Gönderen Konu: Pentax hk...  (Okunma sayısı 7591 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ht22

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Pentax hk...
« : 25 Temmuz, 2015, 14:40:41 »
Merhaba. Ben Canon 650 d kullanıcısıyım. Daha çok makro, doğa ve hareketli canlıları fotoğraflamak ilgimi çekiyor. Ailede fotoğraf merakı arttığından, 2. bir makinaya ihtiyacım oldu. Doğal şartlara dayanıklı olması ve gövdesinde titreşim engelleme özelliği olması sebebiyle pentax modellerini inceliyorum. Kısıtlı bütçemin menzilinde (2. el)  k-5, k-7 ve k-30 modellerini incelemekteyim. Hareketli çekim sevdiğim için af kararlılığı ve hızı benim için önemlidir.Bu bakımdan kullanıcı arkadaşların tavsiyelerine ihtiyacım var. Elimdeki canon lensleri bir aparatla pentax gövdede kullanabilirmiyim? Bir de gövdede titreşim engelleme özelliği gerçekten işe yarıyor mu? Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pentax hk...
« Yanıtla #1 : 25 Temmuz, 2015, 15:33:02 »
Hareketli nesnelere yöneleceksen maalesef o dediğin modeller yetersiz kalır. Kullanmış biri olarak söylüyorum bunu yani.
Dayanıklılık olarak diğer markaların en üst düzey bodyleri ile yarışır. Titreşim engelleyicisi yani SR'si iyidir.
« Son Düzenleme: 25 Temmuz, 2015, 15:37:17 Gönderen: Suha »
Pentax Anıları

Nikon D3
Nikon AF-S 24-70mm f/2.8G ED Nano

Çevrimdışı ht22

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Temmuz, 2015, 15:50:29 »
O halde canon seçeneklerine bakmalıyım. İlgi alanımda 40d ya da 50d var. Cevabınız için teşekkürler.

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Temmuz, 2015, 16:14:51 »
O halde canon seçeneklerine bakmalıyım. İlgi alanımda 40d ya da 50d var. Cevabınız için teşekkürler.
Sormayı unutmuşum, hareketli derken ne kadar hareketli nesneler bunlar ? Örneklendirirsen tam cevap olur gibime geliyor.
Pentax Anıları

Nikon D3

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Temmuz, 2015, 16:15:59 »
650D,40D,50D hangisinde AF hızı Pentax K-5 ve üstü modellerinden daha hızlı ki? Bu gövdeler rakibi bile değil geçtim onu. Canon 1100d bile daha hızlı AF yapıyor diyeceksiniz az kalsın.

Canon lensleri kullanamazsın,Pentax lensler alman lazım. Gövdede SR işe yarıyor elbette, VRli lens ve VR olmayan lens gibi.
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı ht22

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Temmuz, 2015, 16:34:13 »
Hareketten kastım daha çok kelebek, arı, kuşlar vb. uçarken, konmak üzereyken, vs. Bu hareketi zorluk çekmeden netleyerek yakalayabilmektir. Zaten şu bundan üstündür gibi birşey iddiasında bulunmadım, bilakis pentax ilgimi çektiği için aklıma takılanları öğrenmek için buradayım. Bütçeme göre de  450-500-550 yerine 40d veya 50d lere ilgi duyduğumu belirttim. Görüşleriniz benim için belirleyici olacaktır. Titreşim engellemenin iyi olmasına ne kadar sevindiysem canon ekipmanını uyarlayamayacağıma da o kadar üzüldüm. İlginize teşekkürler.

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Temmuz, 2015, 16:46:43 »
pentaxta kelebek arı gibi fotolarda onlarla karşılıklı konusarak ikna yöntemiyle fotoğraf cekmek lazım.Sr sistemi 1/8sn e kadar enstantanelerde iyi sonuclar veriyor.

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Temmuz, 2015, 16:50:48 »
pentaxta kelebek arı gibi fotolarda onlarla karşılıklı konusarak ikna yöntemiyle fotoğraf cekmek lazım.Sr sistemi 1/8sn e kadar enstantanelerde iyi sonuclar veriyor.
istemsiz olarak acayıp şekilde bağırdım :D Hakkını helal et :)))))
Pentax Anıları

Nikon D3

Çevrimdışı ht22

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 25 Temmuz, 2015, 16:56:17 »
 ;D ;D ;D    :-\

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 25 Temmuz, 2015, 17:08:17 »
Marka arasında git-gel yaşayan herkese aynı cevabı veriyorum. Pentax dışı markaların üst segment gövdelerini almayı düşünüyorsanız, tercih sebebidir bir şey diyemem. Ama eğer -uygun fiyatlı- yada -giriş seviyesi- gibi anahtar kelimeye sahip gövde arıyorsanız Pentax dışında bir şey almak pişmanlıktır. :)

Mesela 40d yerine K-30 almak çok daha mantıklı bence.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı omardaing

• Üye
  • Pentax - Pentax
« Yanıtla #10 : 25 Temmuz, 2015, 17:12:06 »
Pentaxla da Nikon ile de kelebek çektiğim için bu soruya cevap verme hakkım var sanırım  ;D ;D

Birkere elde canon lensler varsa ve bunlar (ailenin diğer üyeleri) tarafından kullanılmaya devam edilecekse başka markalara bakmak mantıksız. Pentaxın lensleri (bana göre ) gövdelerinin çok ilerisinde, Pentax gövdede canon lens kullanmak çok mantıklı olmaz. Araştırırsanız görürsününüz canon gövdelerde pentax lens kullanan çok kişi vardır.
 Siz bence direk Canon 50D alın hiç maceraya da girmeyin derim.
SR işe yarıyor ama bu el titremesine karşı fayda sağlıyor hareketli nesnelerde AF ve yüksek ISO hızlı perde değerleri lazım oluyor. Burada da Canon daha avantajlı. Kelebek böcek fotoğraflarında AF hızından daha çok fotoğraf çekmeye gittiğiniz vakit önemlidir. Kuş fotoğraflarında ise AF çok çok önemli.

Başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışırım.

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Temmuz, 2015, 17:12:15 »
Arı,kelebek,kuş üstelik bunlar uçarken veya konmaya yakın. Sizin istekler baya baya üst düzey.Ama durağan derseniz ünlü birkaç kelebek fotoğrafçısı var bildiğim D80,K-7 gibi gövdeleri kullanıyorlar 100mm macro ile birlikte.
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı ht22

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Temmuz, 2015, 17:25:47 »
Arı,kelebek,kuş üstelik bunlar uçarken veya konmaya yakın. Sizin istekler baya baya üst düzey.Ama durağan derseniz ünlü birkaç kelebek fotoğrafçısı var bildiğim D80,K-7 gibi gövdeleri kullanıyorlar 100mm macro ile birlikte.
Sn. Selman ben zaten bu tarzda çekimler yaptığımı belirtmiştim. Yani yeni başlayan biri değilim Sadece çekmeyi sevdiğim fotoğraf tarzına devam edebilme derdindeyim. Makinayı oğluma kaptırmasaydım şu günlerde benim de bir 100 mm makrom olacaktı  :'(

Çevrimdışı ht22

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Temmuz, 2015, 17:36:01 »
Sn. omardaing benim de aklımda ilk olarak 40d ve 50d vardı ancak yukarıda belirttiğim pentaxın bazı avantajları (doğal etkenlere dayanıklılık, titreşim engelleme) ilgimi çektiği için ikilemde kaldım. Siz de kelebek vs. çekimler yaptığınızı söylemişsiniz. Uygulamada bu af hızı olayı çok büyük sorun teşkil eder mi acaba. Yani uçar resimlerde genel kanı canonun performanslı olduğudur. Şimdi ben şu anda kullandığım makinadaki verimi bir k-30 dan ya da k-5 den alamaz mıyım? Ya da çok mu fark vardır?

Çevrimdışı omardaing

• Üye
  • Pentax - Pentax
« Yanıtla #14 : 25 Temmuz, 2015, 18:01:33 »
Söylemeyi unutmuşum kuş da çektim (yada çekmeye çalıştım) bol bol.
Canon alırsanız 100mm makro, 300mm F:4 aldığınız zaman hem siz hem evdekilerin kullanabileceğini düşünürseniz Mantık canon diyor.
K-5 sağlamlık olarak 7D ile aynı seviyede.
K-5 + 100mm makro ile çok çok iyi iş çıkaranlar var. Alırsanız da çok iyi fotoğraflar çekeceğinizden emin olabilirsiniz. Kelebek böcek 1:1 makro çekerken arada hiç fark kalmaz manuel daha hızlı netlersiniz her ikisiylede ama biraz uzaktan fotoğraflayacak olursanız maalesef Nikon hem lens hemde gövde daha avantjlı oluyor. Canon kullanmadım ama 100mm L makrosu nikondan da hızlı olduğunu biliyorum.
1:1 makro haricinde Canon nikon daha avantajlı. Pahalı Nikon 105mm VR, Canon 100mm L lenslerle avantajlı bunların ucuz versiyonları 105 mm Vr siz ve 100mm L'siz versiyonlarında da avantajlı.

Makrodan daha çok kuş fotoğrafı çekerken sıkıntı yaşarsınız. Kuş fotoğrafçılığında iso ve AF daha fazla öne çıkıyor. Canonu tam bimem ama Nikon D7000-D300 gerçekten çok avantajlı ek olarak kuş fotğrafçılığı konusunda Türkiye'de Pentax lens bulmak çok sıkıntı. 
-----------------------------------------------------------------------------
Tüm bunlara rağmen elimdeki nikon herşeyi sattım ve Pentax alacağım tekrar.
Çünkü farklı ve benim sevdiğim bir tadı var pentaxın. Birde makro ve özellikle kuş fotoğrafçılığı çok pahalı bir alan. Bende bu alanda fazla ileriye gitmeden, çok para harcamadan, manuel lenslerle yapabildiğim kadarını yapmaya karar verdim.

Pentax k-r aldım. Ama ıso ayarı yapamıyorum. Yardım edebilir misiniz?

Başlatan demirferrum

Yanıt: 33
Gösterim: 12758
Son İleti 15 Mart, 2013, 19:37:40
Gönderen: rsimsek
İlk DSLR'mi aldım. Sorunlar, tavsiyeler, temel ayarlar [Pentax K-r]

Başlatan Oldubitti

Yanıt: 9
Gösterim: 4478
Son İleti 12 Mayıs, 2016, 10:22:24
Gönderen: Lupara
Pentax makineler ve Yongnuo flaşlar hakkında soru

Başlatan Mhy

Yanıt: 3
Gösterim: 2241
Son İleti 11 Kasım, 2013, 18:15:09
Gönderen: Mhy
Pentax K-5 IIS aldım lens seçimi için yardım.

Başlatan mremre

Yanıt: 17
Gösterim: 8901
Son İleti 09 Aralık, 2013, 15:31:05
Gönderen: mremre
Pentax k-3 türkçe menü yükleme nasıl yapılr

Başlatan cengiz21

Yanıt: 5
Gösterim: 3231
Son İleti 07 Haziran, 2015, 23:30:57
Gönderen: cengiz21