Gönderen Konu: +4,5 Diyoptri Gözlük Camını Manuel Lenste Kullanma Teşebbüsü  (Okunma sayısı 3412 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sadi

• Üye
  • PENTAXPERVER
    • Profili Görüntüle
Kar nedeniyle bir yere çıkamayınca, bizim gözlükçü Sinan'ın yanına gidip bir yane +2 diyoptri, bir tane de +4,5 diyoptri gözlük camı aldım. 2 cam 15 lira... Sonra plastik su şişesini kesip lensin önüne girecek biçimde ayarlayıp gözlük camını yapıştırdım. Kullandığım lens bokeh sapığı bir lens olan Meyer Trioplan 100mm f2.8 lens..
IMGP2852 by Nazım Zengin, on Flickr

IMGP2855 by Nazım Zengin, on Flickr

IMGP2858 by Nazım Zengin, on Flickr

Şimdi gelelim çekimlereeee....
Kullandığım meyer trioplan 100mm manuel lensin netleme mesafesi normalde 1,2 metre. En yakın netleme mesafesinden (1,2 m.)orta noktaya odaklanarak yaptığım örnek çekim şudur:
http://IMGP2760 by Nazım Zengin, on Flickr

Daha sonra hazırladığım gözlük camlı aparatla (4,5 diyoptri organik cam) çok daha yakından netleme imkanı oldu. Yine aparatla orta noktaya odaklanarak yaptığım örnek çekim ise şudur:
IMGP2762 by Nazım Zengin, on Flickr

Çekimler esnasında tripod kullandım ve iso 100'de ve 5,6 diyafram açıklığı ile çekim yaptım. Çekimde yeşil tuş kullandığım için ve yakınlaşıp uzaklaştığım için orbüratör hızları ise tabii ki farklıdır.

Şimdi de gelelim çekilen fotoğrafların benzer büyüklüklere getirildiği croplu hallerine...
Aşağıdaki fotoğraf lens + gözlük camının az miktarda croplanmış halidir:
http://IMGP2762dörtbuçukdiyoptri by Nazım Zengin, on Flickr

Şimdi de aynı görüntüyü yalnızca lens kullanarak çekilen fotoğraftan croplayalım:
IMGP2760lenstencrop by Nazım Zengin, on Flickr

Bu kullanılan gözlük camının bokehe olumsuz etkisi var mı bilemiyorum. Henüz tam verimli kullanamadım. Biraz daha çekim yapınca onları da paylaşırım.
ve kendimce sonuçlar:
1. Başka çare yoksa gözlük camı daha yakından çekimler için kullanılabilir.
2. Yalnız lensle çekim yapıp croplamak yerine,  lens + gözlük camı kullanıp daha yakından netlemek sanki daha iyi sonuçlar veriyor.

NOT: Fotoğraflar üzerinde croplamalar dışında hiç bir düzenleme yapılmadı... 
Pentax k7
smc da 18-55mm wr
smc da l 55-300mm
smc-m 50mm f1.7
sigma 10-20mm
meyer trioplan 100mm f2.8
Vanguard Adaptor 46 sırt çantası

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: +4,5 Diyoptri Gözlük Camını Manuel Lenste Kullanma Teşebbüsü
« Yanıtla #1 : 06 Şubat, 2017, 22:06:12 »
Değişik bir çalışma olmuş. :)

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Şubat, 2017, 08:57:29 »
Eğlenceli ve değişik bir uğraş, belli diyoptri değerindeki gözlük camları ile daha yakın mesafeden görüntü kaydetmek mümkündür.

Macro'da close-up eklentiler objektifin müsaade ettiği metrajdan daha yakın mesafeden çekim olanağı tanıdığı için firmaların sunduğu filtre yuvasına monte edilen kontrollü aparatlar piyasada mevcuttur. +1, +2, +3, +4, +10 .... gibi değerlerle ekipman satıcılarında veya ikinci el satış sitelerinde bulmak mümkün.
http://www.pentaxturk.com/forum/index.php?topic=374.0

Çevrimdışı muratylmz

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 09 Şubat, 2017, 05:37:00 »
harika lens. trioplan ın bayoneti nedir hocam? m42 mi exakta mı? exakta ise exakta yı m42 veya pentax k ya uyarlamanın bir yolu var mı?

Çevrimdışı sadi

• Üye
  • PENTAXPERVER
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Şubat, 2017, 22:23:36 »
harika lens. trioplan ın bayoneti nedir hocam? m42 mi exakta mı? exakta ise exakta yı m42 veya pentax k ya uyarlamanın bir yolu var mı?

Hocam bendeki lens M42 yapıda vidalı bir lens...Praktica bir makina ile birlikte bir ağabeyimiz vermişti lensi bana.. M42 adaptör yardımıyla Pentax gövdede sorunsuz kullanıyorum. Manuel lens kullanmayı seviyorsanız oldukça keyifli bir lenstir...

Bu arada Vedib hocama bir sorum olacak... Gözlük camından yaptığım aparatın cam kısmını antirefle ile kaplatsam fotoğraf kalitesinde iyileşme olur mu?
« Son Düzenleme: 09 Şubat, 2017, 22:26:41 Gönderen: sadi »
Pentax k7
smc da 18-55mm wr
smc da l 55-300mm
smc-m 50mm f1.7
sigma 10-20mm
meyer trioplan 100mm f2.8
Vanguard Adaptor 46 sırt çantası

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Şubat, 2017, 08:44:37 »
Bu arada Vedib hocama bir sorum olacak... Gözlük camından yaptığım aparatın cam kısmını antirefle ile kaplatsam fotoğraf kalitesinde iyileşme olur mu?
Anti-reflektif veya antirefle; üretim aşamasında optik elemanlara uygulanan magnezyum florür, silikon dioksit, titanyum dioksit, Duravision Platinum kaplama gibi kimyasalların optiklere yedirilmesidir. Görüntüde keskinliği önleyen UV ışınlarını önlemesi dışında kullanma esnasında yağ, kir, toz gibi temizlik sorunlarını asgariye indirir. Antirefle işlemi; imalat esnasında fabrikasyon yöntemlerle yapıldığı bir gerçek. Kaplama işlemini kendi başımıza yapabileceğimizi sanmıyorum, münferit olarak yapılmasında astarı yüzünden pahalı olur.