Gönderen Konu: pentax a 1.7 50mm vs 18-55 kit lens  (Okunma sayısı 2709 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
pentax a 1.7 50mm vs 18-55 kit lens
« : 28 Nisan, 2015, 21:21:51 »
merhaba arkadaşlar, elimde mevcut olan f1.7 a 50mm mf lensle daha önce kullanmış olduğum 18-55 kit lens arasında aynı odak uzaklığı ve diyaframda kit lensin çok daha fazla ışık aldığını düşünüyorum.bu manuel lensle artık daha uzun pozlama değerleri istiyor gibi makine.bu konuda herhangi bir tecrübesi bilgisi olan arkadaşlardan yorum bekliyorum.

Çevrimdışı protist

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: pentax a 1.7 50mm vs 18-55 kit lens
« Yanıtla #1 : 28 Nisan, 2015, 23:15:09 »
Bir lensin ışık alma miktarı diyafram açıklığı ile ilgili bir durumdur. Bunun prime veya kit lens ile alakası yoktur. Eğer 18-55 lensi 50mm odak uzaklığında f5 de kullanırsanız 50mm a modlu lensinizde de aynı diyafram aralığında kullanırsanız pozlama değerleri aşağı yukarı birbirine eşit olur. Yani aynı ışığı alır. Fakat prime lensinizde diyaframı daha kısarsanız doğal olarak daha az ışık lacaktır.
Bir de A modlu lens kullandığınızda makine ışık ölçümünü sadece merkezden tek noktadan yapacaktır. Ama kit lensi kullandığınızda alan (matrix) ölçümü yapabileceğinden makinenizin size vereceği enstantene değerlerinde farklılıklar olabilir. Bu durum iki lensin farklı işık almasından değil de farklı ışık ölçüm yöntemlerinden kaynaklanmaktadır.
Pentax K3
Pentax K10D
Sigma 8-16mm
Sigma 17-50 f2.8
Pentax 100mm f2.8 Macro
Tamron 28mm f2.8
Pentax F50mm f2.8 Macro
Pentax 18-55 DA L
Vivitar 2X macro Teleconverter

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Nisan, 2015, 23:55:24 »
1-iki lenstede ışık ölçümü multi segment değil tek noktadan (orta nokta) yapılmaktaydı.
2-iki lenstede aynı diyafram değerinde hatta aynı odak uzaklığında (50mm) yapıldı.

Çevrimdışı protist

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 29 Nisan, 2015, 09:30:43 »
50mm A prime lensim olmadığı için deneme şansım olmadı ama A100mm macro ve D-FA 100mm macro lensleri karşılaştırma imkanım oldu. Her iki lenste de pozlama değerlerindeki farklılıkları ben de algıladım. Her iki lensi de aynı diyafram değerinde tripod üzerinde, aynı obje karşısında test ettiğimde A modlu lensin daha uzun pozladığını (az ışık alır gibi) farkettim. Fakat her iki lens ile çekilmiş kareleri incelediğimde ise A modlu lensin daha fazla pozlanmış parlak fotoğraflar verirken D-FA lensin daha koyu az pozlanmış kareler verdiğini gördüm. Bu durumu göz önüne alarak A modlu lens ile yaptığım çekimlerde 1 stop negatif poz telafisi yaparak çekim yaptığımda aynı enstantene değerlerini aldım ve fotoğraflar her iki lenste de aşağı yukarı eşit pozlanmışlardı.
Yaptığım gözlemlerden sonra olası şu sonuca vardım.
Fotoğraf makinesinin pozometresi farklı lenslerde farklı ölçüm sonuçlarına ulaşabiliyor. Bu durum muhtemelen lens camlarının kaplama farklılıklarından kaynaklanıyor olabilir. Fakat aynı şekilde pozlanmış kareler aşağı yukarı aynı enstantene değerlerine ve dolayısıyla aynı pozlamalara sahip oluyordu.
Sizdeki durumun ne olduğuna buradan tam olarak karar vermek zordur. Size önerim tripod üzerinde aynı kadrajda, aynı ışık ölçüm ayarlarında, eşit pozlama yapıncaya kadar pozlama değerler ile oynamanız ve daha sonra aynı tonda pozlanmış kareleri karşılaştırmanız olacaktır. Elde ettiğniz sonuçları bizlerle paylaşırsanız bize de yeni bilgiler aktarmış olursunuz.
Selamlarımla...
Pentax K3
Pentax K10D
Sigma 8-16mm
Sigma 17-50 f2.8
Pentax 100mm f2.8 Macro
Tamron 28mm f2.8
Pentax F50mm f2.8 Macro
Pentax 18-55 DA L
Vivitar 2X macro Teleconverter

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 29 Nisan, 2015, 10:15:48 »
    Lenslerin odak değerinin çaplarına olan oranı ışık geçirgenliğini belirler. Yani diyafram değeri. Bu bir orandır firmalarla bir ilgisi yoktur.  Tüm objektiflerin 1:5,6  veya 1:8 diyafram değeri aynıdır. Bu firmalara göre değil; objeden gelip objektiften geçen ışığın ne kadarının objektiften çıktığının bir oranıdır. Hangi objektif olursa olsun ; hangi forumda tartışılsa tartışılsın bu fizik kuralı değişmez. Diyafram değeri marka veya lens modeli ile ilgili değildir. Pozometrelerde aynı mantıkla yapılmaktadır.

Aynı görüntü karesi, aynı mesafeden, hassasiyet (ISO), Obtüratör değeri ve diyafram değeri aynı olmak şartıyla değişik objektiflerle yapılan fotoğraf çekimlerinde daha açık veya daha koyu çıkmasının tek nedeni "auto aperature" mekanizmasının sağlıklı çalışmamasından kaynaklanmaktadır. Daha açık bir ifade ile objektif diyafram mandalının fotoğraf çekimi esnasında doğru değere gelmemesinden kaynaklanmaktadır. Diyafram yapraklarının geç açılıp kapanması, yapışkan yağlı durumu veya hava şartlarından kaynaklı olabilir.

Pentax-K sisteminde objektif DSLR gövdeye takılı iken, en açık diyafram konumundadır. (gerek auto mekanızmasının daha sağlıklı çalışması, gerekse manuel çekimlerde kullanıcının görüntüyü daha aydınlık görmesi açısından)  Deklanşöre basıldığında mekanizma diyafram mandalını iterek atadığımız veya ayarladığımız diyafram değerine getirerek fotoğraf çekilir. Bu mekanik çalışma esnasında objektif senkron kusurları olabilir.

Ben dahil olmak üzere çoğu kullanıcı basit değerlerin farkına varmayabilir. Diyafram yaprakları o an uygun pozisyona gelmeyebilir. Ama yaygın kanı iki objektif arasında koyu çekim yapan objektifin daha doğru çalıştığıdır, çünkü diyafram yaprakları doğru çalışmıştır, açık renk çekim yapan objektifin yaprakları daha geç uygun pozisyona geldiğinden sanki daha fazla ışık geçırmiş imajı bırakmış oluyor.

Marka ve modeli ne olursa olsun tüm diyafram değer oranları aynıdır. 1.4 - 2 - 2.8 - 4 - 5.6 - 8 - 11 - 16 - 22....... gibi giden rakamlar dizisi oranları ifade eder. Örnek verecek olursak 2 diyafram değeri aslında 1/2 değeri diğer bir ifade ile objedeki ışığın yarısı objektiften çıktığıdır.
« Son Düzenleme: 29 Nisan, 2015, 12:13:30 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 29 Nisan, 2015, 17:36:25 »
Vedib bey,
Peki diyaframi halkadan manuel olarak ayarladigimizda ve diğer değerler aynı olmak koşuluyla çekim yaptığımızda yine daha parlak fotoğraf çıkıyorsa yine yapraklardan sorun olduğu sonucuna varabilir miyiz?

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 29 Nisan, 2015, 17:53:21 »
    Kullandığınız objektif "Pentax-K" özellik ise değişen bir şey olmayacaktır. Çünkü Pentax-K bayonet objektif DSLR gövdeye taktığınızda diyafram mekanizması en açık konuma gelir ve çekim esnasında atadığınız veya ayarladığınız diyafram değerine gelir.
    Uzun yıllar manuel diyafram mekanizmalı orta ve büyük format objektifler kullandığımda aynı diyafram değerinde tüm objektiflerin verdiği parlaklık aynı oluşmuştur. Shett filmde bunu hep böyle gördüm. Böyle gereksiz tartışmalara girmekten ziyade fotoğraf keyfini yaşayın.
    Bu tür konuların cevabını optik fiziği ile ilgilenen tecrübeli fotoğrafseverlerin vermesi en doğrusu olduğu kanısındayım, aksi durumda yorumlar duygusal olmaktan öteye gitmez. Aksini bilen fotoğrafseverlerin diyafram mekanizmasındaki değerlerin açıklaması gerekir.

pentax k10d ve k20d arasında kaldım kullanım amacım portre ve manzara çekimi

Başlatan hs1409yb

Yanıt: 13
Gösterim: 6512
Son İleti 30 Mart, 2015, 19:37:23
Gönderen: hs1409yb
Pentax DSLR makinalarda AF Fine tuning (AF hassas ayarı)

Başlatan drgunaydin

Yanıt: 20
Gösterim: 12418
Son İleti 02 Ocak, 2014, 14:14:59
Gönderen: itasdemir
Pentax Yetkili Servisi >>>> Sun Dijital ve Özgür Foto Teknik

Başlatan Baha

Yanıt: 80
Gösterim: 63284
Son İleti 05 Nisan, 2018, 20:49:35
Gönderen: fgpinarli
Pentax x70 Fotograf makinemi Bilgisayarda Görüntü almak istiyorum.

Başlatan seymen

Yanıt: 3
Gösterim: 1950
Son İleti 01 Mart, 2019, 11:16:00
Gönderen: Baha
Pentax k100d m modunda fotoğraflar kapkaranlık çıkıyor!

Başlatan Kusmuk

Yanıt: 3
Gösterim: 1938
Son İleti 14 Nisan, 2017, 00:16:39
Gönderen: Lupara