Gönderen Konu: Pentax Manuel Lens Kullanımı  (Okunma sayısı 50457 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bekir Demirağ

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pentax Manuel Lens Kullanımı
« Yanıtla #75 : 01 Aralık, 2016, 21:22:47 »
Sn. Vedib,
Size Pentax manuel lensler hakkında  asıl sormam gerekeni soramadım :
Benim Pentax K100 D, Pentax ist DL2 , Pentax K10 D gövdelerle SMC Pentax M serisi başta olmak üzere çeşitli lensim var.
Bu lensleri yukarıda modellerini yazdığım DSLR Pentax makinelerimde kullanabilir miyim ?
Lütfedip cevaplarsanız sevinirim.
Saygılarımla...

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 02 Aralık, 2016, 00:03:22 »
Konunun başlangıcında izah edildiği gibi bütün Pentax DSLR gövdelerde (Pentax *ist DL2 - Pentax K100D ve Pentax K10D dahil) Pentax-K/Pentax-M versiyon objektifleri "M" çekim modunda sorunsuz kullanabilirsiniz. Pentax DSLR gövdelerde “M” çekim modunda “AE-L” veya “yeşil tuş” aracılığı ile pozlama ölçümü yapılmaktadır.

Pentax-A objektiflerin diyafram sekmesi "A" konumunda iken tüm çekim modlarında sorunsuz kullanabilirsiniz. Bu durumda sadece focus/mesafe metraj ayarı manuel yapılmaktadır.

Bir sorunla karşılaştığınızda forumda çekinmeden yardım isteyebilirsiniz. Konunun ilk başlangıç kısmını okuduğunuzda konuya vakıf olacağınızı tahmin ediyorum.

http://www.pentaxturk.com/forum/index.php?topic=494.0

« Son Düzenleme: 02 Aralık, 2016, 00:10:21 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı Bekir Demirağ

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 03 Aralık, 2016, 01:52:24 »
Merhaba değerli Pentax dostu...
Pentax manuel SMC - K ve A nodel lensler hakkındaki açıklamalarınızdan çok yararlanacağımdan eminim.
Hele o lensleri ist DL2, K100 D ve K 10 D makinelerimde kullanacağımı belirtmenize çok memnun oldum.
Teşekkürler.
Sonsuz selam ve saygılarımla.

Çevrimdışı ziglog

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 20 Ocak, 2020, 09:53:31 »
Konuyu baştan sona kadar bilgilenmek için okudum. Sormak istediğim birkaç şey ve buraya yazılan bir şeye de itiraz etmek istiyorum. 1.si çok eski bir Nikon kullanıcısı olarak şunu söylemek isterim, Nikon'un AF modellerinin yanında "M" olarak adlandırılan manuel modelleride vardı. Hayatımda ilk defa AF body kullanacağım, daha önceki makinem olan Nikonu objektifim AF olmasına rağmen özellikle gidip AF olanı varken M modelinden(F601M) almıştım. Kullandığım Nikon'da şu anda bu makinede eksikliğini hissettiğim screen focusing oluşu odaklanmayı gözünüzle ve alıştığınızda serçe veya tüzük parrmağınızla AF den daha hızlı yapmanızı sağlıyordu. Ayrıca ışığın ne fazla nede eksik olduğunu gösteren ikaz çizgisi Pentax'takinin tam tersi tam ortada bulunan +/- çizgisinde, eğer yapılmış -/+ exposureleride Pentaxta'ki gibi yanda gösteriyordu, yani kısaca tam tersi bir olay söz konusu idi. Kısaca manüel kullanım için bire bir bir makina idi. Her nedense kullandığım bodyden midir bilmiyorum ama bu alet(K-S2) bana eski nikonum kadar ergonomik gelmedi, gözümü her seferinde bir türlü doğru dürüst vizörle uygun pozisyona getiremiyorum veya getirmekte zorlanıyorum.
Her nekadar burdaki tecrübeli arkadaşlarımız kadar bilmesemde, bildiğim AF objektifler kullanırsanız ya bodynizin markasını yada o markaya fason üretim yapan markaları kullanmak zorunda kalacaksınız; halbuki her objektifin kendine özgü bir karakteri vardır ve manuel objektif kullanmazsanız bunlardan çoğu zaman mahrum kalacaksınız veya bulabilirseniz aynı işi yapmak için çok daha pahalı ürünler kullanmak zorunda kalacaksınız diye düşünmekteyim.
Sorum ise şu: Odakladığımız noktadaki beyaz ayarını veya ortam ışığını bu makinede nasıl odağı başka yöne çevirmeden önce kilitleyebiliyoruz? Şöyle anlatayım diyelim karanlık bir ortamın girişindesiniz, mağara gibi, mekan giderek loşlaşıyor, çekmek istediğiniz objede tam yarı karanlık yani loş ışıkta bir yerde. Objeyi odaklayıp ışık ortamını ona göre seçtirdiğinizde size yakın objelerde ışık patlamaları olacak, ışığın daha çok vurduğu objeyi seçip ayarları kilitleyip arkadaki loş ışıktaki objeye odak yapıp nasıl çekiyoruz(Diafram sabit-değişken enstantane ayarında, Nikon'da A modu idi bunda da Av ve Tv modları galiba?)? Yani tabiiki tripod kullanılacak, enstantane süresi uzun olacak vs....
Nikon F-601M; Pentax ZX-50; Pentax K-S2;

Nikkor AF 35-105mm F3.5; Pentax DA 18-50mm/18-55mm/50-200mm; Pentax F 35-80 F4-5,6; Pentax FA 28-200mm f3.8-5.6;

Hoya K 35-105mm F3.5-5,6; Cosina KA 24mm F2.8 macro / K 28mm F2.8 / K 135mm F2.8; Mirage KA 28mm F2.8; Sicor K 28mm F2.8; Vivitar Kon-AR 28mm F2; Chinon M42 135mm F2.8 /  K 300mm F5.6; Porst K 200mm F3.5; Tokina K 500mm F8; Revuenon K 50mm F1.4

Çevrimdışı AKINLASINN

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 22 Ocak, 2020, 10:11:15 »
manuel lensler en kolay aynasız makinelerde kullanılıyor. Sırf bu sebeple sony a7ii satın aldım ve pentax ın o muhteşem M serisi lenslerinin tadını çıkarıyorum.
Pentax M 28 mm f2,8
Pentax M 50 mm f1,7
Tamron Adaptall-2 80-200mm f2,8

3 senedir hiç oto lense ihtiyaç duymadım çok şükür :)

Çevrimdışı mussen1383

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #80 : 28 Ocak, 2020, 22:21:34 »
Kesinlikle katiliyorum, manuel lesnler ile aynasizlar ki ozellikle sony a7ii mukemmel bi uyum yakaliyor...

PENTAX GALERIE PHOTO

Başlatan vedib

Yanıt: 6
Gösterim: 5210
Son İleti 22 Ağustos, 2011, 16:24:02
Gönderen: Limited31
Pentax ve Tepe Flash

Başlatan ercan69

Yanıt: 3
Gösterim: 4038
Son İleti 13 Ocak, 2012, 05:47:00
Gönderen: Baha
6240mm Nasil birsey yada nasil gorunur (Lens ve convert.)

Başlatan nordlys

Yanıt: 1
Gösterim: 3524
Son İleti 30 Aralık, 2017, 09:28:48
Gönderen: vedib
Test Sitelerinin Lens Değerlendirmeleri

Başlatan REİS

Yanıt: 2
Gösterim: 3561
Son İleti 26 Ağustos, 2012, 00:00:25
Gönderen: cbaytan
Röntgen Filminin ND Filtre olarak kullanımı hk. (deneysel)

Başlatan e.yurdem

Yanıt: 6
Gösterim: 7057
Son İleti 16 Eylül, 2014, 14:25:45
Gönderen: Arkeolog08