Gönderen Konu: SIGMA A 1:1.4 35mm DG HSM  (Okunma sayısı 8725 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
SIGMA A 1:1.4 35mm DG HSM
« : 22 Aralık, 2012, 14:51:00 »

Genel amaçlı manzara, iç mekan ve sokak fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. Kasım 2012’de 24X36mm tam kare “FF” (Full Frame) ve 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı olarak Canon, Nikon, Sigma, ve Sony, Pentax gövdeler için tasarlanıp piyasaya sunulmuştur. “AF” (Auto Focus) otomatik metre yapısında olan objektif, mühendislik tasartımı “A” (Art) sanat; optik dizilimi “DG” (Digital Camera) dijital gövdeler için özel tasarlanmıştır. Otomatik diyaframlı "Auto Aperture" olduğundan diyafram bileziği yoktur; auto focus “HSM” (Hyper Sonic Motor) sessiz ultrasonik motorlu bir objektiftir. Bu özelliğinden dolayı hızlı sessiz ve kararlı netleme olanağı verir. Optik yapısında 4 adet SLD (Special Low Dispersion) özel düşük dağılımlı ve 1 adet FLD (Fluorite Low Dispersion) florürlü düşük dağılımlı renk sapmalarını tolere eden optik cam eleman kullanılmıştır. Bu tür bir yapı objektiflerdeki renk sapmalarını asgariye indirmek amaçlanmıştır. Optik diziliminde 2 adet “AL” (Aspherical Lens) kullanılmasından dolayı görüntünün ortasındaki keskinlik, kenarlarda da aynıdır. Optikler parlama ve yansımaları asgariye indirmek ve daha kontrast görüntüler elde etmek için  “Super Multi-Layer Coating” tekniği ile kaplanmıştır.
             “SIGMA A 1:1.4 35mm DG HSM” objektifin diyafram açıklığı çok olduğundan loş ve az ışıklı ortamlarda hızlı ve kararlı metre ayarı yapması dikkate değer bir yapısı mevcuttur. Metel bayonetlı ve içten odaklamalı IF (Internal focus) özelliğinden dolayı metre ayarı esnasında objektifin ebedı değişmez, Pentax marka objektiflere göre ebadı daha iri, filtre ebadı 67mm. ve döner yapıda olmadığından polarize filtre kullanma kolaylığı vardır.
              Sigma firması  “SIGMA A 1:1.4 35mm  DG HSM ” objektif ile “EX” (Excellence) zarif mükemmel serisini terk edip “A” (Art) serisinine giriş yapmış gibi görünüyor. Sigma yeni seri “C” Contemporary (Modern Çağdaş Güncel)  “A” Art (Sanat) ve “S” Sports  modellerinde  “Thermally Stable Composite” (TSC) adlandırılan gövdedeki dahili metal parçaların ısıdan etkileşimini asgariye indirmiştir. Yaprak parasoley [Lens Hood LH730-03] ile daha şık bir görüntüsü vardır. Yuvarlatılmış 9 diyafram bıçağıyla ilgi odağı olacağı tahmin ediliyor.
                 “SIGMA A 1:1.4 35mm DG HSM” objektifin iç mekan fotoğrafçılığında ve yakın plan çekimlerinde ideal yapısı vardır. Macro olmasada 1:5,2 oranında büyütme yapısındadır. Optik bükülme yok denilecek düzeydedir. Görüntü kalitesi yüksektir. Keskin, kontrast görüntü yapısı yanında bokeh (Bulanıklık efekti) yeterli düzeydedir. Genel fotoğrafçılıkta (hyperfocal) geniş alan derinliği ile net görüntüler üretmektedir. Zorunlu haller dışında kullanıcılar 1:5,6 – 1:8 diyafram değerinden daha açık diyafram kullanmayı tavsiye etmiyorlar.
                 “SIGMA A 1:1.4 35mm DG HSM” objektifin KAF3 bayonet yapısında olduğundan yeni “firmware” güncelleme yüklenmesi kaydıyla Pentax K-5, K-30, K-01, Kr, K-7, Kx, Km, K20D, K200D, K100D Super ve K10D gibi modellerde tam uyumlu çalışacaktır. Aksi takdirde “HSM” diye bilinen objektif iç motorlu ultrasonik otofocus özelliği devre dışı kalmaktadır. Eski model DSLR olan (*ist D serisi, K100D ve K110D) ile uyumsuzdur. Eski model DSLR gövdelerde manuel kullanılabilir.

Genel Özellikleri : Sabit odaklı içten odaklamalı HSM objektif

Optik dizaynı ........................ : 11 grup 13 eleman
Diyafram yaprak sayısı .......... : 9
Diyafram açıklığı ................... : 1:1.4 - 1:16
Asgari Netleme ..................... : 30cm
Filtre çapı ............................. : 67mm.
Ağırlığı ................................. : 665 gr.
« Son Düzenleme: 07 Nisan, 2017, 21:36:23 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı REİS

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: SIGMA A 1:1.4 35mm DG HSM
« Yanıtla #1 : 22 Aralık, 2012, 16:41:28 »
Fiyatı biraz fazla ve biraz da ağır bir objektif. Fakat tamamen son optik teknolojileri kullanılmış.
Diğer marka DSLR kullanıcıları da bu objektifi merakla bekliyorlardı.
Piyasada yer edinecek gibi görünüyor.
Tanıtım için teşekkürler Vedi bey.

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
« Yanıtla #2 : 22 Aralık, 2012, 16:55:51 »
tasarım olarak güzel görünüyor.şeftali yüzey gitmiş :)
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Aralık, 2012, 00:48:40 »
 Herhalde Sigma eski tasarımları terkedip alışılmışın dışında yeni tasarımlara yönelmektedir. Sigma firması [ SIGMA A 1:1.4 35mm DG HSM ] objektifiyle “A” (Art) serisinine giriş yapmış gibi görünüyor. Sigma yeni seri “C” Contemporary (Modern Çağdaş Güncel)  “A” Art (Sanat) ve “S” Sports  modellerinde ilk objektifleri kullanıcıya sundu.
                                                                           http://sigma-global.com/en/lenses/cas/product/
Güzel bir inceleme linki,  "SIGMA A 1:1.4 35mm DG HSM" objektifle ilgileniyorsanız incelemenizi tavsiye ederim
                                                              http://www.dpreview.com/lensreviews/sigma-35mm-f1-4-dg-hsm
« Son Düzenleme: 23 Aralık, 2012, 01:04:42 Gönderen: vedib »

skid_row

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 02 Temmuz, 2013, 19:36:04 »
Alan var mi pentax icin?

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #5 : 12 Haziran, 2014, 14:11:13 »
Bugün sabah itibari ile lens elime geçti :).

Öncelikle benim 35mm f2 ile boyut farkına baktım :).

Söylemem gerekir ki eski 35mm'emden oldukça ağır ve görüldüğü üzere büyük :). K-01 ilk kez gözüme oyuncak gibi görünmedi bu lensle.
AF'si şu ana kadar gördüğüm en sessiz ve hızlı AF. Lensin mekanik kalitesi ise oldukça tatminkar.
İlk yaptığım test back fokus, front fokus sorunu var mı ona bakmak oldu. Tripod ile yaptığım çekimlerde benim elimdeki kopyada öyle bir sorun olmadığına kanaat getirdim.

Öğlen arasında da boş durmadım elimden geldiğinde iki lensi ISO12233 test chartını kullanarak ve farklı objeler üzerinde fotoğraflarını tripod ile çekerek test etmeye çalıştım. Akşama fotoğrafları bilgisayara geçirip gözlemlerimi paylaşırım :).

Çevrimdışı AKINLASINN

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 12 Haziran, 2014, 16:37:52 »
hayırlı olsun. İyi günlerde kullan.

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #7 : 22 Haziran, 2014, 14:14:16 »
Arkadaşlar sonunda çektiğim fotoğrafları düzenlemeyi başardım. Aşağıda çektiğim fotoğraflardan oluşturduğum Keskinlik tablosu mevcut:

Eğer yanlış fark etmediysem şu sonuçlara vardım:
1. Sigma merkezde f1.4'den itibaren oldukça keskin.
2. Merkezde f2 ve f2.8'de sigma bariz şekilde pentax'tan daha keskin. Ancak pentax da fena değil.
3. f4'den itibaren merkezde keskinlik farkı yok
4. Köşelerde sigma f1.4 de merkez kadar keskin değil. Ancak keskin görünmemesinin sebebi bence vinyet kaynaklı.
5. Köşelerde pentax f2 de tatmin edici değil. f2.8'de is keskinlik tatmin edici. f4 de artık fark belli olmayacak düzeyde

hem back ya da front focus problem var mı diye hem de vinyeti kontrol etmek için şu fotoğrafları çektim. Her iki lens de f2 de 32cm ye odaklandı:

f2'de her iki lens de vinyet yapmasına rağmen sigma'nın vinyeti daha az.

Ben en çok f/2.8 be f/4'te verdiği bokehleri beğendim. Yuvaklaştırılmış diyaframın bokehleri çok tatlı:)
Fotoğraflar test amaçlı oynama yok. Sadece boyutu küçültüldü.

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #8 : 22 Haziran, 2014, 14:25:24 »
Bunlarda çektiğim bazı kareler. Çok başarılı değiller ama artık kusura bakmayın. Eleştirilerinizi de beklerim:

1

by H. Alpaslan YILDIZ, on Flickr
2

3

4

5

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #9 : 28 Haziran, 2014, 16:12:34 »
Bir kaç kare daha:

1

2

3

4

5

6

« Son Düzenleme: 28 Haziran, 2014, 16:13:41 Gönderen: halpaslan »

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 30 Haziran, 2014, 10:57:49 »
Gündüz çekimlerinde bir fark yok, gece farkını belli edecek sanırım bu lens.Ama çok büyük ve ağırmış Pentax 35mmlere göre, o yönüyle bana uymuyor.
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #11 : 30 Haziran, 2014, 15:17:35 »
35mm 1:2 de zaten çok keskin bir lens olduğu için özellikle kısık diyaframda aralarında pek fark yok bence de. Aynı fotoğrafları 35mm 1:2 ile de alırdım. Tabi kadrajlar çok da zor kadrajlar değil. Genelde ışık düzgün dağılmış ve gölgeli alanlar az. 2 ve 5 de özellikle kontrastı arttırdığım için gölgeli alanlardaki ayrıntılar kaybolmuş.
Özetle tek fark aslına bakarsanız 3. fotoğraftaki bokeh. 35mm 1:2 nin diyafram bıcakları daha keskin olduğu için yuvarlak değil altıgen bokeh alacaktım...
Siyah beyaz bölümüne iki tane portre koydum f1.4 iso3200 ile çekilmiş fotoğraflar. Tabi siyah beyaz yapıp kontrastı arttırınca çok belli olmuyor. İnşalllah gece çekimine çıkarsam daha güzel fotoğraflar paylaşırım. Bu fotoğraflar yeni olympus alan bir arkadaşım ile birlikte geziye çıktığımızda rastgele çektiğim fotoğraflar.
Son olarak zaman ayırıp baktığınız ve yorumunuzu paylaştığınız için teşekkür ederim...

Gündüz çekimlerinde bir fark yok, gece farkını belli edecek sanırım bu lens.Ama çok büyük ve ağırmış Pentax 35mmlere göre, o yönüyle bana uymuyor.

Çevrimdışı gremlis

• Üye
« Yanıtla #12 : 02 Temmuz, 2014, 23:28:54 »
hayirli olsun Alpaslan. lensin incelemesini hakkini vererek yapmissin. lens zaten evladiyelik :) bir ara ben de niyetlenmistim bu lensi almaya ama neyse ki vazgectim (30 f1.4 ile gittigi yere kadar artik)  :D

bikmadan, usanmadan guzel kareler cekmen dilegiyle.
http://hasansama.com

Pentax K-3, Pentax Mz-5
FA* 85mm f1.4, A 50mm f1.2, Sigma 30mm f1.4, Samyang 8mm f3.5 Fisheye
Sigma 150-500mm F5-6.3 APO DG OS HSM, DA 17-70 f4, FA 28-70mm

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #13 : 03 Temmuz, 2014, 00:04:46 »
Dostum benim lensim senin lensin. Ne zaman istersen söyle göndereyim sana ;).

hayirli olsun Alpaslan. lensin incelemesini hakkini vererek yapmissin. lens zaten evladiyelik :) bir ara ben de niyetlenmistim bu lensi almaya ama neyse ki vazgectim (30 f1.4 ile gittigi yere kadar artik)  :D

bikmadan, usanmadan guzel kareler cekmen dilegiyle.

Çevrimdışı gremlis

• Üye
« Yanıtla #14 : 03 Temmuz, 2014, 14:05:02 »
eyvallah, sagolasin. bir fotograf turuna cikmanin vakti gelmis o halde. :)

Dostum benim lensim senin lensin. Ne zaman istersen söyle göndereyim sana ;).
http://hasansama.com

Pentax K-3, Pentax Mz-5
FA* 85mm f1.4, A 50mm f1.2, Sigma 30mm f1.4, Samyang 8mm f3.5 Fisheye
Sigma 150-500mm F5-6.3 APO DG OS HSM, DA 17-70 f4, FA 28-70mm

SIGMA MINI-WIDE 1:2.8 28mm MULTI-COATED

Başlatan vedib

Yanıt: 2
Gösterim: 4945
Son İleti 13 Haziran, 2015, 16:20:16
Gönderen: vedib
SIGMA SUPER-WIDE II 1:2.8 24mm MULTI-COATED

Başlatan vedib