Gönderen Konu: Pentax K-1 incelemesi  (Okunma sayısı 11346 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ozturert

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • blog
Ynt: Pentax K-1 incelemesi
« Yanıtla #30 : 19 Mart, 2017, 22:38:16 »
Otomatik odaklaması canikon seviyesinde değil derken neyi kastediyorsunuz?
Normal kullanımda ben, kullandığım makinelerden k5, k5iis ve k30 ile, Canon 70D yada nikon d7000 arasında bir fark görmedim.
Üst sınıf cihazları bilmiyorum tabi.
D810, 5DMarkIV hem tekli hem sürekli odaklamada biraz daha hızlı ve doğru odaklıyor, K-1'e göre. Hele sürekli odaklamada ve çok düşük ışıkta odaklamada fark daha bariz. Canikon'da eski 50mm lenslerde denedim ki Pentax'a haksızlık olmasın, ayrıca Nikon'da ilk seri 85mm f1.8 AF ile de Pentax 70mm f2.4'ü karşılaştırdım, odaklamada Nikon hem daha tutarlıydı hem daha hızlıydı.
Çok kötü değil, ve kullandığım K-5II'den çok daha iyi, gene de Canikon'un üst modellerinden biraz geride. Benim için hız çok önemli değil ama 70mm f2.4 LTD ve DA50mm f1.8 AF ile odak hataları yapıyor (hatta canlı önizlemede bile yapıyor) ki bu kabul edilemez bence çünkü 36MP AA filtresiz algılayıcı en doğru odaklamayı hakediyor.

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 19 Mart, 2017, 22:50:20 »
Üstat benim görüşüm tabi bu,farklı farklı nesneler üzerinde test fotoğrafları yayınlamaktansa evde sabit bir  düzenek veya test şablonları üzerinde sürekli aynı kareler üzerinde tüm ekipmanların test fotoğrafları olsa bence daha anlaşılır olur.

Otomatik odaklama video şeklinde önce sonsuza alarak klasik netleme hızı sonra da aşağıdaki videonun 1.50 dk olduğu gibi farklı nesnelere ardı ardına odaklayarak yine videoda gösterirseniz testin %80'lik kısmı biter. %20 de test yapanın yorum kısmıdır ki burada herkes kendi çekim amacına göre bir şeyler alır değerlendirmenizden.

5D Mark IV tabi güzel tercih de ABD fiyatının bile iki katı K-1'den olduğu tabi bu makinayı doyuracak lensleri de düşünürsek tabi işin bir de parasal boyutu var.Yani yapılan test ekipmanları ve fiyatlarını da tabloda yayınladığınız da açıkçası benim bir testten beklentim tamamlanmış oluyor.

50 yıllık lensler ile süper çalışıyor diye kim nerede,ne zaman iddia etmiş? Pentax'ın resmi böyle bir söylemi var mı? Veya bu forum ortamında böyle bir konu? Gözden kaçırmış olabilirim,bu sözü ilk defa duydum rica etsem kaynak gösterebilir misiniz? Eski lensler ile uyumlu olması farklı 50 yıllık lenste dahi günümüz modern lenslerinin aynı sonuçları veriyor iddiası çok ayrı.

https://www.youtube.com/watch?v=q2xn1hT9I98
« Son Düzenleme: 19 Mart, 2017, 23:51:17 Gönderen: selman »
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı ozturert

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • blog
« Yanıtla #32 : 20 Mart, 2017, 12:33:35 »
Üstat benim görüşüm tabi bu,farklı farklı nesneler üzerinde test fotoğrafları yayınlamaktansa evde sabit bir  düzenek veya test şablonları üzerinde sürekli aynı kareler üzerinde tüm ekipmanların test fotoğrafları olsa bence daha anlaşılır olur.

Otomatik odaklama video şeklinde önce sonsuza alarak klasik netleme hızı sonra da aşağıdaki videonun 1.50 dk olduğu gibi farklı nesnelere ardı ardına odaklayarak yine videoda gösterirseniz testin %80'lik kısmı biter. %20 de test yapanın yorum kısmıdır ki burada herkes kendi çekim amacına göre bir şeyler alır değerlendirmenizden.

5D Mark IV tabi güzel tercih de ABD fiyatının bile iki katı K-1'den olduğu tabi bu makinayı doyuracak lensleri de düşünürsek tabi işin bir de parasal boyutu var.Yani yapılan test ekipmanları ve fiyatlarını da tabloda yayınladığınız da açıkçası benim bir testten beklentim tamamlanmış oluyor.

50 yıllık lensler ile süper çalışıyor diye kim nerede,ne zaman iddia etmiş? Pentax'ın resmi böyle bir söylemi var mı? Veya bu forum ortamında böyle bir konu? Gözden kaçırmış olabilirim,bu sözü ilk defa duydum rica etsem kaynak gösterebilir misiniz? Eski lensler ile uyumlu olması farklı 50 yıllık lenste dahi günümüz modern lenslerinin aynı sonuçları veriyor iddiası çok ayrı.

https://www.youtube.com/watch?v=q2xn1hT9I98

Evde makineleri koyacak yeri zor buluyorum, bir de "düzenek kuracam" desem hanım beni evden atar  :) Düzenek kurmak yetmiyor, sürekli aynı ışık tipi ve şiddetini tutturmak lazım, yeni Adobe sürümlerinde RAW işleme algoritması değişebiliyor, üçayak sürekli aynı yerde duracak vs.. Yani ayrı odan olacak, oraya kimse dokunmayacak (sen dahil) vs...

Hemen her incelemede farklı şeyler çekiyorum ama mesela D810, A7RII ve 5DMIV'ü aynı anda kullandım ve çekimleri aynı anda yaptığım için çok farketmiyor. Asıl sorun senin de dediğin gibi mesela 3 sene önce incelediğim bir makine ile K1'i karşılaştırmaya gelince çıkıyor. Benim site amatör, öyle düzenek vs.. ile uğraşsam asıl işime zaman kalmaz :D

Pentaxçılar genelde lens lazım diyenlere "bak Pentax 50 yıllık lenslerle bile çalışıyor" diyor ya, o yüzden birkaç sene önceki lenslerle bile istediğim odaklama performansını alamamak canımı sıktı.

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 20 Mart, 2017, 19:06:43 »
10 senedir k100d kullanıyorum hiç bir arızası yok,en büyük reklam bu olsa gerek..
k100d ve 18-55 lensle 8-11 diyaframla 20cm-30cm  boyutunda detay kaybı olmadan baskı alıyorum,cidden cok merak ediyorum arkadaslar ne arıyor daha fazla keskinlikte?

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 20 Mart, 2017, 21:25:13 »
Üstat sende haklısın,bu işi meslek olarak yapmak var bir de hobi olarak yapmak var.Çok zaman alan işler bu inceleme konuları.

Her markada abartan illa ki olur,50 yıllık lens ile bugünün lensi bir olur mu hiç? Karakteri (renk işlemesi ),bokehi olur ayrı konu.Fakat Pentax'ın lensleri de biraz ilginçtir yukarıda da yazdığım gibi bir lensi berbat iken odaklama konusunda başka bir lensi adeta jet hızında.

Tabi burada yine imkanlar giriyor eldeki lensler ile test yapabiliyorsun işte bu nokta da biraz sorunlar başlayabiliyor. Esas K1 testi için yeni çıkan zoom lenslere ihtiyaç var çünkü.Neyse genel anlamda fikir sahibi olduk yalnız.
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 17 Mayıs, 2017, 08:33:38 »
İnternet ortamında 19567 ürün numarası ile üretilmiş olan Pentax K-1 incelemesi o kadar çoğaldı ki dikkatimi çeken Pentax K-1 gövdenin zayıf yönlerini tespit incelemeleri çalışması oluyor. Bu durumda Mpixel olsun ISO değerleri olsun kullanmadığımız veya kullanmayacağımız bir çok teknik özelliği kendinde barındırması kullanıcılardan tam not almasını sağladı. Pentax-K bayonet objektiflerin tamamı uyumlu olması büyük avantaj; köşelerde bozulma ve kararma yapma ihtimali olan "Pentax-DA" serisi objektiflerden çok geniş açılı olanlar "crop mode" olarak sorunsuz kullanılması tüketiciye saygının ifadesidir. İncelendikçe kullanıcı tarafından daha çok seviliyor.

Pentax K-1 gövdenin en çok eleştirilen yönü video özelliğinin çok gelişmiş olmaması ve piyasada bulunabilirliği olmaması kullanıcıyı haklı olarak şikayetçi konumunda bırakıyor. Fotoğraf ve objektif açısından mükemmel bir "FF" bir gövde... Tüm özelliklerine erişim açısından sitemizde mevcut Türkçe yayınlanmış olan "Pentax K-1 Türkçe Kullanım Kılavuzu"nu okumanızı tavsiye ederim.
https://www.pentaxturk.com/forum/index.php?topic=7386.0

« Son Düzenleme: 05 Eylül, 2017, 10:45:02 Gönderen: vedib »

PENTAX K-1 Alman iF Tasarım Ödülü 2017

Başlatan vedib

Yanıt: 1
Gösterim: 2553
Son İleti 25 Şubat, 2017, 20:42:20
Gönderen: ucam1
PENTAX K-1 German Design Award 2018

Başlatan vedib

Yanıt: 5
Gösterim: 2791