Gönderen Konu: bir acayip alıcı hikayesi  (Okunma sayısı 5684 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Oguzhan

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: bir acayip alıcı hikayesi
« Yanıtla #15 : 18 Ocak, 2016, 20:16:38 »
Satıcı fiyatını belirler. Alıcı ödeyebileceği miktarı teklif eder. Satıcı kabul eder, fiyatta anlaşılır. Veya satıcı kabul etmez, başka teklifte bulunur.
Fiyatta anlaşılmazsa alışveriş olmaz.
Fiyatta anlaşılırsa
1-  Buluşulur, para ve ürün takas edilir
2- Önce para gönderilir, sonra ürün. (Karşılıklı güven esastır.)
3- Sahibinden, Sanalpazar gibi "Get" sistemini kullanan siteler üzerinden alışveriş yapılır.

Ürünün ikinci el fiyatını sabitlemek gibi bir şey mümkün değildir. Zaten piyasa kendi kendine bunu yapıyor.

Örneğin benim elimde bir lens var diyelim, sıfırı 6 ay önce 900 liraydı, o zamanki piyasaya göre ikinci eli 500-600 civarı oluyordu.
Şimdi dolar fırlayınca sıfır fiyatları oldu 1500-2000₺.
Benim elimdeki lensin dolarla, kurda işi olmadığı halde sıfır fiyatı arttığı için benim 6 ay önce 500-600'e satacağım lensin ikinci el fiyatı 1000 lirayı geçti.
(Elimde böyle bir lens yok, sadece gerçekçi bir örnek.)

Yani demem o ki eğer dolandırıldıysanız bununla ilgili başlık açılması doğrudur ancak anlaşamadıysanız o kişiyle alışveriş yapmazsınız, olur biter.

Kavga-gürültü etmeyin, üç beş kişiyiz Pentax kullanan. Hiç gerek yok kavga etmeye :)

ONE A2003 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tesekkur ederim bu yaziniz icin yeterince aciklayici olmus cvp vermicektim burdaki yazilara ama sizin yaziniza dayanamadim dediginiz gibi " dolandirildiysan yaz, anlasamadiysan alisveris etme bukadar .

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 18 Ocak, 2016, 20:30:57 »
Daha 1 ay once forumdan birine gonderdimde para rezil oldu adam kutunun icine patlican koydu gonderdi seninde bunu yapmiycaginin garantisi varmi ?

Okuyan çok yanlış anlayabilir. Sadece düzeltmek amacıyla yazıyorum. Orada dolandırılmadın Oğuzhan. Satıcıya atıyorum 400 lira yollamıştın. Satıcı seni bekletti, ürünü yollamadı. Ve atıyorum 4 gün sonra yolladığın 400 lirayı iade etti. Fakat bir önceki alışverişinizde aldığın ürünün kutusunu yollamamıştı, kutusunu yollamasını istemiştin. Ne olduysa aranızda artık yorum yapmam hiç doğru değil, satıcı sana kızıp kutuyu gönderirken de içine patlıcan koymuştu. Satıcının yaptığı doğru bir şey asla demiyorum fakat dolandırılmak demek ürünün gönderilmemesi, bozuk gönderilmesi gibi şeyler. O da olmadı diye anlatmıştınız bana.

Sitemizde şu saat itibariyle net bir dolandırıcılık hiç olmadı. :) Anlaşmazlıklar ise yani her ortamda olduğu gibi buradada normal olarak var. Sahibinden.com 'da ki fotoğraf makinesi ilanlarına yangın tüpü, otomobil tekeri gibi teklifler burada yok. :)) Ama pazarlıklar sıkı. Hatta can sıkabilecek dozda. O yüzden satıcılar genel olarak şu son zamanlada kızgın.

Kavga-gürültü etmeyin, üç beş kişiyiz Pentax kullanan. Hiç gerek yok kavga etmeye :)

Özet bu. :))
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Oguzhan

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 18 Ocak, 2016, 20:57:12 »
Okuyan çok yanlış anlayabilir. Sadece düzeltmek amacıyla yazıyorum. Orada dolandırılmadın Oğuzhan. Satıcıya atıyorum 400 lira yollamıştın. Satıcı seni bekletti, ürünü yollamadı. Ve atıyorum 4 gün sonra yolladığın 400 lirayı iade etti. Fakat bir önceki alışverişinizde aldığın ürünün kutusunu yollamamıştı, kutusunu yollamasını istemiştin. Ne olduysa aranızda artık yorum yapmam hiç doğru değil, satıcı sana kızıp kutuyu gönderirken de içine patlıcan koymuştu. Satıcının yaptığı doğru bir şey asla demiyorum fakat dolandırılmak demek ürünün gönderilmemesi, bozuk gönderilmesi gibi şeyler. O da olmadı diye anlatmıştınız bana.

Sitemizde şu saat itibariyle net bir dolandırıcılık hiç olmadı. :) Anlaşmazlıklar ise yani her ortamda olduğu gibi buradada normal olarak var. Sahibinden.com 'da ki fotoğraf makinesi ilanlarına yangın tüpü, otomobil tekeri gibi teklifler burada yok. :)) Ama pazarlıklar sıkı. Hatta can sıkabilecek dozda. O yüzden satıcılar genel olarak şu son zamanlada kızgın.

Özet bu. :))

Aslinda baha eski gecmis konu dolandirilmadim ama pesinde dolandik parayi alalim diye neyse uzatmaya gerek yok oda anladi yanlisini sonucta lakin ben bunun gene basima gelmesinden cekiniyorum konu bu paranla rezil olmak :) yoksa diger arkadas patlican gondermese ben burays konu dahi acmazdim ! Mesele yaptigi ayipti.

Bir Safın Hikayesi...

Başlatan Kgurel

Yanıt: 17
Gösterim: 7493
Son İleti 25 Mart, 2015, 22:17:42
Gönderen: Wakeme