Pentax Türkiye Topluluğu

PentaxTürk => Pentax’tan Haberler, Pentax Söylentileri => Genel Fotoğrafçılık Haberleri => Konuyu başlatan: vedib - 29 Mayıs, 2012, 18:03:17

Başlık: NAR TEKNOLOJİ VE FOTOĞRAF DÜNYASI
Gönderen: vedib - 29 Mayıs, 2012, 18:03:17
      Türkiye'deki çoğu fotoğraf forumunda fiyatlardan ve kaliteden bahsedilirken firmaların geçmişi ve dünya piyasalarındaki etkisinin ne olduğu fiyat politikası ile ilgili sadece kullandiği ekipmanın markasını savunmakla forum ve cafe söhbetleri şeklinde yazışmalar devam eder.
      Zeiss, Pentax, Voigtländer, Schneider gibi firmalar dünya "optik kalite tekeli" gibi; özellikle  Zeiss ve Pentax optik kalite ihraç eden firma özelliğini halen devam ettirmektedir. Yakın tarihe kadar Zeiss ve Pentax firmalarının optikleri her zaman diğer optiklerden daha pahalı olarak dünya piyasalarında alım satımı yapılırdı.
      Dünyadaki satış sitelerinde özellikle ilgi alanım olmasından dolayı Pentax ekipmanlarını takip ettiğimden Türkiye'de mevcut ithalatçı ve satış mağazası Fotoğraf Dünyası'ndaki fiyatların cazip olması ve kullanıcıların halen Avrupa ve Amerike pazarlarına yönelmesinı ön yargı olarak görmekteyim.
       Örnek olarak dünya pıyasalarında "Pentax-FA 1.1.4 50mm" lensin ikinci el  400-450$ civarında alım satımı yapılırken ; sözkonusu firmada 833-TL fiyatla sıfır olarak tedarik edilmektedir.  Bu örneklerin içinde 35mm macro limited,100 macro WR ve DA 55-300 fiyatları oldukça uygun olması yanında Avrupa ve Amerika piyasası ile eşit veya daha ucuz olarak satılmaktadır. Tabi ki Fotoğraf Dünyası'nın bazen uyguladığı indirimleride gözardı etmemek lazım.
       Yazımız belki reklam gibi oldu; ama bir sakıncası yok... Yabancı pazarlama şirketleri kazanacağına; bizim firmalar kazansın. En azından karşımızda bir muhatap olur.
       Fotoğraf forumlarının genelde müdavimleri öğrenciler olunca; rakamlar öğrencilerimize yüksek gelebilir. Gerçekçi düşünmenizi isterim, 100-TL'ye bir gözlük alamıyorsak, optik gurubu ve mekanizması olan objektifin gözlük fiyatından fazla olmasını yadırgamayalım.
       Herşey gönlünüzce olsun.   
     
Başlık: Ynt: NAR TEKNOLOJİ VE FOTOĞRAF DÜNYASI
Gönderen: REİS - 29 Mayıs, 2012, 19:50:16
Tespitleriniz çok doğru Vedi bey.
Pentaxturkey'de de benzer konuya ben de benzer kısa bir yorum yazmıştım.

Bir ara 100mm Macro WR için millet çıldırıyordu.İkinci ellerini hep 1000TL üzeri aldılar.
35 macro ve DA 55-300 de olduça uygun fiyatlı.Üstelik garantili ve taksitle alma imkanı var.
Şu sıralar pentax lens arayanlar için fırsat sayılabilecek fiyatlar.
Bazı lensler Amerika sıfır fiyatlarından daha ucuz.
Başlık: Ynt: NAR TEKNOLOJİ VE FOTOĞRAF DÜNYASI
Gönderen: Baha - 29 Mayıs, 2012, 22:30:07
     Gövde fiyatlarının aşağı çekilmesi taraftarıyım ama taksit ve anında kargo gibi imkanlar yanında gene verilir bir fiyat farklılığı var yurtdışı ile. Lens konusunda da memnunum. Türkiye adına daha iştah açıcı satış rakamlarına ulaşılsa fiyatlar daha da aşağı inecektir.
Başlık: Ynt: NAR TEKNOLOJİ VE FOTOĞRAF DÜNYASI
Gönderen: Baha - 30 Nisan, 2016, 02:23:46
Şu konuyu görünce bir an anılarım depreşti. :))

Şaka bir yana ilk kadronun ne kadar azimli olduğunu tekrar hatırladım. İlk kadro o ufak bir kaç ayrıntıda biraz daha dikkatli olsamıştı Pentax şuan bambaşka bir yerde olabilirmiş. Hakikaten inanılmaz fiyatlarda objektif fiyatları veriyorlardı. Mesela K-5 Amerika fiyatı 1900 lira civarıyken, Türkiye fiyatı 2100-2200 lira civarıydı. Bayi fiyatları bile 2300 liraydı. Tabi bu fiyatlardan 1 ay sonrasında Amerika fiyatlarına indirim gelmişti ve uygun fiyata ürün rüyası bizim için kısa sürmüştü.

Bide şimdi son ekibe bakıyorum yani ne deyim çok yazık. Eski ürün müdürlerinin Facebook üzerinden bana hakaret etmesi mi dersin, Facebook'ta paylaştıkları şeyleri PentaxTurk'ün sayfasında paylaşmadığımız bahanesiyle bunu ilgisizliğimize çekmeleri mi dersin... Ah ahh... Paylaştıkları şeyler de hep ticari içerik. K-3 şu fiyat oldu, K-S2 fiyatı bu oldu. Yani bunu paylaşmayınca ilgisiz mi oluyoruz? Aksine kullanıcıyı neden reklamlarla bunaltayım? K-3 stoklarda, şuradan alabilirsiniz diye zaten KlasFoto sponsor olduğundan ayda birkaç sefer hatta bazen eposta yoluyla kullanıcıları bilgilendirdik. Kaldı ki zaten piyasa doymuş, ikinci el piyasası patlamış... Ama Facebook sayfamızda paylaşmadık. Neyse. :)) :))