Gönderen Konu: Pentax K-x e rağbet  (Okunma sayısı 11621 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kemal

• Üye
  • http://500px.com/KemalYazc
    • Profili Görüntüle
Pentax K-x e rağbet
« : 14 Şubat, 2014, 10:38:12 »
http://snapsort.com/compare/Pentax_K-x-vs-Pentax_K20D
Pentax K-x k-7 k20d gibi bir çok makineden üstünken istediği yeri bir türlü bulamadı Türkiye de.
bunun sebebi ne olabilir. Küçük olması? Pil ile çalışması?
Bende K-x var ve çektiği fotoğraflar gayet başarılı. AF hızı da diğerlerinden hiç geri kalır değil.
Buna rağmen 500-600tl lere bile zor alıcı buluyor. Diğer markaların giriş segmentleri ile hiç kıyaslamıyorum bile :)
Canon 5D markII + Battery Grip
Canon 7D + Battery Grip
Canon 85mm USM 1:1.8
Canon 50mm USM 1:1.4
Sigma 70-200mm EX APO DG OS HSM II 1:2.8
Canon 8-15 USM 1:4 Fish eye
Yongnuo 560II 460IIvs. vs. vs.

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pentax K-x e rağbet
« Yanıtla #1 : 14 Şubat, 2014, 11:02:24 »
Ne istediğimizi bilmeyen bir milletiz, gözümüz aç hem de fena aç...
Pentax Anıları

Nikon D3
Nikon AF-S 24-70mm f/2.8G ED Nano

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Şubat, 2014, 11:24:48 »
http://snapsort.com/compare/Pentax_K-x-vs-Pentax_K20D
Pentax K-x k-7 k20d gibi bir çok makineden üstünken istediği yeri bir türlü bulamadı Türkiye de.
bunun sebebi ne olabilir. Küçük olması? Pil ile çalışması?
Bende K-x var ve çektiği fotoğraflar gayet başarılı. AF hızı da diğerlerinden hiç geri kalır değil.
Buna rağmen 500-600tl lere bile zor alıcı buluyor. Diğer markaların giriş segmentleri ile hiç kıyaslamıyorum bile :)

Makine başta çok ufak ve fazla plastik görünümlü(oyuncak gibi)...
Üst ekran yok...
AF asist noktası yok...
AF hızı o yıllarda Allah'a emanet...
AF asist lambası yok...
Vizörü tek göz oda gibi...
İso olarak yakın akrabalarının gerisinde...
Kalem pil ile çalışıyor... Batarya'nın stabilitesinin gölgesinde kalıyor maalesef...
K20d ile aralarında teknoloji farkı (video vs) var kabul ama K7'den üstün bir makine asla değil...

Bu saydıklarım sadece amatör bir kullanıcının farkedebileceği farklar... İnce teknik kısma hiç girmedim...

Kr'nin 700-750 civarı kit lensle zor gittiğini düşünürsek Kx'in hiç şansı yok ben diyim...

Çünkü ortalama verim mantığı ile düşünen birisi Kx alacağına 100-200 fazla verip çok daha iyi bir makine alıyor... Aradaki teknoloji katma değeri en az 500-600 lira çünkü... 

İnstagram:  fatihtekin88

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Şubat, 2014, 13:28:43 »
Üst ekran yok...
AF asist noktası yok...
AF asist lambası yok...
Kalem pil ile çalışıyor... Batarya'nın stabilitesinin gölgesinde kalıyor maalesef...
K20d ile aralarında teknoloji farkı (video vs) var kabul ama K7'den üstün bir makine asla değil...

Bu saydıklarım sadece amatör bir kullanıcının farkedebileceği farklar... İnce teknik kısma hiç girmedim...

Kr'nin 700-750 civarı kit lensle zor gittiğini düşünürsek Kx'in hiç şansı yok ben diyim...

Çünkü ortalama verim mantığı ile düşünen birisi Kx alacağına 100-200 fazla verip çok daha iyi bir makine alıyor... Aradaki teknoloji katma değeri en az 500-600 lira çünkü...
+1

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 14 Şubat, 2014, 13:31:00 »
Bu konuda çok söze gerek.400 TL ye K10d almak varken neden daha fazla verip K-x alayım? Gelecek yıllarda bu durum K-5,K-3... olarak devam edecek

Çevrimdışı kemal

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Şubat, 2014, 17:17:01 »
İso konusunda bence yanılıyorsunuz. gayet başarılı iso da k20d den falan üstün.
AF hızı da gayet iyi. ben zaten k-5 fiyatına satılsın demiyorum.
Ama k-x k10d den kötü falan değil. gayet renk vs. olarak üstün.
ergonomisine gelince makine küçük olduğunda bu kadar rahatsızsanız aynasızları nasıl kullanıyorsunuz.
AF noktası olmaması eve kötü ama alışınca gözünüz zaten neresinin AF noktası olduğunu kendini kestirebilirsiniz.
ayrıca kalem pil ile çalışması eksi değil artı bir yön. ben pillerim bitmişken 4 AA pil ile çekime girip tamamladım bir kaç kez. ama diğerlerinde yanında yedek bataryada bitikse yandın.
Her makinenin kendi içinde eksileri var. ben seviyorum K-x i ;) güzel makine. herkese de tavsiye ederim.
Canon 7D + Battery Grip

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #6 : 14 Şubat, 2014, 17:44:58 »
İlk Pentax gövdem k100d idi bir kaç yıl kullanmıştım, K - x çıktı çok met edildi reklam yapıldı. Benide bir heves almıştı, ABD den getirttim bir tane, fakat ısınamadım çok basit ve kompak havasındaydı, adeta pil canavarı idi, hoşuma gitmedi, sıfır makineyi 2. el k10d ile değişmiştim, bir kaç yıl k10d kullandıktan sonra  K- 5 aldım bir yıldır kullanıyordum, şu an ekonomik sebeblerden dolayı satılığa çıkardım, şu an bana PENTAXın hangi makinesi diye soranlara k-5 den aşağısını önermiyorum.

Ancakkkk, hiç makineniz olmamaktan bunların biri yine de elinizde olması iyidir. Mesela k10d bir kenarda duracak!
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Şubat, 2014, 19:54:42 »
İlk Pentax gövdem k100d idi bir kaç yıl kullanmıştım, K - x çıktı çok met edildi reklam yapıldı. Benide bir heves almıştı, ABD den getirttim bir tane, fakat ısınamadım çok basit ve kompak havasındaydı, adeta pil canavarı idi, hoşuma gitmedi, sıfır makineyi 2. el k10d ile değişmiştim, bir kaç yıl k10d kullandıktan sonra  K- 5 aldım bir yıldır kullanıyordum, şu an ekonomik sebeblerden dolayı satılığa çıkardım, şu an bana PENTAXın hangi makinesi diye soranlara k-5 den aşağısını önermiyorum.

Ancakkkk, hiç makineniz olmamaktan bunların biri yine de elinizde olması iyidir. Mesela k10d bir kenarda duracak!

+1

sıralama şöyledir benim kafamda hep;

K-5 IIs > K-5 > K-7 > K-r > K10D

700-750 aralığında K-r varken K-x alınmaz,
900-1000 aralığında K-7 varken K-r alınmaz
1200-1300 aralığında K-5 varkan K-7 alınmaz
1500-1650 aralığında K-5 IIs varkan K-5 alınmaz

K10D fiyat olarak hiçbir makina ile kıyaslamam temiz olduktan sonra 400-500 lira aralığında mutlaka alınır, evin bir kenarında tutulur, zor günlerde acayip imdada yetişir
« Son Düzenleme: 14 Şubat, 2014, 19:57:23 Gönderen: itasdemir »

Çevrimdışı sutlusoda

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 29 Mayıs, 2014, 12:29:22 »
Benim ilk dslr makinam oldu k-x ve oldukça memnunum.
Ülkemiz standartlarında herkes 200 daha koyup bi üstünü alırım diyemiyor malesef.
ince detaylara takılmazsanız veya bu işi profesyonel olarak yapmıyorsanız k-x k-r k10d gibi makinalar arasında herhangi biri tercih edilebilir.
NOT: Pil ile çalışması ve renk çeşiti olması k-x i tercih etme sebeplerimdendir.

Çevrimdışı haytaertu

• Üye
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • 500px
« Yanıtla #9 : 29 Mayıs, 2014, 17:13:38 »
Üst ekran yok...
AF asist noktası yok...
AF asist lambası yok...

+999

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Pentax K-5iis + Pentax D-BG4 Battery Grip
SMC Pentax-DA 15mm F4 ED AL Limited
SMC Pentax-DA 35mm F2.8 Limited Macro
SMC Pentax-DA 70mm F2.4 Limited
Metz Mecablitz 50 AF-1
Vanguard,Digipod,Varta vs.

Çevrimdışı haytaertu

• Üye
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • 500px
« Yanıtla #10 : 29 Mayıs, 2014, 17:20:17 »
Kx K10 d den kötü değildir demek çok ilginç olmuş. Kx haricinde yukarida bahsi geçen tüm makinaları kullandım. K10d renk ve keskinlik olarak hepsinden önde bence. K5 ise o fiyata alınıp gezilebilecek en iyi apsc gövde.     

Metz Mecablitz 50 AF-1

Çevrimdışı kemal

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 29 Mayıs, 2014, 17:50:31 »
Kx K10 d den kötü değildir demek çok ilginç olmuş. Kx haricinde yukarida bahsi geçen tüm makinaları kullandım. K10d renk ve keskinlik olarak hepsinden önde bence. K5 ise o fiyata alınıp gezilebilecek en iyi apsc gövde.     

Kullanmadığın bir makine hakkında nasıl bir kıyaslama yapabiliyorsun?
K-x iyi bir makine. öyle yerlere vurulacak cinsten değil yani. Pentax ın her gövdesi iş görür. hepsinin artıları eksileri var tabi ki.
Bizde K-x Pentax ın çıkardığı en iyi makine demedik.
Ama şunu rahatlıkla diyebiliririm ki K-3 şimdiye kadar Pentax ın gerçekten herşeyi ile olmuş dediğim tek makinesi.
Kimsenin ekipmanını aşağılamayın bence. ben K-x ile gayet başarılı fotolar çektim. üstelik para da kazandım.
Önemli olan çekim yapmak sadece ekipman değil.
sevgiler.
Canon 7D + Battery Grip

Çevrimdışı haytaertu

• Üye
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • 500px
« Yanıtla #12 : 29 Mayıs, 2014, 19:31:46 »
Kullanmadığın bir makine hakkında nasıl bir kıyaslama yapabiliyorsun?
K-x iyi bir makine. öyle yerlere vurulacak cinsten değil yani. Pentax ın her gövdesi iş görür. hepsinin artıları eksileri var tabi ki.
Bizde K-x Pentax ın çıkardığı en iyi makine demedik.
Ama şunu rahatlıkla diyebiliririm ki K-3 şimdiye kadar Pentax ın gerçekten herşeyi ile olmuş dediğim tek makinesi.
Kimsenin ekipmanını aşağılamayın bence. ben K-x ile gayet başarılı fotolar çektim. üstelik para da kazandım.
Önemli olan çekim yapmak sadece ekipman değil.
sevgiler.
Acaba siz k10d kullandiniz mi once onu sormak istiyorum. Kx in bi sonraki üst modeli olan kr yi kullandım. K20d nin geliştirilmiş versiyonu olan k7, iki adet K10d ve K5 kullandım. O halde benim öngörü m olan K10d nin İmage kalitesinin çok daha üst seviyede oluşu, sizin snapsort gibi sadece kagit üstü değerlendirme yapan bir siteye dayanarak yaptığınız öngörünün üzerinde olmalıdır. Kx in renkleri benimde hoşuma gitmiştir ama kalkıp giriş seviyesi bir cihazın orta segmentte ki bir cihazdan ileri olacağını söyleyemem. Pentax in sizin deyiminizle   "en cok asagilanan" k7 modelini bile cok begenen biri olarak kx i neden asagilayayim ki. Burada konumuz kx ve k10d-k20d oldugunu zannediyordum. K-3 ü le alakayi kuramadim
Metz Mecablitz 50 AF-1

Çevrimdışı kemal

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 29 Mayıs, 2014, 21:37:25 »
Acaba siz k10d kullandiniz mi once onu sormak istiyorum. Kx in bi sonraki üst modeli olan kr yi kullandım. K20d nin geliştirilmiş versiyonu olan k7, iki adet K10d ve K5 kullandım. O halde benim öngörü m olan K10d nin İmage kalitesinin çok daha üst seviyede oluşu, sizin snapsort gibi sadece kagit üstü değerlendirme yapan bir siteye dayanarak yaptığınız öngörünün üzerinde olmalıdır. Kx in renkleri benimde hoşuma gitmiştir ama kalkıp giriş seviyesi bir cihazın orta segmentte ki bir cihazdan ileri olacağını söyleyemem. Pentax in sizin deyiminizle   "en cok asagilanan" k7 modelini bile cok begenen biri olarak kx i neden asagilayayim ki. Burada konumuz kx ve k10d-k20d oldugunu zannediyordum. K-3 ü le alakayi kuramadim
Arkadaşım burada fikir ve bilgi paylaşımı yapılıyor. bende fikirlerimi paylaştım.
Sana K-x i kullanmdan neden kötü diyorsun demek istedim yanlış anlaşıldıysa kusura bakma. senin bilgisiz kendimin bilgili olduğunu söylemiyorum. Birçok makine kullanmışsın tebrikler. ama senin karşında mahalledeki arkadaşın yok maalesef. yazım şekline biraz daha dikkat edersen sevinirim. ağız dalaşına girecek değilim senle bilgi konusunda. herkesin bilgisi kendine doğrudur. senin bildiklerin sana doğru olsun eyw.
Ayrıca Pentax bodylerden bahsediyorsak ve konu Pentax ise K-3 ile nasıl bağlantı kuramadın anlamadım. Canon mu üretti K-3 ü?
Neyse dediğim gibi yazdıkların yersiz ve saçma bence. yanlış anlamışsın demek istediklerimi sanırım.
iyi akşamlar.
Canon 7D + Battery Grip

Çevrimdışı haytaertu

• Üye
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • 500px
« Yanıtla #14 : 30 Mayıs, 2014, 00:04:27 »
Arkadaşım burada fikir ve bilgi paylaşımı yapılıyor. bende fikirlerimi paylaştım.
Sana K-x i kullanmdan neden kötü diyorsun demek istedim yanlış anlaşıldıysa kusura bakma. senin bilgisiz kendimin bilgili olduğunu söylemiyorum. Birçok makine kullanmışsın tebrikler. ama senin karşında mahalledeki arkadaşın yok maalesef. yazım şekline biraz daha dikkat edersen sevinirim. ağız dalaşına girecek değilim senle bilgi konusunda. herkesin bilgisi kendine doğrudur. senin bildiklerin sana doğru olsun eyw.
Ayrıca Pentax bodylerden bahsediyorsak ve konu Pentax ise K-3 ile nasıl bağlantı kuramadın anlamadım. Canon mu üretti K-3 ü?
Neyse dediğim gibi yazdıkların yersiz ve saçma bence. yanlış anlamışsın demek istediklerimi sanırım.
iyi akşamlar.
Kullandigim dil biraz sert olabilir ama öyle mahalleden arkadasla konusuyor imasi yapmaniz hoş olmamış. Yazdıklarım da kinaye olabilir ama sizin gibi "yazdiklarin yersiz ve saçma" kıvamında da değil.  Ayrica ben size "siz" diye hitab ederken sizin benimle "senli-benli" konuşmanızı daha ilk mesajinizda garipsedim. Forum kurulduğu günden beri hiç bir başlık altında kimseyle "ağız dalaşına" girmedim ve sizinle de girmeyi düşünmüyorum. Neyse sizin dediginiz gibi herkesin bilgisi kendine. Yeterki herkes ekipmanı ile mutlu mesut olsun.

Metz Mecablitz 50 AF-1

Pentax Dsrl makinalarda Double Exposure yani üst üste pozlama yapiliyor mu?

Başlatan ismetcayir

Yanıt: 2
Gösterim: 1218
Son İleti 03 Nisan, 2020, 01:00:45
Gönderen: ismetcayir
Pentax K20D Çektiğim Fotoğraflar Sisli Gibi Canlı Değil

Başlatan fatihyvg

Yanıt: 2
Gösterim: 727
Son İleti 12 Şubat, 2023, 20:36:59
Gönderen: fatihyvg
Pentax K7 body, full kutu ıcerıgıyle ne kadar eder ?

Başlatan previlla

Yanıt: 8
Gösterim: 4686
Son İleti 07 Eylül, 2013, 22:11:35
Gönderen: itasdemir
Pentax K1 Mark 2 icin genis aci lens tavsiye edermisiniz!!!

Başlatan ismetcayir

Yanıt: 3
Gösterim: 1531
Son İleti 03 Nisan, 2020, 02:37:45
Gönderen: vedib
Pentax K20D Hafıza/Tarih Pili ve Teker Sertliği

Başlatan Fırat

Yanıt: 4
Gösterim: 938
Son İleti 03 Eylül, 2021, 11:14:51
Gönderen: Fırat