Gönderen Konu: muhtemel dolandırıcı uyarısı  (Okunma sayısı 9013 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
Ynt: muhtemel dolandırıcı uyarısı
« Yanıtla #15 : 08 Aralık, 2013, 13:20:10 »
sevgili haldun bey,
yazdıklarınızdan ben şunu çıkarıyorum
bu ülkede yasal boşluklar var, yani kanunlarımız maalesef hukuki boşlukları bilen kişilere işlemiyor
ancak hakim ve savcılara güven konusuna gelince onlar kanunlar çerçevesinde karar verir, kanunda bir boşluk varsa burayı kendi duygu ve düşünceleri ile dolduramaz

sevgili fatih bey,
hukukta çok güzel bir tabir vardır "su-i misal emsal olmaz" diye. maalesef verdiğiniz kötü örnekteki emniyet mensubu için biz kalkar da tüm emniyet teşkilatına güvenim kalmadı dersek, hırsızı kovalarken hırsız atladı diye iki katlı yerden aşağıya atlayan ve iki bacağı birden kırılan polis memuruna haksızlık etmiş olmayacak mıyız

biz millet olarak olayları ve fikirleri tartışmak yerine hep hedefe birilerini yerleştirmeyi ve onlara yüklenmeyi alışkanlık edindik

maksadım tartışma yaratmak değil, maksadım olayı hafife almak hiç değil,

maksadım genellemelerden kaçınmamız gerektiğini anlatmak, sanırım maksat hasıl oldu benim için

selamlarımla ...

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 08 Aralık, 2013, 13:26:25 »
evet ibrahim bey kanun koyucu meclistir ve hakim savcı polis eline verilen kitaba göre herkese eşit olarak uygulamakla görevli memurlardır.ne bir eksik ne bir fazla.kişiye özel kanun olmadığı gibi uygulamada olmaz.yani açıkça söylemek gerekirse meclis kanunu yapar uygulayıcı uygular.adalet terazisi şaşarsa unutmayalımki memlekette şaşar.özel ve yargılanamayan hiç kimsenin olmadığı ülke hayaliyle.saygılarımla.bu arada yukardaki dolandırıcını adınıda bence bir yere not almakta fayda var konu kaynadı :)
« Son Düzenleme: 08 Aralık, 2013, 13:27:55 Gönderen: haldun31 »
Allah ne verdiyse:)

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 08 Aralık, 2013, 13:35:05 »
ancak hakim ve savcılara güven konusuna gelince onlar kanunlar çerçevesinde karar verir, kanunda bir boşluk varsa burayı kendi duygu ve düşünceleri ile dolduramaz

Anayasa 36. maddesinin 2. bendine dayandırılan bir kural vardır... Medeni kanunun 1. maddesini de oluşturur bu...

‘hiç bir mahkeme görev ve yetkisi içindeki davayı bakmaktan kaçınamaz’. Bu da hâkimin her davayı bir çözüme ulaştırmak zorunda olduğunu öngörmektedir. Dolayısıyla hukukun yetmediği yerde hâkim hukuk yaratır manasına gelen bir hükümdür. Kanun boşluğu hakimin iradesinde örf ve adet hukukuna, geçmiş Yargıtay kararları ve doktrinlere uyularak doldurulur.

Bu kanunu uygulayacak kişi de Hakim'dir... Dolayısıyla iddia ettiğiniz gibi bir durum söz konusu değil İbrahim abi...

Konu baya saptı, neyse... :D

Ben ilgili dolandırıcı arkadaşla bir ürün almak üzere irtibata geçip tenhada kıstırmayı teklif ediyorum... :D   Kabul edenler????:D :D
İnstagram:  fatihtekin88

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 08 Aralık, 2013, 13:55:59 »
.fatih bey sanırım içtihadı kasdediyorsunuz.ki onlarda bilirisnizki kanuna zıt görüşte olamazlar.neyse biz kıbleyi ararken dolandırıcı kaçtı :)
Allah ne verdiyse:)

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 08 Aralık, 2013, 14:14:51 »
Anayasa 36. maddesinin 2. bendine dayandırılan bir kural vardır... Medeni kanunun 1. maddesini de oluşturur bu...

‘hiç bir mahkeme görev ve yetkisi içindeki davayı bakmaktan kaçınamaz’. Bu da hâkimin her davayı bir çözüme ulaştırmak zorunda olduğunu öngörmektedir. Dolayısıyla hukukun yetmediği yerde hâkim hukuk yaratır manasına gelen bir hükümdür. Kanun boşluğu hakimin iradesinde örf ve adet hukukuna, geçmiş Yargıtay kararları ve doktrinlere uyularak doldurulur.

Bu kanunu uygulayacak kişi de Hakim'dir... Dolayısıyla iddia ettiğiniz gibi bir durum söz konusu değil İbrahim abi...

Konu baya saptı, neyse... :D

Ben ilgili dolandırıcı arkadaşla bir ürün almak üzere irtibata geçip tenhada kıstırmayı teklif ediyorum... :D   Kabul edenler????:D :D
Kistirmaya evet , siddete hayiiiir  :)

Çevrimdışı cumuta

• Üye
  • :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 08 Aralık, 2013, 17:36:58 »
vaybe memleketin haline bak
zenith 122
Pentax ME Super

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 25 Kasım, 2017, 09:55:33 »
     Muhtemelen 2017 yazının başlarında aynı olay benim başıma geldi, aynı kişi ve aynı senaryo... Tek fark ekipman fazlalığından dolayı alım/satım ve aracılık işine girmek istememek. Hedef kitle Canon kullanıcısı Bayan Doğum, çocuk ve özel fotoğrafçılık yapan facebook kullanıcılar olarak tahmin ediyorum.
     Kızımın fotoğraf çekiminde olduğu zamanda işyerinde tesadüfen bulunmam ve yardım talebinde bulunmak maksadıyla sabit telefondan arayanın aynı kişi ve aynı senaryoyu bana da uygulamak istediğini düşünüyorum. Aşağıdaki linkteki yazıyı okuyunca, düne kadar basit bir fiyata neden alma teklifinde bulunmadığımı hep kendi kendime sorguladım. Pentax kullanıcısı ekipman fazlalığı ile tesadüfen tuzağa düşmedim.   

https://www.facebook.com/esrapozan/posts/10158812575010331

Esra Pozan Arvas  15 Haziran ·
..
Tanidigim bir fotografci arkadasimin iki gun once basindan gecen olaydir... Arayan kisiyi tanidigini sandigimiz icin (kendisi bile oyle sanmis konusmasindan dolayi) neredeyse ben de lens alacaktim arkadasimin araciligiyla. Yani bu kisi size direkt de ulasip dolandirabilir, bir arkadasinizi kullanarak da dolandirabilir. Dikkat edin. Olayin nasil oldugunu asagiya kopyalayip yapistiriyorum.

"Dün başıma gelen ve meslektaşlarımı ilgilendiren bir dolandırıcılık konusunda uyarmak için yazıyorum,
 Dün biraz da gürültülü bir ortamda, bir telefon aldım, telefondaki ses zaten tanışıyormuşuz gibi samimi idi.
 "x abla nasılsın?" diye sordu. Pek çok çekimini yaptığım damat bana bu şekilde hitap ettiğinden yadırgamadım ama tanıyamadığımı söyledim,
 "Abla Gökhan ben, bizim bi arkadaşımızı çekmiştin, ben Yasemin'in eşiyim, çekimden önce buluştuğunuz zaman da Yasemin de gelmişti albümleri görmeye." dedi.
Nerdeyse tüm çekimlerde çiftin yanında arkadaşları oluyor, görüşmelere de gelebiliyorlar o nedenle normal geldi. Zaten düşünmeme fırsat kalmadan devam etti,
 "Abla ben gümrükteyim de, burada gümrüğe takılmış objektifler var, bizim gümrük müdürü de satıyor onları,pahalı lensler galiba ama adam şu an farkında değil yoksa daha yüksek fiyat ister,denizden nemden etkilenmesin diye
 çok bekletmiyorlar, ben de 10dk'ya çıkmak zorundayım, bi kaç lens alıp üzerine ekleyip satayım diyorum, ev kredisi ödeyeceğim, sana sorsam hangisi işe yarar bana söyleyebilir misin?"
 "Tabii bildiğim lenslerse söylerim." pek çok çift arkadaşları ya da kardeşleri için arayıp bana ekipman sorar, burada da her şey normal...
 "Canon 85 mm var, 16-35 diye bir lens var, 24-70 2.8 var."
 "85 mm 1.2 mi?"
 "Evet abla."
 "Ne kadar istiyorlar peki?"
 "1.000 TL"
 "1.000 tl mi, bana da alsana onlardan." deyip gülüyorum,o sırada şaka yapıyorum sadece
 "Abla valla üzerine ekleyip 3.000TL'ye satarım diyorum, tanıdığın da varsa söylersen Yasemin'in haberi yok çünkü, Pazartesi'ye kadar satmam lazım.
 "Aklımda birileri var ben bir sorayım onlara, ararım seni."
 "Tamam abla hemen dönebilir misin benim 13.30'da çıkmam gerekiyor buradan."
 Ve ne yazık ki iyilik ettiğimi sanarak bir arkadaşımı arıyorum o da su an o kadar parası olmadigini söylüyor, ben tekrar adının Gökhan olduğunu söyleyen şahsa dönüyorum ama Gökhan 3.000 TL'den aşağı vermek istemiyor.
 "Ben de 85'ten almak isterim aslında ama benim de ödemelerim var."
 "Abla sen bana yardımcı oluyorsun ben zaten sana alırım istersen bi tane 1000 TL'ye, ne olacak." diyor.
 Tekrar arkadaşımla konuşuyoruz, 3.000 TL istediğini söylüyorum "Çin malı olmasın bir sorsana, problem cikarsa geri veririm" diyor, ben tekrar arıyorum ürünlerin İstanbul Bilişim firmasının siparişi olduğunu, 20 adet olduğu halde 8 adet gösterdiklerini o sebeple gümrüğe takıldığını, Japonya'dan geldiğini anlatıyor." ben de ikna oluyorum.

O arada öyle bir hava var ki konuşmalarımızda Gökhan her an oradan çıkıp gitmesi gerekiyor gibi, ben de aceleci davranıp kendisine ödeme gönderiyorum o lens için. Bana da kendisine de 85 mm 1.2
 alacak. Nereden teslim alabileceğimi soruyorum, onun hangi gümrükte olduğunu soruyorum.
 Avcılar'da Ambarlı'da olduğunu, akşam zaten (benim olduğum ilçeyi söylerek) 17.00 gibi oraya geleceğini söylüyor. Epey uzağımda olduğundan benim de çekime yetişmem gerektiğinden akşam buluşmak için sözleşiyoruz.
 Bu arada fatura bilgilerimi de göndermem gerektiğini söylüyor, "yasal değil mi?" diyorum,
 "Tabii abla fatura kesilecek." diyor.

O arada arkadaşım da almaya karar veriyor ama ödemesini ayarlamaya çalışırken ben yine arıyorum ancak ulaşamıyorum Gökhan'a, biraz bekledikten sonra "Abla gümrük müdürünün yanındayım diyor."
İçime kurt düşmeye başlıyor o sıra, konuşmanın başında onun kim olduğunu hatırlayamamış ama hatırlamazsam ayıp ederim diye çaktırmadan konuşmuştum o zaten beni hep tanıyor gibiydi... Dönüyor bir süre sonra, çekinerek
 "Ya diyorum, hangi çiftin arkadaşıydın ben hatırlayamadım."
 "Abla Cem var dahiliyeci, Yasemin de gelmişti görüşmeye hatta fuarda görüşecektiniz sonra başka yerde görüştünüz "diyor.
 Evlilik fuarından bahsettiğini düşünüyorum ama Cem diye damadım hiç olmadı %100 eminim.

Sonrasında biraz araştırma ile (orası bende kalsın) onun aslında bir tekstil firmasinda paketlemeci olarak çalıştığını (edit: isten cikarilmis), başka kişileri de aynı şekilde dolandırdığını, adının Okan SARIMUSTAFAOĞLU olduğunu öğreniyorum
 ama artik ona ulaşamıyorum.
 Telefon numarası ise: 0539 540 24 65"
 Herkesin bilgisine...

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #22 : 25 Kasım, 2017, 11:11:23 »
Böyle durumlara benzer tekliflere arasıra bende maruz kalıyorum, teklif eden kişilere soruyorum, Bayram değil seyran değil, hayırdır ne iş dediğimde bir bakmışım haberleştiğimiz kanaldan görüşmeye yasaklanmış oluyorum, çok dikkat etmek gerekiyor, kendini uyanık sanan sözüm ona aptal salaklar oldukça fazlalar.

Sitemizin satılık ilanları bölümünde de bir kaç uyanık var. Satılık ilanı açıyor.
satıldı yazıyor, satmaktan vazgeçtiğini yazıyor, başka bir isimle ve üyelikle ürünü yeniden satılığa koyuyor. Müşteri rolünde başka üyeliklerle alıcı gibi yazılar yazıp müşteri kandırmaya çalışıyorlar.
Gözümden kaçmıyorlar ve bunların ürünlerini de kimse almıyor zaten.
« Son Düzenleme: 25 Kasım, 2017, 11:22:15 Gönderen: MC145 »
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 25 Kasım, 2017, 22:35:19 »
Uyanıklık yapmadıktan sonra bir kişi kolay kolay dolandırıcıların tuzağına düşmez. Adam gümrükte çalışacak,gümrüğe belki de ençok düşen bir ürünün gerçek değerini bilemeyecek. Bunu da internet çağında öğrenemeyecek bir de.

Dolandırıcıların taktiği hep belli,bir ürünü piyasanın çok altında bir fiyata sattığını söyle,bunun içinde klasik bahaneler üret.Sonra bu fiyata kaçmaz,dur başkası kapmadan ben alayım nasıl olsa mal alırken kazanılır diye atlayan alıcılar.Gerisi malum.
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye