Gönderen Konu: K5'den FF'e Geçiş Hakkında  (Okunma sayısı 13382 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
Ynt: K5'den FF'e Geçiş Hakkında
« Yanıtla #30 : 12 Aralık, 2012, 23:47:56 »
Bana da hiç yavas gelmiyor ama on yargı olsa gerek.cogu kişi ön yargı ıle yaklasiyor
eskıler de af varmıs ne su ne bu. Adamlar az laf cok iş demiş.
elimizdekilerin kıymetini anlayıp haftada en az 2-3 saatımızı fotografa ayırsak ortaya harika çalışmalar çıkar.Gökhan. konu baslığını saptırttık azcık. konu sahibi hos gorsun bizi ;-)
saglıcakla kalın.sabah erkencıyım.gorusmek uzere

Çevrimdışı srknsntrk

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 12 Aralık, 2012, 23:54:08 »
aslında bu ön yargı sadece canon ve nikon diye oluyor bence tabii ff olmasından dolayıda mesela mark 2 de 3 adet cross type sensör var orta 3 lü dışında diğer noktalar hafif ışıksız bir ortam da bile netlemiyor yada siz o makineye sigma tamron takarsanız gene aynı sorun var , ff gövde de alan derinliği oluşturmak daha kolay fotoğrafa hemen boyut katıyor ama bu avantaj ve dezavantaj olduğu durumlarda var bazı durumlarda aps-c de f4 işinizi görürken ff te 5.6 yada 6.3 bile iş görmüyor çünkü alan derinliği fazla oluyor ve f i kısmak zorunda kalıyorsunuz geniş açı lenslerde avantaj iken tele de ciddi masraf oluyor hele ki aps-c de 50-200 yada 70-200 e alışanlar için

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
« Yanıtla #32 : 13 Aralık, 2012, 00:11:10 »
Bana da hiç yavas gelmiyor ama on yargı olsa gerek.cogu kişi ön yargı ıle yaklasiyor
eskıler de af varmıs ne su ne bu. Adamlar az laf cok iş demiş.
elimizdekilerin kıymetini anlayıp haftada en az 2-3 saatımızı fotografa ayırsak ortaya harika çalışmalar çıkar.Gökhan. konu baslığını saptırttık azcık. konu sahibi hos gorsun bizi ;-)
saglıcakla kalın.sabah erkencıyım.gorusmek uzere

abi konu bu dağılabilir ben konu başlığı hakkında arkadaşa D700 önerdim ;) arada böyle farklı şeylere kayabiliriz forum burası :D affola ...

Serkan ben bide FF veya canikon gibi, veya pentaxta üst bodylerde olabilir,bir çok kullanıcı iyi ekipmanıyla kendini perdelediğini düşünüyorum.madem çok iyi fotoğraf çekemiyorum bari profesyonel görüneyim düşüncesi galiba. Profesyonel bir makinenin imajı tabiki profesyonel olacaktır.Canon Nikon zaten piyasada oldukça kendini göstermiş markalar Pentax kullanan birinin imajıyla Canikon kullanan birinin imajı tabiki bir asla olmaz...ha makinenin hakkını verenlere asla lafım yok ama %80 i bence bu yüzden hep daha üst seviye bir ekipman istiyor....
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
« Yanıtla #33 : 13 Aralık, 2012, 00:12:10 »
ha mesela şimdi sana en ucuz pentax ekipmanı versek eminim bir çok FF kullanıcısından daha iyi fotoğraf üretirsin çünkü olaya fotoğraf tarafından bakıyorsun ekipman tarafından değil...
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimdışı srknsntrk

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 13 Aralık, 2012, 00:18:41 »
konu dağılmıyor aslında iyi ve kötü yanlarını göstermeye çalışıyorum az da olsa ben iş dışında mark 2 yi elime almam hala k10 unumu kullanırım yada olympus xa yı alırım yanıma ilk başta çok çekici geliyor herşey büyük gösterişli hızlı kaliteli ama bi süre sonra o ağırlık tembellik sürekli kaliteli lens arayışı insanı bitiriyor hele ki ortada kayda değer bir sonuçta yoksa , ama baze heves te olabiiliir kan çeker insan kullanmak ister merak ona diyecek lafım yok  ama amaç önce fotoğraf çekmekse elindekilerle devam ederek asıl ihtiyacı olanı anladığı zaman ona yönelmek gövde de kare sayısı mı af hızımı dayanıklılık mı yada ne bileyim lens te geniş mi tele mi o zaman bu geçiş süreci daha ekonomik ve faydalı olur

Çevrimdışı marikan

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 13 Aralık, 2012, 09:33:37 »
Geldim geldim :)

FF'e geçmek isteyişimin nedenleri ISO ve AF. K10D'den sonra ISO konusunda K5 ilaç gibi geldi ama şimdi o da kesmemeye başladı ISO konusunda. Arada çok bi fark olur mu bilemem. Hatta bazı incelemelerde K5'in ISO performansında Mark2'den iyi olduğu söyleniyordu. Ne kadar doğru bilemiyorum.
Bu işin sonu yok:)
Bende bir süre daha K5 ile devam edeyim. Hem Mark2 yerine Mark3 almak daha mantıklı. Biraz daha bekleyeyim bakalım.
Sony ILCE-7
Sony FE 28mm F/2
Yongnuo YN460

Çevrimdışı csahin260

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 13 Aralık, 2012, 11:12:33 »
k-5 almadan önce 60d kullanıyordum ff geçmeyi düşünüyordum. ancak bir 5dmk2 aldığınız zaman ki(bence d700 den çok daha iyi bir seçim olur özellikle vizörü gerçekten harika) mk2 nin gücünü görebilmeniz için yanına 24-105 gibi bir lens almanız gerekir.ayrıca sadece ef lensler kullanabildiğinizide unutmayın.60d değiştirme nedenim ise "yalancı" olması çektiğim fotoğraflar ekranında sanat eseri gibi görünüyor ancak pc de baktığımda renkler çok soluk ve donuk geliyordu.mk2 de nasıldır bilemem kullanmadım ancak biraz ön yargılıyım.k-5 te ise ekranda görünen neyse pc attığımda da aynı sonuçla karşılaşıyorum hatta pc de biraz daha doygun renkler mevcut.(hep aynı mönitör.) Ama alacaksanız da 5d mk2 almanızı tavsiye ederim.(kendim kullanmasamda çevremde kullananların görüşü)

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 13 Aralık, 2012, 11:57:16 »
k 7 kullanıcısıyım. şu ana kadar şunuda çekemedim dediğim hiç bir şey olmadı.sitede göreceksiniz kızıl şahinde bunlardan biri.ben makineyi beyne lensi göze benzetirim.göz bozuksa beyin doğru algılayamaz ve kötü kaydeder.haddim değil ama k5 gibi bir makineyi şahsen limitedlerle taçlandırıp yoluma öyle devam ederdim.af meselesinde saniye değil salise farkını bile mesele eden insanlar var.ben kuş çekerken aynı korkuyla çektim.ama makinenin ayarları doğru olduğu için hiç bir sıkıntı yaşamadım.ogün türkay gibi kuş fotosunda değer olan biri ,vedi bey gibi bir duayen size    bazı şeyleri önemli (en azından çok önemli) olmadığını söylüyorlarsa yapacak pek bir şeyde yok derim.kısaca neyi çekemedimde ben makineyi değiştirmeliyimin sorusuna cevap verin bence.cevabı yoksa hiç alıştığınız bu güzel ve imrenilen makineden vazgeçmeyin derim.lütfen bunu bir eleştiri değil dostane tavsiye olarak düşünün.saygılarımla.
Allah ne verdiyse:)

Çevrimdışı marikan

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 13 Aralık, 2012, 12:12:13 »
Burada yazilanlarin elestiri olarak kabul etmem. Burada dostluk ortaminin farkindayim. Elestiri olsa bile alinmam. O konuda sikinti olmasin:)
Iso konusunda daha basarili bir cihaz istiyorum. Cekimlerimi cogunlukla dusuk isikta yspiyorum. Mark2 ve 3'un yuksek iso fotograflari cok hosuma gitti.
Sony ILCE-7
Sony FE 28mm F/2
Yongnuo YN460

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 13 Aralık, 2012, 12:18:22 »
o zaman herşey gönlünüzce olsun.tavsiyemi eleştiri olarak almadığınız için tşk.ederim.yeni makinenizlede güzel fotolarınızı bekliyoruz.saygılarımla.
Allah ne verdiyse:)

Çevrimdışı REİS

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 13 Aralık, 2012, 14:52:30 »
Bu konu çok uzadı. Tabii herkes fikrini söylüyor. Bu çok normal.
Diğer sitede bir arkadaşın imza yerinde güzel bir cümle var:
"En iyi makina en iyi fotografı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı."
Yine herkesin bildiği şeyi burada tekrar etmeye lüzum yok belki ama, hatırlamaya da ihtiyacımız var.
Fotoğraf işi beyinde kurgulanmalı. O kurgulanan şeyi bir şekilde bir ekipman nasıl olsa görüntüye dönüştürür.
K5 APS-C sensör boyutundaki DSL-R  makineler içinde en iyisi. Bunu artık birçok kullanıcı kabul ediyor.
FF konusunda son sözleri Vedii bey, başka başlıklar altında zaten söyledi. ISO performansı konusunda K5 fazlasıyla yeterli.
AF belki aksiyon fotoğrafçıları için, biraz daha iyi olsaydı denebilir. Bu da K5 II ile aşıldı zannediyorum.

Pentax ayrı bir kulvar. Makineleri de, lensleri de yeterli.. Biraz teminin de zorluklar oluyor. Ben şahsen böyle bir zorluğunu da görmedim de böyle yazıp çizenler var.

Sonuç itibarıyle kim neyi seviyorsa onu kullansın. Fotoğraf çekmeye bakalım.

K5 hakkında bir kaç soru

Başlatan caucassian

Yanıt: 22
Gösterim: 10406
Son İleti 26 Haziran, 2012, 09:09:05
Gönderen: tasomaniax