Gönderen Konu: Düğün Fotoğrafçılığı (Wedding)  (Okunma sayısı 4900 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Düğün Fotoğrafçılığı (Wedding)
« : 30 Mart, 2016, 18:28:26 »
Birkaç gün önce çekilmiş bir düğün fotoğrafı... Fotoğraf ablama ait. Çekim sırasında başka bir görevim vardı. :) Fotoğrafı çok beğendiğimden paylaşmak istedim. Zevkler ve renkler tartışılmaz elbette fakat işin olması gereken boyutu bence bu.
« Son Düzenleme: 30 Mart, 2016, 18:29:35 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Düğün Fotoğrafçılığı (Wedding)
« Yanıtla #1 : 30 Mart, 2016, 19:24:39 »
Allah mesut etsin.

Fotoğraf olarak yanlış yerden kesilmiş yada kadrajlanmış gibi değil mi?

Eski bir çin atasözü der ki, "Ya ayaklarda olacak ya da belden yukarı olacak." :))

Düzenlemeyi kastediyorsanız katılıyorum. Gelin damat insanlıktan çıkıyor valla.
« Son Düzenleme: 30 Mart, 2016, 19:25:31 Gönderen: Lupara »

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 30 Mart, 2016, 19:45:10 »
Allah mesut etsin.

Fotoğraf olarak yanlış yerden kesilmiş yada kadrajlanmış gibi değil mi?

Eski bir çin atasözü der ki, "Ya ayaklarda olacak ya da belden yukarı olacak." :))

Düzenlemeyi kastediyorsanız katılıyorum. Gelin damat insanlıktan çıkıyor valla.

%100 demesem de %99.9 için diyebilirim ki bence ayak ve ayakkabı görünmemeli. Fotoğraflar görsel yönden çok daha güzel oluyor. Sadece düğün için de demiyorum. Genel olarak ayakların yada ayakkabıların özel bir rolü yoksa kadraja alınması bence çok yanlış.

"Amerikan Plan" diye bir tanım okumuştum. Araştırmanızı öneririm. Çünkü bu konuyu araştırırken çok farklı terimlere daha denk geleceksinizdir. :)

PENTAX K-3

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Mart, 2016, 20:15:53 »
Mesela burada ayaklar kesilse görüntü kötü olabilirmiş. Kabul.

_DSC6241 by AKarahan, on Flickr

Fakat bu fotoğrafta sizce de ayaklar estetikten uzak değil mi?
Bence görüntü çok çirkin. Anı diye saklanabilir belki fakat internette paylaşılsa ne kadar beğenilir? Ne kadar dikkat çeker? Benden sıfır puan alır. :) Bir bile vermem. Çünkü hatalı fotoğraf çekilebilir fakat estetik öğrenilmez. Estetikten uzak fotoğraf çekilmesi... Hobidir belkide, bir şey diyemem. :)

_DSC1097 by AKarahan, on Flickr

Burada da fotoğraf estetikten uzak değil mi?

_DSC6260 by AKarahan, on Flickr

Klasik amatör hatalar bunlar. Bu nedenle bilinçli göstermiyorsak -ki fotoğrafların %99.9 kısmı bilinçli göstermediğimiz karelerden oluşuyor- ayakların görünmemesi gerektiğini düşünüyorum. Kalan %0.1 kısım da ayakların fotoğraf ile bütün olmasından dolayı gözükmesi gerektiğini temsil ediyor.

Düğün fotoğrafına gelelim. Kadrajda öne çıkması gereken şey ne? Gelin ile damat. Sonra? Fonda ağaç, fonda çocuk, pencere, araba, vs vs... Yani seyircilere oynamak adına estetik herhangi bir şey... Şimdi ayakkabıları göstereceğiz diye uzaklaşırsak kadrajda önceliği pencereye vermiş gibi oluruz çünkü mavi çok dikkat çeken bir tonda. Ama yukarıda ki kadrajda pencere sadece figüran gibi duruyor. Gelin&damadın kadrajın geri kalanına da oranı iyi duruyor.

Bence yapılacak en fazla şey eğer ki pantolonun diz kapağı kısmında bir potluk yoksa 1-2 santim kadrajı aşağı kaydırabilirmiştik. O yapılsa bile gene ayakkabılara yetişemezmiştik, yani devede kulak... :)) Mavi tonunu kullanmak adına bence kadraj harika. Çok kıvranmayıp ayakları ayakkabıları başka bir poza saklamak iyi olmuş. :))

Malum daha gelinliğin desenini göstermek adına boydan çekilecek poz lazım. Yada gelin ayakkabısına isim yazacak. Orada da ayakkabı modelini gösterebiliriz. :))

« Son Düzenleme: 30 Mart, 2016, 20:23:03 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Mart, 2016, 20:22:28 »
Evet son iki ornekte, fotograflar portre kivaminda olmaliymis.

Bende dedigin gibi, duruma gore, ya vucudun tamami ya da belden yukarisi olunca gorsel buluyorum.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 30 Mart, 2016, 20:27:55 »
Evet son iki ornekte, fotograflar portre kivaminda olmaliymis.

Bende dedigin gibi, duruma gore, ya vucudun tamami ya da belden yukarisi olunca gorsel buluyorum.

Bir örnek paylaşabilir misiniz?
PENTAX K-3

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 30 Mart, 2016, 20:31:36 »
Amerikan Plan yazınca Google'de çıkan ilk görseller:

PENTAX K-3

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 30 Mart, 2016, 20:38:11 »
Yukarida kotu ornek dedigin kareleri belden yukari  olacak sekilde croplayinca daha guzel gorunur demek istedim.

Tabi bu isin bir kurali yok ama american plan ornekleri bana gorsel gelmedi. Sanki yarim foto gibi olmuslar.

Bu aralar moda olan bol kisa pantolon gibi bisey olmuslar. Ne alaka bilmiyorum ama ayni hissi verdi.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQYHOj1xffaBPmDvNojhP4o-Eq7le1ObPCY9b55_8ARkuW5cy0Cd7jBNH9sCg

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 30 Mart, 2016, 23:55:50 »
Bizde uzun zamandır hatalı olan bir davranış;düğün fotografları poz verdirelerek cekilmez,hareketli sahneler olur,yüksek enstantane ile çekilir.Kurgu yapılacaksa da buna göre yapılır.Her zaman dediğim gibi düğün fotoğraflarında asıl olan neşe,heyecan ve o anın keyfidir.Kareler bunu yansıtmadıkca istediğin kadar kadraj crop yapsan boş.

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 31 Mart, 2016, 00:18:20 »
Bizde uzun zamandır hatalı olan bir davranış;düğün fotografları poz verdirelerek cekilmez,hareketli sahneler olur,yüksek enstantane ile çekilir.Kurgu yapılacaksa da buna göre yapılır.Her zaman dediğim gibi düğün fotoğraflarında asıl olan neşe,heyecan ve o anın keyfidir.Kareler bunu yansıtmadıkca istediğin kadar kadraj crop yapsan boş.

olması gerekeni gayet güzel özetlemişsin.

Çevrimdışı selluka

• Üye
  • **
  • Ali AKBINAR
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 05 Nisan, 2016, 16:16:24 »
Ablanızı ve eşini tebrik ederim. Allah bir ömür mesut etsin. Soldaki fotoğraf için söyleyebileceğim fazla bir şey yok ama sağdaki fotoğrafta gözüme çarpan bazı sıkıntılar var. İlki gelinle damadın farklı yönlere bakması. (farklı yüz ifadeleriyle farklı yönlere bakıyorlar günlük bir fotoğraf için çok sorun olmayabilir ama gelin damat fotoğraflarında bence gelinle damadın uyumluluğu önemli) İkinci olarak bence arka plan yeterince sade değil. Sol üstteki pencere çok fazla yer kaplamış ve dikkat dağıtıyor. Hem arka taraftaki  duvar üzerindeki boya parçasının ten rengine çok yakın olması hem de duvarın üst kısmının beyaz olması nedeniyle gelin (model) arka fona çok yapışmış. Modellerin biraz daha öne alınarak daha düşük diyafram değerleri ile çekilmiş arka planı daha flu bir fotoğrafı tercih ederdim. Not1: Düğün dış çekim fotoğrafları genelde düğün günü çok kısa zaman ve koşuşturma içinde çekiliyor o yüzden her şeyin kuralına uygun olması çok zor biliyorum. Not2: Renkler ve zevkler tartışılmaz, sanatta genel geçer doğrular yoktur bizimkisi sadece fikir beyanıdır.  :)

Alaminüt Fotoğrafçılığı

Başlatan vedib

Yanıt: 6
Gösterim: 7191
Son İleti 02 Ağustos, 2012, 19:36:59
Gönderen: muhsinbagdadi
Yemek Fotoğrafçılığı

Başlatan JoRDaN

Yanıt: 3
Gösterim: 3804
Son İleti 01 Aralık, 2011, 16:52:56
Gönderen: JoRDaN