Gönderen Konu: K5 hakkında bir kaç soru  (Okunma sayısı 10404 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
K5 hakkında bir kaç soru
« : 08 Aralık, 2011, 00:23:19 »
Henüz K5'in gelmedi :( meraktan çatlıyorum.
Pentax K5 suya ne kadar dayanıklı. suya maruz kalmaya dayanıklı, peki suda kalmaya dayanıklı mı :)
Boolp süresi maksimum kaç dakika olur. Bildiğim kadarı ile DSLR'lerde aşırı pozlamada sensör zarar görüyor.
Video çekiminde Manuel odaklama var mı. eğer yoksa manuel objektiflerle kullanınca nasıl olur.
şimdilik aklıma gelenler bunlar. teşekkürler....
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
Ynt: K5 hakkında bir kaç soru
« Yanıtla #1 : 08 Aralık, 2011, 01:06:25 »
Valla bende k5 var fakat bir önceki bodym k7 idi. Oda suya dayanıklıydı ama denemedim :) Denememde şimdide k5 kullanıyorum bütün paramı buna verdim buna asla denemem :D Geçirmeyeceğini bile bile denemem , ne gerek var. Ben yağmur yağdığında endişelenmiyorum o kadar:) Ama abartmam. Bulb ayarıda maksimum denemedim henüz :) Onada kıyamam. 2 dakikaya yakın bir pozlama yapmıştım. Ama yapanlar var 30 dakika vs daha fazlada olabilir. Dediğiniz doğru sensörün ömrü azalıyor. Video çekimini de denemedim k5te nedenide fotoğraf makinesini fotoğraf makinesi olarak kullanıyorum :) Video çekmeyide pek düşünmüyorum, oda sensöre ilerde sıkıntı çıkartabileceğini düşündüğüm için. :) Şimdiden hayırlı olsun caucassian   güle güle kullanman dileği ile.. :)
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Aralık, 2011, 01:12:02 »
bizim gibi garibanlar o kadar para verip de tabiki bunları denemez :)) ama bi deneyen vardır yabancı forumlarda :)
teşekkürler.

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #3 : 08 Aralık, 2011, 01:12:53 »
bizim gibi garibanlar o kadar para verip de tabiki bunları denemez :)) ama bi deneyen vardır yabancı forumlarda :)
teşekkürler.

Kesin vardır :) Hiç merak etmedim açıkçası, rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :) Makineniz geldikten sonra çektiğiniz fotoğraflarıda bekleriz :)
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4

www.hikmetsir.com

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Aralık, 2011, 01:18:24 »

Kesin vardır :) Hiç merak etmedim açıkçası, rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :) Makineniz geldikten sonra çektiğiniz fotoğraflarıda bekleriz :)

Tabiki :)

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Aralık, 2011, 12:30:58 »
K7 ile yağmur altında, kar altında aklınıza gelebilecek türlü türlü ortamlarda çekim yaptım.

Ufacık tekleme yapmadı hala. :) Açılmamazlık, pil sorunu, perde sorunu.... felanda filan hiç birşey olmadı 2. yaşında gövdem. 40bin shutter olmuştur tahminimce, dayanıklılık konusunda da en tereddüt etmemeniz gereken gövdeyi kullanıyorsunuz rahat olun. :)

Bulb işine gelince max gece pozlaması olarak 35 dakika yaptım ben. Oda birkaç seferdi yıldızların hatrına. :) Şuan sensörüm de tertemiz. Sık sık uzun pozlama yada güçlü ışık kaynağına karşı gövdeyi kullanma gibi dikkat edilmesi gereken işin püf noktası birkaç durum var. Onun dışında sensörde kolay bozulmaz.

DSlr'lerimize güvenmeliyiz, kaldı ki üzerinde Pentax yazıyorsa tamamdır bu iş. :) :) :)
« Son Düzenleme: 08 Aralık, 2011, 12:33:13 Gönderen: bFeeL »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #6 : 23 Aralık, 2011, 15:36:42 »
Şöyle bir şey söyleyim. Geçen günlerde bir arkadaşımla uzun pozlamaya çıkmıştık, arkadaşımda Canon 60D makine vardı, uzun pozlama alırken 70 ila 100 saniye arasında pozlamalar yapıyorduk. Canon 60D de bir şey hoşuma gitti. 100 saniyelik uzun pozlamanın LCD'ye göstermesi anında oluyordu (yani pozlama biter bitmez), fakat k5te ise bu durum biraz geç oluyor yani örnek veriyorum 50 saniyelik bir pozlamamı yapıldı. Bulb modundan bahsediyorum tabi, eğer denklanşöre veya uzaktan kumandaya pozlamayı sonlandırdığım zaman 50saniyelik pzlamaysa 50 saniyede fotoğrafı bekletiyor göremiyoruz. Bu bana biraz tuhaf geldi hani o kadar kaliteli bir fotoğraf makinesi üretmişsin. Bu ufak tefek ve önemli şeyleride dikkate almasını beklerim PENTAX'tan. Veya bunun sizce nedeni ne olabilir?
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4

www.hikmetsir.com

Çevrimdışı monster_23

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 23 Aralık, 2011, 16:18:51 »
Sd kartının yazılım hızınından kaynaklı olabilir mi acaba ?

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #8 : 23 Aralık, 2011, 17:38:21 »
Transcend Class 10  SD kartım.
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4

www.hikmetsir.com

Çevrimdışı KaBeş

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 23 Aralık, 2011, 18:39:14 »
Hikmetcim sorun Pentax'ın buffer hızının pek iyi olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum.
FUJIFILM X-E1
FUJINON LENS XF 18-55mm F2.8-4 R LM OIS
FUJINON LENS XF 56mm F1.2 R

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 23 Aralık, 2011, 19:40:28 »
valla konuya bakmadan bile kart kelimesini gordumde bakmadan yazayim dedim yazik paralariniza valla gidin bit pazarindan kici kirik bir kart alin bu bilindik markalardan daha iyidir
bende k200 d varken korkunc bir pil sorunu yasamisdim bende en uzun kalan makinadir zaten ve en sonunda sans eseri ulan alayim dedim gittim bim market gibi bir magza pil getirmis aldim makinaya takdim ulan bitmek bilmiyor ne enolop ne baska marka boyle performans yapar

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
« Yanıtla #11 : 23 Aralık, 2011, 20:13:16 »
valla konuya bakmadan bile kart kelimesini gordumde bakmadan yazayim dedim yazik paralariniza valla gidin bit pazarindan kici kirik bir kart alin bu bilindik markalardan daha iyidir
bende k200 d varken korkunc bir pil sorunu yasamisdim bende en uzun kalan makinadir zaten ve en sonunda sans eseri ulan alayim dedim gittim bim market gibi bir magza pil getirmis aldim makinaya takdim ulan bitmek bilmiyor ne enolop ne baska marka boyle performans yapar

elektronik işi şans gerektiyor. bende k100ds kullanırken kapmanyadan 19 liraya 4 adet 2600 pil ve yanında şarj aleti paketi almıştım, tanesi 7 liraya satılan duracellden iyi çıktı piller.şimdi flashta kullanıyorum hala pilleri...:D
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimdışı adr

• Üye
  • http://ahmetderici.blogspot.com/
    • Profili Görüntüle
    • ahmetderici (adr) yildiz
« Yanıtla #12 : 23 Aralık, 2011, 21:13:45 »
Bekleme olayı hafıza kartıyla ilgili.. yoksa 600d ninde 60d ninde işlemcisini yer K5 teki Prime II

Saniyede 7 kare raw ve tek işlemci ile işleyebiliyor.. 7D bile çift işlemci saniyede 8 kare zor işlerken.

yani durum tamamen kartın hızından kaynaklanıyor.. Sandisk Extreme Pro 95mb/sn alırsan 3-5 sn sürer sürmez  ;)
New Jersey

Çevrimdışı KaBeş

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 23 Aralık, 2011, 21:57:12 »
Bekleme olayı hafıza kartıyla ilgili.. yoksa 600d ninde 60d ninde işlemcisini yer K5 teki Prime II

Saniyede 7 kare raw ve tek işlemci ile işleyebiliyor.. 7D bile çift işlemci saniyede 8 kare zor işlerken.

yani durum tamamen kartın hızından kaynaklanıyor.. Sandisk Extreme Pro 95mb/sn alırsan 3-5 sn sürer sürmez  ;)

Ahmet Sandisk Extreme Pro 95mb/sn olan kart bildiğim kadarıyla UHS I desteği ile bu hıza çıkıyor. Ama Pentax'ın hiçbir modeli UHS I desteğine sahip değil. Bende de Sandisk Extreme Pro 45mb/sn olanı var ve bu hızları alamıyorum maalesef. K-5 ilk çıktığı sürümünde sadece SDHC kartları desteklerken, sonradan firmware güncellemesi yayınlayarak SDXC kartları da desteklemeye başladı. Ama UHS I desteklemediği belirtilmişti. ( http://www.pentax.jp/english/support/digital/k-5_s.html )
İnsallah bir güncellemeyle UHS I desteği gelir de ben elimdeki kartı maximum kullanmaya başlar ve beklemeleri minimuma indiririm.
Ayrıca çok öğrenmeye çalıştığım ama bilgisine ulaşamadığım bir konu da bu Prime II İşlemcinin yazma hızı/sn olayı. Bilen varsa aydınlatsın lütfen.
« Son Düzenleme: 23 Aralık, 2011, 22:02:56 Gönderen: KaBeþ »
FUJIFILM X-E1
FUJINON LENS XF 18-55mm F2.8-4 R LM OIS
FUJINON LENS XF 56mm F1.2 R

Çevrimdışı sasuta

• Üye
  • "Kimse Vazgeçilmez Değildir"
    • Profili Görüntüle
    • Hardwarena
« Yanıtla #14 : 23 Aralık, 2011, 23:16:22 »
Ahmet Sandisk Extreme Pro 95mb/sn olan kart bildiğim kadarıyla UHS I desteği ile bu hıza çıkıyor. Ama Pentax'ın hiçbir modeli UHS I desteğine sahip değil. Bende de Sandisk Extreme Pro 45mb/sn olanı var ve bu hızları alamıyorum maalesef. K-5 ilk çıktığı sürümünde sadece SDHC kartları desteklerken, sonradan firmware güncellemesi yayınlayarak SDXC kartları da desteklemeye başladı. Ama UHS I desteklemediği belirtilmişti. ( http://www.pentax.jp/english/support/digital/k-5_s.html )
İnsallah bir güncellemeyle UHS I desteği gelir de ben elimdeki kartı maximum kullanmaya başlar ve beklemeleri minimuma indiririm.
Ayrıca çok öğrenmeye çalıştığım ama bilgisine ulaşamadığım bir konu da bu Prime II İşlemcinin yazma hızı/sn olayı. Bilen varsa aydınlatsın lütfen.

Ben de az önce FW güncellerken öğrendim UHS-I desteği olmadığını. :(
Pentax K5
Pentax D-BG4 Battery Grip
Pentax-A SMC 50mm 1:1.7
Pentax-DA SMC 35mm F2.8 Limited Macro
Pentax-DA SMC 18-55mm F3.5-5.6 AL II
Pentax-DAL SMC 55-300mm
Sirui N-2004 Tripod / Monopod + Sirui G-20 Ballhead
Canon PowerShot A590 IS

K5'den FF'e Geçiş Hakkında

Başlatan marikan

Yanıt: 40