Pentax Türkiye Topluluğu

Pentax Objektifler ve Aksesuarları => Pentax Aksesuarları => Konuyu başlatan: vedib - 19 Ekim, 2012, 17:02:39

Başlık: ASAHI PENTAX EXTENSION TUBE SET K "Macro Uzatma Tüpleri”
Gönderen: vedib - 19 Ekim, 2012, 17:02:39
(https://image.pentaxturk.com/wp-content/uploads/2017/12/ASAHI-PENTAX-AUTO-EXTENSION-TUBE.jpg)
       Pentax uzatma tüpleri Pentax SLR-DSLR gövde ile objektif arasına takılan; objektifin ürettiği görüntüyü odak düzleminde (Film ve sensör düzlemi) kesişmesine yardımcı olan ek aparattır. Objektif üreticileri sonsuzdan belli mesafeye kadar olan görüntünün focus ayarını yapmak için tasarlanmışlardır. Belli bir standarttan daha yakın (macro) çekim yapmak için ek uzatmaya ihtiyaç vardır. Çoğu fotoğraf firmaları belli bir standartta uzatma tüpü modelini kullanıcıya sunmaktadır. Pentax ihtiyaçlar doğrultusunda kullanıcıya bazı modelleri sunmuştur. Macro Uzatma Tüpleri "Extension Tubes” yapısında herhangi bir optik lens yoktur, boş boru biçimindedir. Aşağıda sıraladığımız Pentax Macro Uzatma Tüpleri "Extension Tubes” Pentax-DA serisinde ve Pentax-FA ile Pentax-A objektiflerin “A” diyafram sekmesinde kullanmaya uygun değildir.
 
1 – Standart Auto Uzatma Tüpü = (12-19-26mm) üç parçalı olarak diyafram mandal aparatı olan “M” manuel modlu yapısı vardır. Tüpler birbirine eklenip çıkarılarak değişik uzunluklar elde edilir. Kullanıcıların en fazla kullandığı modeldir. Ürün numarası 30535 olarak kodlanmıştır.
2 -  Standart Auto Uzatma Tüpü = 50mm uzunluğunda tek parçalı olarak, diyafram mandal aparatı olan “M” manuel modlu yapısı vardır. Ürün numarası 30551 olarak kodlanmıştır.
3 -  Standart Auto Uzatma Tüpü = 100mm uzunluğunda tek parçalı olarak, diyafram mandal aparatı olan “M” manuel modlu yapısı vardır. Ürün numarası 30556 olarak kodlanmıştır.
4 – Helicoid Manuel Uzatma Tüpü = Körük mekanizmasına benzer yapıdadır. 26-46mm arası değişken uzayan, tek parçalı olarak diyafram mandal aparatı yoktur. Tamamen manuel; “M” manuel modlu yapısı vardır. Pentax objektif hangi diyafram değerinde ise o değerde kalır. Diyafram halkasına müdahale yapılmadan objektif açıklığı değişmez. Değişken uzayan yapıda olduğundan aranan bir modeldir. (50mm objektifte 1X - 5X arası büyütme yapar) Daha fazla büyütme ve yakın çekim için diğer macro uzatma tüpleri ile kombine edilebilir. Ürün numarası 30542 olarak kodlanmıştır.
5 - Manuel Uzatma Tüpü = (9,50 – 19 – 28.50mm) üç parçalı olarak diyafram mandal aparatı yoktur. Tamamen manuel;  “M” manuel modlu yapısı vardır. Pentax objektif hangi diyafram değerinde ise o değerde kalır. Diyafram halkasına müdahale yapılmadan objektif açıklığı değişmez.  Tüpler birbirine eklenip çıkarılarak değişik uzunluklar elde edilir. Ürün numarası 30525 olarak kodlanmıştır.

       Bunlar dışında Tamron,Kenko,Tokina,Vivitar,Jessop,Hoya gibi aksesuar ve aparat üreticisi bazı firmalar Pentax-DA ve Pentax-FA objektiflere tamamen uyumlu Macro Uzatma Tüpleri "Extension Tubes” vardır.

       Pentax-K bayonet yapısındaki Macro Uzatma Tüpleri "Extension Tubes” şöyle sıralayabiliriz.

1- Pentax-K manuel yapıda üzerinde diyafram mandalı ve bağlantı kontaktları mevcut olmayanlar. (diyafram halkası olmayan Pentax-DA ve Pentax-FA ile Pentax-A yapıdaki objektiflerin "A" sekmesinde uygun değildir.)
2- Pentax-M yapıdaki üzerinde bağlantı kontaktları yoktur. Diyafram mandalı vardır.(diyafram halkası olmayan Pentax-DA ve Pentax-FA ile Pentax-A yapıdaki objektiflerin "A" sekmesinde uygun değildir.)
3- Pentax-A yapıdaki üzerinde bağlantı kontaktları mevcut olanlar, Pentax-A, Pentax-FA ve Pentax-DA objektiflerin diyafram ve exif bilgilerini gövdeye iletirler.
4- Pentax-FA yapıdaki üzerinde bağlantı kontaktları mevcut olanlar, diyafram ve exif bilgileri gövdeye iletirler ve "auto focus" yapısındaki objektifin otomatik metre yapmasına olanak verir.
5 - Pentax-DA ve KAF3 bayonet yapıdaki üzerinde bağlantı kontaktları mevcut olanlar, diyafram ve exif bilgileri gövdeye iletirler ve "auto focus" yapısındaki objektifin otomatik metre yapmasına olanak verir. Ayrıca ek kontakt ile HSM ve Power Zoom yapıdaki objektiflerin gövde ile irtibatını tam sağlarlarlar. Fiyatları oldukça yüsek olduğundan piyasada pek yaygın değildir.

(http://www.pentaxturk.com/forum/tools/asahipentaxtube.jpg)
Başlık: Ynt: Pentax Macro Uzatma Tüpleri "Extension Tubes”
Gönderen: Baha - 23 Ekim, 2012, 01:21:02
Sanırım körük tercih ederim.

www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,1973 (http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,1973)
Başlık: Ynt: Pentax Macro Uzatma Tüpleri "Extension Tubes”
Gönderen: muhsinbagdadi - 23 Ekim, 2012, 10:36:07
uzatma tüplerini kullanabilmek için diyaframı fena halde kısmak gerek... her baba yiğidin harcı olamayabiliyor çoğu zaman..
Başlık: Ynt: Pentax Macro Uzatma Tüpleri "Extension Tubes”
Gönderen: vedib - 21 Ağustos, 2013, 09:41:48
   Pek çok Pentax DSLR kullanıcısı hangi macro uzatma tüpünü çeşidini alacağı konusunda tereddütlere düşmektedir. Şu bir gerçek uzatma tüpünde irtibat noktaları ne kadar artarsa fiyatı o oranda artmaktadır. Pentax marka olunca ve piyasada az bulununca fiyatı yüksek oluyor.  Deneyimlerimi göz önünde bulundurarak hiç bir özelliği olmayan ve 25-30-TL civarında satılan çin malı borulardan uzak durmanız, deneyinli değilseniz sizi çok yorar. Alacağınız Pentax K yapıda Macro Uzatma Tüpleri "Extension Tubes” en az diyafram mandalı olan tipte olmasına dikkat ederseniz Pentax-M yapıda diyafram bileziği olan objektiflerde rahat kullanırsınız. Alacağınız Pentax K yapıda Macro Uzatma Tüpleri "Extension Tubes”  2. el piyasasında 100-TL civarında bir fiyata bulacağınızı tahmin ediyorum.

(http://www.pentaxturk.com/forum/tools/macrotup132131.jpg)
Başlık: Ynt: Pentax Macro Uzatma Tüpleri "Extension Tubes”
Gönderen: vedib - 22 Ağustos, 2013, 09:20:56
Dandirik boru tipi olan uzatma tüpleri ile bunun arasında nasıl farklar var?
Bu konuda çok bilgisizim ve merak ettim bunu?
      Çin malı macro uzatma tüpleri genelde 4 parçalı olup en kısa parçasının bir tarafı Pentax-K bayonet gövde bağlantısı mevcut diğer bağlantı yeri vidalıdır, objektif bağlantı parçasının bir tarafı objektif bağlantı yeri Pentax-K olup diğer bağlantı yeri diğer tüplere vidalı olarak bağlantısı yapılmaktadır. Diğer iki uzatma tüpü vidalı olarak birbirine eklenmektedir. Bu durumda objektif diyafram ve metre kadranı bazen yana, bazen de alt tarafta kalmakta tesadüfen diyafram ve metre kadranı üst tarafa gelmektedir. Ayrıca bağlantı yerleri mekanizmadan dolayı birbirinden ayrılmakta; kullanıcılar çoğu zaman objektifi yere düşürme problemi yaşamaktadır. Bunun dışında Pentax DSLR gövde ile irtibatı sağlayan diyafram mekanizmasını en açık diyafram değerinde tutan diyafram mandalı mekanizması yoktur. Metre ayarını yaparken kısık diyaframda olan objektif en açık konuma getirilip focus ayarı yapıldıktan sonra ilgili diyaframa getirilmesi gerekir. Kullanıcının dalgınlığına gelip çoğu zaman objektif hangi ayarda ise tesadüfen bilinçsiz fotoğraf çekilmektedir. 
     Fiyatı 20-30-TL civarında olan çin malı uzatma tüpünü çoğu kullanıcı bağlantı yapısının sağlam olmaması ve diyafram mandalının olmamasından dolayı önermemektedir. Çin malı diye izah edilen yapıdaki uzatma tüpünden uzak durulması gerektiğini uyarmaktadır. Dikkatli ve bilinçli kullanılmasında bir sakınca olacağını sanmıyorum.
    Fiyatı temizliğine ve bakımlı olmasına bağlı olarak 100-150-TL civarında satılan "Made In Japan" olan Tamron, Kenko, Tokina, Vivitar, Jessop, Hoya gibi aksesuar ve aparat üreticisi bazı firmaların Pentax-M yapıdaki diyafram mandalı mevcut 3 değişik uzunluktaki parçalı ve her her parçası bağımsız olup parçaların her iki tarafı Pentax-K bayonet yapısında olan bu Pentax-K Macro Uzatma Tüpleri "Extension Tubes” kullanmayı önerilmektedir. Bu tüplarin kilit mekanizmasında objektif doğru konumda durur, orjinalinden farksızdır. Diyafram bileziği olan tüm pentax objektiflerde tam uyumlu olarak çalışır.
     Pentax’ın SLR ve DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerinde sorunsuz kullanılmaktadır. Pentax DSLR gövdelerde “M” çekim modunda “AE-L” veya “yeşil tuş” aracılığı ile pozlama ölçümü yapılmaktadır.
      Aşağıda 4 parçalı çin malı diye tabir edilen Pentax-K Macro Uzatma Tüplerini inceleyebilirsiniz.

(https://image.pentaxturk.com/wp-content/uploads/2017/12/Pentax-Uzatma-Tüpü.jpg)
Başlık: Ynt: Pentax Macro Uzatma Tüpleri "Extension Tubes”
Gönderen: vedib - 08 Nisan, 2014, 13:22:53
  Aşağıda görseli mevcut "Macro Uzatma Tüpleri" 7 kontakt noktası ile Pentax DSLR gövde ile Pentax-DA objektif arasında  bilgileri iletmesi ve auto expose açısından gereklidir. Manuel pozlama dışında otomatik pozlama için bu uzatma tüpü gereklidir. Aksi halda "Pentax-DA" yapıdaki ve diyafram bileziği olmayan objektiflerde en kısık dıyaframda kullanma zorluğu oluşur.

(https://image.pentaxturk.com/wp-content/uploads/2017/12/TRIPLUS-Uzatma-Tüpü.jpg)
Başlık: Ynt: Pentax Macro Uzatma Tüpleri "Extension Tubes”
Gönderen: vedib - 20 Temmuz, 2016, 14:38:12
Fiyatı temizliğine ve bakımlı olmasına bağlı olarak 120-150-TL civarında satılan "Made In Japan" olan  aparat üreticisi bazı firmaların Pentax-M yapıdaki diyafram mandalı mevcut 3 değişik uzunluktaki parçalı ve her her parçası bağımsız olup parçaların her iki tarafı Pentax-K bayonet yapısında olan bu Pentax-K Macro Uzatma Tüpleri "Extension Tubes” kullanmayı önerilmektedir. Bu tüpler orjinalinden farksızdır. Diyafram bileziği olan tüm pentax objektiflerde tam uyumlu olarak çalışır.

(https://image.pentaxturk.com/wp-content/uploads/2016/07/Vivitar-AT-22-G.jpg)