İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - vedib

Sayfa: [1] 2 3 ... 36
1
Genel Konuşma Forumu / Pentax yeni filmli fotoğraf makinesi
« : 23 Aralık, 2022, 12:13:22 »
     Rıcoh-Pentax film tabanlı fotoğraf makinesi üretimi ile ilgili 20 Aralık 2022 tarihinde bir duyuru yayınladı. Özellikle Japonya’da yapılan anketlerde %20 oranında kullanıcı analog filmli fotoğraf kullandığını tespit ettiğinden yeni bir model Pentax filmli fotoğraf makinesi üretmek için teknik ekip oluşturduğu ve filmli fotoğraf makinesi kullanıcılarına sürpriz yapmak istiyor.

https://news.ricoh-imaging.co.jp/rim_info2/2022/20221220_037861.html

     Türkiye’de yeni ve hevesli fotoğraf makinesi kullanıcıları, film tedariki dışında çekim sonrasında film banyo ve kimyasallarına ulaşmak zorluğundan dolayı hevesleri kırılmakta bunun sonucunda dijital fotoğrafçılığa yönelmektedir. Fotoğraf makinesi dışında alt yapısını yaygınlaştırma en büyük beklentimizdir.   

2
Pentax DSLR Fotoğraf Makinaları / PENTAX KF
« : 10 Kasım, 2022, 15:51:50 »


PENTAX - RICOH IMAGING COMPANY, LTD. tarafından bugün 10 Kasım 2022 tarihinde PENTAX KF modeli "15.6X23.5mm" sensörlü DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdeyi kullanıcıya sundu. "PENTAX KF + SMC PENTAX-DAL 1:3.5-5.6 18-55mm AL WR" olarak 950-$ fiyatla Siyah - Kristal Mavi - Kristal Beyaz üç renk seçenekleriyle kullanıcıyla buluşuyor. Teknik özellikleri ve incelikleri aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.
https://news.ricoh-imaging.co.jp/rim_info2/2022/20221110_037683.html


3

       Genel amaçlı ürün, yakın çekim, mimari, iç mekan ve portre fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. 20 Ekim 2022 tarihinde PENTAX-RICOH IMAGING COMPANY, LTD. tarafından 24X36mm tam kare FF (Full frame) olarak bazı analog ve dijital SLR "Single-Lens Reflex" ve 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle crop sensörlü 1,5 çarpanlı crop sensör DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdeler için kullanıcılara sunulmuştur. Görüntü kalitesi yüksektir. Optik yapısı itibariyle üstün Pentax kalitesi ve yapısını kendinde barındırır. Lens kalitesi dışında en önemli özelliği basit bir bakımla uzun yıllar kullanılması profesyonel fotoğrafçıların gözdesi yapmıştır. Optik elemanlar parlamayı önleyici firmanın yeni geliştirdiği yüksek dereceli çok katmanlı kaplama HD (High Definition) tekniğiyle kaplanmıştır; ön ve arka elemanını kir ve sudan korumak için florür bileşimli bir madde ile SP (Super Protective Coating) kaplanmıştır. Bu madde kir ve suyu itme özelliğine sahiptir. Diyafram bileziği yoktur.
     Pentax’ın “HD PENTAX-D FA MACRO 1:2.8 100mm ED AW” objektifi macro objektif olmasından dolayı 1:1 (1X) oranında büyütme özelliği vardır. Portre fotoğrafçılığında “bokeh” bulanıklık efekti ideal yapıdadır. Focus esnasında ön elemanı döner yapıda değildir, diğer bir deyişle filtre yuvası sabittir. Polarize ve özel efekt filtreleri kullanımı kolaylığı vardır, yakın çekim esnasında 30.3cm doğru objektif öne doğru uzamakta, orijinal PH-RBE 49mm parasoley, bayonet yapılı olarak lens gövdesine bağlı olduğundan konumu sabittir. Diyafram açıklığı çok olduğundan karanlık ortamlarda focus ayarı kararlı ve yeterli hızdadır. (QFS/A) “Quick Shift focusing system/Auto” yani hızlı odak kaydırma dediğimiz ve Pentax DSLR’nin autofokus ayarını yaptıktan sonra manuel olarak elle metreye müdahale etmemize müsaade etmesi özelliği mevcuttur.
     Pentax’ın “HD PENTAX-D FA MACRO 1:2.8 100mm ED AW” objektifi tüm lens yapı özellikleri kendinde barındıran bir optik ile “reproduction” reprodüksiyon kopyalama özelliklidir.  “AW” (All-weather resistant) özelliği ile diğer bir deyişle tüm hava koşullarına dayanaklılığı özellikle nemli hava koşullarında ısı farkından oluşan iç optiklerin terlemesi ve zamanla küf oluşması bu sistemle tamamen yok edilmiştir. Objektif sadece kendi iç yapısıyla değil Pentax DSLR gövde ile contaları aracılığıyle tamamen yalıtılmıştır. “AW” (All-weather resistant) özelliği ile sadece yağışlı havalarda emniyetle kullanılır olarak algılamamakta fayda vardır. Tüm hava koşullarına dayanıklı olarak algılamak daha faydalı olur. Önceki “SMC PENTAX-F / FA / DFA 100mm MACRO” objektiflerden farklı olarak (1-Diyafram Halkası 2-Focus Range 3-Clamp) mekanizması yoktur, farklı olarak diyafram yaprakları yuvarlatılmış ve optik yapısı iyileştirilmiştir. (8 grupta 10 eleman) ile HD kaplama ve ED/AD optik elemanlıdır.
     Pentax’ın “HD PENTAX-D FA MACRO 1:2.8 100mm ED AW” objektifi metal (stainless steel) KAF bayonetlidir. Silindirik yapılı 49mm parasoley veya orijinal "PH-RBE 49mm" parasoley ile daha rahat kullanımlıdır. Pentax kullanıcıları tarafından portre fotoğrafçılığında tavsiye edilse de genelde yakın çekim, ürün reklam macro çekimlerinde kullanılmaktadır. Macro objektif olmasından dolayı ön optik elemanı derin yapılı korunaklı yapısı ile ışığa karşı yapılan çekimlerde asgari düzeyde parlama ile kaliteli görüntüler kaydedilmektedir.
     Pentax’ın “HD PENTAX-D FA MACRO 1:2.8 100mm ED AW” kısa teleobjektif olmasından dolayı optik yığılma sınırında olduğundan perspektif açısından idealdir, alan derinliği (hyperfocal) sınırlı olduğundan focus ayarı yapılan görüntünün merkezi nettir. Özellikle macro, mimari, iç mimari, ürün reklam ve portre fotoğrafçılığında aranan bir yapıdadır. Önceki dönemde piyasaya sunulan ve aynı optik dizilimli diyafram kadranı mekanizması olan "SMC PENTAX-D FA MACRO 1:2.8 100mm WR” objektifle denk kalitededir. Sözkonusu objektiften 10 optik eleman sayısı ve 1 adet ED "Extra-low Dispersion" ve 2 adet AD "Anomalous Dispersion glass" optik cam ek yapısı ile iyileştirilmiştir.
     Pentax’ın “HD PENTAX-D FA MACRO 1:2.8 100mm ED AW” objektifi standart gövde siyah renk ile birlikte kısıtlı sayıda special-edition silver gümüş renk gövde “300 adet” üretilmiştir. Siyah ve Gümüş renk objektifler aynı özelliktedir.
https://news.ricoh-imaging.co.jp/rim_info2/2022/20221020_037611.html

20 Ekim 2022 tarihiden itibaren uluslararası satış fiyatı    : 550-$ (~10.200-TL)

Genel Özellikleri :  Yeni versiyon HD optik kaplamalı “MACRO” Yakın Plan çekim objektifi

Optik dizaynı .............................. : 8 grup 10 eleman
Diyafram yaprak sayısı ................ : 8 “yuvarlatılmış”
Diyafram açıklığı ......................... : 1:2.8  - 1:32
Asgari Netleme ........................... : 30.3cm
Asgari Çalışma Mesafesi ............... : 13cm
Filtre çapı ................................... : Ø 49mm.
Ağırlığı ....................................... : 348gr (12.3oz) parasoley ile 387gr (13.7 oz)
Odak Bağlantı Mesafesi ................ : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı ........................... : 1:1  (1X)
Bağlantı yapısı "bayonet" ............. : Pentax-KAF
Gövde rengi  .............................. : Siyah / Gümüş
Gövde kılıfı  ................................ : yumuşak kılıf S80-120
Parasolay (gölgelik) ..................... : PH-RBE 49mm
Ön lens kapağı ............................ : O-LC49mm
Ürün numarası ............................. : gümüş 20330  - siyah 20320
İdeal Çalışma sıcaklığı ................... :  -10°C~40°C
İdeal çalışma nem ortamı .............. : %85 ve aşağısı
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 24X36mm

4
Sabit Odaklı / AGFA COLOR MULTI-COATED 1:3.5 200mm
« : 30 Haziran, 2022, 13:53:20 »


     Genel amaçlı açık hava aksiyon, spor ve doğa fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. Fotoğraf kağıtları ve film imalatçısı olan Alman Agfa firması tarafından SLR “Single-Lens Reflex" AGFA SELECTRONIC serisi filmli analog fotoğraf makineleri için 24X36mm tam kare (Full frame) FF olarak piyasaya sunulmuşsa da günümüzde kullanıcılar 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı crop sensör DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerde daha yaygın kullanmaktadırlar. Optik yapısı ve genel dizayn itibariyle diğer benzer lens kalitesi ve yapısını kendinde barındırır. Lens kalitesi dışında en önemli özelliği basit bir bakımla uzun yıllar kullanılması ve fiyat performansı amatör fotoğrafçıların gözdesi yapmıştır. Optik elemanlar parlamayı önleyici MC (Multi Coated) tekniğiyle kaplanmıştır. Filtre yuvası Ø 62mm olup focus esnasında ön optik elemanı döner yapıda olmadığından polarize ve özel efekt filtre kullanma kolaylığı vardır. Kendinden parasoleyi mevcuttur.
     Agfa firmasının “AGFA COLOR MULTI-COATED 1:3.5 200mm” objektifi manuel focus yapıda olduğu için metre ayarı manuel yapılmaktadır. Alan derinliği çok az olduğu için manuel netleme ayarı dikkatli bir şekilde yapılabilmektedir. Focus ayarı yapılan objenin ön ve arka plandan ayrılması daha doygun, keskin görüntü vermesi ve bokeh (bulanık efekti) estetik yönden çok iyidir. Teleobjektif olduğundan optik yığılma mevcuttur. Profesyoneller tarafından tercih edilen lens gurubu sabit olan objektiflerdendir. Yapay ışık koşullarında; stüdyo ortamında tüm diyafram değerlerinde mükemmel görüntü kalitesi vardır. 62mm filtre yuvasıyla pentax kullanıcıları için caziptir. Asgari çekim mesafesi 2m. olduğundan yakın plan çekimlerinde uzatma tüpü veya close-up +1 ; +2 ; +4  dioptri filtre ile kullanma kolaylığı vardır.
     Agfa firmasının “AGFA COLOR MULTI-COATED 1:3.5 200mm” objektifi tamamen manuel compact yapılı, metal (Stainless steel) Pentax-K bayonetlidir. Pentax’ın SLR ve DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerinde sorunsuz kullanılmaktadır. Pentax DSLR gövdelerde en doğru pozlama ölçümü “M” çekim modunda “yeşil tuş” aracılığı ile yapılmaktadır. Portre, model ve reklam fotoğrafçılığında objeyi ön ve arka plandan ayırdığından daha doygun, keskin görüntü vermesi ve özel bokeh (bulanık efekti) estetik yönden tercih edilen bir objektif yapmıştır. Kullanıcılar vasat bir objektif olarak tanımlamaktadır.
     Agfa firmasının “AGFA COLOR MULTI-COATED 1:3.5 200mm” objektifin imalatçısı tam olarak bilinmemekle birlikte forum kullanıcıları tarafından portre ve açık hava aksiyon doğa ve spor çekimlerde kullanılmaktadır. Chinon tarafından pazarlanan “AUTO CHINON MULTI-COATED 1:3.5 200mm” objektif ile aynı özellikte olup her yönüyle benzer objektiftir, tahminen aynı imalatçı firma Chinon veya “Tomioka Kōgaku K.K.” (günümüzdeki adı  KYOCERA OPTEC Co., Ltd.) tarafından MADE IN JAPAN olarak imal edilmiş olup foson olarak pazarlanmıştır.

Türkiye'de 2022 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 500-TL.

Genel Özellikleri : Sabit grup manuel teleobjektif

Optik dizaynı ............................... : 5 grup 5 eleman
Diyafram yaprak sayısı ................. : 6
Diyafram açıklığı .......................... : 1:3.5 - 1:22
Asgari Netleme ..................…........ : 200cm
Filtre çapı .................................... : Ø 62mm
Ağırlığı ........................................ : 564gr (19.9oz)
Odak Bağlantı Mesafesi ................ : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı ............................. : 1:7.14 (0.14X)
Bağlantı yapısı "bayonet" ............... : Pentax-K
Gövde rengi  ................................ : Siyah
Parasolay (gölgelik) ....................... : Kendinden dahili kayan tip
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 24X36mm

5
Sabit Odaklı / AGFA COLOR COATED 1:1.9 50mm
« : 17 Haziran, 2022, 09:40:43 »

     Genel amaçlı manzara, mimari, reklam fotoğrafçılığı; düşük ışık koşullarıyla Portre ve Sahne fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. Fotoğraf kağıtları ve film imalatçısı olan Alman Agfa firması tarafından SLR “Single-Lens Reflex" AGFA SELECTRONIC serisi filmli analog fotoğraf makineleri için 24X36mm tam kare (Full frame) FF olarak SLR "Single-Lens Reflex" gövdeler için piyasaya sunulmuşsa da günümüz de kullanıcılar 16X24mm yarım kare (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerde daha yaygın kullanmaktadırlar. Optik yapısı itibariyle standart lens kalitesi ve yapısını kendinde barındırır. Lens kalitesi dışında en önemli özelliği basit bir bakımla uzun yıllar kullanılması ve fiyat performansı forum fotoğrafçıların gözdesi yapmıştır. Optik elemanlar parlamayı önleyici basit optik kaplama olan tekli optik kaplama “single-layer coating” kaplanmıştır. Filtre yuvası Ø 49mm olup focus esnasında ön optik elemanı döner yapıda olmadığından özel efekt ve polarize filtre kullanma kolaylığı vardır. Klasik silindirik 49mm vida parasoley ile kullanılmaktadır.
     Agfa firmasının “AGFA COLOR COATED 1:1.9 50mm” objektifi tamamen manuel yapıda, metal (Stainless steel) Pentax-K bayonetlidir. Pentax’ın SLR ve DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerinde sorunsuz kullanılmaktadır. Pentax DSLR gövdelerde “M” çekim modunda “AE-L” veya “yeşil tuş” aracılığı ile pozlama ölçümü yapılmaktadır. Portre, model, reklam ve ürün çekimlerinde doygun, keskin görüntü vermesi ve ideal bokeh (bulanık efekti) estetik yönden tercih edilen bir objektiftir. Perspektif yönünden insan gözünün açı ve perspektifinde olduğu ve az ışıklı ortamlarda diyafram açıklığının yeterli oluşu kullanıcıların tercihi yapmıştır.
     Agfa firmasının “AGFA COLOR COATED 1:1.9 50mm” objektifi lens grubu sabit olan objektiflerdendir, yapısı itibariyle optik bükülme veya optik yığılma yoktur. Ürettiği görüntü kalitesi itibariyle idealdir. Keskinliği güzel olan bu objektifin birçok firma tarafından yapılan Çözünürlük Testlerinde f/8 diyafram değerinin en ideali olduğu tespit edilmiştir. Macro objektif olmasa da ürün çekimlerinde 45cm. asgari çekim mesafesinde 1:6.67 (0.15X) büyütme oranıyla ve diyafram açıklığının yeterli oluşu fotoğraf severlerin gözdesi yapmıştır. Kullanıcılar çok vasat bir objektif olarak tanımlamaktadır.
     Agfa firmasının “AGFA COLOR COATED 1:1.9 50mm” objektifin Chinon tarafından pazarlanan “AUTO CHINON 1:1.9 50mm” objektif ile aynı özellikte olup her yönüyle benzer objektiftir, tahminen aynı imalatçı firma Chinon veya (Tomioka) tarafından MADE IN JAPAN olarak imal edilmiş olup foson olarak pazarlanmıştır.
   
Türkiye'de 2022 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 200-TL.

Genel Özellikleri : Sabit gruplu manuel standart lens

Optik dizaynı ........................... : 5 grup 5 eleman
Diyafram yaprak sayısı ............. :  6
Diyafram açıklığı ...................... : 1:1.9  - 1:16
Asgari Netleme ........................ : 45cm
Filtre çapı ................................ : Ø 49mm.
Ağırlığı .................................... : 187gr (6.6 oz)
Odak Bağlantı Mesafesi ............. : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı ........................ : 1:6.67 (0.15X)
Bağlantı yapısı "bayonet" .......... : Pentax-K
Gövde rengi  ........................... : Siyah
Gövde kılıfı  ............................. : sert kılıf
Parasolay (gölgelik) .................. : 49mm
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 24X36mm


6
Sabit Odaklı / AGFA COLOR MULTI-COATED 1:2.8 135mm
« : 15 Haziran, 2022, 11:35:02 »

      Genel amaçlı yaban hayat, spor etkinlikleri, sahne ve portre objektifidir. Fotoğraf kağıtları ve film imalatçısı olan Alman Agfa firması tarafından SLR “Single-Lens Reflex" AGFA SELECTRONIC serisi analog fotoğraf makineleri için 24X36mm tam kare (Full frame) FF olarak piyasaya sunulmuşsa da günümüzde kullanıcılar 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı crop sensör DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerde daha yaygın kullanmaktadırlar. Optik yapısı ve genel dizayn itibariyle diğer benzer lens kalitesi ve yapısını kendinde barındırır. Lens kalitesi dışında en önemli özelliği basit bir bakımla uzun yıllar kullanılması ve fiyat performansı amatör fotoğrafçıların gözdesi yapmıştır. Optik elemanlar parlamayı önleyici MC (Multi Coated) tekniğiyle kaplanmıştır. Filtre yuvası Ø52mm olup focus esnasında ön optik elemanı döner yapıda olmadığından polarize ve özel efekt filtre kullanma kolaylığı vardır. Kendinden parasoleyi mevcuttur.
     Agfa firmasının “AGFA COLOR MULTI-COATED 1:2.8 135mm” objektifi manuel fokus yapıda olduğu için metre ayarı manuel yapılmaktadır. Alan derinliği az olduğu için manuel netleme ayarı dikkatli bir şekilde yapılabilmektedir. Focus ayarı yapılan objenin ön ve arka plandan ayrılması daha doygun, keskin görüntü vermesi ve bokeh (bulanık efekti) estetik yönden çok iyidir. Teleobjektif olduğundan optik yığılma mevcuttur. Profesyoneller tarafından tercih edilen lens gurubu sabit olan objektiflerdendir. Yapay ışık koşullarında; stüdyo ortamında tüm diyafram değerlerinde güzel görüntü kalitesi vardır. 52mm filtre yuvasıyla pentax kullanıcıları için daha caziptir. Asgari çekim mesafesi 150cm. olduğundan yakın plan çekimlerinde uzatma tüpü veya close-up +1 ; +2 ; +4 dioptri filtre ile kullanma kolaylığı vardır.
     Agfa firmasının “AGFA COLOR MULTI-COATED 1:2.8 135mm” objektifi tamamen manuel compact yapılı, metal bayonet (Stainless steel) Pentax-K bayonetli ve kendinden parasoleylidir. Pentax’ın SLR ve DSLR gövdelerinde sorunsuz kullanılmaktadır. Pentax DSLR gövdelerde “M” çekim modunda “yeşil tuş” aracılığı ile pozlama ölçümü yapılmaktadır. Portre, model ve reklam fotoğrafçılığında objeyi ön ve arka plandan ayırdığından daha doygun, iyi görüntü vermesi ve özel bokeh (bulanık efekti) estetik yönden tercih edilen bir objektif yapmıştır. Fiyat/performans ve iyi görüntü kaydetmesi açısından tercih edilmesine sebep olmuştur. En açık diyaframda kararlı görüntü olmasada 1:8 – 1:11 arası diyafram değerinde kontrast görüntü oluşmaktadır. Kullanıcılar vasat bir objektif olarak tanımlamaktadır.
     Agfa firmasının “AGFA COLOR MULTI-COATED 1:2.8 135mm” objektifinin piyasada yaygın olmaması forumlarda tanıtım ve teknik bilgilerine rastlanmaması kullanıcılarda tereddütlere yol açmıştır. Piyasada mevcut olan "AUTO CHINON MULTI-COATED 1:2.8 135mm" objektif ile ikiz gibidir, teknik ve dış dizayn olarak aynıdır. Benzer yapı ve dizayn da M42 “Metrik 42X1mm” yapıda olanları rakip firma kullanıcıları tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Tahminen imalatçı firma “Tomioka Kōgaku K.K.” (günümüzdeki adı  KYOCERA OPTEC Co., Ltd.) tarafından MADE IN JAPAN olarak imal edilmiş olup foson olarak pazarlanmıştır.

Türkiye'de 2022 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 500-TL.

Genel Özellikleri : Sabit gruplu manuel teleobjektif

Optik dizaynı ........................... : 4 grup 4 eleman
Diyafram yaprak sayısı ............. : 6
Diyafram açıklığı ...................... : 1:2.8 - 1:22
Asgari Netleme ........................ : 150cm
Filtre çapı ................................ : Ø 52mm
Ağırlığı .................................... : 420 gr (14.81oz)
Odak Bağlantı Mesafesi ............. : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı ......................... : 1:5
Gövde rengi ...........................… : Siyah
Bağlantı yapısı "bayonet" ........... : Pentax-K
Parasolay (gölgelik) ................... : Kendinden dahili
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 24X36mm

7
Sabit Odaklı / AGFA COLOR MULTI-COATED 1:1.4 50mm
« : 13 Haziran, 2022, 11:03:33 »

   Genel amaçlı mimari, manzara, portre, iç mekan, reklam fotoğrafçılığı ve loş aydınlatma koşulları için ideal bir objektiftir. Fotoğraf kağıtları ve film imalatçısı olan Alman Agfa firması tarafından SLR “Single-Lens Reflex" AGFA SELECTRONIC serisi analog fotoğraf makineleri için 24X36mm tam kare “FF” (Full frame) olarak AGFA SELECTRONIC Pentax-K bayonet gövdeler için piyasaya sunulmuşsa da günümüzde kullanıcılar 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerde daha yaygın kullanmaktadırlar. Optik yapısı itibariyle diğer klasik lens kalitesi ve yapısını kendinde barındırır. Lens kalitesi dışında en önemli özelliği basit bir bakımla uzun yıllar kullanılması forum fotoğrafçıların gözdesi yapmıştır. Optik elemanlar parlamayı önleyici MC “Multi Coated” tekniğiyle kaplanmıştır. Filtre yuvası Ø 49mm olup focus esnasında ön optik elemanı döner yapıda olmadığından polarize ve özel efekt filtre kullanma kolaylığı vardır.
     Agfa firmasının “AGFA COLOR MULTI-COATED 1:1.4 50mm” objektifi manuel focus yapıda, metal (Stainless steel) Pentax-K bayonetlidir, tamamen manuel yapılıdır. Pentax’ın SLR ve DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerinde sorunsuz kullanılmaktadır. Pentax SLR ve DSLR gövdelerde “M” çekim modunda “AE-L” veya “yeşil tuş” aracılığı ile pozlama ölçümü yapılmaktadır. Manuel focus yapıda olduğu için metre ayarı manuel yapılmaktadır. Alan derinliği (hyperfocal) yeterli olduğu için manuel netleme ayarı rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Forum kullanıcıları tarafından tercih edilen lens gurubu sabit olan objektiflerdendir. Metal (Stainless steel) Pentax-K bayonetli ve Pentax 50mm objektifleri genel yapısındadır.
     Agfa firmasının “AGFA COLOR MULTI-COATED 1:1.4 50mm” standart objektif olmasından dolayı alan derinliği idealdir. Portre ve genel çekim koşullarında oldukça başarılıdır. Normal kullanım ve en açık diyafram değerinde Bokeh (bulanık efekti) estetik yönden idealdir; optik bükülme olmamasından dolayı portre fotoğrafçılığında uygundur. Portre, az ışıklı ortamlar, manzara, iç mekan, genel etkinlik, konser, mimari ve reklam fotoğrafçılığı için idealdir. Genel kullanıcılar diyafram açıklığının çok olması, metal ve basit yapısından dolayı uzun yıllar basit bir bakımla yeni gibi kullandıklarından tercih etmektedirler. Diyafram bileziği olduğundan Pentax SLR ve DSLR gövdelerle uyumlu; tamamında sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır. Keskinliği mükemmel olan bu objektifin birçok firma tarafından yapılan Çözünürlük Testlerinde f/8 diyafram değerinin en ideali olduğu tespit edilmiştir. Manzara ve mimari fotoğrafçılığında azami alan derinliği (hyperfocal) mesafesi yeterlidir. Alüminyum metal yapılı oluşu kullanıcıya daha fazla güven vermektedir. Genelde klasik yuvarlak kauçuk veya metal Ø 49mm vidalı parasoley ile kullanma kolaylığı vardır. Kullanıcılar vasat bir objektif olarak tanımlamaktadır.
     Agfa firmasının “AGFA COLOR MULTI-COATED 1:1.4 50mm” objektifin imalatçısı tam olarak bilinmemekle birlikte forum kullanıcıları tarafından portre çekimlerde kullanılmaktadır. Standart kullanımda macro objektif olmasa da 45cm mesafeden 1:6.67 (0.15X) büyütme oranı ile çekim yapılabilmektedir. Tahminen imalatçı firma “Tomioka Kōgaku K.K.” (günümüzdeki adı  KYOCERA OPTEC Co., Ltd.) tarafından MADE IN JAPAN olarak imal edilmiş olup foson olarak pazarlanmıştır.

Türkiye'de 2022 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 750-TL.

Genel Özellikleri : Sabit odaklı standart objektif

Optik dizaynı ............................... : 4 grup 6 eleman
Diyafram yaprak sayısı ................. : 6
Diyafram açıklığı .......................... : 1:1.4 - 1:22
Asgari Netleme ..................…........ : 45cm
Filtre çapı .................................... : Ø 49mm
Ağırlığı ........................................ : 245gr (8.64oz)
Odak Bağlantı Mesafesi ................ : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı ............................. : 1:6.67 (0.15X)
Bağlantı yapısı "bayonet" ............... : Pentax-K
Gövde rengi  ................................ : Siyah
Parasolay (gölgelik) ....................... : 49mm
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 24X36mm


8
Sabit Odaklı / AGFA COLOR MULTI-COATED 1:2.8 28mm
« : 10 Haziran, 2022, 12:47:33 »

   Genel amaçlı mimari, manzara, iç mekan ve reklam fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. Fotoğraf kağıtları ve film imalatçısı olan Alman Agfa firması tarafından SLR “Single-Lens Reflex" AGFA analog fotoğraf makineleri için 24X36mm tam kare “FF” (Full frame) olarak AGFA Pentax-K bayonet gövdeler için piyasaya sunulmuşsa da günümüzde kullanıcılar 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerde daha yaygın kullanmaktadırlar. Optik yapısı itibariyle diğer klasik lens kalitesi ve yapısını kendinde barındırır. Lens kalitesi dışında en önemli özelliği basit bir bakımla uzun yıllar kullanılması forum fotoğrafçıların gözdesi yapmıştır. Optik elemanlar parlamayı önleyici MC “Multi Coated” tekniğiyle kaplanmıştır. Filtre yuvası Ø 49mm olup focus esnasında ön optik elemanı döner yapıda olmadığından polarize ve özel efekt filtre kullanma kolaylığı vardır.
     Agfa firmasının “AGFA COLOR MULTI-COATED 1:2.8 28mm” objektifi manuel focus yapıda, metal (Stainless steel) Pentax-K bayonetlidir, tamamen manuel yapılıdır. Pentax’ın SLR ve DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerinde sorunsuz kullanılmaktadır. Pentax SLR ve DSLR gövdelerde “M” çekim modunda “AE-L” veya “yeşil tuş” aracılığı ile pozlama ölçümü yapılmaktadır. Manuel focus yapıda olduğu için metre ayarı manuel yapılmaktadır. Alan derinliği (hyperfocal) geniş olduğu için manuel netleme ayarı rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Forum kullanıcıları tarafından tercih edilen lens gurubu sabit olan objektiflerdendir. Metal (Stainless steel) Pentax-K bayonetli ve Pentax 28mm objektifleri genel yapısındadır.
     Agfa firmasının “AGFA COLOR MULTI-COATED 1:2.8 28mm” geniş açılı objektif olmasından dolayı alan derinliği geniştir. İç mekan çekimlerinde oldukça başarılıdır. En açık diyafram değerinde Bokeh (bulanık efekti) estetik yönden yeterlidir; ama optik bükülmeden dolayı portre fotoğrafçılığında uygun değildir. Manzara, iç mekan, genel etkinlik, konser, mimari ve reklam fotoğrafçılığı için idealdir. Genel kullanıcılar diyafram açıklığının yeterli olması, metal ve basit yapısından dolayı uzun yıllar basit bir bakımla yeni gibi kullandıklarından tercih etmektedirler. Diyafram bileziği olduğundan Pentax SLR ve DSLR gövdelerle uyumlu; tamamında sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır. Keskinliği mükemmel olan bu objektifin birçok firma tarafından yapılan Çözünürlük Testlerinde f/8 diyafram değerinin en ideali olduğu tespit edilmiştir. Manzara ve mimari fotoğrafçılığında azami alan derinliği (hyperfocal) mesafesi iyidir. Alüminyum metal yapılı oluşu kullanıcıya daha fazla güven vermektedir. Genelde klasik yuvarlak kauçuk veya metal Ø 49mm vidalı parasoley ile kullanma kolaylığı vardır. Kullanıcılar vasat bir objektif olarak tanımlamaktadır.
     Agfa firmasının “AGFA COLOR MULTI-COATED 1:2.8 28mm” objektifin imalatçısı tam olarak bilinmemekle birlikte forum kullanıcıları tarafından ters objektif olarak macro çekimlerde de kullanılmaktadır. Normal kullanımda macro objektif olmasa da 1:7.7 (0.13X) büyütme oranı ile çekim yapılabilmektedir. Revue tarafından pazarlanan “AUTO REVUENON MC 1:2.8 28mm” objektif ile aynı özellikte olup her yönüyle benzer objektiftir, tahminen aynı imalatçı firma (Tomioka) tarafından MADE IN JAPAN olarak imal edilmiş olup foson olarak pazarlanmıştır.

Türkiye'de 2022 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 250-TL.

Genel Özellikleri : Sabit odaklı geniş açılı objektif

Optik dizaynı ............................... : 7 grup 7 eleman
Diyafram yaprak sayısı ................. : 6
Diyafram açıklığı .......................... : 1:2.8 - 1:22
Asgari Netleme ..................…........ : 30cm
Filtre çapı .................................... : Ø 49mm
Ağırlığı ........................................ : 198gr (7oz)
Odak Bağlantı Mesafesi ................ : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı ............................. : 1:7.7 (0.13X)
Bağlantı yapısı "bayonet" ............... : Pentax-K
Gövde rengi  ................................ : Siyah
Parasolay (gölgelik) ....................... : 49mm
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 24X36mm9
Pentax-K Zoom Odaklı / TAKUMAR-F ZOOM 1:3.5-4.5 28-80mm
« : 16 Kasım, 2021, 10:57:17 »

       Portre, manzara, mimari ve sokak fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. 1988~1994 yılları arasında ASAHI OPTICAL CO.,LTD tarafından 24X36mm tam kare (Full frame) "FF" olarak 1988 yılında filmli SF versiyon Pentax SF7 – SF10 fotoğraf makineleri ile piyasaya sürülmüştür. Pentax tarafından 24X36mm tam kare (Full frame) "FF"olarak piyasaya sunulmuşsa da günümüzde kullanıcılar 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı Pentax "Digital Single-Lens Reflex" DSLR gövdelerde daha yaygın kullanmaktadırlar. Optik yapısı itibariyle kendi kategorisi lenslere göre basit optik dizilimine sahiptir. Ayrıca optik elemanlar parlamayı önleyici SMC (Super Multi Coated) tekniğiyle kaplı olmadığından ikinci sınıf lens gibi işlem görmektedir; Lens kalitesi dışında en önemli özelliği kararlı ve hızlı netleme özelliğidir. Diyafram açıklığı çok olmadığından karanlık ortamlarda fokus ayarı tam kararlı değildir. Pentax'ın piyasada sınırlı bulunan bir objektifidir. Eski teknolojik yapılı KAF metal bayonet yapıdadır.
       Pentax'ın “TAKUMAR-F ZOOM 1:3.5-4.5 28-80mm“ objektifin bayoneti metal olup, (Metre ayarı) focus esnasında ön elemanı döner yapıdadır. Ön elemanının döner yapıda oluşu özel efekt ve polarize filtre kullanımını bir ölçüde kullanma zorluğu oluşturmuştur. KAF bayonet yapıda olduğu, diyafram sekmesinde “A” (auto aperture) olduğundan ve diyafram bileziğinin oluşu eski filmli makinelerde kullanılması bu objektifin bir artısıdır. Pentax'ın tüm SLR ve DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerin bütün modlarında sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır. Zoom aralığında optik düzlemde (film ve sensör düzlemde) oluşan görüntülerde optik bükülme yok denilecek düzeydedir; optik yığılma yoktur, perspektif yönünden idealdir. Auto focus bir objektiftir.
       Pentax'ın “TAKUMAR-F ZOOM 1:3.5-4.5 28-80mm“ objektifin kendi kategorisi lenslere göre ağır olsada; compact, ideal tasarımı ve ideal zoom aralıkta oluşu bazı kullanıcılara cazip gelmektedir. Kaliteli ve keskin görüntü yapısı; genel fotoğrafçılıkta (hyperfocal) alan derinliği genişliği yeterlidır, 80mm'de açık diyaframda portrelerde bokeh (bulanık efekti) estetik yönden diğer lenslerden değişik bir etki bırakmaktadır. 80mm’de yarım Macro (1:4) diyebileceğimiz performansı son derece başarılıdır.
        Piyasada mevcut ve ASAHI OPTICAL CO.,LTD tarafından imal edilip piyasaya sürülen dış dizaynı ve optik dizilimi aynı olan “PENTAX-F ZOOM 1:3.5-4.5 28-80mm” ikizi gibidir. Çoğu zaman dış dizaynı aynı ama optik dizilimi ayrı olan “SMC PENTAX-F ZOOM 1:3.5-4.5 28-80mm“ objektif ile karıştırmamak gerekir.   

Türkiye'de 2021 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 300-TL.

Genel Özellikleri : Auto focus standart zoom objektif

Optik dizaynı ..............................….. : 8 grup 8 eleman
Diyafram yaprak sayısı ..................... : 8
Diyafram açıklığı .............................. : 1:3.5 (4.5) - 1:22 (32)
Asgari netleme ................................ :  1m. (80mm macro 40 cm.)
Filtre çapı ....................................... : Ø 58 mm.
Ağırlığı ........................................... : 408gr (14.39 oz)
Odak Bağlantı Mesafesi ..................... : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı ................................ : 1:4 (0.25X)
Bağlantı yapısı "bayonet" .................. : Pentax-KAF
Gövde rengi  ................................... : Siyah
Parasolay (gölgelik) .......................... : PENTAX RH-RC 58mm
Ürün numarası ................................. : 27457
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 24X36mm


10
Pentax-K Sabit Odaklı / SMC PENTAX 1:1.4 20mm
« : 04 Haziran, 2021, 09:46:51 »


      Genel amaçlı manzara, mimari, iç mekan mimarisi, loş ortamlarda çok geniş açı görüntü kaydetmek amacıyla 1975 yılında Pentax "ASAHI OPTICAL CO.,LTD" tarafından tasarlanmıştır. İlk örnek olarak (Prototip) Photokina 1976’da Pentax "ASAHI OPTICAL CO.,LTD" tarafından sunulan çok geniş açılı ve çok parlak yapıda tanıtılmış olup seri üretime geçilmeden örnek olarak kalmıştır. Kullanıcılara sunulmadığı ancak uluslararası satış sitelerinde çok yüksek fiyatla birkaç örneğe rastlanması “Photokina 1976’da” sunulan örneklerin kullanıcılar tarafından elde edilmiş izlenimi yaratmıştır. Çeşitli makalelerde yedi adet Prototip "SMC PENTAX 1:1.4 20mm" objektifin piyasada mevcut olduğu ve 293002 seri nolu objektifin satış sitelerinde 531.000-Japon yeni karşılığı satılmakta olduğudur.
https://page.auctions.yahoo.co.jp/jp/auction/m494371301
      Pentax'ın "SMC PENTAX 1:1.4 20mm" objektifi içten filtreli ilk tasarlanmış olsa da Photokina 1976’da ilk örnek incelendiğinde Ø 77mm filtre yuvası ile dizayn edildiği görüldü. Günün şartlarına uygun olarak manuel focus yapıda, metal (Stainless steel) Pentax-K bayonetlidir. Klasik Pentax dizayn ve ebatlarındadır. Optikler kromatik küresel sapma. Astigmatizma ve çarpıklık için özel optik cam kullanıldığı belirtilmiştir. Optik elemanlar parlamayı önleyici SMC (Super Multi Coating) tekniğiyle kaplanmıştır. Pentax filmli analog SLR "Single-Lens Reflex" gövdeler için odak düzleminde 24X36mm “FF” görüntü oluşturmak üzere tasarlanmıştır.
      Pentax'ın "SMC PENTAX 1:1.4 20mm" objektifinin diyafram bileziği olup manzara ve mimari fotoğrafçılığında azami alan derinliği (hyperfocal) mesafesi çok geniştir, görüntünün tamamı net oluşacak şekilde dizayn edilmiştir. Aşağıdaki makaleden ilgilenen Pentax severler daha değişik bilgiler edinebilirler.
http://www.marcocavina.com/articoli_fotografici/Pentax_20_1,4_M/00_pag.htm
https://www.ebay.co.uk/itm/115358716895
https://www.pentaxforums.com/forums/10-pentax-slr-lens-discussion/387521-smc-pentax-k-20mm-f-1-4-a.html
https://www.pentaxforums.com/forums/10-pentax-slr-lens-discussion/441654-smc-pentax-20mm-1-4-a.html#post5562646

Uluslararası satış sitelerinde 2021 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 531.000-Japon yeni (41.800-TL)
https://page.auctions.yahoo.co.jp/jp/auction/m494371301

Genel Özellikleri : Sabit odaklı ve sabit gruplu manuel çok geniş açılı Prototip ”ilk örnek”  lens

Optik dizaynı ...................................... : 10 grup 11 eleman
Diyafram yaprak sayısı ........................ : 8
Diyafram açıklığı ................................ : 1:1.4 - 1:22
Asgari Netleme .................................. : 25cm
Filtre çapı ......................................... : Ø 77mm
Ağırlığı ............................................  : 445gr (15.7oz)
Odak Bağlantı Mesafesi ...................... : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı ................................. : 1:8.33  (0.12X)
Bağlantı yapısı "bayonet" ................... : Pentax-K
Gövde rengi  .................................... : Siyah
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 24X36mm


11
Pentax Aksesuarları / PENTAX GPS Unit O-GPS2
« : 28 Mayıs, 2021, 08:18:29 »

RICOH IMAGING COMPANY, LTD. PENTAX DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerde kullanılmak üzere tasarlanmış ikinci nesil bir GPS ünitesi olan O-GPS2'nin mevcut gelişimini duyurdu. "PENTAX O-GPS2" 2022 yılı sonlarında kullanıcıya sunulması düşünülmektedir; piyasaya arz edilmesini müteakip ilk versiyon "PENTAX O-GPS1" imalatına son verilecektir.
RICOH IMAGING COMPANY, LTD.nin "PENTAX O-GPS2" GPS ünitesi "WR" tüm hava koşullarına dayanıklı dizayn edilecek ve teknik yönden geliştirilmekte olup gerek özellikleri gerek isim olarak piyasaya sürüldüğünde kullanıcıya duyurulacaktır.
İlgi duyan Pentax kullanıcıları aşağıdaki linkten duyuruyu inceleyebilirler.
http://news.ricoh-imaging.co.jp/rim_info2/2021/20210528_030647.html

12
PENTAX K-3 Mark III DSLR gövde kullanıcıyla tanışamadan yeni Versiyon 1.01 "Firmware Update / Güncellemeleri" 28Nisan 2021 yayınlandı. Pil gücü düşük olduğunda geliştirilmiş performans kararlılığı ve genel geliştirilmiş performans kararlılığı gibi konular güncellendi. Elinde mevcut veya daha sonra alacak kullanıcılar aşağıdaki linkten güncelleyebilir.


Versiyon 1.01   İNDİR


Versiyon 1.20   İNDİR


Versiyon 1.31   İNDİR
13
Pentax-K Sabit Odaklı / SMC PENTAX 1:2.8 30mm
« : 19 Mayıs, 2021, 09:11:31 »

      Genel amaçlı mimari, iç mekan mimarisi, manzara, reklam ve sokak fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. 1975~1977 yılları arasında ilk versiyon “SMC PENTAX 1:2.8/30” ve sonraki versiyon “SMC PENTAX 1:2.8 30mm” 1977~1984 yılları arasında Pentax "ASAHI OPTICAL CO.,LTD" tarafından 24X36mm tam kare FF (Full frame) olarak Pentax filmli analog SLR “Single-Lens Reflex" gövdeler için piyasaya sunulmuşsa da günümüzde kullanıcılar 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı crop sensör DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerde daha yaygın kullanmaktadırlar. Optik yapısı itibariyle diğer klasik Pentax kalitesi ve basit yapısını kendinde barındırır. Lens kalitesi dışında en önemli özelliği basit bir bakımla uzun yıllar kullanılması fotoğrafçıların gözdesi yapmıştır. Manuel focus yapıda olduğu için metre ayarı manuel yapılmaktadır. Alan derinliği (hyperfocal) geniş olduğu için manuel netleme ayarı rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Profesyoneller tarafından tercih edilen lens gurubu sabit olan objektiflerdendir. Optik elemanlar parlamayı önleyici SMC (Super Multi Coating) tekniğiyle kaplanmıştır. Filtre yuvası Ø 52mm.olup focus esnasında ön optik elemanı döner yapıda olmadığından özel efekt ve polarize filtre kullanma kolaylığı vardır. Orijinal Pentax “PH-S 52mm” kare yapılı veya kısa geniş yuvarlak model Ø52mm parasoley ile çok şık bir yapıda kullanılmaktadır.
      Pentax'ın "SMC PENTAX 1:2.8 30mm" objektifi manuel focus yapıda, metal (Stainless steel) Pentax-K bayonetlidir. Pentax’ın SLR ve DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerinde sorunsuz kullanılmaktadır. Pentax DSLR gövdelerde “M” çekim modunda “yeşil tuş” aracılığı ile pozlama ölçümü yapılmaktadır. Geniş açılı objektif olmasından dolayı alan derinliği geniştir. İç mekan çekimlerinde oldukça başarılıdır. Alan derinliği (hyperfocal) geniş olduğu için portre çekimlerinde en açık diyaframda arka plan bokeh oluşumu olmaktadır. Portre çekimleri için tesviye edilmese de manzara, iç mekan, genel etkinlik, konser, mimari ve reklam fotoğrafçılığı için idealdir. Macro objektif olmasa da 1:6.25 (0.16X) büyütme oranıyla fotoğraf severlerin gözdesi olmuştur.
      Pentax'ın "SMC PENTAX 1:2.8 30mm" objektifi Pentax kullanıcıları metal ve basit yapısından dolayı uzun yıllar basit bir bakımla yeni gibi kullandıklarından tercih etmektedirler. Diyafram bileziği olduğundan Pentax SLR ve DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerle uyumlu; tamamında sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır. Keskinliği mükemmel olan bu objektifin birçok firma tarafından yapılan Çözünürlük Testlerinde f/8 diyafram değerinin en ideali olduğu tespit edilmiştir. Manzara ve mimari fotoğrafçılığında azami alan derinliği (hyperfocal) mesafesi yeterlidir. Fotoğraf piyasasında az bulunan objektiflerdendir. Genel optik tasarımı klasik Pentax objektif dizayda imal edilmiştir. "SMC PENTAX 1:2.8 30mm" objektifi piyasada çoğu eski kullanıcılarda yaygın olarak bulunmaktadır.
       Pentax'ın "SMC PENTAX 1:2.8 30mm" objektifi fiziki yapısı (ağırlık ve ebatları) klasik standart objektifler ile aynı diyebiliriz, 52mm filtre ölçüsü ve genel dizaynı benzer yapıdadır. Günümüzde Pentax kullanıcıları daha konforlu ve kaliteli ama fiyatı daha yüksek olan “SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited” objektifi kullanmaya özen göstermektedir.

Türkiye'de 2021 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 800-TL.

Genel Özellikleri : Sabit odaklı ve sabit gruplu manuel geniş açılı lens

Optik dizaynı ...................................... : 7 grup 7 eleman
Diyafram yaprak sayısı ........................ : 5
Diyafram açıklığı ................................ : 1:2.8 - 1:22
Asgari Netleme .................................. : 30cm
Filtre çapı ......................................... : Ø 52mm.
Ağırlığı ............................................  : 215gr (7.58oz)
Odak Bağlantı Mesafesi ...................... : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı ................................. : 1:6.25  (0.16X)
Bağlantı yapısı "bayonet" ................... : Pentax-K
Gövde rengi  .................................... : Siyah
Gövde kılıfı  ..................................... : sert kılıf "SMC PENTAX 2.8/30"
Parasolay (gölgelik) .......................... : PH-S 52mm
Ürün numarası ................................. : 22440
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 24X36mm

14
Pentax-K Sabit Odaklı / HD PENTAX-FA 1:1.8 31mm Limited
« : 25 Şubat, 2021, 14:04:23 »


         Genel amaçlı magazin ve sahne fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. Pentax-RICOH IMAGING COMPANY, LTD. tarafından 25 Şubat 2021 tarihinde kullanıcıya siyah ve Gümüş/Silver renk olarak sunulmuş olup  24X36mm FF (Full Frame) DSLR ve yaygın olarak olarak kullandığımız 16X24mm yarım kare (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) 1,5 çarpanlı Pentax DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdeler için tasarlanmıştır. Optik yapısı itibariyle Pentax kategorisi lenslere göre en iyi optiğe sahiptir. Görüntü kalitesi yüksek lens olarak tasarlanmıştır. Optik elemanlar parlamayı önleyici firmanın yeni geliştirdiği yüksek dereceli çok katmanlı kaplama HD (High Definition) tekniğiyle kaplanmış; ön ve arka elemanını kir ve sudan korumak için florür bileşimli bir madde ile SP (Super Protective Coating) kaplanmıştır. Bu madde kir ve suyu itme özelliğine sahiptir.
       “HD PENTAX-FA 1:1.8 31mm Limited“ objektifi fokus esnasında lens grupları sabit olarak hareket ettiğinden profesyonel kullanıcıların tercihidir. Geniş açılı objektif olarak optik yapısı gereği optik bükülme yoktur. Odak değeri 24X36mm tam çerçeve (Full frame) "FF" ve 16X24mm (Half frame) APS-C için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı DSLR'ler için idealdir. Yeni HD (High Definition) tekniğiyle kaplanmış olduğundan SMC kaplı ilk versiyonundan çok daha keskin, kontrast görüntü yapısı ideal alan derinliği yanında yuvarlak bokeh (Bulanıklık efekti) mükemmeldir.
http://news.ricoh-imaging.co.jp/rim_info2/2021/20210225_030076.html
http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/products/lens/k/wide/hdpentax-fa-31/
https://www.ricoh-imaging.eu/uk_en/mwdownloads/download/link/id/753/

25.Şubat 2021 tarihiden itibaren uluslararası satış fiyatı    : 1050-$ (~7500-TL)

Genel Özellikleri : Yeni versiyon HD optik kaplamalı "Limited" yüksek kaliteli Lens

Optik dizaynı .................................... : 7 grup 9 eleman
Diyafram yaprak sayısı ....................... : 9 "yuvarlatılmış"
Diyafram açıklığı ................................ : 1:1.8 - 1:22
Asgari netleme .................................. : 30cm
Filtre çapı ......................................... : Ø 58mm
Ağırlığı ............................................. : 341gr (12 oz)
Odak Bağlantı Mesafesi ...................... : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı ................................. : 1:6.25  (0.16X)
Bağlantı yapısı "bayonet" ................... : Pentax-KAF
Gövde rengi  .................................... : Gümüş - Siyah
Gövde kılıfı  ..................................... : yumuşak kılıf P70-140
Parasolay (gölgelik) .......................... : Dahili
Ön lens kapağı ................................. : O-LW65B
Ürün numarası ................................ : gümüş 20220 - siyah 20210
İdeal Çalışma sıcaklığı ...................... :  -10°C~40°C
İdeal çalışma nem ortamı ................. : %85 ve aşağısı
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 24X36mm


15
Pentax-K Sabit Odaklı / HD PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited
« : 25 Şubat, 2021, 13:44:08 »

         Genel amaçlı magazin ve sahne fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. Pentax-RICOH IMAGING COMPANY, LTD. tarafından 25 Şubat 2021 tarihinde kullanıcıya siyah ve Gümüş/Silver renk olarak sunulmuş olup  24X36mm FF (Full Frame) DSLR ve yaygın olarak olarak kullandığımız 16X24mm yarım kare (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) 1,5 çarpanlı Pentax DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdeler için tasarlanmıştır. Optik yapısı itibariyle Pentax kategorisi lenslere göre en iyi optiğe sahiptir. Görüntü kalitesi yüksek lens olarak tasarlanmıştır. Optik elemanlar parlamayı önleyici firmanın yeni geliştirdiği yüksek dereceli çok katmanlı kaplama HD (High Definition) tekniğiyle kaplanmış; ön ve arka elemanını kir ve sudan korumak için florür bileşimli bir madde ile SP (Super Protective Coating) kaplanmıştır. Bu madde kir ve suyu itme özelliğine sahiptir.
       “HD PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited“ objektifi fokus esnasında lens grupları sabit olarak hareket ettiğinden profesyonel kullanıcıların tercihidir. Kısa teleobjektif olarak optik yapısı gereği optik yığılma yoktur. Odak değeri 24X36mm tam çerçeve (Full frame) "FF" ve 16X24mm (Half frame) APS-C için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı DSLR'ler için idealdir. Yeni HD (High Definition) tekniğiyle kaplanmış olduğundan SMC kaplı ilk versiyonundan çok daha keskin, kontrast görüntü yapısı ideal alan derinliği yanında yuvarlak bokeh (Bulanıklık efekti) mükemmeldir.
http://news.ricoh-imaging.co.jp/rim_info2/2021/20210225_030076.html
http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/products/lens/k/telephoto/hdpentax-fa-77/
https://www.ricoh-imaging.eu/uk_en/mwdownloads/download/link/id/764/

25.Şubat 2021 tarihiden itibaren uluslararası satış fiyatı    : 800-$ (~5750-TL)

Genel Özellikleri : Yeni versiyon HD optik kaplamalı "Limited" yüksek kaliteli Lens

Optik dizaynı .................................... : 6 grup 7 eleman
Diyafram yaprak sayısı ....................... : 9 "yuvarlatılmış"
Diyafram açıklığı ................................ : 1:1.8 - 1:22
Asgari netleme .................................. : 70cm
Filtre çapı ......................................... : Ø 49mm
Ağırlığı ............................................. : 270gr (9.5 oz)
Odak Bağlantı Mesafesi ...................... : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı ................................. : 1:7.1  (0.14X)
Bağlantı yapısı "bayonet" ................... : Pentax-KAF
Gövde rengi  .................................... : Gümüş - Siyah
Gövde kılıfı  ..................................... : yumuşak kılıf P60-120
Parasolay (gölgelik) .......................... : Kayan tip dahili
Ön lens kapağı ................................. : O-LW54A
Ürün numarası ................................ : gümüş 27890 - siyah 27880
İdeal Çalışma sıcaklığı ...................... :  -10°C~40°C
İdeal çalışma nem ortamı ................. : %85 ve aşağısı
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 24X36mm


Sayfa: [1] 2 3 ... 36