Gönderen Konu: Neden Pentax Satışı Bu Kadar Az...  (Okunma sayısı 24041 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı umitunaldi

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Kişisel Web
Neden Pentax Satışı Bu Kadar Az...
« : 29 Nisan, 2015, 12:12:13 »
Çok yazıldı ve çizildi bu konu. Ama ben size farklı bir açıdan yaklaşarak yanıt vermek istiyorum.

PENTAX neden satılmıyor sorusunun cevabı PAHALI olmasından kaynaklanıyor. Daha doğrusu Yurt dışı fiyatları ile kıyaslandığında çok pahalı kalıyor olmasından kısaca açıklamaya çalışayım.

2 farklı gövde kullanıyorum. Birisi Pentax diğeri ise Canon kullandığım gövdeler açısından bir kıyaslama yapmak istiyorum sizlere müsaadenizle.

Canon 1 Dx in B&H Photodaki fiyatı 5299 USD
Dolar kurunu 2,75 den hesaplarsak 5299 USD x 2,75 = 14572 TL %18 KDV ile birlikte 17195 TL

Fotozeynepteki fiyatı ise 17155 TL  :)

Gelelim PENTAX a

Pentax K3 ün fiyatı B&H Photo da 799 USD
Dolar kurunu 2,75 den hesaplarsak 799 USD x 2,75 = 2197 TL %18 KDV ile birlikte 2592 TL

Fotozeynepteki fiyatı ise 3594 TL  :)

Arada bu kadar bariz fark varken bu kadar Pentax kullanıcısı olması ve çoğu kullanıcının da kulakdan duyma bilgilerle Pentax a yönelip genellikle ben dahil yurt dışını tercih etmesi gayet mantıklı gözüküyor değilmi.

Anlayacağınız İthalatcının daha çok ekmek yemesi lazım çook
Canon 1Dx
Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM
Canon EF 70-200mm F2.8 IS II USM
Canon EF 1.4x II Extender
-----------
Pentax K-X
Pentax DA 18-55mm 1:3.5-5.6 AL
Pentax DA 50-200mm f/4-5.6 ED
Sigma 70-300mm F4-5.6 DG APO MACRO

Çevrimdışı ysf044

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Neden Pentax Satışı Bu Kadar Az...
« Yanıtla #1 : 29 Nisan, 2015, 12:54:08 »
Gümrük kanunu yönetmeliğine göre fotoğraf makinası ithalatında hiç bir markadan gümrük vergisi alınmayacak yalnızca pentax markalı ürünlerde vergi alınacak denilmiş o yüzden pentax pahalı ülkemizde.

Çevrimdışı ysf044

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 29 Nisan, 2015, 13:20:42 »
2 markayı kıyaslarken fiyat bazında dikkat ederseniz satıcılar aynı ama markaya göre yurt içi ve yurt dışı fiyat farklılıkları nasıl göze batıyor. Demek ki aynı satıcıya fırsat verilse canon makinaları da pentax gibi %50 kar ile satacak ama sattırmıyorlar neden çünkü marka sahibi global pazarda belirli bir fiyat belirlemiş ürününün pazarını koruyor haksız rekabet olmaması ve tüketicilerinin her yerde eşit şartlarda ürüne sahip olabilsin diye. Fakat bunları defalarca dile getirmemize rağmen bazı kişiler çıkıp satıcıları savunuyorlar ne sebetense anlamış değilim. Tarlada 70 kuruş olan patatesi tezgahta 6 tl ye alan ve tarladaki fiyatın 70 kuruş olduğunu bildiği halde sesini çıkarmadan o patatesi alıp evine götüren bir toplumda yaşıyoruz o yüzden B&H Photo sitesinde 799$ x 2,66 = 2125 TL olan K3' ü xxxxFoto markette 3.752 TL ye almak gayet doğal bir durum toplumumuz için.

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 29 Nisan, 2015, 14:30:53 »
Merhaba arkadaşlar,forumda oldukça yeniyim ancak arşivleri tarama imkanım oldu kısa bir süre içinde ve anladığım kadarıyla epeyce arkadaş pentax ürünlerinin distribitor tarafından diğer markalara göre(canon,nikon vb) oldukça fazla bir kar marjıyla satıldığından şikayetçi.
Bence bu durumda yapılacak tek şey ingilizcesi yeterli olan arkadaşların Ricoh'a bu durum net olarak izah edip şikayetlerini dile getirmeleri olacaktır.Bu şikayet maillerinin sayısı arttıkça Ricoh'unda bu duruma kayıtsız kalamayacağını düşüyorum.Zira onlarda Türkiye pazarında ürünlerinin daha fazla satılmasını elbette isterler.

Çevrimdışı Arkeolog08

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Sanal Tur
« Yanıtla #4 : 29 Nisan, 2015, 14:49:50 »
Ozaman İngilizcesi iyi olan bir arkadaşımız bence güzel bir metin yazsın sitemize üye olan ya da çevrenizde Pentax kullanıp ancak sitemizde üyeliği olmayan arkadaşlara da haber verip topluca Ricoh ile iletişime geçelim. Bende kayıtsız kalacaklarını zannetmiyorum.
Ekipman: Pentax K20D + Canon Eos 5D Mark II + Nikon D300S + Samsung NX1000 + Pentax P90 + Pentax PZ-1P + Pentax MG + Zenit 12XP + Zenit TTL + Kiev 4A

İcraat: Sanaltur + Gigapixel Fotoğraf + 3D ürün + Dış Mekan Çekimleri + Özel Gün Çekimleri

Çevrimdışı Ozzcob

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 29 Nisan, 2015, 16:42:58 »
Merhabalar.Aslında ben çok yeni bir pentax kullanıcısıyım.Yani pentaxın türkiyedeki faaliyetlerini forumdan okuduğum kadarıyla biliyorum.Bu sorunun sebebi türkiye distribütörünün bir türlü bir türlü dikiş tutturamaması sanırım.Bu sorun da haliyle biz kullanıcılara yansıyor.Naçizane benim fikrim üretici firmayla iletişime geçmeden önce distribütörle iletişime geçip işin iç yüzünü öğrenmektir.Hatta geçtiğimiz günlerde yapılan fuarda Baha distribütör yetkilileriyle forum adına bir röportaj yapacaktı.Belki bu konuda da bilgisi vardır.

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 29 Nisan, 2015, 17:20:50 »
Bir iktisatçı olarak ve distribütörlük kavramını bildiğim kadarıyla ve Pentax'ın ülkemizdeki konumunu göze alarak sizlere şunları söyleyebilirim ;
1- Distribütörlük olayının 7-8 tane olmazsa olmaz sac ayağı vardır.Bunlar;reklam,dağıtım pazarlama,müşteri memnuniyeti,stoklama,garantörlük ve teknik destek.
2-Distribütörlük sözleşmesinin içeriği:Burada da sözleşme içinde distribütörün ne kadar komisyon alacağı ne kadar bir asgari satış yükümlüğüne girdiği önemli.
İlk maddedeki hususların hiç birinin(reklam,pazarlama,müşteri memnuniyeti,teknik destek vb)olmadığını sizlerde söylüyorsunuz.
Sonuç : Benim genel olarak Türkiye pazarında Pentax'ın durumundan anladığım ne Ricoh'un nede Türkiyede     
bu markanın distribütorlüğünü  yapan firmanın işi pekte ciddiye almadıkları.Bu sebebten olmadık fiyatlardan satış yapıyorlar.Sonuçta Ricoh çok büyük bir firma ve elbette Türkiyedeki potansiyel satışları geçmiş seneleri baz alarak istatistiki olarak hesaplamışlardır ve Türkiye pazarından pek bir beklentileri yoktur.
Ancak yinede bizim onlara (Ricoh) devamlı mail atarak bu şikayetlerimizi dile getirmemiz onlarında fikrini değiştirebilir.

Çevrimdışı umitunaldi

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Kişisel Web
« Yanıtla #7 : 29 Nisan, 2015, 17:52:36 »
2 markayı kıyaslarken fiyat bazında dikkat ederseniz satıcılar aynı ama markaya göre yurt içi ve yurt dışı fiyat farklılıkları nasıl göze batıyor. Demek ki aynı satıcıya fırsat verilse canon makinaları da pentax gibi %50 kar ile satacak ama sattırmıyorlar neden çünkü marka sahibi global pazarda belirli bir fiyat belirlemiş ürününün pazarını koruyor haksız rekabet olmaması ve tüketicilerinin her yerde eşit şartlarda ürüne sahip olabilsin diye. Fakat bunları defalarca dile getirmemize rağmen bazı kişiler çıkıp satıcıları savunuyorlar ne sebetense anlamış değilim. Tarlada 70 kuruş olan patatesi tezgahta 6 tl ye alan ve tarladaki fiyatın 70 kuruş olduğunu bildiği halde sesini çıkarmadan o patatesi alıp evine götüren bir toplumda yaşıyoruz o yüzden B&H Photo sitesinde 799$ x 2,66 = 2125 TL olan K3' ü xxxxFoto markette 3.752 TL ye almak gayet doğal bir durum toplumumuz için.

Aslına bakarsanız durum pek sanıldığı gibi de değil. Örneğin B&H deki fiyatlar vergilendirilmiş fiyatlar. Yani türkiyeye gelirken vergiden arındırılmış fiyatlardan geliyor. Yani herkes fazlası ile kar etmekte.

Örneğin almanyadan bir PENTAX K 3 + 18-135mm makineyi Mediamarktan 1189€ ya alıp bu paranın 189€ sunu vergi iadesi olarak havalimanında alabiliyorsunuz. Makine size kur'u 3 TL den bile hesaplasanız bile 3000 liraya geliyor.

xxx online sitesinde aynı makine 4686 Lira.

Yani ben tutacak yer veya dal bulamadım gitti. Siz bulabiliyorsanız buyrun söyleyin.

Canon 1Dx
-----------
Pentax K-X

Çevrimdışı umitunaldi

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Kişisel Web
« Yanıtla #8 : 29 Nisan, 2015, 17:57:08 »

1- Distribütörlük olayının 7-8 tane olmazsa olmaz sac ayağı vardır.Bunlar;reklam,dağıtım pazarlama,müşteri memnuniyeti,stoklama,garantörlük ve teknik destek.

Çok güzel yazmışsınız. Ama;

Ben bu güne kadar doğru düzgün reklam yapan bir Fotoğraf makinesi Firması görmedim. Dağıtım Pentax da ise olabildiğince az. DSLR yada SLR sektörinde bir sefer bulaştığınızda içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Önce ufak bir lens ve makine alıyorsunuz. Başka birisinin çektiği bir kareyi görüp lens alıyorsunuz, Lens yetmeyince gövde yeniliyorsunuz uzayıp gidiyor bu iş.

Öncelik makineyi daha çok kullandırmak. Bu pazarda genellikle reklam yerine kullanım daha önemli diye düşünüyorum. Çünkü sorarak devam ediyor bu pazar. Kullanıcılara soruyorsunuz. Kullanılan ekipmanları görüyorsunuz. Ve almaya devam ediyorsunuz.

Canon 1Dx
-----------
Pentax K-X

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 29 Nisan, 2015, 18:32:11 »
Ümit bey ben arkadaşlarımızın sorunu ve bu konudaki başlığa dair birşeyler yazdım(Neden Pentax satışı bu kadar az).Hiçbir marka aldığınız makineyi uzun süre kullanmanızı istemez. ( örnek iphone,samsung,playstation vb) Onların istedikleri sizin satın aldığınız makineyi bir süre kullanmanız ve yenisi çıkınca onu almanızdır.Bu kapitalist sistemin kendini devam ettirme mantığıdır.
Ülkemizde ozellikle son 15 senedir pentax pek tanınmıyor,onun öncesindeki fotoğrafçılar ve bu işin tutkunları muhakkak pentax'ı cok iyi bilirlerdi.Ben 9 sene once pentax k100d aldıgımda arkadaslar deterjanmı aldın mintax'mı bu? deterjanı objektifdenmi dökülüyor diye dalga geçiyorlardı.Hala da değişen fazla birşey yok.

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 29 Nisan, 2015, 20:53:27 »
Sebep basit, pahalı olması.

Kampanya olunca 700 liraya kit lensli nikon body var. Pentaxın en ucuz gövdesi 1500 lira civarında.

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 29 Nisan, 2015, 22:13:21 »
700 liraya Nikon aps format kit 18-55 lensli bir makine varsa hemen alayım ne zaman olmuş bir kampanya??
« Son Düzenleme: 29 Nisan, 2015, 22:15:41 Gönderen: Desperado »

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 29 Nisan, 2015, 22:40:27 »
700 liraya Nikon aps format kit 18-55 lensli bir makine varsa hemen alayım ne zaman olmuş bir kampanya??

700 rakamını anlatmak istediğimi vurgulamak için verdim.

Ancak Forumlardaki sıcak fırsatlar bölümlerini takip edin.Spot ürün fiyatları çok uyguna denk geLebiliyor.
 Hayyam,doğubank gibi yerlerden de uygun fiyatlara bulunabiliyor.
Benim bahsettiğim fiyat nikon d3000 yada d3100 ile ilgiliydi. n11.comdaki bir kampanyaydi. Normal fiyat 890 civarına dusuyor. Enpara, k.kartı kampanyalarını ekleyince 100-150 civarı indirimle alinabiliyor.

Aşağıdaki makinelerin bir zamanlar en pahalı yerlerde satıldığı fiyatlara bakın.

http://www.vatanbilgisayar.com/nikon-d3000--18-55-102-mp-30-lcd-ekran-slr-dijital-fotograf-makinesi.html

http://www.teknosa.com/urunler/135172514/nikon-d3000-18-55mm-dx-kit-dijital-fotograf-makine
« Son Düzenleme: 29 Nisan, 2015, 22:44:39 Gönderen: Lupara »

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 29 Nisan, 2015, 23:01:49 »
Evet baktım kontrol ettim,helal olsun nikona,750 liraya body artı kit lens veriyorlar,dünyanın en büyük optik üreticilerinden biri(gerek sağlıkta tibbi görüntülemelerde gerek gözlük lenslerinde ve diğerleri).kalitesiz bir body yada kit lens yapacaklarınıda düşünmüyorum açıkası.

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 29 Nisan, 2015, 23:15:36 »
Nikon tabiki kalitesiz bir marka değil.
Ben kr yi bu fiyatlara yakın hiç görmedim.

Pentax Yeni FF ve Orta format Macro Lensleri İçin Patent Başvurusunda Bulundu

Başlatan adr

Yanıt: 2
Gösterim: 6760
Son İleti 17 Ocak, 2013, 21:57:14
Gönderen: Baha
DSLR dünyasının en güçlü iki makinası karşılarştırması. Pentax 645D vs Nikon D3x

Başlatan cbaytan

Yanıt: 15
Gösterim: 16509
Son İleti 21 Ocak, 2013, 12:15:15
Gönderen: Korhan
Pentax'tan süper zum destekli, çift deklanşörlü kompakt: Optio VS20

Başlatan kampfar

Yanıt: 2
Gösterim: 6553
Son İleti 27 Ocak, 2012, 23:19:52
Gönderen: ercan69
Ricoh, Pentax fotoğraf makinesi bölümünü satın aldı