Pentax Türkiye Topluluğu

Fotoğrafçılık => Yeni Başlayanlar => Konuyu başlatan: vedib - 08 Şubat, 2012, 13:26:47

Başlık: Dijital Arkalık (Digital Back)
Gönderen: vedib - 08 Şubat, 2012, 13:26:47
        Dijital arkalık genelde profesyonel fotoğrafçılıkta orta format ve büyük format fotoğraf makineleri ile özel yapıdakı fotoğraf makinelerini dijital kayıt yapmasını sağlayan sensör, işlemci, kayıt vb. ihtiva eden dijital sistemin ana parçasıdır. Tam olmasada  Fotoğraf dünyasında film magazin karşılığıdır. İngilizce karşılığı olan "digital back" veya "digital camera back" olarak karşımıza çıkar.
     Medium (orta) format ve Large (büyük) format fotoğraf makinelerinde uygun objektiflerle kullanıldığında dev boyutlarda dijital görüntüler elde edilmektedir. Sanırım günümüzde 80 Mega piksel çözünürlüğe kadar bulunabilmektedir. Çözünürlük çok yüksektir.
     Sözkonusu fotoğraf makinelerinda film adaptörünün yerine takılmaktadır. Film üzerine kayıt yapılır gibi; dijital arkalıktaki sensöre kayıt yapılmaktadır. Adaptör yuvası uygun olmak koşuluyla her türlü fotoğraf makinesinde kullanılabilir. Fiyatı ekonomik olmadığından kullanıcılar arasında yaygın değildir. Profesyonel orta ve büyük format kullanıcılara hitap etmektedir.   
     Günümüzde 40X54mm sensör boyutu ve 80 Mega Piksele kadar piyasada mevcuttur. Linhof,Hasselblad ve Mamiya gibi firmalar profesyonel kitleye hitaben üretimlerini sınırlıda olsa yapmaktadırlar.

Not: Fiyatları ekonomik değildir, konu bilgi amaçlı açılmıştır.
Başlık: Ynt: Dijital Arkalık (Digital Back)
Gönderen: kampfar - 08 Şubat, 2012, 15:14:07
Teşekkürler Vedi abi günümüzdeki makinelerde orta format olmamasına rağmen Mp değerlerini büyük tutuyorlar..Daha yeni duyurulan Nikon D800 36 MegaPixel  8)
Başlık: Ynt: Dijital Arkalık (Digital Back)
Gönderen: vedib - 21 Haziran, 2012, 12:38:13
     Medium (orta) format ve Large (büyük) format fotoğraf makinelerinde; özellikle "LINHOF" 10X15cm. fotoğraf makinesinde kullanmaya uygun bir aparatı fotoğrafseverlerle paylaşmak istedim. Pentax SLR ve DSLR gövdenizi bu aparat sayesinde büyük format fotoğraf makinesinde kullanabilirsiniz. Sözkonusu büyük format fotoğraf makinesinin "fim magazin" yuvasına takıp görüntü kaydedebiliyorsunuz.... Tabi ki sizde filmli medyum - large format fotoğraf makinesi var ise bu aparat ve sizde mevcut Pentax DSLR gövde ile Dijital çekim yapabiliyorsunuz. İlgili link aşağıdadır.
                                              http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=400299459371
     İlgili gövdeye nasıl takılacağı konusunda fikir vermesi açısından Nikon uyumlu linkten inceleyebilirsiniz.
                                              http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=150822243989