Gönderen Konu: Pentax 645Z German Design Award 2016  (Okunma sayısı 4685 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Pentax 645Z German Design Award 2016
« : 27 Ekim, 2015, 19:22:31 »
Pentax 645Z orta format Dijital SLR fotoğraf makinesi "Wins Special Mention in German Design Award 2016" Alman Tasrım ödülü 2016 özel mansiyon kazandı.
http://news.ricoh-imaging.co.jp/rim_info2/2015/20151027_009844.html

Pentax 645Z orta format Dijital SLR fotoğraf makinesini hatırlatmakta fayda vardır. Diğer rakip markalardaki gibi orta format "crop sensör" yapıda olduğunu bilmenizi isterim..

« Son Düzenleme: 27 Ekim, 2015, 21:05:28 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı emreks

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pentax 645Z German Design Award 2016
« Yanıtla #1 : 27 Ekim, 2015, 22:37:52 »
Başlığı kirletmiş olucam belki ama şu hususları birileri güzel bir şekilde izah ederse kafası karışmış olan birçok kişinin zihnindeki fotoğraf daha net olacak.

1. FF'yi savunanlar alan derinliği avantajı var diyor.
Diyelim ki x marka bir FF gövdemiz var. o lense 70-200 2.8 tamron lensimizi taktık. 200mm de 2.8 açıklık ile fotoğrafımızı çektik.
Sonra elimize Pentax makinemizi aldık, yine aynı 70-200 2.8 lensimizle birkaç adım geri gidip aynı kareyi aldık.
Bu iki fotoğraf arasında alan derinlikleri aynı mıdır ? Yani FF bize sadece birkaç adım yakından aynı derinliği yakalama fırsatı mı sunuyor ?
Elimizde neredeyse 200mm de F4 veren 55-300 ümüz (300-400TL) , 85mm 1.4 Samyang/Rokinon'larımız (600TL) varken ?

2. FF'yi savunanlar açı avantajı var diyor.
HF makinelerin kitleri 18mm den başlarken, FF'lerin yine 24'ten başlıyor..
Pentax'ta belki bulmak zor olabilir ama sonuçta yine 180 derece görüntü veren HF balıkgözü lensler satılmıyor mu piyasada ? Yani aynı açıya ulaşmak mümkün değil mi HF'de ? Mümkünse nedir FF'yi özel kılan?

3. FF'yi savunanlar daha fazla ışık alıyor diyor.
Bu konuda fikir yürütemiyorum. Mantıklı bir açıklaması varsa lütfen paylaşın.
Varsa bile ışığı artırma yollarımız yok mu ? Harici ışık kaynağı ya da SR sayesinde biraz daha fazla pozlamak gibi ?

4. FF'yi savunanlar aynı ISO değerlerinde daha az gren diyor.
Kulağa mantıklı geliyor ama yine güzel bir teknik açıklama yapılsa fena olmaz.
Ama yine aklıma yukarıdaki harici ışık, daha uzun pozlama ya da açık diyaframlı lensleri tercih etmek gibi çözümler sayesinde daha düşük ISO kullanabileceğimiz geliyor.

5. FF'yi savunanlar daha iyi imaj kalitesi diyor.
Ama yüzde kaçı limited ya da star serilerini kullanmış, kaliteli flaşlar, tripodlar edinmiş, ya da ileri derecede raw işlemeyi öğrenmiş merak ediyorum.

6. FF'yi savunanlar daha iri, daha ağır ve dengeli diyor.
E batterygrip alıp 6 tane şarjlı kalem pil takınca sorunu çözmüş olmuyor muyuz ?
Ki tuşlar olsun, ekran olsun, vizör lastiği, GPS, wireless aktarım gibi detaylar olsun ciddi anlamda iyileştirilmedi mi K3 ve K3ii de ?
Yine AF olayı da bence konforun içinde bir durum aslında. Eskiden AF mi vardı ? 1 saniye geç odaklamak ya da elle odaklamak kaliteyi düşürür mü ? ( Bu arada K3+16-85 ikilisi birçok kişinin fikrini değiştirebilir. ) AF sistemi amaç mı, araç mı ? Bu da yine araba tercihlerimize benziyor. Bu mantıkla manuel vites araba kalmamalıydı piyasada. Herkes önceliklerine ve bütçesine göre manuel, yarı-otomatik, tam otomatik araç tercih ediyor.  Ne manuel kullanan " enayi misin fazla para verip otomatik alıyorsun " diyebilir, ne de otomatik kullanan " yıl 2015 olmuş, düz vites arabaya mı binilir ? " diyebilir.
Aynı şekilde X TL'ye Pentax setini satıp aynı seti FF olarak 10X e kurmanın hayallerini yapan birinin de sürekli Pentax'ı kötülemeye çalışma duygusunu yalnızca AŞK ile açıklayabiliriz :)

Ha evini arabasını almış, dünyasını kurtarmış, parasını harcayacak daha değerli başka bir alan bulamayanlar, ya da bu işten para kazananlar istisna zaten birkaç işten parası çıkıyor.
Gövdede parasoleyli 55-300ü görenlerin veya ilk soru olarak " kaç para bu " diyenlerin bakış açısının bazı şeyleri zorunlu kılmasını anlamak zor değil.

Aklıma gelmeyen başka bir avantaj/üstünlük varsa belirtmenizi isterim.

Ayrıca FF gövde gelecek diye 30 senelik F ve FA serisi FF lensleri taso gibi biriktiren arkadaşlarımızın adına da bu lenslerin FF gövdede ne kadar verimli olabileceği hususunda da bilgilerinizi rica ederim.
Belki bu sayede 2. el piyasası canlanmış olur :)

İnşallah güzel yanıtlar gelir de bu tartışma sonsuza dek kapanır :)

Çevrimdışı Oguzhan

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 27 Ekim, 2015, 23:04:37 »
Helal emre döktürmüssün gene :) bu konunun sonunu bende merak ediyorum :)

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 27 Ekim, 2015, 23:10:45 »
Sorduğunuz soruların cevabını net olarak aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. Bilge kullanıcılar konuyu sulandırmak istese de gerçekler değişmez. Üreticiler imalat giderini aşağı çekmek amacıyla sensör ve görüntüyü işleyen işlemcinin daha küçük üretme yoluna gitmişlerdir.

http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,798.0.html

Çevrimdışı emreks

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Ekim, 2015, 09:52:05 »
Neden sensör daha küçük sensör tercih edildi konusuyla pek ilgilenmiyorum açıkcası. Tamamen pazarlamaya dayalı kararlar bunlar. FF sensör ve HF sensör arasında ciddi bir maliyet farkı olduğunu düşünmüyorum.
O başlıktaki paylaşımlarınız çok değerli, defalarca okudum.
Yine eminim internette bu konuyu açıklayan başka paylaşımlar da vardır.
Ama benim çevremdeki insanların kafası hala yukarıdaki konularda karışık.
Gözlemlediğim kadarıyla insanımızın daha kolay anlaşılır ve pratik bilgiye ihtiyacı var.
Evet, tekrar olacak belki ama yine de deneyimli ve bilgili arkadaşlarımızın yukarıdaki maddeler için yorumları ve hatalarımı düzeltmesi faydalı olur düşüncesindeyim..
Özellikle paylaşımın az olduğu bugünlerde..
Alan derinliği, açı ve ışık gibi konuları gerçekten merak ediyorum.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 03 Kasım, 2015, 18:50:15 »
Başlığı kirletmiş olucam belki ama şu hususları birileri güzel bir şekilde izah ederse kafası karışmış olan birçok kişinin zihnindeki fotoğraf daha net olacak.

1. FF'yi savunanlar alan derinliği avantajı var diyor.
Diyelim ki x marka bir FF gövdemiz var. o lense 70-200 2.8 tamron lensimizi taktık. 200mm de 2.8 açıklık ile fotoğrafımızı çektik.
Sonra elimize Pentax makinemizi aldık, yine aynı 70-200 2.8 lensimizle birkaç adım geri gidip aynı kareyi aldık.
Bu iki fotoğraf arasında alan derinlikleri aynı mıdır ? Yani FF bize sadece birkaç adım yakından aynı derinliği yakalama fırsatı mı sunuyor ?
Elimizde neredeyse 200mm de F4 veren 55-300 ümüz (300-400TL) , 85mm 1.4 Samyang/Rokinon'larımız (600TL) varken ?

2. FF'yi savunanlar açı avantajı var diyor.
HF makinelerin kitleri 18mm den başlarken, FF'lerin yine 24'ten başlıyor..
Pentax'ta belki bulmak zor olabilir ama sonuçta yine 180 derece görüntü veren HF balıkgözü lensler satılmıyor mu piyasada ? Yani aynı açıya ulaşmak mümkün değil mi HF'de ? Mümkünse nedir FF'yi özel kılan?

3. FF'yi savunanlar daha fazla ışık alıyor diyor.
Bu konuda fikir yürütemiyorum. Mantıklı bir açıklaması varsa lütfen paylaşın.
Varsa bile ışığı artırma yollarımız yok mu ? Harici ışık kaynağı ya da SR sayesinde biraz daha fazla pozlamak gibi ?

4. FF'yi savunanlar aynı ISO değerlerinde daha az gren diyor.
Kulağa mantıklı geliyor ama yine güzel bir teknik açıklama yapılsa fena olmaz.
Ama yine aklıma yukarıdaki harici ışık, daha uzun pozlama ya da açık diyaframlı lensleri tercih etmek gibi çözümler sayesinde daha düşük ISO kullanabileceğimiz geliyor.

5. FF'yi savunanlar daha iyi imaj kalitesi diyor.
Ama yüzde kaçı limited ya da star serilerini kullanmış, kaliteli flaşlar, tripodlar edinmiş, ya da ileri derecede raw işlemeyi öğrenmiş merak ediyorum.

6. FF'yi savunanlar daha iri, daha ağır ve dengeli diyor.
E batterygrip alıp 6 tane şarjlı kalem pil takınca sorunu çözmüş olmuyor muyuz ?
Ki tuşlar olsun, ekran olsun, vizör lastiği, GPS, wireless aktarım gibi detaylar olsun ciddi anlamda iyileştirilmedi mi K3 ve K3ii de ?
Yine AF olayı da bence konforun içinde bir durum aslında. Eskiden AF mi vardı ? 1 saniye geç odaklamak ya da elle odaklamak kaliteyi düşürür mü ? ( Bu arada K3+16-85 ikilisi birçok kişinin fikrini değiştirebilir. ) AF sistemi amaç mı, araç mı ? Bu da yine araba tercihlerimize benziyor. Bu mantıkla manuel vites araba kalmamalıydı piyasada. Herkes önceliklerine ve bütçesine göre manuel, yarı-otomatik, tam otomatik araç tercih ediyor.  Ne manuel kullanan " enayi misin fazla para verip otomatik alıyorsun " diyebilir, ne de otomatik kullanan " yıl 2015 olmuş, düz vites arabaya mı binilir ? " diyebilir.
Aynı şekilde X TL'ye Pentax setini satıp aynı seti FF olarak 10X e kurmanın hayallerini yapan birinin de sürekli Pentax'ı kötülemeye çalışma duygusunu yalnızca AŞK ile açıklayabiliriz :)

Ha evini arabasını almış, dünyasını kurtarmış, parasını harcayacak daha değerli başka bir alan bulamayanlar, ya da bu işten para kazananlar istisna zaten birkaç işten parası çıkıyor.
Gövdede parasoleyli 55-300ü görenlerin veya ilk soru olarak " kaç para bu " diyenlerin bakış açısının bazı şeyleri zorunlu kılmasını anlamak zor değil.

Aklıma gelmeyen başka bir avantaj/üstünlük varsa belirtmenizi isterim.

Ayrıca FF gövde gelecek diye 30 senelik F ve FA serisi FF lensleri taso gibi biriktiren arkadaşlarımızın adına da bu lenslerin FF gövdede ne kadar verimli olabileceği hususunda da bilgilerinizi rica ederim.
Belki bu sayede 2. el piyasası canlanmış olur :)

İnşallah güzel yanıtlar gelir de bu tartışma sonsuza dek kapanır :)

1- Alan derinliği değişmez. Ancak sensör büyük olduğundan daha fazla alan emildiğinden fotoğrafta bir derinlik hissi olabilir. İnsanlar bunu çok yanlış ifade ediyor. A4 kağıdından büyük sensörler (filmler) var. Ee onları kullandığımızda fotoğraflarda uzay boşluğunda mı olacağız? :)) Olmaz bu mantık.

2- Açı avantajı göreceli. Çünkü neticede açı da değişmez. Ama mesela HF sensörde 50mm çok hoşuma gitmiyor. Ancak FF'de 50mm inanılmaz hoşuma gidiyor. Bu, açı ışık yada iso ile alakalı değil. Perspektif ile alakalı. Açıklamak her zaman kafa karıştır oluyor. O yüzden en iyisi slr (filmli) Pentax gövdeye 50mm takın, sonra da HF olan Pentax dslr gövdeye aynı 50mm'i takın. Her ikisinde de vizörden bakın ve gördüğünüz fark tam olarak FF ile HF arasındaki farktır. Hatta mümkünse tripod üzerinde hiç hareket ettirmeden inceleyin. Biri diğerine göre daha geniş alanı fotoğraf haline getiriyor o kadar.

3- Fizik kanunu, fizik kanunudur. Değişmez. 3 çarpanlı cihazlar ölsün o zaman, ışık girmiyor içeri. :)) Bu mantık geçerli değil.

4- FF ile iso ilişkisi doğrudan olmasa da dolaylı birbirine bağlıdırlar. Mesela yüksek çözünürlük demek daha iyi bir işlemci demek. Daha iyi bir işlemci de daha güçlü yazılım anlamı taşıyabilir. Yani FF olduğu için değil, FF kullanabilmek için daha başka şartlar iyileştirildiğinden yüksek iso başarısı daha güçlü oluyor. 10 tane FF'i yan yana üst üste koysalar noise olmayacak demek mi bu? Bu mantık olmaz. :)

5- FF daha iyi imaj kalitesi denebilir. Ama kesin bir yargı olamaz gene. Aynı şartlarda, aynı teknolojide FF daha iyi imaj kalitesi mi diye sorarsak, evet FF daha iyi bir imaj kalitesi demektir. Ama sonuçta HF sensör üzerinde FF'e göre daha fazla alıcı varsa? Alıcılar birbirine daha yakınsa? Bilgisayarlada ki i7 nesil teknolojisi bunlarla alakalı değil mi? :)

6- Bu tamamen göreceli. Çoğunluğuyla ortalıkta hava atmaktan ibare bir şey bu. Kimi zaman K-3'ün battery grip'ini çıkarıyorum. Gezmeye gitmişim günübirlik, napayım grip'i? Çok çok yedek batarya alırım yanıma. Ha ama profesyonel nitelikte bir iş ise dış imaj için grip lazım olabilir. Yada gövdenin ele tam oturması için stabilite için kimi kullanıcı büyük gövde de tercih edebilir. Ama FF ile bence en alakasız madde bu. :)

Manuel objektif konusunda ki düşüncenden dolayı tebrik ederim seni.

FF uyumlu objektiflerin birkaç istisna modeli dışında tek problemi açık diyaframda netlik kaybı. 50mm FA 1.4'ü ele alalım. 1.4 diyaframda soft. Ancak 2 çıt arttırsak diyaframı tam bir limited seriye dönüyor. Bu 28mm FA'da da var. 2 çıt diyaframı kapamak gerekiyor. Bunu saymazsak FF'ler gayet mükemmel olacak.

Doğaçlama aklıma gelen bir diğer problem de belkide yazılım uyumları olacak. Mesela Photoshop gibi kullandığımız yazılımlar genellikle yeni nesin objektiflere profil açıyor, sapmalar yada burkulmalar kolayca düzeltilebiliyor. Belki FA'lar da bu noktada zayıf kalabilir. Tabi bu çok tembel bir ayrıntı. :) Objektif alırken değerlendirmediğim bir kriter.

En ciddi madde belkide bu. FF gövdeye hitaben çıkacak her objektif alışkanlığımızı değiştirecek kadar pahalı ve kaliteli olacaktır. Beklentim bu şekilde. Bu nedenle de FA'lar mükemmel birer ikame olacak diye düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 04 Kasım, 2015, 02:30:59 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı cumuta

• Üye
  • :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 03 Kasım, 2015, 20:10:43 »
FF in bir bokeh ,açı avantajı var bence.Bu durum algaç (film , sensör boyutu büyüdükçe artıyor) . bunun en büyük ispatı brenizer tekniği.

FF olarak Pentax filmli makine , HF olarak K10D kullanıp sabit tripod üzerinde denemeler yaptım . Sonuç olarak bir izlenimimi aşağıda anlatmaya çalıştım.

1.5 kat mesafe artışı tahmini olarak yazdım. Yani sadece nesneden uzaklaşmak değil nesnenin de arkaplandan uzaklaşması gerek.
zenith 122
Pentax ME Super

Çevrimdışı cumuta

• Üye
  • :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 03 Kasım, 2015, 20:20:59 »
hani eklemek lazım fotoğrafçılık , bir kare ile tüm hikayeyi anlatabilmektir diyor ustalar.
yani ekipmana çok takılmamak lazım

En iyi makina en iyi fotografı çekseydi ; En iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı

sözü en doğrusu.
zenith 122
Pentax ME Super

Pentax 645D İngilizce Kullanım Kılavuzu / Operation Manual

Başlatan Baha

Yanıt: 4
Gösterim: 5203
Son İleti 23 Ağustos, 2012, 15:29:30
Gönderen: vedib
Pentax 645D Firmware Update / Güncellemeleri

Başlatan Baha

Yanıt: 4