Gönderen Konu: Böyle bir fotoğraf mümkün müdür a dostlar ?  (Okunma sayısı 8087 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı turkayacar

• Üye
    • Profili Görüntüle
Böyle bir fotoğraf mümkün müdür a dostlar ?
« : 01 Haziran, 2012, 02:38:19 »
Bunun mümkün olup olamayacağını çok merak ettim, yorumları alayım :) ki bence fizik kurallarına aykırı..
« Son Düzenleme: 01 Haziran, 2012, 02:49:54 Gönderen: turkayacar »
I am Pentaxian and know it

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Böyle bir fotoğraf mümkün müdür a dostlar ?
« Yanıtla #1 : 01 Haziran, 2012, 06:00:07 »
Yukarıdaki fotoğraf fotoşop ile ellenmiş mi bilemiyorum ama mermi fotoğrafı çekmek mümkün. Bununla ilgili bir belgesel izlemiştim. Çok yüksek bir enstantane hızı yeterli olabiliyor. Ama yalnız başına yeterli değil tabi. Benim izlediğim belgeselde sese duyarlı bir deklanşör tetikleme mekanizması kullanılıyordu.
Arslan Türegün

Çevrimdışı REİS

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Haziran, 2012, 08:08:09 »
Enstantane hızı çok yüksek bir makine de olsa,elle tetikleyerek böyle bir fotoğraf çekmek mümkün değil.
Sese duyarlı bir deklanşör bile olsa,mermi sesten daha hızlı gideceği için yakalamak çok zor.Başaka bir düzenek olmalı..
Bu fotoğrafda mermi izdüşümü bile net çıkmış.Burada hareketi donduracak kadar perde hızı yakalamak :o
Bu herhalde fotoşop işi..

Çevrimdışı Kuvvet

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Haziran, 2012, 08:43:53 »
Mermi ne mermisi merak ettim...

Çevrimdışı ALPeeR

• Üye
  • *
  • Acemi Pentaxçı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Haziran, 2012, 10:15:46 »
Bence havada asılı kalma tekniği gibi bir teknikle yapılmış ilizyon sadece, gerçek olduğunu düşünmüyorum. Bir kere mermi gerçek bir mermiye benzemiyor sadece andırıyor. Ayrıca o kadar büyüklükteki merminin menzili çok uzun olacağı için hızı da çok daha fazladır daha küçük mermilere göre o yüzden suya çarpışıyla suda yarattığı dağılma etkisi bu şekilde olmayacaktır bence çünkü daha mermi o hızla uzaklaşmadan sıçrayan ve düşen küçük damlalar olmuş. Bana öyle geldi, bilemiyorum... :)
Pentax K-r + 18-55mm
Ben kit lensten, kit lens benden illallah edene kadar :))

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 01 Haziran, 2012, 10:55:22 »
       Bu fotoğrafın gerçek olmadığını perspektif bilgisi ve perpektif gözü olan her fotoğrafsever farkına varır. Perspektif yönünden çok acemice dizayn edilmiş bir görüntü, özellikle sudaki yansıması ve mermi yönü.!!!!  Photoshop sağolsun herşeye kadir....
         Resim bilgisi olan fotoğrafseverlerin yorumlaması daha aydınlatıcı olur.

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
« Yanıtla #6 : 01 Haziran, 2012, 13:07:17 »
bu fotoğraf kesinlikle gerçek değil. bu tip birfotoğrafı çekmek günümüz teknolojisiyle mümkün ama bu fotoğraf kötü bir PS düzenlemesi.özellikle yansıma kısmı bunu açıkça ortaya koyuyor.
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimdışı paksoy2011

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 01 Haziran, 2012, 14:19:58 »
Bunu biraz  PS bilgisi olan herkez anlar zaten,

1- Gölgedeki yansıma ile, orjinaldeki resim birbirini tutmuyor.
2- Perspektifler farklı açıları gösteriyor.
3- Mermi çekirdeğinin arkasına dikkatlice baktığınızda, su resminin rezalasyonundan daha düşük rezalasyonlu olduğu kabak gibi belli.

kısacası Acemi bin PS kullanıcısı tarafından çalışılmış, basit bir çalışma

Çevrimdışı fotomet

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Haziran, 2012, 14:13:40 »
O şekilde mermi çekirdeği olduğunu düşünmüyorum.PS

Çevrimdışı maxilla

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 02 Haziran, 2012, 17:33:48 »
Acemice hazırlanmış bir photo shop .Namlu icersindeMermi çekirdeğinin hızını ve etkisini arttırmak için yapılmış yiv ve set dediğimiz kanallar vardır .Bu kanallardan dolayı mermi namluyu dönerek terk eder.Bu aynı zamanda mermi cekirdeğinin etrafında bir hava akımıda oluşturur.Dolayısıyla cekirdek suya bu kadar yakın gecerken suda en ufak bir dalgalanmamın olmaması imkansız....

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 23 Kasım, 2012, 06:25:27 »
Bu durum milyonda bir olacak bir şey. Photoshop...

Çevrimdışı Peker N.Burak

« Yanıtla #11 : 23 Kasım, 2012, 10:55:21 »
Maxilla'nın dediği mermilerle alakalı teknik bilgi bu kare için mantıklı. Öte yandan illa böyle bir kare olur mu? yapılırmı sorusu sorulursa değinmediğiniz bir nokta var.. Bunun bir fotoğraf makinesinden çıkmış olmasına odaklanmışsınız.. Video Slow Motion + Capture tekniği ile bunları yapmak hiç de zor değil arkadaşlar. Yani şu herşeyi photoshop'a bağlama adetimizi bir kenara atsak ne dersiniz ? :)
« Son Düzenleme: 23 Kasım, 2012, 10:57:39 Gönderen: Peker N.Burak »
FotoKolik Photography Studio ; www.fotokolik.org

NEW Baby Canon 5D MK3 | Canon 6D | Tokina 16-28mm F2.8 ATC Pro FX | Sigma 35mm F1.4 ART | 24-70MM F2.8 L II | 50mm F1.2 L | Canon 85mm F1.8 | Sigma 70-200mm F2.8 EX DG OS | Pixel Mago TTL Flash | Pixel Kıng Pro Trigger

Çevrimdışı kemal_b_w

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 23 Kasım, 2012, 14:03:41 »
plastik mermi olabilir mi acaba? veya boncuk tabanca mantığıyla çalışan bi alet. normal mermi hızında olsa dediğiniz gibi suda mutlaka bi hareketlenme olur. perspektifin hatalı olduğuna katılmıyorum açıkçası, mermi saat 4 yönünden falan aşağı eğimli geliyor, yansıması da orantılı bence. bana esas garip gelen mermi suya değdikten sonra suyun bıçakla kesilmiş gibi görünmesi. fizikçilere sormak lazım böyle bir şey mümkün mu diye, veya elimize ince bir sopa alıp suya vurarak görmek  lazım :)
« Son Düzenleme: 22 Nisan, 2016, 14:21:50 Gönderen: vedib »
Ekipman>> Sony A7m3 / Sigma 35mm f1.4 art / Pentax K5 / Pentax 10-17mm fisheye / Pentax FA 50mm 1.4 / Pentax 100mm macro WR / Pentax 18-55mm WR

İnstagram>> https://www.instagram.com/ortodontist.kemal.kocacik/?hl=tr

Facebook >> https://www.facebook.com/kemal.kocacik
https://www.facebook.com/ortodontist.kemal.kocacik/

Çevrimdışı Peker N.Burak

« Yanıtla #13 : 23 Kasım, 2012, 14:12:15 »
bakın arkadaşlar yine söylüyorum.. belgesel kanallarını izleyen arkadaşlar bilirler.. sıkca yayınlanır bu tarz şu vs gibi slow motion videolar.. özellikle su yavaş çekime alındığında görülür ki 1 saniyenin içinde bile onlarca hal alır.. vbe siz bir videodan capture yaptığınızda o an nasıl bir görüntü denk geldiyse onu alırsınız.. ve bunun üzerine ya şurası nasıl şekil almış vay be burası nasıl olmuş der dururuz normal olarak.. aslında büyütülecek yada böyle üzerinde tezler, deneyler üretilecek bişey yok :)

bakın video bu kare ile çok benzer olmasa da söylediklerimi sizlere daha iyi açıklayacaktır..

Super Slow Motion from liquid lead in water
FotoKolik Photography Studio ; www.fotokolik.org

NEW Baby Canon 5D MK3 | Canon 6D | Tokina 16-28mm F2.8 ATC Pro FX | Sigma 35mm F1.4 ART | 24-70MM F2.8 L II | 50mm F1.2 L | Canon 85mm F1.8 | Sigma 70-200mm F2.8 EX DG OS | Pixel Mago TTL Flash | Pixel Kıng Pro Trigger

Çevrimdışı kemal_b_w

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 23 Kasım, 2012, 19:38:07 »
bakın arkadaşlar yine söylüyorum.. belgesel kanallarını izleyen arkadaşlar bilirler.. sıkca yayınlanır bu tarz şu vs gibi slow motion videolar.. özellikle su yavaş çekime alındığında görülür ki 1 saniyenin içinde bile onlarca hal alır.. vbe siz bir videodan capture yaptığınızda o an nasıl bir görüntü denk geldiyse onu alırsınız.. ve bunun üzerine ya şurası nasıl şekil almış vay be burası nasıl olmuş der dururuz normal olarak.. aslında büyütülecek yada böyle üzerinde tezler, deneyler üretilecek bişey yok :)

bakın video bu kare ile çok benzer olmasa da söylediklerimi sizlere daha iyi açıklayacaktır..

Super Slow Motion from liquid lead in water

Tamam sakin ol :) vidyo için teşekkürler bu arada :)
« Son Düzenleme: 22 Nisan, 2016, 14:21:14 Gönderen: vedib »
Ekipman>> Sony A7m3 / Sigma 35mm f1.4 art / Pentax K5 / Pentax 10-17mm fisheye / Pentax FA 50mm 1.4 / Pentax 100mm macro WR / Pentax 18-55mm WR

İnstagram>> https://www.instagram.com/ortodontist.kemal.kocacik/?hl=tr

Facebook >> https://www.facebook.com/kemal.kocacik
https://www.facebook.com/ortodontist.kemal.kocacik/

sinema lensleri vs fotoğraf makinesi lensleri

Başlatan Desperado

Yanıt: 1
Gösterim: 2179
Son İleti 14 Ekim, 2015, 20:53:55
Gönderen: Baha
Yurt dışından fotoğraf makinası getirme konusunda yardım

Başlatan cronos10

Yanıt: 43
Gösterim: 21529
Son İleti 11 Şubat, 2013, 20:35:13
Gönderen: zaferguler
Yeni başlayan birisi için fotoğraf gezisi önerisi

Başlatan kerimerdogan

Yanıt: 2
Gösterim: 2128
Son İleti 05 Ocak, 2015, 17:01:32
Gönderen: kerimerdogan
Forumların Amaçları ve Forumlara Periyodik Fotoğraf Koyma

Başlatan cbaytan

Yanıt: 2
Gösterim: 2816
Son İleti 10 Nisan, 2012, 19:30:16
Gönderen: cbaytan
PENTAX KULLANICILAR FOTOĞRAF VE BİLGİ PAYLAŞIM PLATFORMU..

Başlatan umutcanyel

Yanıt: 0
Gösterim: 2002
Son İleti 28 Ekim, 2013, 21:44:10
Gönderen: umutcanyel