Gönderen Konu: Hayyam ve Gene Dolandırma Vakası  (Okunma sayısı 7147 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Hayyam ve Gene Dolandırma Vakası
« : 16 Ocak, 2015, 17:06:07 »
Önce ufak bir anımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Zamanında İngiltere'den 3 adet çanta satın aldım. PTT'ye gittim. Ohhh kocaman kutu. Gümrükçü görevliler geldi "İçin de ne var? Açmamızda problem yoktur herhalde? Sakladığın bir şey mi var?" diye garip garip sorular soruyorlar. Üstünde birim fiyatları ile birlikte kaç adet olduğu yazılıyor zaten neyin görev aşkı bu? :) Açtılar, tabi onlar açınca da ben merak ediyorum çantaya bir baktım ki 3 adet değil 2 adet! Dolandırıldık! Gel de anlat bunu İngiliz yetkiliye. PTT görevlileri zaten ürünü bana vermeye hevesli değil, belge imzalamadım bir hata var daha sonra geleceğim teslimat için dedim ve ayrıldım. Onlar tabi nutuk çekti "Şu kadar gün gelmezsen geri göndeririz ha!!" sanki 1000 lira verdiğim çantaların geri dönmesi için can atıyorum.

Geldim eve, İngiliz yetkiliyle konuştum. Nazik bir mesaj ile başladı konuşmaya ve hemen ardından kutunun fotoğrafını görmek istedi. Üşenmedim gittim PTT'ye açtırdım tekrar kutuyu, fotoğrafını çektim ki bu sefer "Çanta kayıp hırsızlık var." diye ben onları zan altında bıraktım. Ortada bir hata olunca tabi yardımcı oldular bana bu sefer ki gidişimde. :) Eve döndüm fotoğrafı İngiliz yetkiliye yolladım ve abartmıyorum 30 dakika geçmeden yeni takip numarasını verdi bana. Ve kargoyu daha hızlı gelecek şekilde ücretsiz olarak göndermiş.

Çanta 48 saat içinde muhteşem bir hız ile İstanbul'da. Ankara'ya gelişi tabi 1 hafta sürdü. Bizde prosedürler güvenlik filan üff çok önemlidir. Bekledik tabi çaresiz. Geldi ürün, gittim tekrar PTT'ye. Uyanık gümrükçü arkadaş bir önce 2 ürün satın teslim aldığımı ve 3 ürün vergisi ödediğimi, gelecek yeni 1 üründe vergi ödemeyeceğimi bildiği halde tekrar vergi almak istedi, anlattım durumu anlamadı, tekrar tekrar yılmadım ve sonunda anladı (anlamamazlıktan gelmişti zaten bence o ilk sefer) aldım ürünü çıktım. Ama nasıl kendimden eminsem çantanın içini kontrol etmedim. Eve geçtim çantaya bir baktım kocaman bir şey. Benim aldığım bu değil. İnternetten koduna bir baktım ki muhteşem mutlu oldum. Aldığım 3 ürün toplam 1000 lira idi. Yaptıkları hatadan dolayı bana gönderdikleri o bir çantanın değeri tek başına 1000 liraymış.

Muhteşem derecede yüksek müşteri memnuniyetine oynuyorlar.

Ben bunu neden anlattım? Şuraya kadar okuyana teşekkür ederim. Şimdi ise Hayyam alışverişimi anlatacağım size:

Siteyi takip eden çanta ilanımı görmüştür. Tamrac 5788 çantayı satın almak istiyordum. Siteden satan çıkmayınca Google'yi denedim. Ve www.hayyamcarsisi.com diye bir site buldum. İletişim bilgileri yok. Yeni açılmış amatör bir site diye düşündüm. Sordum esnafa, tanıdık çıktı. Fiyatta makul gibi.

Ürünün ödemesini 11 Kasım 2014'te yaptım. 3 gün geçti ses yok. Email attım, cevap yok. Aradım açan yok. 1 gün sonrasında email'e dönüş yaptılar. Ürünün depodan gelmesini bekliyorlarmış. 1 hafta geçti tık yok, aradım. Ürün stokta yokmuş. Kahverengi istedim, siyah olur mu diyorlar. Kahverengi diye ısrar ettim, 10 gün beklemem gerekmiş. 15 gün geçti hala tık yok. Ben aradım "Siyah olsa? Siyah olsa?" diye başladılar. "Pazartesiye kadar kahverengi olmuyorsa artık siyaha tamam." dedim. Pazartesi geldi, siyah için de çok geç yılbaşından sonraya sarkar dediler. Birde ara ara "30$ zararla getirtiyoruz yeminle." deyip durdular...

O halde para iadesi dedim ve tam olarak burada -ki zaten buraya kadarı bile ayıp- benim artık tahammülüm kalmadı. Para iadesi bekledi gene 1 hafta. Para geldi 42 lira eksik. 462,07 lira ödedim, iade 420 lira. 11 Kasım'da ödedim, iadesini 22 Aralık'ta yaptılar. Ve 42 lira kesintiyle. Eee ne bu? Mesaj attım, 25 gün filan geçti, hala kontrol ediyorlar. 42 liramın akibeti belli değil.

http://hayyamcarsisi.com/tamrac-5788-evolution-8-sling-sirt-cantasi-siyah
https://hayyamcarsisi.com/tamrac-5788-evolution-8-sling-sirt-cantasi-kahverengi

Nasıl bir ticari ahlaksızlıkla hala "STOK VAR" diye ilanları tutuyorlar, anlamıyorum. Benim gibi her ay kaç kişiye yapıyorlardır? Ekmek parası haline gelmiş bayağı. İngiltere anımla Türkiye anım arasında olan ciddi farkı görebiliyor musunuz?

İsim vermesem daha uygun, 2 yıl önce eBay'de denk geldiğim, tesadüfen Fransa'da yaşadığını öğrendiğim Türk'ün, çok doğru konuştuğunu tekrar tekrar görüyorum. Bana "Ben bir Türk'üm. Ama asla bir Türk ile alışveriş yapmam." demişti. Başta milliyetçi duygularım kabardı "Aaa olur mu öyle şey?" dedim. Ama adam haklı işte. HayyamÇarşısı.com gibi fikri zekaya sahip kişiler çok, güzel Türkiyemde. Birine denk gelmiş eBay'de, dili yanmış belli ki.

Gene isim vermesem daha uygun, İstanbul Sirkeci esnafından değer verdiğim bir büyüyüm demişti ki "Eskiden İstanbul'da ticaret deyince ahlak gelirdi akla. Düzen gelirdi, dürüstlük gelirdi. Şimdi Yozgatlı Kayserili fırıncılar, Sirkeci fotoğraf piyasasındalar.

Belki kurulan cümlelerden hoşlanmayacan üyeler olacaktır, kimse üstüne alınmamalı. Genel olarak Türkiye'de yüksek olan ayıbı dile getiriyorum sadece. 42 lira gibi düşük bir meblağ ile hayat tecrübesi edindiğim için şanslıyım.

Okuyanlara teşekkürler.. :)

« Son Düzenleme: 16 Ocak, 2015, 17:28:12 Gönderen: bFeeL »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hayyam ve Gene Dolandırma Vakası
« Yanıtla #1 : 16 Ocak, 2015, 20:10:04 »
Geçmiş olsun demek ve daha kurumsal yerlerden alış-veriş etmek gerektiğini söylemekten başka bir şey gelmiyor aklıma.
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #2 : 16 Ocak, 2015, 22:10:28 »
Hani hastaneler karakollar için derlerya Allah insanı buralara düşürmesin buraların yokluğunu da göstermesin diye
aynı şekilde bende bu hayyam esnaflarına kıl oluyorum. Vitrin de tozlanmış bir parça ilginizi çekse onlara göre sanki bulunmaz hint kumaşı muamelesi yapıyorlar. Acemiliğime daha doğrusu ilk defa tanıştığım bir arkadaşın dolduruşuna geldim, 30 liralık bir macro tüpünü bana 100 liraya verdiler.
Vitrin de duran ilgimi çeken eski bir lens için benden 400 lira istediler. Lensin fiyatı oysa 200 lira gider gelir lensi hala yerinde görürüm. Bazan pazarlık yaparım neymiş lens daha bulunmuyormuş :) 10 veya 20 liralık bir parçayı 50-60 liraya vermeye çalışırlar. Takas işine yanaşmazlar, veya takas düşünürseler sizden aldığını neredeyse bedava ya almaya çalışırlar. Onun için kızıyorum hep, gücüm olsa sırf bunlara gıcıklığına ve Pentax severlere hizmet için çok geniş kapsamlı alışveriş dükkanı açmayı isterim. Hayyam gittiniz mi alacağınız şeyin fiyatları hakkında önceden bilginiz olması lazım.
Yoksa hiç şansınız yok.
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı grktprk

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Ocak, 2015, 23:05:01 »
haklısınız nasıl bir esnaf anlayışı tam kazık sahtekarlık güya fotoğrafçılık çarşısı orda sorduğum 80 tl çantayı doğu bankın karşısındaki altın handa 50 tl aldım en basiti

Çevrimdışı _Rayearth_

• Üye
  • I LOVE PENTAX!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Ocak, 2015, 10:14:30 »
bende birgun pentax 50mm manuel lens almaya gitmistim hayyam pasajina, dukkan adini hatirlamiyorum 50mm f:2 lensi f:1.2 lens diye 350 ye satmaya calismisti oradaki satici o gunden sonra bi daha o pasaja adimimi atmadim...
pentax ?
pentax A 50mm f:1.2
sigma 17-50mm f:2.8
METZ 58 AF-2

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Ocak, 2015, 10:39:09 »
İnternet varken hayyam pasajıana gidilir mi?
Esnaflık kültürünü kazıklamaya çalışmaktan ibaret zanneden esnafımız,  işlerini bitiriyorlar farkında değiller.

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Ocak, 2015, 11:36:11 »
Arkadaşlar biraz abartmıyor muyuz? İnternette kendi aramızda satışlarda ne dükkan kirası var ne vergisi ve diğer giderleri.. Empati yapalım biraz.. Değirmenin suyu bir yerden gelecek ki, taşı dönsün.. ;)
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #7 : 17 Ocak, 2015, 19:41:35 »
bende birgun pentax 50mm manuel lens almaya gitmistim hayyam pasajina, dukkan adini hatirlamiyorum 50mm f:2 lensi f:1.2 lens diye 350 ye satmaya calismisti oradaki satici o gunden sonra bi daha o pasaja adimimi atmadim...
Size 350 dem,iş bana 750 demişti, yeri tahmin ettim şimdi.
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Ocak, 2015, 20:36:56 »
Mehmet bey kazık olayı ayrı tabi ki. İşe iyice hakim olamayanlar ve piyasasını bilmeyenler için kötü. Ama dediğim gibi "elden fiyatı" ile "dükkan fiyatının" farklı olması çok doğal.

Çevrimdışı zeda3000

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 17 Ocak, 2015, 23:04:01 »
Ebay ve paypal bu konuda en guvenli alisveris kanallari. Gittigidiyor bile paypal gectikten sonra benim icin kabul gordu.

Yapabileceginiz tek sey , kendi kredi karti danismaninizi arayarak firma kredi karti ile haksiz kazanc saglama konusunda ihabarda bulunabilirsiniz, ozelikle kesintiye dile getirin, bu sekilde musteri kandirdiklarini urn varmis gibi yapip parayi tahsil ettiklerini , 30 gun kadar parayi faizi ile islettikten sonra , niteligi belirtilmeyen kesinti yaparak haksiz kazanc sagladiklarini ve bunu "Bunu ustune basa basa soyleyin" Bankanin Sanal postunu kullanarak yaptiklarindan bu durumda bankanin da bu duruma kayitsiz kalmasinin bankaninda suc ortagi oldugunun altini cizin.

Bankanin %100 Tepki verecegini garanti edemem...

Lakin firmaya yazili e-mail atip kalan bakiyeyi 15 is gunu icerisinde iade etmez ise , hakllarinda Internet magzaciligi ve Sanal Post makinalarindan haksiz kazanc saglama sucundun Ankara Tuketici mahkemesine dava acacagizini belirten kisa ve net bir mesaj atin.

Dava acin demiyorum cunku dava kulyen masraf ve bela, ayrica da Turkiye deki hukuk sistemine zerre guvenilmez.

ama bu tehditler goz korkutuyor.

Bu arada sunu belirtiyim durust satici diyorsunuz ama

Vakti zamaninda ebay den satin aldigim Digital Motosiklet GOstergesi 1 sene sonra bozuldu , evet tam bir sene sonra. Ve ben Cin den aldigim adama mesaj attim. Saati bana gonder kargosunu ode ben tamir ederim dedi. EMS ile gonderdim. 2 hafta sonra elime sifir saat geldi. Adama hayirdir diye email attim ? Tamir etmeye degmez yenisini verdik dedi.

Artik Cinli bile bizden namuslu ile dusunun rezil halimizi , uyruklari belirsiz insanlarin esnaf ayagina insanlari dolandirmalari ulkemiz adina koca bir ayiptir.

Çevrimdışı cumuta

• Üye
  • :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Ocak, 2015, 12:24:25 »
klasik 3.dünya ülkesi gerçekleri.
zenith 122
Pentax ME Super

Çevrimdışı Mikrobiyolog

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #11 : 19 Ocak, 2015, 12:04:02 »
Öncelikle geçmiş olsun, hepimizin başına geliyor.

Ne yazık ki balık baştan kokuyor ve ahlaki bozulma, yukarıdan aşağı yayılıyor. Günümüz Türkiye'sinde ahlaksız ve vicdansız insanların dindarlığı, halk tarafından kabul görüyor. Hırsızlığından zerre şüphe duyulmayan insanlar, "AK"lanıyor, para ve itibarları iade ediliyor. Ve tabi imam böyle olunca, cemaat de böyle oluyor. Yeni Türkiye'de Allah hepimizin yardımcısı olsun..
Satılıklar: Pentax FA 35mm f/2, Pentax-A 50mm f/1.7, Vivitar 55mm f/2.8 Macro PK bayonet

Çevrimdışı ozen.mesut1

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Ocak, 2015, 21:08:40 »
Hayyam 3.cü katta reflex foto .uğur tukle . Burdan defalarca Sıfır makina , lens aldım.   Telefonda ürünü görmeden aldığım oldu . Aldıklarımı 1 sene  sonra takasta değiştiğim oldu .   Kısacası demek istediğim , Sıfır hata. Sıfır yanlış .   IYI ESNAFTA VAR.     Telefonda ürünü görmeden bile güvenle alış-veriş yapabilirsiniz ...

Sent from my iPad using Tapatalk

Çevrimdışı agkrin

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 30 Ocak, 2015, 09:52:09 »
Öncelikle geçmiş olsun, hepimizin başına geliyor.

Ne yazık ki balık baştan kokuyor ve ahlaki bozulma, yukarıdan aşağı yayılıyor. Günümüz Türkiye'sinde ahlaksız ve vicdansız insanların dindarlığı, halk tarafından kabul görüyor. Hırsızlığından zerre şüphe duyulmayan insanlar, "AK"lanıyor, para ve itibarları iade ediliyor. Ve tabi imam böyle olunca, cemaat de böyle oluyor. Yeni Türkiye'de Allah hepimizin yardımcısı olsun..

çok haklısın türkiyede hala dinden nemalananlar var
https://www.flickr.com/photos/131984776@N02/
pentax k5 ıı
Sigma 17-70mm F2.8-4.5 DC Macro
SMC PENTAX-DA* 1:2.8 50-135mm ED [IF] SDM
SMC Pentax-M 80-200mm F4.5

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 14 Şubat, 2015, 05:33:55 »
Bugün bir aracı ile gittim yanlarına. 42 lirayı kontrol dahi etmeden anında iade ettiler. Çıkışında 42 liralık yemek yedim. :) :) Çok garip...
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.