Gönderen Konu: Carl Zeiss Planar T* 1.4/50mm  (Okunma sayısı 3593 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Carl Zeiss Planar T* 1.4/50mm
« : 08 Kasım, 2017, 10:33:19 »

Genel amaçlı manzara, sahne, portre ve yakın plan fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. Ocak 2006 tarihinde Carl Zeiss firması tarafından ortak olduğu (günümüzdeki adı  KYOCERA OPTEC Co., Ltd.) Japon tesislerinde (Made in Japan) imal edilip 24X36mm tam kare “FF” (Full frame) olarak filmli analog Nikon F, Canon EOS, Minolta/Sony, Yashıca/Contax C/Y,  Pentax K ve M42 (Metrik 42mm) gibi gövdeler için piyasaya sunulmuşsada günümüzde kullanıcılar 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic) için diğer bir deyişle crop sensör DSLR'lerde daha yaygın kullanmaktadırlar. Optik yapısı itibariyle diğer klasik lens kalitesi ve yapısını kendinde barındırır. Lens kalitesi dışında en önemli özelliği basit bir bakımla uzun yıllar kullanılması profesyonel fotoğrafçıların gözdesi yapmıştır. Optik elemanlar parlamayı önleyici (T*) "Transparency optics" veya "T-optics" ifade edilen teknikle kaplanmıştır. Carl Zeiss (T*) optik kaplama geçmişi 1935 yıllarına dayanan patentli günümüze geliştirilerek gelen “multi-layer coating” veya “multiple transparency optics coatings”  olarak adlandırılan çoklu optik kaplamasıdır. Filtre yuvası Ø58mm olup focus esnasında ön optik elemanı döner yapıda olmadığından polarize filtre kullanma kolaylığı vardır. Orijinal parasoley 58mm yuvarlak bayonet yapılı silindirik metal veya kauçuk parasoley ile kullanım kolaylığı vardır.
      “Carl Zeiss Planar T* 1.4/50mm ZK” objektifi manuel focus yapıda, metal (Stainless steel) Pentax KA bayonetli olan modeli, Pentax’ın SLR ve DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerinde sorunsuz kullanılmaktadır. Diyafram sekmesinde “A” (Auto aperture) olduğundan Pentax’ın SLR ve DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerinde tüm çekim modlarında sorunsuz kullanılmaktadır. Portre çekimleri için tavsiye edilse de manzara, iç mekan, genel etkinlik, konser, mimari, reklam fotoğrafçılığı için idealdir. Gerçekte macro objektif olmasa da 1:6.67 (0.15X) büyütme oranıyla ve diyafram açıklığının çok oluşu fotoğraf severlerin gözdesi yapmıştır.  Manuel fokus yapıda olduğu için metre ayarı manuel yapılmaktadır. Alan derinliği (hyperfocal) yeterli olduğu için manuel netleme ayarı rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Profesyoneller tarafından tercih edilen lens gurubu sabit olan objektiflerdendir. Metal (Stainless steel) bayonetli ve kullanımı SMC Pentax-A objektileri anımsatan yapıdadır.
       “Carl Zeiss Planar T* 1.4/50mm ZK” standart objektif olmasından dolayı alan derinliği yeterlidir. Portre ve reklam genel kullanım çekimlerinde oldukça başarılıdır. En açık diyafram değerinde Bokeh (bulanık efekti) estetik yönden mükemmeldir. Profesyonel kullanıcılar diyafram açıklığının f/1.4 çok olması, metal ve basit yapısından dolayı uzun yıllar basit bir bakımla yeni gibi kullandıklarından tercih etmektedirler. Diyafram bileziği olduğundan Pentax SLR ve DSLR gövdelerle uyumlu; tamamında sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır. Keskinliği kullanıcılar tarafından değişik yorumlarda olan bu objektifin birçok firma tarafından yapılan Çözünürlük Testlerinde 1:8 diyafram değerinin en ideali olduğu tespit edilmiştir. En açık diyafram değeri f1.4 basit keskinliği kaybetse de tüm diyafram değerlerinde çok başarılıdır. Alüminyum metal yapılı oluşu kullanıcıya daha fazla güven vermektedir. Pentax-K yapıda olan modelinde diyafram “A” sekmesi ile uygun ve faaldir. Son yıllarda yeni kullanıcılar bu objektifi tanımamakla birlikte forumlarda bilgiye rastlanmaktadır.
      “Carl Zeiss Planar T* 1.4/50mm” objektifi  Pentax-K için “ZK”, Canon EF için “ZE”, Nikon için “ZF-ZF2”, Minolta/Sony için “ZA”, M42(Metrik 42X1mm) için “ZS” olarak ön optik çevresindeki tanıtım şablonunda kodlanmıştır. Günümüz popüler "FF" FullFrame “PENTAX K-1” DSLR gövdesinde manuel focus özellikli olarak ideal yapıda tüm çekim modlarında kullanılabilir.   

Türkiye'de 2017 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 1000-TL.

Genel Özellikleri : Sabit odaklı standart objektif

Optik dizaynı .............................. : 6 grup 7 eleman
Diyafram yaprak sayısı ................. : 9
Diyafram açıklığı ......................... : 1:1.4 - 1:16
Asgari Netleme ........................... : 45cm
Filtre çapı ................................... : Ø 58mmX0.75mm
Ağırlığı ....................................... : ZK:350gr (12.35oz)     [ZE:380gr / ZF-ZF2 : 330gr]
Odak Bağlantı Mesafesi ................ : 45.46mm. (Pentax-K flange focal distance) ZE:44mm  ZF:46.50mm
Büyütme Oranı ........................... : 1:6.67 (0.15X)
Bağlantı yapısı "bayonet" ............. : Pentax-KA
https://www.zeiss.com/camera-lenses/us/photography/products/classic-lenses/planar-1450.html

« Son Düzenleme: 18 Kasım, 2017, 23:36:00 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı egebayindir

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Carl Zeiss Planar T* 1.4/50mm
« Yanıtla #1 : 18 Ocak, 2018, 03:15:52 »
Bugün Sirkeci'de deneme şansım oldu. Gerçekten inanılmaz bir lens. (Gövde: Pentax Super A)
Ektar 100 vardı makinede. Çat çat bastım hemen. İnanılmaz sonuçlar. Satan olsa da ikinci el alsak dedim...

Çevrimdışı egebayindir

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Şubat, 2018, 00:19:34 »
Bugün Sirkeci'de deneme şansım oldu. Gerçekten inanılmaz bir lens. (Gövde: Pentax Super A)
Ektar 100 vardı makinede. Çat çat bastım hemen. İnanılmaz sonuçlar. Satan olsa da ikinci el alsak dedim...

Şu lensi bulamadık ya... Ne desem az. İnanıyorum ama, bulacağım.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Şubat, 2018, 00:49:48 »

"Carl Zeiss Planar T* 1,4/50mm ZK" objektif ile "SMC PENTAX-A 1:1.4 50mm" birebir denk objektiflerdir. Optik dizilimi ve yapısı ile objektif optik kaplamaları bile aynıdır. Carl Zeiss Planar T* “multiple transparency optics coatings”  olarak adlandırılan çoklu optik kaplamalı iken Pentax SMC "Super Multi Coating" tescilli kaplamaları ile birbirleri ile yarış halindedir. "Carl Zeiss Planar T* 1.4/50mm" objektifi şiddetle kullanmak istemenizi anlıyorum ve takdir ediyorum. Bu meşgale hobi ve meraktır. Sabırlı olursanız bazen bu tür satıcılar Hayyam'a uğruyor ama 1.000-TL alıcı bulamayınca satıcı elden çıkarmaktan vazgeçiyor, zaten Pentax kullanıcısı az ve bu fiyat çok geliyor. Yurtdışı piyasası 3.000-TL civarında ve "ZK" Pentax-K bayonet piyasada çok az... ama çoğu zaman Hayyam'a geldiği duyumu alıyorum. Sizde mevcut olduğunu tahmin ettiğim "SMC PENTAX-A 1:1.4 50mm" objektif ile aynı olduğunu bilmenizi isterim.

Çevrimdışı egebayindir

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 15 Şubat, 2018, 02:08:41 »
Merhaba Vedi bey,

Öncelikle bu bilgilendirici mesajınız için çok teşekkür ederim. Evet, optik dizilimin Planar formülle aynı olduğunu allphotolenses'de karşılaştırarak görmüştüm. Açıkçası artık üretilmeyecek olması, en azından Zeiss'ın yaptığı açıklamaya göre bir süre daha üretilmeyecek olması beni lensi almaya daha çok itiyor çünkü kızım bir gün büyüdüğünde bunlara sahip olsun istiyorum. Bir yandan da teknik fotoğrafla fazla ilgiliyim ve bu lensi de onun için özellikle istiyorum. Hayyam'da 50 1.4 dışında bütün lensleri (Zeiss ZK bayonet) buldum ama hepsi sıfır ve fiyatlar tahmin edebileceğiniz gibi çok yüksek.

Bu lense bütçe yaratmam için kendi A50 1.4 lensimi sattım. Daha sonra başka lensler de satıp bütçeyi yakaladım ama bu sefer de lens yok. Zeiss'ı bulana dek geçici bir süre yeniden Pentax'a dönmek en iyisi olacak sanırım benim için.

Yurtdışında da pentaxforum ve pentaxuser'da ilan verdim. Satmak isteyen Avrupalı/Amerikalı olursa alacağız bakalım : )

AUTO CHINON 1:1.7 50mm MULTI-COATED

Başlatan vedib

Yanıt: 0
Gösterim: 2942
Son İleti 20 Nisan, 2014, 12:05:08
Gönderen: vedib
SIGMA MACRO 1:2.8 50mm MULTI-COATED

Başlatan vedib

Yanıt: 0
Gösterim: 2974
Son İleti 09 Temmuz, 2015, 11:49:26
Gönderen: vedib