Gönderen Konu: Nasıl Yıldız Manzara Fotoğrafı Çekilir İpuçları  (Okunma sayısı 20597 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Nasıl Yıldız Manzara Fotoğrafı Çekilir İpuçları
« Yanıtla #30 : 02 Eylül, 2014, 21:20:15 »
ps kullanıyorum birleştirmek için. tüm kareleri aynı layerde topluyorum. ondan sonra hepsini lighting yapıyorum. layerlerin bulunduğu kutucukta üst tarafta bir sekme var. orada normal yazar, ona tıklayınca disolve, darken, multipy, lighten vs. gibi seçenekler çıkıyor. onlardan lighting yazanı seçiyorum.
o söylediğin programı bi ara kullanmıştım. hoş program. ama biraz daha farklı.

hepsini aynı karede toplamak için bir metod varmış ps'de. ben yaptıktan sonra farkettim :) files-script-stack ... olması lazım. iş yerinde olduğum için bakamıyorum. onu seçtikten sonra bir menü geliyor. oradan fotoğrafları seçiyorsun. ps onların hepsini aynı layerda topluyor. biraz uzun sürüyor ama tek tek yapmaktan iyidir :)
Öğrencez düşe kalka maksat geriden gelenler rahat yol alsın  ;D.
 Corel'de de var aynı layerlar vs ama uzun iş, kısası da keyif vermedi.
 Araştırdım biraz şu programı buldum. uzun yöntemde aradaki milimetrik boşlukları bile dolduruyor ve karanlık kareyi baz alıyor vs ki belirginleşsin sonuç tam 150 kare uzunda bile 3 dk falan sürdü. Tabi fotoğraflar 1200*800'dü en başından :))

http://www.startrails.de/html/software.html

Bu programın birleştirme sonucu da bu :))

Video linki de yeniledim
http://youtu.be/6cXzVLCwHYA
« Son Düzenleme: 02 Eylül, 2014, 21:35:26 Gönderen: gokhans »
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 02 Eylül, 2014, 22:07:28 »
baya farketmiş ama önceki kareye göre.
ona benzer bi program da ben bulmuştum. adını hatırlamıyorum. belki de aynı programdır. ps'den daha basit kullanımı vardı.
tatile gittiğimde sahilde çekmiştim yıldız fotoğrafları. ama tripoda dalga gelmiş galiba :( biraz oynamış. o yüzden uğraşmadım. tatilde çok fazla üzerinde de duramadım fotoğrafın. yaklaşık 10 gün İzmir ve Muğla'daydım. çok güzel yerlere gittim. eve bi geldim. hiç fotoğrafım yok :(
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı Tuyuncu

• Üye
« Yanıtla #32 : 03 Eylül, 2014, 00:32:33 »
Öğrencez düşe kalka maksat geriden gelenler rahat yol alsın  ;D.
 Corel'de de var aynı layerlar vs ama uzun iş, kısası da keyif vermedi.
 Araştırdım biraz şu programı buldum. uzun yöntemde aradaki milimetrik boşlukları bile dolduruyor ve karanlık kareyi baz alıyor vs ki belirginleşsin sonuç tam 150 kare uzunda bile 3 dk falan sürdü. Tabi fotoğraflar 1200*800'dü en başından :))

http://www.startrails.de/html/software.html

Bu programın birleştirme sonucu da bu :))

Video linki de yeniledim
http://youtu.be/6cXzVLCwHYA

Evet program gerçekten fark ettirmiş denemelik çekim olmuş sanki :) Kadrajlama yapabilseydiniz çok güzel olurdu şöyle yerli gökli bir tane :)

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 03 Eylül, 2014, 01:06:14 »
Evet program gerçekten fark ettirmiş denemelik çekim olmuş sanki :) Kadrajlama yapabilseydiniz çok güzel olurdu şöyle yerli gökli bir tane :)
Var  var , RAW'da bekliyorlar, bu programdan sonra daha cesur olacağım, program birleştirmeyi çok enteresan parametrelerle yapabiliyor ayrıca video da yapıyormuş.
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı Tuyuncu

• Üye
« Yanıtla #34 : 03 Eylül, 2014, 18:16:07 »
Var  var , RAW'da bekliyorlar, bu programdan sonra daha cesur olacağım, program birleştirmeyi çok enteresan parametrelerle yapabiliyor ayrıca video da yapıyormuş.

Hmm gayet güzelmiş bu kadar uzun pozlamadan sonra sensörü yakmayında hocam çift body varsa elinizde dandik body ile çekim yapmanız çok daha iyi en iyi yıldız fotoğrafları webcam ler ile çekiliyor. Bu arada söylemeden geçmeyeyim görüntü çözünürlüğü çok düşük oluyor lakin özellikle derin uzay çekimlerini genellikle webcam ile çekiyorlar. İlginç ama gerçek :)

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 03 Eylül, 2014, 18:42:33 »
Hmm gayet güzelmiş bu kadar uzun pozlamadan sonra sensörü yakmayında hocam çift body varsa elinizde dandik body ile çekim yapmanız çok daha iyi en iyi yıldız fotoğrafları webcam ler ile çekiliyor. Bu arada söylemeden geçmeyeyim görüntü çözünürlüğü çok düşük oluyor lakin özellikle derin uzay çekimlerini genellikle webcam ile çekiyorlar. İlginç ama gerçek :)
Bişey olmaz, "korkanın çocuğu olmaz derler" hem o sürede uzun pozlama yok fotoğrafts ,30 sn'lik 150 foto var, 33 sn arayla çekildi yukarıda linkini verdiğim programla kolayca birleştirildi, O kadarla yanacaksa da  boşuna dslr falan almayalım, cep telefonuyla devam.
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 03 Eylül, 2014, 19:32:59 »
sensör yanma konusunda bence de korkmanıza gerek yok. kendi makinem için konuşuyorum. k5 sensör ısındığı zaman ekranda işaret veriyor. o işareti de direk güneş altında video çekimi yaparken 15. dakikada aldım. gece yapılan çekimde sensöre bir şey olacağını düşünmüyorum. 1 saatten fazla pozlama yaptığım olmuştu. makinemde hiç bir sıkıntı yok.
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı Tuyuncu

• Üye
« Yanıtla #37 : 03 Eylül, 2014, 21:20:23 »
sensör yanma konusunda bence de korkmanıza gerek yok. kendi makinem için konuşuyorum. k5 sensör ısındığı zaman ekranda işaret veriyor. o işareti de direk güneş altında video çekimi yaparken 15. dakikada aldım. gece yapılan çekimde sensöre bir şey olacağını düşünmüyorum. 1 saatten fazla pozlama yaptığım olmuştu. makinemde hiç bir sıkıntı yok.
Uzun pozlama ve video malesef CMOS sensörlere ciddi anlamda zarar veriyor korkmaya gerek yok tabi bu zaman alacak birşey , bende çift body var uzun pozlamamı her zaman aynı body ile yaparım. Lakin video ve uzun pozlama yapılmış 10k shutter görmüş bir body ile video ve uzun pozlama çekilmemiş 10k shutter görmüş body arasında çok büyük fark var. CCD sensör çabuk ısınır ve elektronik parazit fotoğrafta kumlama yapar. Lakin CMOS kolay kolay ısınmıyor voltaj değerleri ve enerji tüketimi çok az lakin uzun pozlama ve video çekilmeye başlandığında kalıcı hot dot lar ortaya çıkmaya başlıyor hatta dead zone lara da neden olabilir yada sensörün belli bölgeleri ışık hassasiyetini kaybedebilir. 13k shutter lı Canon makinam tam bir hotdot faciyası her pozdan sonra kırmızı noktaları silmek zorundayım :)

İyi Fotoğraf ve Sanata Yönelik Fotoğraf Nasıl Olmalı

Başlatan cbaytan

Yanıt: 6
Gösterim: 28187
Son İleti 22 Nisan, 2012, 12:25:54
Gönderen: REİS
High-key nedir nasıl yapılır

Başlatan vedib

Yanıt: 0
Gösterim: 3711
Son İleti 20 Mayıs, 2017, 09:39:16
Gönderen: vedib