Gönderen Konu: 5 Yıl Bekleyip de Neden Pentax Aldım?  (Okunma sayısı 7216 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

VefaMetin

• Ziyaretçi
5 Yıl Bekleyip de Neden Pentax Aldım?
« : 16 Mart, 2013, 19:30:33 »
Her şey 2008 sonbaharında fotografa olan ilgimi keşfetmemle başladı. Gerçi uzun zamandır biliyordum böyle bir ilgimin olduğu ama sanırım bu hususu kendime söylemeye bir türlü vakit bulamamıştım.

Evet efendim, 2008 sonbaharında Canon A2000’i görmemle başladı bu macera, gördüm ve  kendime “fotograf çekmek istiyorum” dedim. Tabii olarak teferruatlı bir araştırma sürecine girdim. Çünkü fotograf hakkında bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdi. İnternette ne bulduysam okudum. Çok da bir şey anladığım söylenemez bu okumalarımdan ama en azından bazı konularda kulak dolgunluğum oldu. Megapixel, optik zoom, ışık vs. Tamam alıyorum bu makineyi derken o sıralar tanıştığım ve fotograf hakkında konuştuğum biri Sony’nin DSLR Like modellerinden birini önerdi (Modeli şu an hatırlamıyorum, sanırım isminde H geçen bir modeldi). Kendisi kullanıyormuş ve de çok memnunmuş.

Bu sefer de onları araştırma başladım efendim, lakin neyse ki DSLR Like hevesim birkaç forumda üç beş konu okumamla son buldu. Artık yeni hedefim belliydi, DSLR bir makine alacaktım. Fakat Canon mu olmalıydı alacağım makine yoksa Nikon mu? İşte bunu ben de bilmiyordum.  Letsgodigital, Netfotograf, Fotokritik, Canonturk, Donanimhaber, Basçek , Televidyon, Shiftdelete, Şipşaktv, Pclabs ve şu an isimlerini dahi hatırlamadığım yüzlerce .com .net ve .org .

Fotograf ve DSLR hakkında ne bulduysam okumaya çalıştıktan sonra en nihayetinde Canon’da karar kılmıştım. Hem Onur da öyle söylemişti. Mutlaka Canon al demişti. O anlardı bu işlerden ve bir bildiği olmalıydı mutlaka. Dedim ya artık kararımı vermiştim. Eos 500D alacaktım ama bu bu sefer de başka bir soru çıkmıştı karşıma, nerden alacaktım? En uygun nerden alınabilirdi? Garantili mi olmalıydı yoksa spot da olabilir miydi? Ya da yurtdışından mı alsaydım acaba? Hayyam Pasajı dedikleri yer de neresiydi?  Kimilerinin dediği gibi yamyam pasajı mıydı yoksa kimilerinin de dediği gibi gerçek anlamda esnaf ve babacan insanların dükkânlarının olduğu bir sevgi çemberi mi? Bir miktar da bu konuları araştırdıktan sonra artık kararım kesindi efendim. Hayyam’dan alacaktım. Spot ile garantili arasında ciddi fiyat farkı vardı. Bozulursa bir makine daha alınırdı o paraya. Gerçi fiyat olarak yurtdışı daha da avantajlıydı ama bu konuda tecrübesiz olduğumdan ilk tecrübemi benim için büyük bir meblağ olan fotograf makinesine ayırdığım parayla yaşayamazdım. O sebeple Hayyam’da karar kılmıştım. Her şey tamam makineyi alacağım, İstanbul’a gidiyordum ki 550D çıktı. Nedir ne değildir derken onu mu alsam bunu mu alsam soruları içinde ve o zamanlar hayatımdaki bazı değişiklikler sebebiyle bir türlü DSLR makine alamadım.

Alamadım ama içimde de kalmıştı. Bu istek kimi zaman depreşiyor, kimi zaman külleniyordu lakin bir türlü sönmüyordu. Ara ara okuyordum forumları, inceleme ve unboxing videoları izliyordum denk geldikçe. Gel zaman git zaman bugünlere geldim efendim. 5 sene olmuştu makine almaya niyetleneli ama bir türlü alamamıştım. Bu bahar alacaktım artık. Hem fotograf makinesi olmayan en sıkı Canoncu da bendim. Canonturk forumunu okuyordum ara ara, 7D Mark ii ve 70D’yi bekliyordum. Taa ki portre fotograflarının paylaşıldığı bir konuda bu fotografı ve fotograflanan fotografçının boynundaki Pentax askısını görene dek. Link burada efendim. http://www.canonturk.com/vbulletin/portre-cekim-teknikleri/18771-portre-fotograflarinizi-paylasin-ii-23.html#post289211

Nedendir bilmiyorum çok garip bir şekilde o an dünyanın Canon ve Nikon etrafında dönmediğini anladım. Biri kafama sopayla mı vurmuştu ne? Pentax diye de bir marka vardı, evet hatırlamıştım ama nedense o güne kadar gözümdeki Canon ve Nikon gözlüklerini çıkarıp bir türlü bakamamıştım demek. Bir de Pentax’a bakayım neler var, neler yok derken Pentax Forumlarında buldum kendimi. Birkaç yazı okumam yetti, hemen kanım kaynamıştı bu markaya. Türkiye distribütörü pek ilgilenmiyordu bu markayla, lens çeşitliliği azdı (halbuki değilmiş), ikinci el piyasası zayıftı ama gözüm hiçbir şeyi görmedi. Pentax alacaktım ve de aldım. Evet efendim, sizin kadar ben de şaşkınım, aldım.
O kafama hayali bir sopa yediğim günden tahminen 1 hafta kadar sonra Ebay.com’dan bir K-5 ii siparişi verdim ve bugün elime ulaştı efendim. Bakalım bundan sonra bu hikaye nasıl devam edip nerelere gidecek? Buraya kadar okuma zahmeti gösteren herkese çok teşekkür eder, saygılarımı sunarım. Sağlıcakla kalın efendim.

Vefa Metin

« Son Düzenleme: 16 Mart, 2013, 19:34:37 Gönderen: VefaMetin »

Çevrimdışı healtyhead

• Üye
  • Her tercih bir vazgeçiştir!
Ynt: 5 Yıl Bekleyip de Neden Pentax Aldım?
« Yanıtla #1 : 16 Mart, 2013, 19:39:46 »
"Pentax sevdası"nın nasıl bir şey olduğunu sizden görmüş olduk :) Süper bir yazı, elinize sağlık.
Nikon D600
Sigma 70-200mm f/2.8 EX DG APO OS HSM
Nikon Speedlight SB-800
Pentax K1000
Miranda 28mm f2.8 Macro
Lowepro 302AW

http://www.flickr.com/photos/srdnckaya/
Serdinç KAYA
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.

Çevrimdışı Nachhall

• Üye
  • **
  • Pentaxla canım Pentaxla.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Mart, 2013, 19:46:38 »
Araştırma ve tanışma sürecimiz neredeyse aynı diyebilirim :) İyi günlerde kullanın, ben de çok memnunum, hayırlı olsun.
Pentax K-R Kırmızı DA-L 18-55mm / M 50mm F/1.7
Nikon D90 18-105 - 70-300mm
Canon 550d 18-55 - 55-250mm

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Mart, 2013, 20:00:02 »
Kendimle ilgili bir sır vereyim size; normalde 3 cümleden uzun konu başlıklarını geç okurum. Açarım ve sekme olarak 3-4 gün durur. Sonunda bilgisayarı kapatmaya gelirim de keza site yöneticisi olduğumdan güvenlik boyutunda okurum. Özel bir araştırma yapmadığım müddetçe okumakta zorlanıyorum, hep bir kuru yoğunluk.... Her neyse.

Ne şans ki bu sefer sizin yazmış olduğunuz uzun cümleleri okudum. Ve seri de okudum, harfiyen. :) CT'de paylaşılan fotoğraftan, fotoğraf ki kemere kadar... Hatta kemeri görünce şaşırdım. Çünkü o kemer bizim projenin dün kesinleşen ayrıntısıydı. O kemerin birebir kopyasını PENTAXTÜRK olarak yaptırıyoruz. Ayrıntıları yakında sizlerle paylaşacağım.

Belki kirlilik gibi oldu başlıkta bunları yazmam ama fotoğrafı görünce bahsetme gereği duydum. :)

Pentax'a geliş hikayeniz de güzelmiş. Bu K-5 II sizi çoooook uzun müddet çok rahat idare eder. Umarım ki problemsiz kullanırsınız.

Hayırlı olsun. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı thkbr

• Üye
  • Psikolog Kumaşçı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 16 Mart, 2013, 20:53:42 »
vefa bey ben de bugün size mesaj atıp makinanızın akıbetini soracaktım :) elinize ulaşmış hayırlı olsun güzel bir yazı olmuş elinize sağlık ışığınız bol olsun.. :)
Pentax K-5 IIs
Pentax K-r
Pentax SMC DA L 18-55mm 
Sigma 17-70mm f 2.8-4 DC MACRO OS
Sigma 70-300mm APO MACRO

VefaMetin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 16 Mart, 2013, 21:50:12 »
"Pentax sevdası"nın nasıl bir şey olduğunu sizden görmüş olduk :) Süper bir yazı, elinize sağlık.

Estağfirullah teveccühünüz Üstadım, çok teşekkürler.

Araştırma ve tanışma sürecimiz neredeyse aynı diyebilirim :) İyi günlerde kullanın, ben de çok memnunum, hayırlı olsun.

Çok teşekkürker Üstadım.

Kendimle ilgili bir sır vereyim size; normalde 3 cümleden uzun konu başlıklarını geç okurum. Açarım ve sekme olarak 3-4 gün durur. Sonunda bilgisayarı kapatmaya gelirim de keza site yöneticisi olduğumdan güvenlik boyutunda okurum. Özel bir araştırma yapmadığım müddetçe okumakta zorlanıyorum, hep bir kuru yoğunluk.... Her neyse.

Ne şans ki bu sefer sizin yazmış olduğunuz uzun cümleleri okudum. Ve seri de okudum, harfiyen. :) CT'de paylaşılan fotoğraftan, fotoğraf ki kemere kadar... Hatta kemeri görünce şaşırdım. Çünkü o kemer bizim projenin dün kesinleşen ayrıntısıydı. O kemerin birebir kopyasını PENTAXTÜRK olarak yaptırıyoruz. Ayrıntıları yakında sizlerle paylaşacağım.

Belki kirlilik gibi oldu başlıkta bunları yazmam ama fotoğrafı görünce bahsetme gereği duydum. :)

Pentax'a geliş hikayeniz de güzelmiş. Bu K-5 II sizi çoooook uzun müddet çok rahat idare eder. Umarım ki problemsiz kullanırsınız.

Hayırlı olsun. :)

Güzel temennileriniz için çok teşekkürler Üstadım, bu arada o boyun askısından yaptırırsanız alacaklar arasına beni de ekleyin lütfen. :)

vefa bey ben de bugün size mesaj atıp makinanızın akıbetini soracaktım :) elinize ulaşmış hayırlı olsun güzel bir yazı olmuş elinize sağlık ışığınız bol olsun.. :)

Çok teşekkürler Taha Bey, bu arada makineyi alma sürecimde sorduğum saçma sapan sorularıma bile samimiyetle ve nezaketle cevap verdiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim. Hakkınızı helâl edin lütfen.

Çevrimdışı thkbr

• Üye
  • Psikolog Kumaşçı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 16 Mart, 2013, 23:02:39 »
estağfirullah hocam ne hakkım var ki :) burası bilgi alışverişi yapılan ve gerektiğinde herkesin birbirine elinden geldiğince yardım edilen bir platform. öncelikle sizle tanıştığım için onur duydum ayrıca makinanızın sağsalim geldiğini duyunca da kendi makinammış gibi sevindim. :) tekrardan hayırlı olsun..
Pentax K-5 IIs
Pentax K-r
Pentax SMC DA L 18-55mm 
Sigma 70-300mm APO MACRO

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #7 : 16 Mart, 2013, 23:19:18 »
Vefa bey, hayırlı uğurlu olsun yeni bodyniz. :) O linkte ki portre fotoğrafında ki de bizim Cem Deniz. :) Buda benim çektiğim F1.4 ile olan kendisinin fotoğrafı. :) Pentax buluşmasında çekmiştim bunuda ben. :) O fotoğrafta PENTAX kemeri hemde arkada ki bokehler dikkati çekiyor ama bu fotoğrafta sadece bokeh var. :)

Neyse tekrardan hayırlı olsun makineniz, bol bol fotoğraflarınızı bekliyoruz. Selamlar.
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #8 : 16 Mart, 2013, 23:22:22 »
Hayırlı olsun diyelim bizde, fotoğraflarınızı bekler başarılar dileriz.
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı brkyzr

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 17 Mart, 2013, 00:52:42 »
herkese saygilar.
oncelikle benim halen bir pentaxsim yok ama kalbimde bir pentax aski var.su aralar kisitli memur butcesi ile bir k-r edinmek istiyorum ama k-5 ile k-r arasinda beni maddi yonden bukadar yoracak (teknik acidan) fark varmi bilmiyorum.daha once dslr bir makinam olmadigi icin konu hakkindada teknik bir bilgim yok.bana yardimci olrmusunuz.

VefaMetin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 17 Mart, 2013, 15:30:55 »
estağfirullah hocam ne hakkım var ki :) burası bilgi alışverişi yapılan ve gerektiğinde herkesin birbirine elinden geldiğince yardım edilen bir platform. öncelikle sizle tanıştığım için onur duydum ayrıca makinanızın sağsalim geldiğini duyunca da kendi makinammış gibi sevindim. :) tekrardan hayırlı olsun..

Samimi cümleleriniz ve güzel dilekleriniz için tekrar teşekkürler Üstadım.

Vefa bey, hayırlı uğurlu olsun yeni bodyniz. :) O linkte ki portre fotoğrafında ki de bizim Cem Deniz. :) Buda benim çektiğim F1.4 ile olan kendisinin fotoğrafı. :) Pentax buluşmasında çekmiştim bunuda ben. :) O fotoğrafta PENTAX kemeri hemde arkada ki bokehler dikkati çekiyor ama bu fotoğrafta sadece bokeh var. :)

Neyse tekrardan hayırlı olsun makineniz, bol bol fotoğraflarınızı bekliyoruz. Selamlar.

Çom teşekkürler Üstadım, çok sağolun. Cem Bey'le de tanıştım bu arada diğer sitede. Sıkı bir pentaxian sanırım. İnşallah bir gün imkan olursa bir araya gelirsek çaylar benden. :)

Hayırlı olsun diyelim bizde, fotoğraflarınızı bekler başarılar dileriz.

Çok çok teşekkürler, bakalım ne çekebilirsem. :) Bu arada "Bahar bahçe" isimli resminize bayıldım. Çok güzel görünüyor. Ben de balkonuma ekmiştim erik ağacı, saksıya. Çıkalı 1 ay kadar oldu. Ben de onun resmini çekip yükleyeceğim bir ara. Sizin ki gibi olmaz ama artık idare edeceksiniz. :)

herkese saygilar.
oncelikle benim halen bir pentaxsim yok ama kalbimde bir pentax aski var.su aralar kisitli memur butcesi ile bir k-r edinmek istiyorum ama k-5 ile k-r arasinda beni maddi yonden bukadar yoracak (teknik acidan) fark varmi bilmiyorum.daha once dslr bir makinam olmadigi icin konu hakkindada teknik bir bilgim yok.bana yardimci olrmusunuz.

Bu konuda size açıklama yapacak yeterli teknik bilgim maalesef yok ama eminim bilen birileri yardımcı olacaktır.

Çevrimdışı thkbr

• Üye
  • Psikolog Kumaşçı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 17 Mart, 2013, 23:40:39 »
herkese saygilar.

öncelikle foruma hoşgeldiniz.. teknik açıdan farkı daha bilgili arkadaşlar yardımcı olurlar ama benim k-r makinam var her ne kadar garantiye gidip sıfırıyla değişim yapılmış olsa bile kronik rahatsızlığı olduğunu duyduktan sora açıkcası soğudum. yeni başladığınız için aslında k-r çok iyi ve çok yeterli bir makina ama k-30unda en az k-r kadar iyi olduğunu duydum okudum. k-30'u da düşünün derim ben. admin bFeel arkadaşımızla irtibata geçerseniz eğer dışarıya göre daha makul fiyata alabilme şansınız olabilir. Tekrardan foruma hoşgeldiniz iyi vakit geçirmeniz dileğiyle.. :)
Pentax K-5 IIs
Pentax K-r
Pentax SMC DA L 18-55mm 
Sigma 70-300mm APO MACRO

herkese selamlar yeni bir pentax sevdalısı

Başlatan osonmez2

Yanıt: 10
Gösterim: 3999
Son İleti 14 Aralık, 2013, 09:46:15
Gönderen: arslanturegun
Bir Pentax meraklısından herkese merhabalar!

Başlatan kusuriuri

Yanıt: 5
Gösterim: 2572
Son İleti 11 Aralık, 2014, 11:00:08
Gönderen: selman
Pentax 645 ile katıldım aranıza

Başlatan asimkalkan

Yanıt: 9
Gösterim: 4207
Son İleti 05 Aralık, 2013, 18:52:35
Gönderen: avanti
Pentax Hangi lLensler