Gönderen Konu: Ara Güler ve Fotoğraf Sanatı  (Okunma sayısı 20722 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ara Güler ve Fotoğraf Sanatı
« : 02 Ağustos, 2011, 19:25:15 »
               Büyük üstad Fotoğraf Sanatçısı ARA GÜLER'ın  resmi sitesi    http://www.araguler.com.tr/    linkinden ulaşıp fotoğrafları izlediğinizde Kompozisyon ve Fotoğraf Seminerine katılmış gibi olacağınızı sanıyorum

http://www.araguler.com.tr/

Çevrimdışı Selim

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ara Güler ve Fotoğraf Sanatı
« Yanıtla #1 : 13 Eylül, 2011, 08:43:15 »
Ooof of 40 lı senelerde genç olsaymışım keşke ne kadar doğal herşey bahar havaları.
Şimdi nükleer bir robot gibiyiz herşey mekanik yaz ve kış ruhsuz beton çelik heryer.

Bu arada sağol abi güzel anlar geçirmeme vesile oldunuz çok mersi.

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Eylül, 2011, 03:57:09 »
fotolar harika...bir gözatın derim arkadaşlar.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Eylül, 2012, 12:03:40 »
‘Fotoğraf hakikattir sanat olamaz’ diyor ARA GÜLER......   "Fotoğrafın sanat olduğuna inanmıyorum. Hiçbir şey olmayan adamlar kendilerini fotoğraf ile sanatçı kılıyorlar. Aslında fotoğrafçı değiller. Ha burnunu çekmiş, ha kuyudan su çekmiş, ha fotoğraf çekmiş aynı şey. Onlar neyi çektiklerini bilmiyorlar. Çeke çeke ıstırap çekiyorlar."

http://www.haberturk.com/kultur-sanat/haber/777159-fotograf-hakikattir-sanat-olamaz
                         http://www.haberturk.com/kultur-sanat/haber/777185-fotograf-ustadi-ara-guler
« Son Düzenleme: 17 Eylül, 2012, 13:09:16 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Eylül, 2012, 15:03:00 »
Ustanın bir fotoğrafı. AKSARAY

Viyadükler-köprüler yokken çok çok daha güzelmiş bu şehir.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Ocak, 2013, 20:55:47 »
İstanbul'da iseniz ve vakit ayırabilirseniz  "Fotoğraf formları fotoğrafçılığı" ile "Gerçek Fotoğrafçık"ın ne olduğunu Ara Güler'in "Fotoğraf Üzerine Sohbetler" buluşmasında bir nebze çözebileceğinizi düşünüyorum.

http://www.akbanksanat.com/etkinlik-takvimi/?tarih=20130109&hafta=0&etkinlik-detay=11918&etkinlik=Foto%F0raf+%DCzerine+Sohbetler

Çevrimdışı thkbr

• Üye
  • Psikolog Kumaşçı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 09 Ocak, 2013, 10:05:08 »
İstanbul'da iseniz ve vakit ayırabilirseniz  "Fotoğraf formları fotoğrafçılığı" ile "Gerçek Fotoğrafçık"ın ne olduğunu Ara Güler'in "Fotoğraf Üzerine Sohbetler" buluşmasında bir nebze çözebileceğinizi düşünüyorum.

http://www.akbanksanat.com/etkinlik-takvimi/?tarih=20130109&hafta=0&etkinlik-detay=11918&etkinlik=Foto%F0raf+%DCzerine+Sohbetler

Vedi bey cok tesekkur ederim. Aksam gitmeye calisacagim.
Pentax K-5 IIs
Pentax K-r
Pentax SMC DA L 18-55mm 
Sigma 17-70mm f 2.8-4 DC MACRO OS
Sigma 70-300mm APO MACRO

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #7 : 09 Ocak, 2013, 15:39:10 »
Bende ordayım ofisten çıkıp yetişebilirsem. :)
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 11 Ocak, 2013, 09:10:35 »
İstanbul Akbank Sanat'ta  Merih Akoğul'un hazırlayıp sunduğu 9 Ocak 2013, Çarşamba günü saat:19.00'da gerçekleştirilen söyleşiye katılan arkadaşların izlenimlerini paylaşmasını bekliyorum.
http://sanat.milliyet.com.tr/ara-guler-akbank-sanat-a-konuk-oluyor-/fotograf/haberdetay/04.01.2013/1651172/default.htm

Çevrimdışı cemulasal

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 11 Ocak, 2013, 12:53:34 »
Ara Güler toplantısına katılmıştım.Oldukça keyifli bir toplantıydı.Ara hoca şunu dedi;fotoğrafta insan yoksa ben ona fotoğraf demem.Ben de genelde manzara ve mimari(yapı) çekimlerinde insana fazla yer vermiyordum.Bundan sonra insanların olmasına daha çok dikkat edeceğim.
Pentax K-r,Pentax Da 16-45mm f:4 ED AL,Pentax Da 50-200mm f:4-5.6 ED

Çevrimdışı thkbr

• Üye
  • Psikolog Kumaşçı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 11 Ocak, 2013, 14:57:16 »
Katilmak icin gittim yalniz asiri kalabalikti ne salonda ne de cafede yer bulamadigimdan katilamadim :(
Pentax K-5 IIs
Pentax K-r
Pentax SMC DA L 18-55mm 
Sigma 17-70mm f 2.8-4 DC MACRO OS
Sigma 70-300mm APO MACRO

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #11 : 11 Ocak, 2013, 19:58:59 »
Ara Güler toplantısına katılmıştım.Oldukça keyifli bir toplantıydı.Ara hoca şunu dedi;fotoğrafta insan yoksa ben ona fotoğraf demem.Ben de genelde manzara ve mimari(yapı) çekimlerinde insana fazla yer vermiyordum.Bundan sonra insanların olmasına daha çok dikkat edeceğim.

Ben Ara Gülerin insanlı fotoğraf tavsiyesine katılmıyorum, fotoğrafçı her türlü fotoğraf çekmeyi bilmeli.

Ara Güler'i Ara Güler yapan zamanın şartlarıdır. Acaba bu günkü teknoloji şartlarında Ara Güler fotoğrafçılığa başlar olsaydı ne yapabilirdiki.

Bu gün D800 Nikonlar, k-5 Pentaxlar Canonlar çoluk çocuğun eline düştü, bununla da kalmadı son model akıllı cep telefonları,..
çocuğundan yaşlısına artık herkes kendi imkanları ile iyi kötü fotoğraf çekiyor. Bu günkü şartlarda fotoğrafçılar daha kolay kolay sıyrılıp Ara Güler gibi fotoğrafçılar gibi üne veya başarıya kavuşmaları imkansız gibi.

Fotoğrafçılık ticaretten çıktı hobi işine dönüştü. Fotoğrafçı olarak sesinizi duyurabilmek için herkesin çekemediğini çekmeniz, rastlanması mümkün olmayan görüntüler yakalayıp güzel fotoğraflar yakalamak için becerili ve şanslı olmanız lazım.

Günümüz de özellikle Ülkemiz de insan manzarası fotoüğrafı çekmek zorlaştı, medya gazete tv çok olunca insanlar tedirgin oluyorlar ne amaçla fotoğrafımızı çekiyorsunuz diye. İzin alabilip çektiğiniz insan fotoğrfaları da doğallıktan uzak kalıyor yapmacık poz ve ifade v.s.

Ancak her şeye rağmen fotoğrafçı bence girişgen olacak, bazı risklere girecek insanlarla diyaloğa girmeyi bilecek. Yine de tekrar yazıyorum,
İzin almadan çekilen fotoğrafla izin alınıp çekilen fotoğraf doğal ifadeden uzak oluyor.
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı cemulasal

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 11 Ocak, 2013, 20:23:16 »
ben Mehmet abiye katılmıyorum.Türkiye'de fotoğraf denince akla ilk gelen ve de nerdeyse tek gelen isim Ara Güler'dir.Aynı zamanda bir dönem dünyanın en iyi 7 foto muhabirinden birisi seçilmiştir.Onun yaşadığı dönemler,şartları farklı olabilir günümüz çok farklı olabilir ama Ara Güler Ara Gülerdir sonuçta.
« Son Düzenleme: 11 Ocak, 2013, 20:24:33 Gönderen: cemulasal »

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 11 Ocak, 2013, 21:12:52 »
      1980'li yıllarda birebir görüşüp sohbet ettiğim Ara Güler "Fotoğraf" için sanat deyimini kabul etmez. Mehmet Beyin sohbete katılıp işin özünü algılamasını isterdim. Fotoğraf forumları 2000-TL civaraında bir DSLR fotoğraf makinesini boynuna asıp cancanlı bol bol fotoğraf terimleri kullanıp kendini "Fotoğraf Sanatçısı" ilan edenler gözünüzden kaçmayacaktır. En acısı bu kişiler gerçek fotoğraf bilgi ve kültürü olan üstadları fotoğraf forumlarından uzaklaştırmışlardır.
       Fotoğrafçı olmak için biraz ışık bilgisi, perspektif, dizayn.....vb. gibi; daha doğrusu "resim bilgisi" gerekir. Fotoğraf, ışıkla resim çizme sanatıdır. Acaba hangimiz bunu yapıyoruz. Konumuz ekipman , fotoğraf terimleri ve photoshop. Aldığımız fotoğraf makinesi zaten focus dahil her ayarı kendisi yapıyor. Biz sadece görüntü kalitesi hoş olan fotoğrafı beğeniyoruz. Eleştiriler hep alay konusu olmaya başladı.(ufuk çizgisi, ışık patlaması,renk karışıklığı ve netlik gibi).
       Fotoğraf makinesi tekniği gereği "Ara Güler" Fotoğraf makinesine her türlü şartlara uygun yapıda ISO değeri olan filmi taktıktan sonra 1)Kurma kolu 2) Diyafram değeri 3) Enstantane değeri 4) Hatasız metre mesafe tahmini yaptıktan sonra arta kalan zamanda ışık ve kompozisyonu dengeleyerek fotoğraf çekerdi... Ve çektiği fotoğrafı daha sonra banyo ve baskı aşamasından sonra görebiliyordu.
      Ara Güler'i Ara Güler yapan bulunduğu ortam gereği "Zamana tanıklık etmek ve bu fotoğrafları arşivlemektir" Fotoğrafları bir ressam edasıyla kaydeden Ara Güler aslında şimdiki fotoğrafçılara bir gönderme yapmaktadır. Bunu sohbetlerindeki  bazı vurgulardan anlıyoruz. Üstad taşı gediğine koyuyor ama anlayan yok......

Çevrimdışı cemulasal

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 11 Ocak, 2013, 21:31:57 »
Vedib beye aynen katılıyorum , günümüzde insanlar biraz iso,diyafram,enstantane biliyorlarsa kendini fotoğraf sanatçısı sanabiliyorlar.Ara Güler'in bir sözünü hatırlatayım '' Fotoğrafçı çok dolu olmalı.....Resim bilecek,müzik bilecek,tiyatrodan anlayacak,çok okuyacak,anında karar verebilecek yani çok zeka olacak '' fotoğrafçı sanatçı ruhlu olabilmelidir bence.

Konu Nedir - Tema Nedir - Fotoğraf Okuma Nedir

Başlatan cbaytan

Yanıt: 1
Gösterim: 10397
Son İleti 23 Nisan, 2012, 14:50:39
Gönderen: Baha
Fotoğrafçı-iyi Fotoğrafçı-Fotoğraf Sanatçısı Farkları ve Tanımları.

Başlatan cbaytan

Yanıt: 4
Gösterim: 5438
Son İleti 22 Ocak, 2012, 22:54:11
Gönderen: healtyhead
Fotoğraf Yada Film Çekimleri İçin Amatörce Sahte Kan Yapımı!

Başlatan muhsinbagdadi

Yanıt: 3
Gösterim: 5433
Son İleti 03 Ekim, 2012, 23:29:56
Gönderen: PENTAX
XI. Dümbüldek Suyu Fotoğraf Sergisi - Memişoğlu Petrol Desteğiyle

Başlatan cbaytan

Yanıt: 5
Gösterim: 6767
Son İleti 01 Mayıs, 2012, 22:58:05
Gönderen: cbaytan
ANKET: Fotoğraf Çekmekle Şu Anda Neyi Amaçlıyorsunuz?

Başlatan cbaytan

Yanıt: 8
Gösterim: 6246
Son İleti 18 Eylül, 2011, 03:23:43
Gönderen: JoRDaN