Gönderen Konu: Pentax Türkiye Yetkilileriyle Söyleşi  (Okunma sayısı 11747 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pentax Türkiye Yetkilileriyle Söyleşi
« Yanıtla #15 : 18 Mart, 2015, 00:33:38 »
ben şuan Türkiye den sıfır olarak pentax k-3 almak istesem alabileceğim bir var mı? yok.
peki e- ticaret sitesi kurmak çok zor bir iş mi? hayır. peki yurt dışından ürün getirtip  kurduğun e ticaret sitesin de satmak çok mu zor? hayır.  yurtdışından şipariş ettiğin ürünler Türkiye ye kaç hafta da gelir?  uçakla 1 hafta, gemiyle 4 hafta.
Yani 1 ayda bence çok şey yapılır istenildiği taktirde. bu işler o kadar kolaysa sen niye yapmıyorsun derseniz. cevabım lanet olasıca sermayesizlik yüzünden. şöyle 100 bin tl civarı param olsa zaten bu işe gözüm kapalı girerdim.
K-3 eski Nar dönemi ürünüdür. Bu nedenle K-3 sonrası çıkacak ürünler için bu eleştiri yapılabilir tabi ama şuan bu eleştiriniz sadece genel Pentax beklentisi olabilir diye düşünüyorum.

Ürünler 1 haftadan kısa sürede de getirilir tabi. Ama bu kadar basit olmamalı değil mi? Hangi üründen kaçar adet getirilebilir düşünülmeli? Bunun kar/zarar riskleri düşünülmeli? Satıcıların ve alıcıların nabızları yoklanmalı. Belki bir banka kredisi yada sermaye ortaklığı vardır ortada. İşin iç yüzünü bilemiyoruz. Belki dediğiniz gibi tembelliktir. :) Bunu anlamamız için 1 ay bence çok az bir zaman dilimi. Önümüzdeki günleri bekleyip gelişmeler takip etmeli. Umalım iyi olsun her şey. :)

Amacım polemik yaratmak tabi ki değil. Dilerseniz başka bir başlık altında bu tartışmaya devam edebiliriz. Belki başka arkadaşlar da katılmak ister. Ama bu başlık merak edilen spruların dile getirildiği başlık olarak devam ederse daha verimli olacağına inanıyorum. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı thuringwethil

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 18 Mart, 2015, 02:53:56 »
Fujifilm'in uyguladığına benzer bir politika* uygulamayı önerebilirim ben veya soru olacaksa da benzer bir düşünceleri var mıdır?

*Her haftasonu aynasız modellerini tanıtmak için workshoplar düzenliyorlar. Bir hafta Kadıköy, bir hafta Sirkeci'de olmak üzere. Tüm modellerin olduğu, tüm lensleri deneme imkanı bulduğunuz bir gün oluyor. Ücretsiz seminerler düzenliyorlar. Aynasız modelleri merak ettiğim için iki kere katıldım ben bu günlere, çok içime sinmediği için almamaya karar verdim fakat katılanların çoğu hem makinelerden hem de bu workshoplardan memnun kalmıştı. Müşteri potansiyelini epey arttırdığını düşünüyorum ben Fuji'nin bunu yaparak.

Bu tanıtım günlerini düzenleyerek (öyle çok kalabalık da değil, kontenjan 30 kişi falan oluyor, bu da 30 body, 40 lens demek) Pentax'ın bilinirliğini arttırabilir, insanlara Pentax'ın rakiplerinden hiç aşağı kalır yanı olmadığını anlatabilirler.

Diğer yandan teknik servis, ürün satışı gibi konulardaki stratejilerini de merak ediyorum.

Çevrimdışı hllywz

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 18 Mart, 2015, 11:53:48 »
hiç beğendimiz bir tarafı yok ki nar yada başkası...
servis yok, sıfır ürün alacaz, yeterli çeşit (lens- body) yok hatta nerdeyse hiç ürün yok.
tam karaborsada ürünler. iki üç pentax kullanıcısı olmasa türkiyede pentaxın adı yok zaten.
kısaca fujifilm'in satış ve müşteri memnuniyeti politikalarını kopyalayıp yapıştırsınlar...
Pentax k-7 //Sigma 10-20 4-5.6 //Pentax 18-55 al II//Pentax 50-200 4-5.6 //  // Pentax 360 fgz // Osawa 80-200 f4.5
tripod falan filan..

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 18 Mart, 2015, 13:42:15 »
hiç beğendimiz bir tarafı yok ki nar yada başkası...
servis yok, sıfır ürün alacaz, yeterli çeşit (lens- body) yok hatta nerdeyse hiç ürün yok.
tam karaborsada ürünler. iki üç pentax kullanıcısı olmasa türkiyede pentaxın adı yok zaten.
kısaca fujifilm'in satış ve müşteri memnuniyeti politikalarını kopyalayıp yapıştırsınlar...

Yazdıklarınız doğru tabi ki. Ama bu sizin düşünceniz. Merak ettiğiniz bir şey değil. Bir soru sormalısınız ki hazırlanacak video'da doğrudan yetkilinin kendisi size cevaplamış olsun. Eleştirileriniz biraz da havada kalıyor ne yazık ki. :(
PENTAX K-3

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 18 Mart, 2015, 14:04:19 »
Pentax Türkiye Yetkilileriyle Söyleşi yapmak başka; kavga etmeye gitmek başka....

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 18 Mart, 2015, 14:10:05 »
Pentax Türkiye Yetkilileriyle Söyleşi yapmak başka; kavga etmeye gitmek başka....

Kavga etmek de dememeli. Sonuçta hoş olmayan durumlardan kaynaklı bir serzeniş bunlar. Şuan ki yönetimden çok, şuana kadar ki tüm yönetimleri hedef alıyor aslına bakarsak. Hatta NarA.Ş. dönemi öncesine sarkan geniş problemleri düşünürsek dahi var.

Yazdıkları şeylerde haklılar. Özellikle dile getirecek bir platform olunca burası tabi ki bu yazılanları çok normal karşılıyorum. Ancak sorun şu ki yeri bu başlık değil. :) Bu başlık şuan söyleşi üzerine merak edilen sorularınızı dile getirmenizden ibaret. Bu yazdığınız problemler için başka bir başlık açıp dile getirebilirsiniz tabi ki. Ancak tekrar tekrar söylüyorum, bu başlık merak edilenleri kapsamalı sadece. :)
PENTAX K-3

Çevrimdışı thuringwethil

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 18 Mart, 2015, 17:15:03 »
Yazdıklarınız doğru tabi ki. Ama bu sizin düşünceniz. Merak ettiğiniz bir şey değil. Bir soru sormalısınız ki hazırlanacak video'da doğrudan yetkilinin kendisi size cevaplamış olsun. Eleştirileriniz biraz da havada kalıyor ne yazık ki. :(

Bu eleştiriyi soruya çevirmek kolay bence.
Satış stratejinizi nasıl kurmayı planlıyorsunuz?
Teknik Servis sıkıntısını çözmek için planınız nedir?

Çevrimdışı bigbigbig

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 18 Mart, 2015, 17:38:03 »
bu site kapansin . 3 yil sonra pentaxin adini bile yazmayi unutur herkes

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 18 Mart, 2015, 17:51:40 »
Bir konuda fikir söylemek istiyorum.
Benimkiler de dahi olmak üzere bu forumda, ithalatçıya ilişkin serzenişlerimiz de şikayetlerimiz de oldu.
Foruma şöyle bir göz gezdirseler, zaten biz Pentax kullanıcılarının neler istediğini anlamamaları için bir neden yok. İstediklerimiz de öyle ütopik şeyler değil. Örneğin, ben kalkıp da ithalatçı firmaya Pentax'a baskı yapın FF makine yapsın dersem saçmalık olabilir ama eğer Pentax'ın ürettiği her makineyi sitende görmek istiyorum diyorsam bunda da yerden göğe kadar haklıyım. Bana K-3 lazım ama makul fiyattan diyorsam adedine bakmadan bunu bana temin etmek durumundalar. Eski dönem yeni dönem diye bir durum söz konusu da değil. Pentax veya Ricoh (adı her ne ise) bir ürünü tüm dünya için çıkartıyorsa, tabii ki stoğunda bulundurmak mecburiyetin yok ama mecbur olduğun iki şey var;
1- Sitende tanıtacaksın (ki senin markanı kullanan yeniliklerden haberdar olsun, kullanmayan da en azından ürününün var olduğunu bilsin),
2- Sana sipariş verildiğinde de naz yapmadan bunu temin edeceksin.

Çok basit bir örnek vereyim. Pentax uyumlu Tamron lens neredeyse satılmıyor gibi bir şey. Olan da "kör tuttuğunu beller" misali fahiş fiyatlı. Tamron ithalatçısına e-posta ile durumu ilettiğimde, eğer istediğim model PK bayonet ile üretiliyor ise ve sipariş verirsem, normal liste fiyatından benim için ithal edebileceklerini bildirdiler. Benim anladığım YETKİLİ BAYİİ böyle bir şey.
« Son Düzenleme: 18 Mart, 2015, 17:53:51 Gönderen: arslanturegun »
Arslan Türegün

Çevrimdışı hllywz

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 18 Mart, 2015, 18:01:59 »
Bu eleştiriyi soruya çevirmek kolay bence.
Satış stratejinizi nasıl kurmayı planlıyorsunuz?
Teknik Servis sıkıntısını çözmek için planınız nedir?
bahattin abi sana saygım sonsuz fakat Türkiye'deki Pentax yetkililerine epey saygısızlık yapmak istiyorum...:)
zaten ben onlara soru sormak değil kafamdaki düşünceleri yazmak istemiştim.. fakat thuringwethil in dediği gibi benim düşüncelerimden epey bi soru çıkabilir.
soru sormak gerekirse;

türkiyede şuan yerlerde olan pentax ismini nasıl diğer markalarla aynı seviyeye çıkaracaksınız?
neredeyse hiç bulamadığımız pentax ürünlerini türkiyede nasıl satışa çıkarmayı düşünüyorsunuz?
bu güne kadar kötü bir şekilde yürütülen servis işlerini nasıl daha iyi hale getirmeyi düşünüyorsunuz?
pazarlama ve reklam başlıklarında neler yapacaksınız, türkiyede pentax ın adını nasıl duyuracaksınız ?
pentaxın diğer markalardan üstün özelliklerini bildiğinizi varsayarak, pentax markasını türkiyede gerçekten "markalaştırmak" için neler yapacaksınız ?
yada şöyle sorayım;
- hangi makineyi kullanıyorsun
+ pentax
- o ney la mintax gibi
+ ??!!

şu diyaloğu değiştirecek ne yapacaksınız ?

soru sormak istesek daha bir sürü soru var, ama şahsen bu güne kadar yürütülen yanlış işlemlerin sinirini bu yönetimden çıkarasım geliyor...
(tavrım kesinlikle forum üyeleri ve yöneticilerine karşı değil, yanlış anlaşılmasın hepiniz abim, kardeşimsiniz. sitemimin kimi hedef aldığı sorulardan belli...)

Pentax k-7 //Sigma 10-20 4-5.6 //Pentax 18-55 al II//Pentax 50-200 4-5.6 //  // Pentax 360 fgz // Osawa 80-200 f4.5
tripod falan filan..

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 28 Mart, 2015, 21:06:17 »
Zaman daralıyor.... Merak edilenler? :)
PENTAX K-3

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 29 Mart, 2015, 00:14:09 »
ben benim hakkımda geçmişde pentax fransaya kadar çekilen faksları bana karşı eskiden kalma kinlerini unutumalarını .. hala o eski yöneticiler hala yönetimde iseler tabiki yada yeni yönetici olan kişilerle.bir randevu ayarlanıp özel konuşmayı çok isderim.bunun için bir haftamı ayırıp seve seve 3000 km re öteden kalkıp gelirim.

Çevrimdışı protist

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 30 Mart, 2015, 14:29:43 »
Pentax'ın Ülkemizdeki sorunu Türkiye temsilcisinden kaynaklanan bir sorun değildir. Pentaxın kendi sorunudur. Bu gün Avrupa ülkelerinin pek çoğunda Pentax ürün yok gibi bir şey. Yakın zamanda bir lens ayarışından dolayı ikinci partı lens üreten firma distribütörleri ile yaptığım görüşmelerde Pentax uyumlu lensler Avrupa stoklarında yer almadığı için getirtemiyoruz dediler. Bundan da anlaşılacağı üzere bizim gibi Pentax takıntısı olan insanlar da olmasa ülkemizden tamamen silinecek. Ama bu durumun değişmesi için Pentax veya Ricoh'un hiçbir çabası yok. Dolayısıyla Türkiye temsilcisinin yapabileceği bir şey de yok. Havanda su dövüyoruz.
Pentax K3
Pentax K10D
Sigma 8-16mm
Sigma 17-50 f2.8
Pentax 100mm f2.8 Macro
Tamron 28mm f2.8
Pentax F50mm f2.8 Macro
Pentax 18-55 DA L
Vivitar 2X macro Teleconverter

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 30 Mart, 2015, 22:13:35 »
Aslında Ricoh Imaging ve öncesinde de Pentax, belki de piyasayı boşlamış olabilir.
Ancak katılmadığım nokta, ülkemizde ürün bulunurluğu avrupaya göre çok daha az.
Örneğin Andorra'da bile bulunuyor. Bir hafta önce İtalya'da bulunan arkadaşım K-2S'in alelade bir dükkandan sorduğu fiyatını söyledi. Tabii ki diğer markalar kadar çok miktarda bulunmuyor ama bizdeki gibi de "hiç yok" değil.
Bu nedenle de ben suçu gelmiş geçmiş ve şimdiki yetkili bayiilerde buluyorum.
En basitinden, Pentax sitesinden Türkiye linkine tıklarsanız "global" siteye yönlendirilmektesiniz.
Pentax makina ve lens üreyiyor mu? Üretiyor.
ABD'de bol miktarda ve uygun fiyatla bulunuyor mu? Bulunuyor.
Belli başlı avrupa ülkelerinde de bulunabiliyor mu? Evet.
Dubai'de bile bulunan bir makina eğer bizde yoksa ben bundan ithalatçı firmayı sorumlu tutarım.
Arslan Türegün

Çevrimdışı bigbigbig

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 31 Mart, 2015, 00:35:38 »
aga ne avrupası . pentax hepsiburada da bile satılmıyor  ki o sitede satılmayan şey yok . basit bir anlaşma yapıp ürünü internet sitelerine bile koyamıyorlar . teknosayı falan geçtim .

amerika  fiyatlarına gümrük kdv falan ekliyorsunuz da  amerikaya girerkende  vergi ekleniyor . vergisiz fiyattan eklenmesi lazım

Pentax 21mm f 3.2 limited lens

Başlatan redprometheus

Yanıt: 0
Gösterim: 2666
Son İleti 14 Mayıs, 2017, 18:39:20
Gönderen: redprometheus