Çevrimdışı akusdemir

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 01 Mayıs, 2015, 00:34:44 »
Çok teşekkür ediyorum, Pentax k10d ile uyumludur zaten dedikleriniz. Biraz fiyat araştırması yapıp karar verip alacağım birini. Çok sağolun.
We are all stardust!

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Mayıs, 2015, 15:01:08 »
Doğa çekimleri için ucuz yollu 28mm-M yada 28mm-A modellerini alabilirsiniz. Ama portre için, 50-100mm arası bir şey lazım gibi. Düğün çekimi için tavsiyem 18mm'e çok gelme. Kadraj sıkıntı olabilir. :) 40-50mm civarı o objektif için iyi gibi. Raw çekip fotoğrafın mutfak kısmında biraz özen gösterirseniz mutlu olabilir düğün sahipleri. :)

Raw ile çektiğinizde renk müdahaleleri daha güzel oluyor. Zaman açısından uğraştırır sizi tabi. Sizin de yeni başladığınızı düşününce JPEG mi RAW mı diye düşündüm ama uğraşıp güzel bir şey çıkartmalı ortaya diye düşündüm ve o yüzden raw çekin derim. :) Uğraşmak istemem derseniz JPEG çekebilirsiniz ama bir fotoğrafçı olarak tavsiye etmekte zorlanıyorum. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Pentax k-r aldım. Ama ıso ayarı yapamıyorum. Yardım edebilir misiniz?

Başlatan demirferrum

Yanıt: 33
Gösterim: 12787
Son İleti 15 Mart, 2013, 19:37:40
Gönderen: rsimsek
İlk DSLR'mi aldım. Sorunlar, tavsiyeler, temel ayarlar [Pentax K-r]

Başlatan Oldubitti

Yanıt: 9
Gösterim: 4519
Son İleti 12 Mayıs, 2016, 10:22:24
Gönderen: Lupara
Pentax makineler ve Yongnuo flaşlar hakkında soru

Başlatan Mhy

Yanıt: 3
Gösterim: 2248
Son İleti 11 Kasım, 2013, 18:15:09
Gönderen: Mhy
Pentax K-5 IIS aldım lens seçimi için yardım.

Başlatan mremre

Yanıt: 17
Gösterim: 8948
Son İleti 09 Aralık, 2013, 15:31:05
Gönderen: mremre
Pentax k-3 türkçe menü yükleme nasıl yapılr

Başlatan cengiz21

Yanıt: 5
Gösterim: 3242
Son İleti 07 Haziran, 2015, 23:30:57
Gönderen: cengiz21