Gönderen Konu: Mantar ve Küf ( Doğrular ve Yanlışlar )  (Okunma sayısı 24116 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Mantar ve Küf ( Doğrular ve Yanlışlar )
« : 23 Ocak, 2012, 16:36:28 »
    Özelden bana iletilen soruların cevaplarını aslında forumdan yanıtlarsam daha çok paylaşım olur diye düşünüyorum.

Objektiflerdeki lenslerde ve lens gruplarındaki mantar oluşumu ve temizliği konusu sıkça soruluyor.  Isı farkından dolayı ortam değişikliğinde lenslerin dışı kadar iç kısmı terler ve saydamlığını bir süre mat bir hale bırakır. Bu durumda fotoğraf çekilince çok soft bir görüntü oluşur. Isı uyumundan sonra optiklerdeki terleme yok olunca eski haline gelir.
     Zamanla sıkça ortam değişikliğinden dolayı ön optiklerde daha az olmak üzere genelde bu terleme arka optiklerde görüntüyü bozar. Bu terlemeden dolayı arka optiğin matlaştığı görülür. Bunun nasıl temizleneceği gündeme gelir.
     Bazı forum paylaşanları bu temizliği UV ışını veya benzeri bir ışınla yapılabileceğini yazmaktadırlar. Bunun tamamen yalnış olduğunu söylemek isterim. Sözkonosu "Mantar" biyolojik değildir; defalarca terlemeden dolayı oluşan matlıktır, optiğin sökülüp bir optik temizleyici bez ile ovulmasıyle pırıl pırıl olur. Kendinizi başka türlü heba etmeyin... Bunun başka yolu yoktur. Dıştan optiği temizleyebilirsiniz ama iç kısmı için sökmeniz veya yetkili servise temizletmeniz gerekir.

Pentax WR serisi objektifleri sadece yağışlara dayanıklı olarak lanse etmek yalnıştır. Pentax WR objektifler "hava koşullarına dayanıklı" dır. En başta ısı yalıtımı hava ve toz geçirmezliği ile kayda değer özel bir yapısı vardır. Pentax WR serisi objektiflerde mantar oluşumu asgari düzeydedir. Bu amaçla dizayn edilmiştir.
« Son Düzenleme: 23 Eylül, 2014, 00:08:34 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı radoslav

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mantar ve Küf ( Doğrular ve Yalnışlar )
« Yanıtla #1 : 22 Eylül, 2014, 22:11:17 »
Üstad merhaba,

Peki mantar temizliği nerede yapılır, evde yapılabılır mı (biz) veya servis ücreti nedir, bu hususta bilginiz var mıdır.

teşekkürler
K-5
40 Ltd. 70 Ltd.

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
Ynt: Mantar ve Küf ( Doğrular ve Yalnışlar )
« Yanıtla #2 : 22 Eylül, 2014, 22:20:33 »

Üstad merhaba,

Peki mantar temizliği nerede yapılır, evde yapılabılır mı (biz) veya servis ücreti nedir, bu hususta bilginiz var mıdır.

teşekkürler
Atlamış olacağım konuya ama eğer lens helios 44m serisi gibi az elemanlığı manuel lens ise yapılır.
Ayrıca eliniz bu işlere yatkınsa pentax MF objektiflere de yapılır. Zaten pentax MF objektiflerin en önemli özelliklerinden biri de az bir bakımla uzun yıllar kullanılabilmesidir değil mi Vedib bey ?

Çevrimdışı radoslav

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mantar ve Küf ( Doğrular ve Yanlışlar )
« Yanıtla #3 : 23 Eylül, 2014, 19:13:01 »
Pentax Smc F 70-210 otomatik lens
K-5
40 Ltd. 70 Ltd.

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #4 : 23 Eylül, 2014, 22:26:16 »

Pentax Smc F 70-210 otomatik lens
Hayyam Sunay usta :). Ya da bildiğiniz bir usta.

Çevrimdışı radoslav

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 23 Eylül, 2014, 22:28:16 »
:)) maliyet sadece on optik
K-5
40 Ltd. 70 Ltd.

Çevrimdışı sasuta

• Üye
  • "Kimse Vazgeçilmez Değildir"
    • Profili Görüntüle
    • Hardwarena
« Yanıtla #6 : 24 Eylül, 2014, 18:23:42 »
Ben mantarı biyolojik sanıyordum :)
Pentax K5
Pentax D-BG4 Battery Grip
Pentax-A SMC 50mm 1:1.7
Pentax-DA SMC 35mm F2.8 Limited Macro
Pentax-DA SMC 18-55mm F3.5-5.6 AL II
Pentax-DAL SMC 55-300mm
Sirui N-2004 Tripod / Monopod + Sirui G-20 Ballhead
Canon PowerShot A590 IS

Çevrimdışı radoslav

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 24 Eylül, 2014, 21:27:02 »
Birde ben bikaç mantar resmıne baktım.. lensin ön optiğindeki renk değişimi mantar demek mi?

nasıl anlaşılır resmini çekemedim bi türlü lensin
« Son Düzenleme: 24 Eylül, 2014, 21:28:40 Gönderen: radoslav »
K-5
40 Ltd. 70 Ltd.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 25 Eylül, 2014, 09:52:28 »

Genel fotoğrafçılık literatüründe "lens fungus" olarak bilinen optiklerde ortam değişikliğinde ısı farkından dolayı lenslerin dışı kadar iç kısmı terler ve saydamlığını bir süre mat bir halde bırakır. Bu durumda fotoğraf çekilince çok soft bir görüntü oluşur. Isı uyumundan sonra optiklerdeki terleme yok olunca eski haline gelir, zamanla sıkça ortam değişikliğinde bu terleme ve oluşan yoğunlaşmış buharın kuruması sonucunda optkler üzerinde belli belirsiz su artığı çizikler şeklinde kendini belli eder ve optiğin parlak hali matlaşır
      Kullanıcılar haklı olarak parlak temiz saydam optik kullanmak isterler. Kirli optik; oluşan görüntüde keskinlikten yoksun soft bir görüntüye sebep olur, makul bir miktarda ve kenarlarda oluşan mantarlar görüntüde hissedilir kalite kaybı oluşturmaz. Bazen kullanıcılar gereksiz olarak iki nokta toz için bile negatif davranmaları çok gereksiz olduğunu düşünüyorum.
      Mantar ve küf oluşmuş objektiflerin temizlenmesinin tek yöntemi cam temizleyici ile optikleri ovarak temizlemektir, iç kısımdaki optiklerin temizlenmesi için sökülmesi gerektiği unutulmamalı, eliniz yatkın ise kendiniz yapabileceğiniz gibi yetkili tamir ve bakım servisleri bu işi kaliteli bir şekilde yapmaktadır.
     Bu temizlik objektifin kolay sökülebilirlik durumuna göre 20-50-TL arasında bir ücretle yapıldığını sanıyorum. Objektiflerdeki değişik türdeki mantarları görsellerde görebilirsiniz.

« Son Düzenleme: 25 Eylül, 2014, 11:26:00 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı dgncsk

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 25 Eylül, 2014, 18:45:14 »
organik kirleri temizlemekte kullnılabilecek en güçlü çözücü saf asetondur. ancak plastikleri eritir dikkat. ayrıca cam sil yerine glade marka oda spreyi daha lekesiz temizler. sebebi isopropil alokolden üretilmiş olması. içinde su yok.

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #10 : 25 Eylül, 2014, 19:26:55 »

organik kirleri temizlemekte kullnılabilecek en güçlü çözücü saf asetondur. ancak plastikleri eritir dikkat. ayrıca cam sil yerine glade marka oda spreyi daha lekesiz temizler. sebebi isopropil alokolden üretilmiş olması. içinde su yok.
Aseton SMC kaplamaya zarar vermez mi? Malum çok güçlü bir çözücüdür.

Çevrimiçi baygünay

• Üye
  • Pentax'ı seviyorum..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Eylül, 2014, 19:49:40 »
 *** Gözlük satıcı firmaların verdiği ''gözlük camı temizleme spreyi'' yetmiyormu bu temizliğe?
     * Spreyin içindekiler ''demineralize su, isopropyl alcohol, polyviyl pyrolidone, esans'' şeklinde açıklanmış...  :)
     * Ayrıca; satıcı arkadaş bu spreyi bile gözlük camı temizliğinde çok seyrek ve dikkatli kullanmamı önermişti.
*** Pentax K3 + DA 50-135mm f2.8
*** Panasonic GX80 + 12-60mm f/2.8-4.0 + 20mm f1.7
*****  KEMALİST Rejim;  Tam Bağımsızlık,  Aydınlanma  ve  Pozitif İlimlere Bağlılıktır.

Çevrimdışı radoslav

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Eylül, 2014, 20:08:58 »
Benım lensteki kesınlıkle mantar değil o zaman, benım lenste kesınlıkle böyle bişi yok, kaplama rengi değişmiş gibi
K-5
40 Ltd. 70 Ltd.

Çevrimiçi baygünay

• Üye
  • Pentax'ı seviyorum..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Eylül, 2014, 20:54:15 »
Benım lensteki kesınlıkle mantar değil o zaman, benım lenste kesınlıkle böyle bişi yok, kaplama rengi değişmiş gibi

*** Ayhan bey kardeşim İstanbul'dasın, fiat max. 50 TL madem, karşıya geçtiğin bir gün lensin temizliğini yaptırıver servis ustalarına.
     * Elindeki lens de değerini bulsun...   ;)
*** Pentax K3 + DA 50-135mm f2.8
*** Panasonic GX80 + 12-60mm f/2.8-4.0 + 20mm f1.7
*****  KEMALİST Rejim;  Tam Bağımsızlık,  Aydınlanma  ve  Pozitif İlimlere Bağlılıktır.

Çevrimdışı radoslav

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 25 Eylül, 2014, 22:22:01 »
bende aynı kararı verdim Günay abi.. hatta aradım sordum nedir maliyeti diye 60-80 tl dediler, hafta sonuda zaten taksim civarında işlerim var gitmişken hallettiricem abi :) sonra fiyatı arttırıp satıcam :)
K-5
40 Ltd. 70 Ltd.

Full Frame ( Doğrular ve Yanlışlar )

Başlatan vedib

Yanıt: 26
Gösterim: 29943
Son İleti 08 Şubat, 2015, 16:08:58
Gönderen: vedib
35mm ( Doğrular ve Yanlışlar )

Başlatan vedib

Yanıt: 12
Gösterim: 18551