Gönderen Konu: Selamlar  (Okunma sayısı 3844 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Zatche

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selamlar
« : 20 Mart, 2013, 18:44:31 »
Merhabalar, Ahmet Semih ben aslında üye olmadan ziyaretçi olarak bir kaç soru soracaktım fakat sitenizi incelediğimde insanlara karşı oldukça sıcak kanlı tutumunuz beni üye olmaya zorladı. :) 20 yaşındayım ve fotoğrafçılık hakkında hiçbir bilgim yok. Sorularıma gelecek olursak;

Bir dslr makine edinmeyi düşünüyorum Pentax ilgimi fazlasıyla cezbetti giriş olarak hangi makineyi önerirsiniz?

Pentax'ın K-5 modelini oldukça beğendim fakat bütçemin biraz üzerinde K-R modeli ile arasındaki farkın boyutu nedir? Aldığım makineyi uzunca bir süre kullanmayı düşünüyorum. K-5 modelini almak için biraz daha beklemeli miyim?

Fotoğraf ilk amacım olsa da video işiyle de sık sık ilgilenmeyi düşünüyorum bu konuda Pentax'ın performansı nedir?

Bulunduğum şehirde Media Markt'ta bir yetkili, dslr makinelerle video çekmenin makinenin ömrünü 6 aya kadar indirebileceğini söyledi. Bunun doğruluk payı nedir?

İnternette araştırmalarıma göre dslr makinelerle sensörün ısınmasından dolayı ortalama 10 dakika kadar sürekli video çekilebileceği dile getirilmiş Pentax'ın bu konudaki performansı nedir?

Fazla soru sorduysam affola...

Çevrimdışı ysrcr

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Selamlar
« Yanıtla #1 : 20 Mart, 2013, 19:04:26 »
merhaba hg öncelikle  hiç video çeken makinem olmadı kısmetse olacak bende k5 düşünüyorum :D ama sadece fotoğraf istiyorsan k200 k20d alabilirsinvideo çekimi olaraktansa  kr alabilirsin tabi bu benim görüşüm uygun fiyat istiyorsun sonuçta
« Son Düzenleme: 20 Mart, 2013, 19:05:17 Gönderen: ysrcr »

Çevrimdışı Nachhall

• Üye
  • **
  • Pentaxla canım Pentaxla.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 20 Mart, 2013, 19:06:47 »
Ben de yeni yeni öğrendiğim için detaylı bilgi veremeyeceğim yalnız kendi şahsi fikrim, 30 dakikanın üzerinde ve sık sık video çekecekseniz şahsen ben bunun için DSLR önermem. K-R hiç önermem video için, ben kullanıyorum ve video performansı pek iyi değil ki DSLR makine'den bunu beklemek ne derece doğru olur o da tartışılır. Yalnız önceliğiniz fotoğraf değil video ise ve illede dslr diyorsanız, Canon tercih edin derim.
Pentax K-R Kırmızı DA-L 18-55mm / M 50mm F/1.7
Nikon D90 18-105 - 70-300mm
Canon 550d 18-55 - 55-250mm

Çevrimdışı ysrcr

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Mart, 2013, 19:11:13 »
Ben de yeni yeni öğrendiğim için detaylı bilgi veremeyeceğim yalnız kendi şahsi fikrim, 30 dakikanın üzerinde ve sık sık video çekecekseniz şahsen ben bunun için DSLR önermem. K-R hiç önermem video için, ben kullanıyorum ve video performansı pek iyi değil ki DSLR makine'den bunu beklemek ne derece doğru olur o da tartışılır. Yalnız önceliğiniz fotoğraf değil video ise ve illede dslr diyorsanız, Canon tercih edin derim.
  ben kr önerdim bak kötüymüş :D video çeken makinem olmadı ve hiç bir bilgim yok  yanlış bilgi vermeden uzayayım ben :D

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Mart, 2013, 19:11:45 »
Hoş geldin aramıza. :) Ben paragraf paragraf yanıtlamaya çalışayım sorularını.

1- Öğrenci isen benden sana tavsiye, hiç araştırma yapma. :D K-r'yi git at. :D

2- K-5, Pentax'ın en ideal gövdesi şuan. Gayet ileri dönük, uzun ömürlü. Ona göre de fiyatı var gerçi. :) Performans olarak K-r'nin K-5'ten geri kalır yanı senin için yok. K-r'de de yüksek iso, fullHD video tarzı imkanlar var. Ama nedir K-5 daha üst kesme hitap eden gövde. Bu nedenle gövdesi magnezyum, su geçirmez ve batterygrip takılabilir gibi üstünlükleri var. Fotoğraf kalite yönünden bakınca K-r'e GİRİŞ SEVİYESİ demek haksızlık olur.

3- Video kalitesi, piyasada bulunan sözde 1080 çekenlerden iyi. :D Ama tabi geliştirilmesi gerek. 60/120 fps yada anlık kaydı dinleme gibi gibi özellikleri gelmeli. İyi ya eksik yönlerini sayıp duruyorum ama piyasadaki gövdelerin %90'ından fazlasında yok zaten bu özellikler. :) Yeni yeni gelmeye başladılar. Yani bir eksiklik sayılmazlar bunlar şuan.

4- O arkadaşımız başka bir şey kastetmek istemiş herhalde. Bu devirde dslr'ler ile dizi çekiyorlar. Yani ömrü azaltıyor mantığına tamamen karşıyım. Fotoğrafta çekmeyelim. Sonuçta fotoğraf çekmezsek 100 sene kullanırız ne güzel. ;D 6 ay da zaten mantık dışı. Garantili ürünlerde de bu tarz bir kaygı olmamalı. K-7 makinemde bol bol video çektim, her gün saatlerce olmasa da çektim. 30dk'lık fotoğraflar pozladım. 2 yılı aştı gövdem. Hala sorunsuz. :)

5- Ankara yazı gündüzleri çok serttir. 10dk güneş altında otobüs beklersen akşam yandığını görürsün. Ve ben böyle bir iklimde 2 saat kadar video çekimi yaptım. Tabi tek parça 2 saat değil. Çektiğin ölçülere göre (1080p 720p30fps yada 720p24fps) tek parça çekeceğin video uzunluğu değişiyor. 10dk dersek, 10dk sonunda kapa aç kapa aç yaparak 2 saat çektim işte. :) Gövde dinlenmedi yani hiç. Ve bu K-7 hala sağlam. Demek 6 ay mantığını bizzat test ederek çürüttüm.

Ayrıca fazla soru diye bir şey yok. Soru sorma, cevap bulma yeri burası. :) Hoş geldin tekrardan.
« Son Düzenleme: 20 Mart, 2013, 19:14:24 Gönderen: bFeeL »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Mart, 2013, 19:17:13 »

Zaten Canon video çekiminde daha ileri. Bütçe kaygısı var... Yani ona göre de fiyat çıkar karşınıza Canon'da. :) K-r'nin fiyatı ortada, bu fiyata alacağın Canon daha iyi değil.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Mart, 2013, 19:20:53 »
             "Zatche" Ahmet Semih foruma hoş geldiniz. Umarım hoşça vakir geçirirsiniz.
       Maddi durumunuz uygun ise Pentax K-5 almanızı öneririm. "bFeel" Bahattin'le irtibat kurarsanız 2.el fiyatına sıfır garantili ve taksitli alabileceğinizi tahmin ediyorum. Sorarsanız sizi yönlendirir. Satıcı firmalarla iyi ilişkileri var.
       Şehir efsanelerinden uzak durmanızı tavsiye ederim. Video çekimin gövdeye zararı olmaz zaten DSLR ısındığında kendiliğinden kapanır; böyle bir emniyet tedbiri vardır. DSLR gövdeler kaliteli video çekimi yapsada en ideali video kemeradır. Eğer fotoğraf çekecekseniz ama bazen video ihtiyacımı gidersin diyorsanız DSLR almanızı tavsiye ederim.
        Günümüzde firmalar teknik özellikleri en üst düzeyde tutmaya çalışır. Gönül rahatlığıyla istediğiniz gövdeyi almaktan çekinmeyin. Bütçeniz uygun değilse Pentax Kr modeli düşünebilirsiniz. Üyeler size yardımcı olacağını tahmin ediyorum.

Çevrimdışı Zatche

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Mart, 2013, 19:24:31 »
merhaba hg öncelikle  hiç video çeken makinem olmadı kısmetse olacak bende k5 düşünüyorum :D ama sadece fotoğraf istiyorsan k200 k20d alabilirsinvideo çekimi olaraktansa  kr alabilirsin tabi bu benim görüşüm uygun fiyat istiyorsun sonuçta

Eyvallah :)

Eyvallah sağolasın değerlendiricem görüşlerini.

Hoş geldin aramıza. :) Ben paragraf paragraf yanıtlamaya çalışayım sorularını.

1- Öğrenci isen benden sana tavsiye, hiç araştırma yapma. :D K-r'yi git at. :D

2- K-5, Pentax'ın en ideal gövdesi şuan. Gayet ileri dönük, uzun ömürlü. Ona göre de fiyatı var gerçi. :) Performans olarak K-r'nin K-5'ten geri kalır yanı senin için yok. K-r'de de yüksek iso, fullHD video tarzı imkanlar var. Ama nedir K-5 daha üst kesme hitap eden gövde. Bu nedenle gövdesi magnezyum, su geçirmez ve batterygrip takılabilir gibi üstünlükleri var. Fotoğraf kalite yönünden bakınca K-r'e GİRİŞ SEVİYESİ demek haksızlık olur.

3- Video kalitesi, piyasada bulunan sözde 1080 çekenlerden iyi. :D Ama tabi geliştirilmesi gerek. 60/120 fps yada anlık kaydı dinleme gibi gibi özellikleri gelmeli. İyi ya eksik yönlerini sayıp duruyorum ama piyasadaki gövdelerin %90'ından fazlasında yok zaten bu özellikler. :) Yeni yeni gelmeye başladılar. Yani bir eksiklik sayılmazlar bunlar şuan.

4- O arkadaşımız başka bir şey kastetmek istemiş herhalde. Bu devirde dslr'ler ile dizi çekiyorlar. Yani ömrü azaltıyor mantığına tamamen karşıyım. Fotoğrafta çekmeyelim. Sonuçta fotoğraf çekmezsek 100 sene kullanırız ne güzel. ;D 6 ay da zaten mantık dışı. Garantili ürünlerde de bu tarz bir kaygı olmamalı. K-7 makinemde bol bol video çektim, her gün saatlerce olmasa da çektim. 30dk'lık fotoğraflar pozladım. 2 yılı aştı gövdem. Hala sorunsuz. :)

5- Ankara yazı gündüzleri çok serttir. 10dk güneş altında otobüs beklersen akşam yandığını görürsün. Ve ben böyle bir iklimde 2 saat kadar video çekimi yaptım. Tabi tek parça 2 saat değil. Çektiğin ölçülere göre (1080p 720p30fps yada 720p24fps) tek parça çekeceğin video uzunluğu değişiyor. 10dk dersek, 10dk sonunda kapa aç kapa aç yaparak 2 saat çektim işte. :) Gövde dinlenmedi yani hiç. Ve bu K-7 hala sağlam. Demek 6 ay mantığını bizzat test ederek çürüttüm.

Ayrıca fazla soru diye bir şey yok. Soru sorma, cevap bulma yeri burası. :) Hoş geldin tekrardan.

Eyvallah hoşbulduk evet öğrenciyim. :) cevapların için sağolasın internette bu sorulara cevap aramaktan oldukça yoruldum. :)

Çevrimdışı Zatche

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 20 Mart, 2013, 19:32:41 »
             "Zatche" Ahmet Semih foruma hoş geldiniz. Umarım hoşça vakir geçirirsiniz.
       Maddi durumunuz uygun ise Pentax K-5 almanızı öneririm. "bFeel" Bahattin'le irtibat kurarsanız 2.el fiyatına sıfır garantili ve taksitli alabileceğinizi tahmin ediyorum. Sorarsanız sizi yönlendirir. Satıcı firmalarla iyi ilişkileri var.
       Şehir efsanelerinden uzak durmanızı tavsiye ederim. Video çekimin gövdeye zararı olmaz zaten DSLR ısındığında kendiliğinden kapanır; böyle bir emniyet tedbiri vardır. DSLR gövdeler kaliteli video çekimi yapsada en ideali video kemeradır. Eğer fotoğraf çekecekseniz ama bazen video ihtiyacımı gidersin diyorsanız DSLR almanızı tavsiye ederim.
        Günümüzde firmalar teknik özellikleri en üst düzeyde tutmaya çalışır. Gönül rahatlığıyla istediğiniz gövdeyi almaktan çekinmeyin. Bütçeniz uygun değilse Pentax Kr modeli düşünebilirsiniz. Üyeler size yardımcı olacağını tahmin ediyorum.

Sağolun hoşbulduk. Gönül ister ki dslrın yanına bir de video kamera alabileyim ama bütçe meselesi işte fotoğraf daha ağır basıyor almışken iyi video performanslı bir dslr almak istiyorum amacım bu.

herkese selamlar yeni bir pentax sevdalısı

Başlatan osonmez2

Yanıt: 10
Gösterim: 4000
Son İleti 14 Aralık, 2013, 09:46:15
Gönderen: arslanturegun
Konya'dan Hepinize Selamlar...

Başlatan mevlana

Yanıt: 3
Gösterim: 2333
Son İleti 09 Temmuz, 2013, 02:40:22
Gönderen: Baha