Gönderen Konu: Ara Güler Kimdir ?  (Okunma sayısı 12782 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ara Güler Kimdir ?
« Yanıtla #15 : 30 Ocak, 2012, 14:36:28 »
Abilerim, kardeşlerim,

Şimdi siz böyle güzel güzel yazıp tartışıyorsunuz ya. Benim çok moralim bozuluyor. Demem şudur ki; Çekilen her fotoğraf sanatsal kaygılar gözetilerek mi çekilmelidir?

Elbette hayır, benim güzel sanatlar grubumuzda yaptığım basitçe sınıflandırma şöyle, ek başka sınıf varsa duymaktan gerçekten çok mutlu olacağım, resim hocalarınada sordum bu sınıflandırmayı, ok aldım:

Grupta ok alan sorum şuydu:

2-Belge niteliği (Habercilik dahil, ailesel, arkadaşsal belge)
3-Kişisel amaçlar ve eğlence/hobi

Başka bir kulvar varsa tahmin edemediğim bildirin lütfen

Şimdi yılbaşında bir aile fotoğrafı çeker sonra buna bakar, güzel çıkmış diye sevinirsek bu resim 3. ve 2. sınıfa girer. Yaylaya gider güzel bir peysaj çekersek bu 3. sınıfa kesin girer, 1 sınıfa girermi bunu ihtiyar heyeti ve ilerde sanattan anlayan toplum belirler :) , bunun gibi. Mesela Ara güler üstadın fotoğrafları çoğunlukla 2. ve 1. sınıfa giriyor. Belgesel ve güzel sanatlar yani.
« Son Düzenleme: 30 Ocak, 2012, 18:38:52 Gönderen: cbaytan »

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 30 Ocak, 2012, 14:59:08 »
    cbaytan hocamız fotoğraf kültürü konusunda bizlerden on adım ileride... Fotoğraf forumları maalesef fotoğraf kültüründen nasibini alamıyor.  Pentaxtürk için belkide cbaytan hocamız bir şans, bizi kültür mecrasına çeker. Bu konuda birikim olmadığı için gözü güzel görünen her fotoğraf bir başarı gibi görünüyor.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı muhsinbagdadi

• Üye
  • http://muhsinbagdadioglu.com
« Yanıtla #18 : 02 Şubat, 2012, 11:33:41 »
Muhsin bey aslında size bir teşekkür borçluyuz çünkü bu yazınızla Türkiyedeki en entellektüel çevrenin sanat konusundaki fikirsel karmaşasını ve düşünsel eksikliğini çok güzel ortaya koymuşsunuz. Şimdi kızmadan, üzülmeden aşağıdaki yazdıklarımı lütfen okuyunuz.

Can abi aksine ben bu konu hiçbir şekilde üzülmem, kızmakta haddime değil.. umarım ben anlatmak istediğim şeyi size herhangi bir saygısızlık yapmadan anlatmışımdır. benim demek istediğim her sanat dalında bu onay heyeti olması yerine sanatı ve sanatçıyı özgür bırakmaktır :))
Pentax K-3

SMC PENTAX-FA 1:2.8 135mm IF  /  SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL  /  HD PENTAX-DA 1:4 15mm ED AL Limited  /  SMC Pentax-FA 50mm f/1.4  /   SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited  /  SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited  /  SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

muhsinbagdadi

1881-193∞

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 02 Şubat, 2012, 12:05:36 »
Can abi aksine ben bu konu hiçbir şekilde üzülmem, kızmakta haddime değil.. umarım ben anlatmak istediğim şeyi size herhangi bir saygısızlık yapmadan anlatmışımdır. benim demek istediğim her sanat dalında bu onay heyeti olması yerine sanatı ve sanatçıyı özgür bırakmaktır :))

Biliyorum sevgili Muhsin, ben her ihtimale karşı söyledim. Gelelim sanatçıyı sınırlandıran faktörlere, sanatçıyı tarihte sınırlandıran asla seçici seyirci olmamıştır, genel toplum inanışları olmuştur, yoksa seyirci elbette eseri seçecektir, seçmezse zaten tüm eserleri asmaya duvarı yetmez, seçici seyirci yani sizin ihtiyar heyeti, yani sanattan ortalama kesimden daha iyi anlayanlar (zaten adı üstünde seçici seyirci) dahada seçici olmak zorundadır.

Mesela Osmanlıda edebiyat'ı (roman'ı) tümden yasaklayan, görsel sanatları (resim heykel) %99 budayan kimdi? Sanattan anlayan ve seçen sanat severlermi?
« Son Düzenleme: 02 Şubat, 2012, 13:33:37 Gönderen: cbaytan »

Çevrimdışı haytaertu

• Üye
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • 500px
« Yanıtla #20 : 02 Şubat, 2012, 12:31:27 »
"Ara Güler
 Cüneyt Özdemir ile Soru-Yorum’da
 Türk fotoğrafçılığının duayen ismi Ara Güler 4 Şubat Cumartesi 21.00’de Cüneyt Özdemir’in hazırlayıp sunduğu Soru-Yorum’a konuk oluyor."

izlenilesi bir program olacak :) cnntürk de
Pentax K-5iis + Pentax D-BG4 Battery Grip
SMC Pentax-DA 15mm F4 ED AL Limited
SMC Pentax-DA 35mm F2.8 Limited Macro
SMC Pentax-DA 70mm F2.4 Limited
Metz Mecablitz 50 AF-1
Vanguard,Digipod,Varta vs.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 18 Ekim, 2018, 00:42:18 »
Türkiye'de yaratıcı fotoğrafçılığın uluslararası alanda ün kazanmış en önemli temsilcisi olan Ara Güler, tedavi gördüğü Florence Nightingale  Hastanesi'nde vefat etti. Artık 90 yıllık efsane fotoğraflarıyla yaşayacak, fotoğraf severlerin başı sağ olsun.
https://www.sozcu.com.tr/hayatim/magazin-haberleri/unlu-fotografci-ara-guler-oldu-mu-ara-guler-kimdir/
« Son Düzenleme: 18 Ekim, 2018, 00:46:42 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı baygünay

• Üye
  • Pentax'ı seviyorum..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 18 Ekim, 2018, 10:30:29 »
*** Güle güle büyük Üstad...
    * Bu gidişin fotoğraf severleri yetim bıraktı...   :( :(  :-X
« Son Düzenleme: 18 Ekim, 2018, 11:17:00 Gönderen: baygünay »
*** Pentax K3 + DA 50-135mm f2.8
*** Panasonic GX80 + 12-60mm f/2.8-4.0 + 20mm f1.7
*****  KEMALİST Rejim;  Tam Bağımsızlık,  Aydınlanma  ve  Pozitif İlimlere Bağlılıktır.

Ara Güler ve Fotoğraf Sanatı

Başlatan vedib

Yanıt: 31
Gösterim: 20725
Son İleti 29 Temmuz, 2016, 10:44:19
Gönderen: vedib