Gönderen Konu: Çok öneml! Hafıza karşındaki fotolar virüs yemiş gibi ortadan kayboluyor.  (Okunma sayısı 7768 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı scorpion81

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar çok önemli yardımınıza ihtiyacım var.Çektiğim o kadar emek harcadığım fotoları kendi kendine yok oluyor karttan.Kullandığım sd kartı bilgisayara takıyorum. Fotoları  aktarırken bilgisayara bir anda birşeyler oluyor fotoğraflarımın bir kısmı kayboluyor saçma sapan karakterlerden oluşan isimli dosyalar ortaya çıkıyor. Böyle dosya isimlerinde anlamsız simgeler var.!? -./! Vb. Gibi. Fotoğraf görünümünde değil boş beyaz sayfa görünümündeler. Çıkarıp tekrar takıyorum kartı fotoların çoğu gitmiş. O garip isimli dosyaların boyutuna bakıyorum kartın boyutundan büyük. Kartım 16 gb dosya 26gb... İkinci kez fotolarım kayboldu. Çok canım yandı. Lütfen yardım edin... :'(

Çevrimdışı oenaj

• Üye
  • Zonguldakspor
    • Profili Görüntüle
Kartı biçimlendirdiniz mi?
Hayrından umutsuzum, getirme bari şerrini,,,

Çevrimdışı scorpion81

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Hayır biçimlendirmedim. Geri dönüşü olmaz diye.

Çevrimdışı ozbay08

• Üye
    • Profili Görüntüle
veri kurtarma programları falan var onları dene.
http://www.uzmantv.com/konu/veri-kurtarma
« Son Düzenleme: 30 Nisan, 2015, 16:50:57 Gönderen: ozbay08 »
Sony a6000
Pentax SMC-DA 16-45mm f/4 ED AL
HELIOS-44M-6 58mm
Sony HX300
Raynox DCR-250 Super Macro
77mm Hoya pro1 slim CPL+uv filtreler
lowepro 100 aw çanta
SLIK F-730 TRIPOD

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
bilgisayarınızda virüs olabilir.
Karttaki dosyaları formatlamadıysanız kurtarabilirsiniz.
PM gönderiyorum.

Çevrimdışı scorpion81

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
İlgilenen herkese teşekkür ediyorum allah razı olsun hepinizden. Hala uğraşıyorum bu sorunla ve az önce çözdüm olayı. Bir başkasının da işine yarar diye anlatıcam olayı. Karta virüs bulaşmış gibi oluyor, belki de sebep olan da bir virüs, orasını çözemedim. Her neyse. Pc bu görünmeyen dosyaları FOUND.000 diye bir dosyaya kaydetmiş. Bu dosyayı ise şöyle buldum. Öncelikle herhangi bir klasör açıkken ekranda klasör seçeneklerine giriyoruz sol üstten. Yada yeni windowslarda düzenle> klasör arama seçenekleri. Sonra yukarıdan görünüm sekmesi. Sonra alttaki seçeneklerden "bilinen dosyaların uzantılarını gizle" seçeneğinin tipini kaldırıyoruz. Böylece gizli dosyalar görünür oluyor. Sonra daha altta bir seçenek daha var. "korunan işletim sistemi dosyalarını gizle" onun tikini kaldırıyoruz. Böylece found dosyası kartımızın içinde görünür oluyor. O dosyaları pc ye kopyalıyoruz. Ama kopyalalanan dosyalar file01.CHK isimleriyle geliyor. O sondaki. CHK kısmını silip. JPG yapıp Enter dediğimizde fotolar tekrar eski haline dönüyor. Umarım birilerinin de işine yarar. Eğer found klasörü bu yolla görünür olmazsa recuva gibi dosya kurtarma programlarıyla bi taratın. Sonra. CHK uzantılı dosyalar bulursa onları kurtar deyin. Sonra yine uzantılarını .jpg olacak şekilde değiştirin.

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ne virüs ne başka birşey. Kartınızın Fat sistemi yani dosya sistemi bozulmuş. Aşırı manyetik alanlarda bulundurursanız bu tarz taşınabilir manyetik kayıt sistemi veri depolama cihazlarında bu tarz olayların olma ihtimali yüksektir.
Found.000 001 00x diye giden klasörler winZortun chkdisk yani disk denetleme programı çalıştırılması sonucu oluşturulan otomatik klasörlerdir. Bulabildiği dosyaları bu klasörlerin içine kopyalar.
Pentax Anıları

Nikon D3
Nikon AF-S 24-70mm f/2.8G ED Nano

Çevrimdışı scorpion81

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Hmm teşekkürler aklımızda olsun zaman

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Mesela KLASOR1 adlı dosya KLASOR1.EXE olabiliyor. KLASOR1 de gizli dosyaya dönüşüyor. Sizin gördüğünüz dosya KLASIR1.EXE sadece virüs oluyor yani ve fotoğraflarınız kayboldu diye üzülüyorsunuz. :) Halbuki gizli olarak duruyor. Bu da çok harici bellek takılan bilgisayarlarda görünüyor. Aman dikkat, belirteyim dedim.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı scorpion81

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bilmiyorum ki hocam neden kaynaklanıyor. Ya kart bozuldu yada pc de sıkıntı. Aynı şey az önce yine başıma geldi. Bir arkadaşım lisanslı easy recovery My file programı ile kurtardı. Bu sefer found.xxx klasörü de yoktu hiçbirşey yoktu.

Çevrimdışı ahmetokur

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Benzer bir sorun bende de oluşmuştu. 2 farklı antivirüs programı ile tarama yaptırdım o şekilde kurtulmuştum. Tavsiyem harici disk ve bilgisayarı anti virüs programı ile temizlemen. Eğer harici diskteki dosyayı bilgisayarımdan temizleyemiyorsan msdos üzerinden sil. ben bu şekilde kurtuldum

Çevrimdışı ahmetokur

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
"Başlat>calıştır>cmd

komut istemi açılcak

örnek D de bu sorunu yaşıyosan

komut satırına D: yazıp enter a bas

sonra şu komutu aynen yaz

attrib /d /s -h -r -s

bunu yazınca bekle yazı çıkıncaya kadar (uzun sürüyo biraz)

sonra görünüyor..."

İnternette gördüğüm bu yöntem çözmüştü sorunumu.

Çevrimdışı cumuta

• Üye
  • :)
    • Profili Görüntüle
1-güvenli modda antivirüs taraması
2-combofix ile bilg. taratın
zenith 122
Pentax ME Super

Çevrimdışı K4LENDER46

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bir öneride de ben bulunayım böyle kaybolmalar da falan hemen panik yapmayın winrar ile zip yapmak suretiyle ekleden fotoğraflarınızın kaydedildiği bölgeyi seçin fotoğraflarınız dosyalarınız vs görünecektir :) ha baktınız olmuyor o zaman panik yapabilirsiniz :D

Çevrimdışı ucam1

• Üye
    • Profili Görüntüle
bence kartınıza aoutorun virüsü girmiş olabilir hocam google dan autorun virüsleri diye taratırsanız sonunu cözersiniz ufak programlar var bende 2 hafta önce flaş diskimi kurtardım

HAFIZA KARTI KİLİT SORUNU

Başlatan K0RKMAZ

Yanıt: 7
Gösterim: 5449
Son İleti 27 Ekim, 2014, 02:10:34
Gönderen: mertcagri
hafıza kart tavsiyesi...

Başlatan maximus11

Yanıt: 14
Gösterim: 7295
Son İleti 14 Şubat, 2015, 23:22:07
Gönderen: K0RKMAZ