Gönderen Konu: Pentax SR (Shake Reduction) Sistemi Hakkında  (Okunma sayısı 6322 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı HaypurTiryading

• Üye
  • Eski Fuji'ci. :)
    • Profili Görüntüle
    • flickr
Pentax SR (Shake Reduction) Sistemi Hakkında
« : 12 Temmuz, 2012, 23:10:34 »
Bu sistem niye ayarsız çalışır? Paylaşımlarınızı bekliyorum. Elde çekilmiş olmalı. SR açık konumda.
Şimdi bazı sorularımda olacak. Bu Sr zıkkımı bazen süper ayarlıyor, bazen öyle flu ediyor ki sormayın gitsin.

Mesela buyrun;

| 1/3s | ISO 200 | f5.6 | 18-55 AL WR @ 55mm | Elde | /w Battery Grip |

Biraz titreme var elbette ama ben hiç 1/3'de titretmeden çektiğimi hatırlamıyorum. Hele 1/10 altı gördüğümü hiç. :)
Aklıma takıldı benim Sr sistemi mi sıkıntı yoksa herkezdemi aynı? Nasıl test edebiliriz. Kafasına göre çalıştığını düşünüyorum biraz. :D

Sr sisteminin manuel lenslerde, auto focus yeni nesil lensler kadar iyi çalışmadığını; hatta kimi yerlerde hiç çalışmadığını okumuştum. Doğrumudur?

Sr sisteminin çalışmasını sağlayan bir algılayıcı olmalı diye düşünüyorum. K10D'de servis menüsüne girebildiğimize göre, onuda kalibre edebilmeliyiz? :D Bu biraz fazla kaçmış olabilir. :D

Sevgilerimle.
Pentax K10D
Pentax DA 18-55 WR, DA 55-300, A 50mm f2, M 50mm 1.7
Revuenon Special 35mm f2.8, 135mm f2.8 - Panagor Macro Convertor

abcde

• Ziyaretçi
Ynt: Pentax SR (Shake Reduction) Sistemi Hakkında
« Yanıtla #1 : 13 Temmuz, 2012, 00:30:56 »
ne kadar çok soru soruyosun.
yatıp kalkıp bunlara kafa yorma bence :)
manuel yada af aynı çalışır değişmez 55mm de benim ayakta bi yere yaslanmadan inebildiğim değer 1/5
bunun altına inersem titriyorum tüm pentaxları kullandım hepsinde değerim değişmedi olumlu olumsuz
diğer soruna gelince sr yi kalibre edemezsin

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #2 : 13 Temmuz, 2012, 00:38:29 »
Öğrenmeyi seven bir adamım. :) Ne kadar çok bilgi, o kadar iyi benim için. :)
Pm'ini hala bekliyorum. Sormaktan ziyade titrek elleri görmek içinde açılmış bir başlık. Görelim bence fotoğrafları.
Pentax K10D

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Temmuz, 2012, 09:16:11 »
     Optüratör değeri kişinin biyolojik ve fiziki şartlarına göre değişmekle birlikte Profesyonel fotoğrafçılıkta normal şartlarda 1/8 sn. enstantane değeri sınırdaki değer olarak kabul edilir. Pentax DSLR gövdelerdeki "SR" (Shake Reduction) Sistemi kullanıcıya 3 stop civarında değer kazandırır. Bu değer 1 saniyeye denk gelir. Bu değerler dışında kendimizi heba etmeye değmez.
      Fotoğraf; ışıkla yazmak anlamına geldiği halde amatör kullanıcılar karanlıkta yazmayı tercih ediyor. Pentax gövdelerdeki "SR" (Shake Reduction) Sistemi düşük enstantane değerlerinde devreye giriyor ve kullanıcıya olağanüstü fayda sağlıyor.
      Fotoğraf makinelerindeki teknik özellikler; sohbet amaçlı olarak gövdelere eklendiği inancı bende oluşmaya başladı. Forumlardan edindiğim izlenim bu yönde. Kullandığınız fotoğraf makinesi gövdesine güvenin, size her türlü kolaylığı sağlıyor.

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #4 : 13 Temmuz, 2012, 10:26:16 »
Yüksek hızlı enstantanelerde keskinliği öldürüyor diyede biliyorum. Hatta bunu bir kaç Pentax, Canon ve Nikon kullanan dostlarımdan duydum. Yapı farklı olmasına rağmen enst. hızı odak değerinden büyük olduğu vakit keskinlikte kayba sebep oluyor diyorlardı. Buna ne demeli?

Benim için çok hayat kurtardığı aşikar. Işığın az olduğu, bebek gibi hassas konuları çektiğim yerlerde mecburen açık diyafram, düşük enstantane, yüksek iso kullanıyoruz. SR hayat kurtarıyor ki Canon ve Nikon gibi SR sistemi objektiflerde değilde gövdede olduğu için; her türlü objektifle kullanmakla beraber maliyet bakımından kullanıcı dostu. 
Pentax K10D

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 13 Temmuz, 2012, 12:04:27 »
Yüksek hızlı enstantanelerde keskinliği öldürüyor diyede biliyorum. Hatta bunu bir kaç Pentax, Canon ve Nikon kullanan dostlarımdan duydum. Yapı farklı olmasına rağmen enst. hızı odak değerinden büyük olduğu vakit keskinlikte kayba sebep oluyor diyorlardı. Buna ne demeli?

Şehir efsanelerinden ve dedikodulardan uzak durmanızı tavsiye ederim.

Pentax DSLR gövdelerde 1/30 sn. değerinden hızlı olan değerlerde "SR" (Shake Reduction) Sistemi çalışmaz.
Çok düşük hızlı enstantane değerinde sağlıklı çalışmaz.
Yakın plan çekimlerinde ve macro çekimlerde sağlıklı çalışmaz.

Bu yazdıklarım zaten Pentax sitelerinde ve tanıtım broşürlerinde yer alan bilgiler. Büyük çoğunluğumuz "Pentax Kullanım Klavuzu" okumamakta ısrar ediyoruz. Bu bilgiler söz konusu kullanım klavuzunda yer almaktadır.

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #6 : 13 Temmuz, 2012, 12:17:22 »
Aldığımda kullanma kılavuzum olmadığı için, bende internettem indirip kurcalamaya üşendiğim için okumamıştım. Bir yeni şey daha öğrendik.
Şimdi gidiyimde kılavuzu bastırıyım babama bari. :)

Değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.
Pentax K10D

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 13 Temmuz, 2012, 12:36:37 »
Forumda Tüm Pentax DSLR gövdelerin olduğu gibi "Pentax K10D Türkçe Kullanım Kılavuzu" da mevcut hemen indirip inceleyebilirsiniz. Link aşağıdadır.  Kırmızı yazılı " İNDİR" yazısına basmanız yeterlidir.
                                 http://www.pentaxturk.com/forum/index.php?topic=229.0 

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 13 Temmuz, 2012, 20:54:17 »
Genel anlamda bir tüyo.
Tripodsuz olarak makinayı kullanabileceğiniz en düşük hız objektifiniz ile aynı olmalıdır.
Örneğin : 50mm objektif, en düşük hız 1/50. 200mm objektif, en düşük hız 1/200 gibi.

SR, VR falan ancak bir yere kadar sizi tolere eder.
Arslan Türegün

Çevrimdışı tasomaniax

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 14 Temmuz, 2012, 05:43:05 »
Pardon yanlis anlamisim :)
« Son Düzenleme: 14 Temmuz, 2012, 05:44:30 Gönderen: tasomaniax »
PentaxK5 PentaxD-bg2grip Pentax100-2.8macro Tamron17-50-2.8 Tamron70-200-2.8 Sigma150-500-5-6.3 Sigma50-1.4 SigmaEm140dg-Macroflash Manfrotto190xprob-468mgrc2
www.flickr.com/mehmetbilalcakmak

Çevrimdışı Kuvvet

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 15 Temmuz, 2012, 00:50:37 »
Pentax DSLR gövdelerde 1/30 sn. değerinden hızlı olan değerlerde "SR" (Shake Reduction) Sistemi çalışmaz.
Çok düşük hızlı enstantane değerinde sağlıklı çalışmaz.
Yakın plan çekimlerinde ve macro çekimlerde sağlıklı çalışmaz.

Dogru mu anladim yanlis mi anladim karar veremedim; eger 1/30 dan daha yuksek bir enstantane hizinda (orn. 1/200) SR'yi aktif etsek de makine kendisi SR sistemini calistirmiyor mu?

Ya da su sekilde sorayim; yanlis hatirlamiyorsam, titresimsiz bir fotograf cekebilmek icin enstantane hizimiz en az lensimizin odak uzakliginin 1,5 kati degerde olmali diye biliyorum. Bu durumda, AV modunda, 100mm lensle f2.8 ve ISO100 degerinde iken enstantenmiz 1/200 oluyorsa SR yi akitf etmesek de olur mu ve ya biz SR'yi aktif etsek de makine kendisi verilen degerlere gore 1/200 sn yi yeterli goruyorsa kendi kendine SR'yi pasif hale mi getiriyor?

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 15 Temmuz, 2012, 02:14:44 »
   "SR" (Shake Reduction) Sistemi yüksek ve düşük enstantane hızlarında sağlıklı çalışmaz. Yüksek ve düşük enstantane hızlarında; ayrıca yakın plan çekimlerinde "SR" (Shake Reduction) fonksiyonu "kapalı" iken daha sağlıklı görüntü kaydedilir. "SR" (Shake Reduction) sistemi açık iken çalışacaktır ama verimli değildir.

Çevrimdışı Kuvvet

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 15 Temmuz, 2012, 02:30:20 »
Cevap icin tesekkurler, bundan sonra bu durumu da dikkate alip ona gore hareket etmek gerekiyor demek ki...

28-80 mm Pentax lens mi? sigma 28-80mm macro lens mi?

Başlatan cronos10

Yanıt: 13
Gösterim: 6429
Son İleti 19 Ekim, 2012, 23:17:48
Gönderen: ercan69
pentax k10d ve k20d arasında kaldım kullanım amacım portre ve manzara çekimi

Başlatan hs1409yb

Yanıt: 13
Gösterim: 6534
Son İleti 30 Mart, 2015, 19:37:23
Gönderen: hs1409yb
Live ve Vizörden Farklı Sonuç Alıyorum (Pentax-M Lens)

Başlatan canerilgaz

Yanıt: 20
Gösterim: 7929
Son İleti 20 Aralık, 2016, 10:24:33
Gönderen: dgncsk
Pentax x70 Fotograf makinemi Bilgisayarda Görüntü almak istiyorum.

Başlatan seymen

Yanıt: 3
Gösterim: 1992
Son İleti 01 Mart, 2019, 11:16:00
Gönderen: Baha
Pentax DSLR makinalarda AF Fine tuning (AF hassas ayarı)

Başlatan drgunaydin

Yanıt: 20
Gösterim: 12461
Son İleti 02 Ocak, 2014, 14:14:59
Gönderen: itasdemir