Galeri

Model Çekimi

Görüntüleme: 550
Ekleyen: zahrey
Yedigöller'den

Görüntüleme: 308
Ekleyen: hayatkavgasi
Sadece Yeşil

Görüntüleme: 430
Ekleyen: muhsinbagdadi
Abant'tan

Görüntüleme: 282
Ekleyen: hayatkavgasi
Karesi Atlı Okçuluk

Görüntüleme: 290
Ekleyen: Lupara
Paramparça...

Görüntüleme: 131
Ekleyen: explorer
Uzun Pozlama

Görüntüleme: 63
Ekleyen: kamberhan
At vs Yılan Heykeli - Pentax K20D

Görüntüleme: 412
Ekleyen: BuROCK 23
Ak Göl Balıkçıları...

Görüntüleme: 587
Ekleyen: explorer
Bahar

Görüntüleme: 365
Ekleyen: hayatkavgasi
Kızıl

Görüntüleme: 310
Ekleyen: hayatkavgasi
Anız Ve Çapa...

Görüntüleme: 533
Ekleyen: explorer
Dostlarla beraber...

Görüntüleme: 391
Ekleyen: hayatkavgasi
Doğa güzeli.

Görüntüleme: 398
Ekleyen: MC145

 Öncelikli İletiler / Konular

Hiç ileti bulunamadı.

 Son Yüklenen Fotoğraflar

Uzun Pozlama

Görüntüleme: 63
Ekleyen: kamberhan
Mavic Pro

Görüntüleme: 135
Ekleyen: Baha
Melende Gece...

Görüntüleme: 273
Ekleyen: explorer
333

Görüntüleme: 296
Ekleyen: explorer
Huzur elde...

Görüntüleme: 284
Ekleyen: explorer
Aşk Sahilde...

Görüntüleme: 308
Ekleyen: explorer
Gölge Oyunu...

Görüntüleme: 285
Ekleyen: explorer
Gülhane parkı

Görüntüleme: 289
Ekleyen: hayatkavgasi
Otağtepe

Görüntüleme: 291
Ekleyen: hayatkavgasi
Gecenin İçinden

Görüntüleme: 259
Ekleyen: explorer
vedib
27 Aralık, 2012, 12:49:07 Gönderen: vedib
Görüntülenme: 89309 | Yorumlar: 11

     Pentax-K objektiflerde bağlantı sistemi aynı olsada  objektif ve gövde ile bazı irtibatları sağlaması açısından önemlidir. Ara modeldeki yapılar mevcut olsada piyasada yaygın olarak bulunan Pentax-K objektif bayonet tiplerini şöyle sıralayabiliriz.

   “ K “ = 1975 yılında Pentax tarafından kullanılan objektif bağlantısında objektif kilit yuvası, diyafram mandalı ve gömme olarak diyafram değerini gövdeye ileten manivela mevcuttur. Temel bağlantı çeşididir. Pentax-K ve Pentax-M objektif versiyonları bu yapıdadır.

  “ KF ” = (Pentax-K auto Focus) 1981 yılında auto fokus objektif kulanımı ile yaygınlaştırmak amacıyla gövdedeki beş kontakt noktayla objektifle iletişi sağlayıp  auto fokus ve pozlama değerleri yapılabiliyor, metre ayarı objektif üzerindeki pil ve mekanizma sayesinde yapılıyordu.” Pentax ME F” gövde ve “SMC PENTAX AF ZOOM 1:2.8 35~70mm “ perspektif ve optik yönden mükemmel olmasına karşın hantal bir yapıda olduğundan, diğer rakip firmalardada hüsranla sonuçlanıp bu sistem terk edildi.

  “ KA “ = (Pentax-K auto Aperture) 1983 yılında Pentax tarafından kullanılan objektif bağlantısında “K” sistem bayonet yapısına ek olarak, auto diyafram yapısı objektife eklenip Pentax SLR gövde ile irtibatı kontakla sağlanarak, otomatik diyaframlı çekim modu sağlanmış oldu. Böylece optüratör önceliği sağlanmış oldu.Fotoğraf makinesi gövdesinde altı kontakt irtibat noktası var iken “A” model objektifte bir kontakt noktası ile objektif diyafram sekmesi “A” konumunda iken irtibatı sağlamaktadır. Pentax-A objektif versiyonları bu yapıdadır.
 
  “ KAF “ = (Pentax-K auto Aperture-Focus) 1987 yılında Pentax tarafından kullanılan objektif bağlantısında “KA” sistem bayonet yapısına ek olarak, auto focus yapısı objektife eklenip Pentax SLR gövde ile irtibatı sağlayan gövdede mevcut fokus m...
20 Nisan, 2012, 12:23:22 Gönderen: cbaytan | Görüntülenme: 18628 | Yorumlar: 6

Ben burada sadece sanata yönelik ve/veya iyi fotoğrafın nasıl olması gerektiği hakkında kısa pratik bilgiler vermeye çalışacağım, yoksa konu teknik tüm bilgilerde eklenirse yaklaşık 4 senelik bir lisans programını doldurabilecek kadar uzundur. Unutmayınki bende bu konuda teorik olarak mükemmel değilim ve herhangi bir resmi sanat dersi almadım. Takdir edersinizki bu görüşler kişisel tecrübe ve bilgilerime dayalıdır ve sizlerde lütfen bu görüşlerime katılıp katılmamakta veya modifiye etmekte, hatta karşı veya ekleyici eleştirel düşüncelerinizi aktarmakta çekinmeden davranın, katkılara çok sevineceğim emin olun.

1-İyi Fotoğraf Nasıl Olmalı:

1A-Ön/Arka Plan

Fotoğrafları bir resim gibi düşünmek zorundayız, yani bir tuvalimiz, tuvalin üstünde ise bir, arka planımız, arka planın üzerinde ise bir konuyu resmeden bir şekil dizimiz yani konumuz, yani ön planımız olmalıdır, burada ön planla arka plan’ın uyumlu olması gerektiğini hemen anladığınızı düşünüyorum, yani mesela bir çiçek fotoğrafı çekiyorsanız, arka planda bu çiçeğe uyumlu ollmalıdır, yani bir papatyanın arkasında bir çöp görmek istemezsiniz, veya bir portrenin arkasında abuk sabuk bir çizgi, dikkat bozucu anlamsız şekiller/lekeler görmek istemezsiniz. Buradan demekki fotoğraf çekerken ön plan kadar arka planada dikkat etmek zorundayız ve buna kendimizi alıştırmak zorundayız. Acemi fotoğrafçıların yaptığı en büyük hata, zihinlerini ön plan ve konu üzerinde yoğunlaştırmaları ve arka plana çok dikkat etmemektedirler. Profesyonel reklam ve diğer fotoğraflarda dikkat ederseniz en büyük fark, arka planda bir sadelik, kıvır zıvır yokluğu, dikkatleri konuya yani  ön plana aktarma için çok kolay bir yöntem olarak kullanılır.

O halde: Fotoğrafımızı bir resim tuvali gibi düşünüyoruz, önce arka planı yapıyoruz yani fotoğra...
Sayfalar: [1]