Gönderen Konu: http://500px.com/ElenaShumilova - bu nasıl bir teknik ya da işlemedir arkadaş :)  (Okunma sayısı 10657 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
@PENTAX.
Exif bilgileri için teşekkür ederim
@gleam
Şahsen exiften çıkartılan sonuç bence çok önemli. Çünkü şahsen ben genelde Av modunda kullanırım. Çünkü fotoğrafın alan derinliği (diyafram) ve keskinliği (ISO) benim için önemlidir. Ancak bu ablanın kullanım şeklinden anladım ki dana önemli bir ayrıntı var : Anı yakalamak.
Genellikle 1/250 1/300 shutter hızında kullanıp ISO'yu çok önemsemediğini görüyorum (ISO 3200 e kadar çıkmış). Ayrıca ablanın post production ile çok uğraşmasından da bunu anlamak lazım. Çünkü fotoğrafta anı yakalamak gren'den önemlidir. Av modunda sürekli ISO 100-400 arasında kullanmaktansa ISO'yu oto yapıp shutter hızını ve diyaframı istediğimiz değere getirmek anı yakalamak için çok daha etkili olacaktır.
Ben de 1.5 yaşındaki kızımın fotoğraflarını çekmek için az debelenmiyorum. Artık ben de aynı kullanım şekli ile fotoğraf çekmeyi deneyeceğim.
Bu sebeple:
Tekrar teşekkürler @PENTAX
ankaralı fotoğrafçı bilmem kimden 100 öğüt diye bir yazı okumuştum, adam ne diyordu, "bırak green olursa olsun, titremiş fotoğraftan iyidir"
fipar ne der "millet sırf green için Leica M8 alıyor" :)

Çevrimdışı tugrulburak

• Üye
    • Profili Görüntüle
Fotoğrafların bazıları sanki farklı zamanlarda çekilmiş ve sonradan bir karede birleştirilmiş gibi . http://500px.com/photo/19426203 Bu fotoğrafta hem çocuğun hem köpeğin üzerinde kar tanesi yok fotoğraf makinesi ve modellerin arasında kalan boşlukta kar yağmıyor gibi ,arka plan ve çevreye oranla  modeller baya aydınlık aynı mekanda bir güzel  havada birde karlı havada çekilmiş iki fotoğraf birleştirilmiş gibi. Güzel olmuş ama  :)
« Son Düzenleme: 22 Şubat, 2014, 21:48:23 Gönderen: tugrulburak »
Pentax K5
pentax DA 40mm 2.8 Limited
Jupiter 37am 135mm
Smc Pentax 135mm 3.5 
Auto Revuenon mc 50mm 1.4
 Voigtlander Color ultron 50 1.4
 Porst Color Reflex 50mm 1.2

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
Her lensin bir yada iki diyafram açıklığında daha iyi sonuçlar verdiğini gördüm. exif bilgileri bu yönden önemli. Her şeyi makineye bırakalım diyorsak alalım otomatik moda şakşak basalım deklanşöre.
İşin zevki makinayı biz yönettiğimizde çıkıyor. Güzel hoş bir fotoğraf ortaya çıktığında daha zevkle fotoğraf çekiyor insan.

Bu mesaj efsane Nokia 3310 ile gönderildi