Gönderen Konu: SMC PENTAX-M 1:2.8 28mm  (Okunma sayısı 12202 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
SMC PENTAX-M 1:2.8 28mm
« : 21 Haziran, 2012, 00:01:48 »
       Genel amaçlı mimari, manzara,iç mekan ve reklam fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. " SMC PENTAX-M 1:2.8 28mm" ilk sürüm 1977~1982 ve son sürüm 1982~1984 yılları arasında Asahi Opt.Co., Pentax tarafından 24X36mm tam kare FF (Full frame) olarak analog gövdeler için piyasaya sunulmuşsa da günümüzde kullanıcılar 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı DSLR'lerde daha yaygın kullanmaktadırlar. Optik yapısı itibariyle diğer klasik Pentax kalitesi ve yapısını kendinde barındırır. Lens kalitesi dışında en önemli özelliği basit bir bakımla uzun yıllar kullanılması profesyonel fotoğrafçıların gözdesi yapmıştır. Pentax DSLR gövdelerin "M" manuel çekim modunda en doğru şekilde kullanılmakta olup "yeşil tuş" aracılığıyla pozlama değerini gövde yapmaktadır. Manuel fokus yapıda olduğu için metre ayarı manuel yapılmaktadır. Alan derinliği (hyperfocal) geniş olduğu için manuel netleme ayarı rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Profesyoneller tarafından tercih edilen lens gurubu sabit olan objektiflerdendir. Optik elemanlar parlamayı önleyici SMC (Super Multi Coating) tekniğiyle kaplanmıştır. Rakip firmalar arasında dönemin ilk ve tek "pancake" yassı tipi objektif yapısındadır.
        Pentax'ın " SMC PENTAX-M 1:2.8 28mm" geniş açılı objektif olmasından dolayı alan derinliği geniştir. İç mekan çekimlerinde oldukça başarılıdır. En açık diyafram değerinde Bokeh (bulanık efekti) estetik yönden yeterlidir; ama optik bükülmeden dolayı portre fotoğrafçılığında uygun değildir. Manzara, iç mekan, genel etkinlik,konser, mimari ve reklam fotağrafçılığı için idealdir.
        Pentax'ın " SMC PENTAX-M 1:2.8 28mm"  objektifi Profesyonel Pentax kullanıcıları diyafram açıklığının yeterli olması,metal ve basit yapısından dolayı uzun yıllar basit bir bakımla yeni gibi kullandıklarından tercih etmektedirler. Diyafram bileziği olduğundan Pentax SLR ve DSLR gövdelerle uyumlu; tamamında sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır. Keskinliği mükemmel olan bu objektifin birçok firma tarafından yapılan Çözünürlük Testlerinde 8 diyafram değerinin en ideali olduğu tespit edilmiştir. Manzara ve mimari fotoğrafçılığında azami alan derinliği (hyperfocal)  mesafesi mükemmeldir.Fotoğraf piyasasında yaygın olarak bulunan objektiflerdendir. Genel optik tasarımı klasik Pentax objektif dizayda imal edilmiştir. "SMC PENTAX-M 1:2.8 28mm" piyasada ilk versiyon Pentax-M dizaynında olup; ikinci versiyon dizaynı Pentax-A objektifleri anımsatmaktadır. Muhtemelen imalatına son verileceğinden dolayı son yıllardaki imal edilen parti objektiflerde Pentax-A objektif fokus halkası kullanılmış olduğu tahmin edilmektedir. İlk versiyon objektiflerde ön eleman halkası çevresindeki tanıtım yazısında seri numarası varken; ikinci versiyon objektiflerde seri numarası diyafram bileziğinin arkasında yer almaktadır. 

Türkiye'de 2012 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 170-TL.

Genel Özellikleri :Standart manuel geniş açı objektif

Optik dizaynı  ..........................  : 7 grup 7 eleman
Diyafram yaprak sayısı  .............  : 5
Diyafram açıklığı ....................... : 1:2,8 - 1:22
Asgari Netleme ........................  : 30cm
Filtre çapı ................................  : 49mm.
Ağırlığı (İlk sürüm)  ..................  : 156 gr.
Ağırlığı (Son sürüm)  ................  : 170 gr.
Odak Bağlantı Mesafesi ............... : 45.46mm. (flange focal distance)
Bağlantı yapısı "bayonet" ............. : Pentax-K
Parasolay (gölgelik) .................... : PH-S 49mm 
Ürün numarası ........................... : ilk sürüm 22960 / 22967 / Son sürüm 22977 

« Son Düzenleme: 11 Haziran, 2017, 16:37:03 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı HaypurTiryading

• Üye
  • Eski Fuji'ci. :)
    • Profili Görüntüle
    • flickr
Ynt: SMC PENTAX-M 1:2.8 28mm
« Yanıtla #1 : 21 Haziran, 2012, 00:59:02 »
Bu ikinci el fiyatını; ikinci el satış sitelerini araştırarak mı yazmaktayız? Bulunmayan objektiflere fiyatlar bazen garip geliyor. ebay, sahibinden, sanalpazar zaten birbirini tutmuyor ki ordada bunlar ilana çıktığı gibi gidiyor. Merak ettim doğrusu.
Pentax K10D
Pentax DA 18-55 WR, DA 55-300, A 50mm f2, M 50mm 1.7
Revuenon Special 35mm f2.8, 135mm f2.8 - Panagor Macro Convertor

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Haziran, 2012, 09:45:50 »
     Objektiflerin ikinci el fiyatlarını belirleme benim için en zor aşamadır. Kabul edilebilir sınırlar içerisinde asgari ve azami alımsatım fiyatlarının makul (en fazla tekrarlanan) elde ettiğim rakamdır. İstanbul başta olmak üzere Ankara ve İzmir gibi illerimizde fotoğrafseverler arasında ortalama değişim tutarıdır. Bu tür objektifleri tanımayan hurdacılarda sıfır konumunda bazen 10-20TL gibi fiyattan bulduğumuzda bu objektifin fiyatını 10-20-TL fiyatına çekmez. Bizim özel beceri ile basit bir bakımla veya fiyatını bilmeyen birinden almamız o malın fiyatını düşürmez. Ben hediye lens alıyorsam, objektifin fiyatının sıfır olmasını gerektirmez.
      Genelde taşıma giderini objektif maliyetine katmakla fiyatı yükselten fotoğrafseverlerde oluyor. Ama benim belirttiğim fiyat sadece fikir verebilmek açısından değerlendirilmeli.Daha alt fiyat olabileceği gibi daha üst fiyatta da olabilir. Bu tamamen satılan emtianın genel yapısıyla ilgilidir.
      Günümüzde ister sıfır olsun, ister ikinci el olsun; en uygun ve ucuz objektifler Türkiye'de bulunmaktadır. Tek kusur almak istediğimiz objektife erişememektir. Eski nesil fotoğrafçılarda bu objektifleri kullanmadığı halde satmaması veya hatıra olarak saklamasından kaynaklanıyor. Bilinenin aksine Pentax'ın her model objektifi Türkiyede mevcuttur. Yakın tarihe kadar Pentax objektifler en pahalı ve en kaliteli lensler kategorisindeydi. Bu durum hala devam etmektedir.   
« Son Düzenleme: 21 Haziran, 2012, 10:32:57 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Haziran, 2012, 17:11:50 »
1-2 güne elimde olacak bu objektif. Geniş açı prime autofocus birşeyler alana kadar bunu kullanacağım sanırım.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı burkkan

• Üye
« Yanıtla #4 : 23 Haziran, 2012, 17:52:29 »
baha lensin geldi ise bi video denemesi yaparmısın benm için :)
500px : burkkan
instagram: burkkan
twitter : burkkan

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Haziran, 2012, 12:28:08 »
baha lensin geldi ise bi video denemesi yaparmısın benm için :)

Lens geldi abi. :D

Yaparım yapmasına da ne kadar sağlıklı olur bilmem. Ben gene de çekerim birşeyler.
PENTAX K-3

Çevrimdışı ibanez130

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Şubat, 2013, 21:53:55 »
Merhabalar, bu lensten ben kullanıyorum.makinam canon 550d. af comfirm çip aldım ancak netledim dediği yerin hafif sol tarafı netleniyor.çip sorunu sanırım, bu durumun bir çaresi varmıdır?teşekkürler

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Şubat, 2013, 09:42:33 »
       Şu an piyasada mevcut çoğu fotoğraf makinelerinde auto focus ölçümü kontrast algılama yöntemiyle çalışmaktadır. Kullandığınız objektifin veya çipin bu ölçüme etkisi yoktur. Metre ayarını yaparken kadranı biraz fazla çevirmiş olabileceğinizi düşünüyorum, bu işlem biraz alışkanlıkla ilgili. Metre ayarını yaparken genelde objektif focus kadranı "sonsuz metrede" iken ilgili yere metre ayarını yaparken daha sağlıklı ve kararlı bir görüntü elde edebilirsiniz. Ayrıca "SMC PENTAX-M 1:2.8 28mm" objektifin alan derinliği (hyperfocal) geniş olduğu için böyle bir şikayetin olmaması gerekir. Sanırım yakın plan ve macro çekimde böyle olmaktadır. Bu durum tüm objektifler için geçerli, fotoğraf makinesi kullanıcıları yakın plan ve macro çekimlerde manuel netlemeyi tavsiye etmeleri bu gerekçeye dayanmaktadır. 

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 27 Şubat, 2013, 10:25:13 »
Yoshihiko Takinami tarafından yapılan Lens çözünürlük testleri değerleri. (Pentax 28mm.) Bütün modellerin testleri birbirinden güzel; ama en ideal diyafram değeri 1:8 olduğu belli oluyor. Zaten firma diyafram halkası üzerinde 1:8 diyaframı ayrı renkte kodlayıp belirtmiştir.     
http://www.takinami.com/yoshihiko/photo/lens_test/pentax_28-30.html

« Son Düzenleme: 03 Aralık, 2017, 21:18:01 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 02 Mart, 2013, 13:15:26 »
Gayet harika bir objektif.

Diyafram ve metrenin elektronik olmayışı tek olumsuz yönü bence ki kimi insan özellikle bunu tercih ediyor. :)

Ve hatta az önce odamdan dışarıyı çektim. Makine ayarlarına bakmadım. WB otomatik. Diyafram 8, iso80... Keskinlik, doygunluk yada tarzı hiç bir müdehale yapılmamıştır.

4200x2800 piksel.

www.pentaxturk.com/forum/tools/IMGP9818.JPG
« Son Düzenleme: 02 Mart, 2013, 13:31:36 Gönderen: bFeeL »
PENTAX K-3

Çevrimdışı Lider

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 26 Eylül, 2013, 10:45:02 »
Her Pentax kullanıcısının muhakkak kullanması gereken bir lens SMC PENTAX-M 1:2.8 28mm, Hyperfocal Alan derinliği geniş olduğu için manuel netleme ayarı rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Şiddetle tavsiye ederim.

« Son Düzenleme: 03 Aralık, 2017, 21:10:46 Gönderen: Lider »

Çevrimdışı ahmetburak

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Kasım, 2013, 17:10:33 »
Herkese Merhaba aranıza yeni katıldım, İsmim Ahmet Burak. Üstatlara bir sorum olacak, incelemelerim sonucunda maddi imkânlarım dahilinde Pentax K10D satın aldım, yanında 18,55 ve 50 MM f1.7 lensle birlikte fotoğraf çekmeye başladım. 50 MM ' i bilen bilir hele ki bokeh etkisi inanılmaz güzel. Ancak portreden hariç manzara doğa ya da yapıt ( ibadethane , okul , anıt ) ları çekebileceğim , bükülmesi az olan lens tavsiyesi verebilir misiniz ? Ya da doğru konudamıyım bilmiyorum çünkü lens aralıklarını fazla bilmiyorum yani bilgisizim yardımcı olursanız çok sevinirim, iyi forumlar.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 28 Kasım, 2013, 00:03:10 »
Herkese Merhaba aranıza yeni katıldım, İsmim Ahmet Burak. Üstatlara bir sorum olacak, incelemelerim sonucunda maddi imkânlarım dahilinde Pentax K10D satın aldım, yanında 18,55 ve 50 MM f1.7 lensle birlikte fotoğraf çekmeye başladım. 50 MM ' i bilen bilir hele ki bokeh etkisi inanılmaz güzel. Ancak portreden hariç manzara doğa ya da yapıt ( ibadethane , okul , anıt ) ları çekebileceğim , bükülmesi az olan lens tavsiyesi verebilir misiniz ? Ya da doğru konudamıyım bilmiyorum çünkü lens aralıklarını fazla bilmiyorum yani bilgisizim yardımcı olursanız çok sevinirim, iyi forumlar.

"SMC PENTAX-M 1:2.8 28mm" objektif her ne kadar portre çekimlerine uygun olmasada, crop sensörlü gövdelerde manzara çekimlerinde optik bükülme sınırında ve en idealidir. Çok geniş açı lazım olduğunda 18-55mm lensin 18mm odak değerini kullanmanızı tavsiye ederim. Bilerek veya bilmeyerek en doğru ve kaliteli görüntü elde edeceğiniz "SMC PENTAX-M 1:2.8 28mm" objektifi seçmişsiniz hayırlı olsun, hiçbir zaman pişman olmazsınız.

Çevrimdışı ahmetburak

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 28 Kasım, 2013, 09:41:56 »
Çok teşekkür ediyorum Vedib Bey ilginize alakanıza, iyi günler. Umarım pişman olmayacağım.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 30 Kasım, 2013, 09:47:24 »
 Eli yatkın ve lenslerin bakım ve temizliğini yapmak isteyen fotoğrafseverlere yardımcı olur düşüncesiyle aşağıdaki linki incelemeniz tavsiye ederim. Tek tavsiyem focus mekanizması vidalarına dokunmayınız, bilgi ve tecrübeniz ile mekanik bir düzeneğiniz yok ise ayarını tutturamazsınız.
http://fockert.xs4all.nl/~pentax/lens_repair/M28_28V1/M28_28V1.html

PENTAX SPOTTING SCOPE 1:5.6 300mm “Mirror Lens”

Başlatan vedib

Yanıt: 1
Gösterim: 5452
Son İleti 15 Ağustos, 2013, 09:50:22
Gönderen: vedib
PENTAX SPOTTING SCOPE 1:8 500mm “Mirror Lens”

Başlatan vedib

Yanıt: 1
Gösterim: 4046
Son İleti 06 Ağustos, 2013, 10:35:40