Pentax Türkiye Topluluğu

Pentax Objektifler ve Aksesuarları => Pentax Aksesuarları => Konuyu başlatan: vedib - 16 Şubat, 2014, 12:04:55

Başlık: Pentax Macro Focus Rail "Macro çekim kızağı"
Gönderen: vedib - 16 Şubat, 2014, 12:04:55
(https://image.pentaxturk.com/wp-content/uploads/2018/12/PENTAX-MACRO-FOCUS-RAIL-III.jpg)
     Pentax Macro Focus Rail "Macro çekim kızağı" macro çekimlerde SLR ve DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövde ile obje arasındaki mesafeyi daha kararlı bir şekilde oluşturmak maksadıyle kullanılmaktadır. "Pentax Macro Focus Rail" aparatında Fotoğraf makinesinin sabitleneceği platfom ve vidası ile ekipmanın ileri geri hareket etmasini sağlayan mekanik manivela mevcuttur, ayrıca ekipmanın tripot veya sehpaya montesini sağlayan yuvası da vardır. Yaygın olmasada macro kullanıcılarının vazgeçilmezidir.
     "Macro çekim kızağı" macro objektifler, körükler ve macro extension tüplerle kullanılabilir. Kremayer (dişli raylı sistem) hareketi ile hassas fokus ayarı yapmaya yardımcı olur. Tahrik dişli sistemi ile ray üzerinde hassas kaydırmaya olanak sağlar.  Yan sanayi modellerinde iki ray yardımıyla dört yönlü hareket (sağ, sol, ileri, geri) montaj sıkıştırma vidası ile çoğu tripod ve kopya standlarına takılabilir. Kilitleme mekanizması ile tek noktada sabitleyerek net macro çekimleri yapmaya imkan sağlar. Monte edildiği tripot aracılığıyla yukarı-aşağı hareket kabiliyeti oluşur. Macro bellows "körük" ile karıştırmamak gerekir. Macro bellows "körük" objektifin hareketini sağlarken, Macro Focus Rail fotoğraf makinesi gövdesinin hareketini sağlar.
     "Pentax Macro Focus Rail" piyasada kısıtlı sayıda olsada yan sanayi ve özellikle her yöne hareket kabiliyeti olan uzakdoğu imalatı yaygındır. "macro çekim kafası" ve "macro uzatma kolu" olarakta adlandırılmaktadır.
Başlık: Pentax Macro Focus Rail "Macro çekim kızağı"
Gönderen: vedib - 30 Mart, 2016, 00:44:50
        Pentax Macro Focus Rail "Macro çekim kızağı" Kremayer (dişli raylı sistem) hareketi ile hassas fokus ayarı yapmaya yardımcı olur. Tahrik dişli sistemi ile ray üzerinde hassas kaydırmaya olanak sağlar. Özellikle körükler veya macro extension tüplerle karıştırmamak gerekir. Hassas fokus ayarı yapmak için tripot bağlantısı ile sehpa veya tripot ile kullanılması esastır.
        Aşağıdaki görsellerden nasıl kullanılabileceği hakkında fikir sahibi olabileceğinizi tahmin ediyorum

(https://image.pentaxturk.com/wp-content/uploads/2016/07/macro-focus-rail-iii.jpg)(https://image.pentaxturk.com/wp-content/uploads/2016/07/macro-focus-rail-iii-4.jpg)(https://image.pentaxturk.com/wp-content/uploads/2016/07/macro-focus-rail-iii-5.jpg)(https://image.pentaxturk.com/wp-content/uploads/2016/07/macro-focus-rail-iii-3.jpg)(https://image.pentaxturk.com/wp-content/uploads/2016/07/macro-focus-rail-iii-2.jpg)(https://image.pentaxturk.com/wp-content/uploads/2016/07/macro-focus-rail-iii-6.jpg)