Pentax Türkiye Topluluğu

PentaxTürk => Pentax’tan Haberler, Pentax Söylentileri => Genel Fotoğrafçılık Haberleri => Konuyu başlatan: mremre - 16 Haziran, 2014, 23:05:28

Başlık: Sony yeni içbükey sensörünü tanıttı
Gönderen: mremre - 16 Haziran, 2014, 23:05:28
Sony dünyanın ilk full frame iç bükey sensörünü tanıttı.

İç bükey sensör nedir ne işe yarar? Neden iç bükey sensör?
Sony bu teknolojiyi gözden esinlenerek tasarlamış. Bildiğiniz gibi gözümüzde tek mercek vardır ve ışık bu mercekten geçer arkaya düşerek görüntüyü oluşturur. İç bükey sensördeki büküm de insan gözündeki büküm açısına benzer yapılmış. Böyle olunca bir iç bükey sensörde ışık ışınları en köşedeki piksellere direkt olarak ulaşıyor ama şu an kullanılan düz sensörlerde köşelerdeki sorunları gidermek için örneğin, saçılmalar, dağılmalar vs birden fazla lens elemanı kullanılmaktadır. İşte bu iç bükey sensörler sayesinde daha az sayıda lens elemanı kullanarak daha geniş açıklığa sahip lensler üretilebilecek. İç bükey sensörler normal sensörlere kıyasala köşelerde 1.4 kat, merkezde ise 2 kat daha hassas olduğu bildirilmektedir.

Peki bu teknoloji sonucu neler olabilir? Bana sorarsanız fotoğraf dünyasında devrim olabilir. Işığı sensörün üst noktasına getirmek için lenslerde fazla optik kullanımı önlenebilir. Bu nedenle ca olayı azalabilir. Köşelerde netlik artabilir. Lens fiyatları ucuzlayabilir. Cep telefonu kameraları muazzam olabilir diyorlar. Tabii bu teknoloji sorunsuz bir şekilde ilerlerse..
Sony bu sensörünü ilk deda RX2 gövdesinde 35mm f/1.8 Zeiss lens ile kullanacak.

Yazının bir kısmı alphaturk'ten alıntıdır.
Ayrıntılı olarak: http://petapixel.com/2014/06/13/first-image-sonys-revolutionary-curved-sensor-released-photo-nerds-giddy/ (http://petapixel.com/2014/06/13/first-image-sonys-revolutionary-curved-sensor-released-photo-nerds-giddy/)
Geleceğin kameraları insan gözüne benzeyebilir: http://cameras.about.com/od/technologies/a/human_eye_camer.htm (http://cameras.about.com/od/technologies/a/human_eye_camer.htm)
Başlık: Ynt: Sony yeni içbükey sensörünü tanıttı
Gönderen: gokhans - 16 Haziran, 2014, 23:11:45
Önce teşekkürler, sonra klasik olacak ama vallahi benim aklıma gelmişti. Bu forumdan değil ama üniversitede arkadaşlarla epey konuşmuştuk.
Başlık: Ynt: Sony yeni içbükey sensörünü tanıttı
Gönderen: osmanmert - 17 Haziran, 2014, 07:51:53
Curved TV' den sonra curved sensor Samgung' dan bekleniyordu ama Sony erken davranmış :)

Bu yaz Sony RX2 curved sensor makinesini 35mm f1.8 lens ile birlikte satışa sunacak deniliyor.
Başlık: Ynt: Sony yeni içbükey sensörünü tanıttı
Gönderen: vedib - 17 Haziran, 2014, 09:31:59
Sony ve Samsung dünya sensör üreticileri... Sensör üretiminde tekel konumundalar. Sensör teknolojisini geliştirmek ve yaymak doğaldır.
Başlık: Ynt: Sony yeni içbükey sensörünü tanıttı
Gönderen: zeda3000 - 17 Haziran, 2014, 16:01:13
Insan gozune fazlasi ile yaklasiyorlar, insan gozu 576 mega pixel oldugunu dusunur isek , yakinda sensor ve merceklerin insan gozunden pek bir farki kalmayacak. Asil soru bunu gecince bizim gozumuz ve beynimiz bunu algilayabilecekmi ?
Başlık: Ynt: Sony yeni içbükey sensörünü tanıttı
Gönderen: e.yurdem - 23 Haziran, 2014, 17:00:13
mantıklı ve gerekli olan da aslında buydu.. ozellikle geniş açı da yuvarlak görüntüyü düz zemine yansıtıp görüntü almak sıkıntı doguruyordu..
bakalm curved sensor ve curved tv uyumluluğu nasıl olacak? curved tv gerekliliği(!) ortadan kalkacak mı? yoksa mükemmel bi eşleşme mi olacak..