Gönderen Konu: RICOH RIKENON P 1:1.2 55mm  (Okunma sayısı 4694 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
RICOH RIKENON P 1:1.2 55mm
« : 04 Ekim, 2012, 00:11:50 »

Yukarıda görselleri mevcut olan "RICOH RIKENON P 1:1.2 55mm" satılık bölümünde ilanı vardı. Objektifin diyafram sekmesindeki "P/A" sekmesinin Pentax objektiflerdeki "A" sekmesine karşılık gelip gelmediği; Pentax DSLR gövdelerde "A" (Auto Aperature) otomatik diyaframlı olup olmadığı soruluyordu. Satıcı sadece Rıcoh-P olarak Rıcoh gövdelerde otomatik diyafram olarak çalışacağını cevaplamıştır.
        Fotoğraflarda yaptığım incelemelerde objektif bayonetinde Rıcoh "P" kontakt pimine ek olarak, Pentax "A" kontakt piminide gördüm. Çoğu Rıcoh-P yapıdaki objektifleri sadece "P" diyafram sekmesi ile Rıcoh gövdelerde kullanılabildiğini, fakat bayonetinde "P" kontak pimi olduğundan yadırgamadım.
        Kullanıcılardan isteğim bayonetinde "P" ve "A" kontakt pimi olan objektiflerin Pentax-A otomatik diyaframın aktif olup olmadığı konusunda deneyimlerini bekliyorum. Benim elimde mevcut objektiflerde Rıcoh-P ve Pentax-A olarak aktif olup; özellikle Pentax DSLR gövdelerde "P/A" sekmesinde diyafram gövdeden ayarlandığı gibi ekranda da diyafram değeri görünmektedir.

Optik dizaynı .............................. : 6 grup 7 eleman
Diyafram yaprak sayısı ................ : 9
Diyafram açıklığı ......................... : 1:1.2 - 1:16
Asgari netleme ........................... : 60 cm.
Filtre çap ................................... : 58 mm.
Ağırlığı ...................................... : 310 gr
Odak Bağlantı Mesafesi ............... : 45.46mm. (flange focal distance)

« Son Düzenleme: 07 Temmuz, 2017, 23:43:57 Gönderen: vedib »

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
RICOH RIKENON P 1:1.7 50mm
« Yanıtla #1 : 05 Ekim, 2012, 17:15:18 »
    "RICOH RIKENON P 1:1.7 50mm" objektifte sadece Ricoh-P özellikte olup diyafram "P" sekmasinde iken Pentax-A uyumlu değildir. Bayonet bölgesinde "P" kontakt bağlantısı vardır "A" kontakt bağlantısı yoktur. Pentax DSLR gövdelerde kullanırken Pentax-M özelliği olarak sadece "M" çekim modunda ve "yeşil tuş" aracılığıyla doğru pozlama yapılır. Aşağıdaki görselleri incelemekte fayda vardır.

« Son Düzenleme: 18 Aralık, 2020, 09:53:37 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
Ynt: RICOH RIKENON P 1:1.2 55mm
« Yanıtla #2 : 29 Aralık, 2012, 15:26:25 »
Merhaba @vedib hocam, tam aradığım bilgileri vermişsiniz. Üstelik ansiklopedik türde. Paylaştığınız bilgilerinizden çok çok faydalanmaktayım, Allah razı olsun çok teşekkür ederim.
Elimde bulunan "Pentax-A 50mm 1:1.7" yi manuel niyetiyle almıştım. Çünkü A modu işlev görmüyordu. Bir şekilde müdahale görüp pimi düşürülmüş. Dün akşam üzeri Hayyam da bir kaç lens tamiri yapan dükkana sorsam da parçasını bulamayacaklarını söylediler. Dolaysıyla M modda manuel kullanmaya devam edeceğim. Bu arada yukarıda bahsettiğiniz çok temiz "RICOH RIKENON P 1:1.7 50mm" denk gelmişken P modu soru işaretiyle aldım. Satıcı da emin olamadı, benim de yanımda makinam (Pentax K-r) olmadığından deneme şansım olmadı. Fakat satıcı sağolsun A "Auto Aperature" modunda değilse geri alacağını söyledi. Tüm denemelerime karşılık Pentax-M ile aynı şekilde çalıştığını anladım. Anladığım kadarıyla P pimi sadece Ricoh gövdelerde var. Pentax gövdelerde yok. Artık temizliğine kıyamayıp ya yanımda tutacağım ya da Pentax-A yı tamir yoluna gideceğim. Bu pimin şekli şeması hakkında bilgim olsa az buçuk elimden gelir ama bir kaç hurda lense ihtiyacım olacak. Belki elinde yedek parçalık olan arkadaşlar yardımcı olur. :))
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 29 Aralık, 2012, 18:07:25 »
      Pentax-A objektiflerdeki "A" kontakt pimi çoğu tamircide var. Yok demelerinin sebebi vatandaştan ne alasada az olacağını düşünerek gereksiz tartışmalara girmek istemediğindendir. Sun Dijital "Pentax yetkili servisi" bu işlemi yapacağını ve makul bir ücret alacağını tahmin ediyorum. İnşallah mahçup etmez ve yapar. İşlemi uzun sürmez, ama ustaya da böyle söyleyemeyiz.
                                http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,234.0.html
Ayrıca Rıcoh-P objektiflerde "P" kontakt pimi bazen Pentax gövde mekanizmasındaki  "autu focus" yuvasına girip objektifin gövdede kilitlenmesi sorunu olduğundan Ricoh-P objektifindeki "P" kontakt pimini kaldırmanızı tavsiye ederim. Bu konuda aşağıda linkini verdiğim "Pentax-K bayonet çeşitleri" konusunda yazdığım "RK" bayonet kısmına göz atmanızı tavsiye ederim.
                                  http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,2208.msg25311.html#msg25311   
« Son Düzenleme: 29 Aralık, 2012, 18:20:13 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 29 Aralık, 2012, 19:17:13 »
Bilgilendirme için çok teşekkürler hocam..
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Temmuz, 2017, 00:24:25 »
Pentax kullanıcıları "RICOH RIKENON P 1:1.2 55mm" objektifin alım satımını yaptı, ama hiç bir zaman bu objektifin genel özelliklerini forumda paylaşmadı. Özellikle Pentax DSLR gövdelerde "P" diyafram sekmesi "A" objektif işlevi olup olmadığı kullanıcılar paylaşmadı. Tabi kullanıcının bilgi eksikliği... Zaten bu objektifin "Tomioka" tarafından tasarlandığı paylaşılsa da imalatçısının kim olduğu net değil; M42 yapıda Tomioka Yashinon, Yashica, Porst, Chinon, Cosina, Revuenon, Ricoh vb birçok pazarlamacı firma kendi adlarını bu objektife yazdırdılar. Sanal ortamda da bu böyle gidiyor.

« Son Düzenleme: 09 Temmuz, 2017, 11:57:34 Gönderen: vedib »

PORST COLOR REFLEX MC AUTO 1:1.2 55mm

Başlatan vedib

Yanıt: 1
Gösterim: 3472
Son İleti 13 Eylül, 2017, 00:25:41
Gönderen: vedib
COLOR REFLEX MC AUTO 1:1.2 55mm

Başlatan vedib

Yanıt: 0
Gösterim: 1200
Son İleti 24 Aralık, 2020, 10:56:06