İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - sadi

Sayfa: [1] 2
1
Genel Teknik Yardım / Pentax Digital Camera Utility-4 Sorunu
« : 17 Nisan, 2021, 16:25:59 »
 Pentax Digital Camera Utility-4 programını yeni bir bilgisayara kurdum. Önceki bilgisayarda da Windows10 sürümü vardı fakat sorun yaşamamıştım. Bu bilgisayarda programı açıp PEF dosyaları üzerinde değişiklik yapmaya kalkınca fotoğraf siyaha dönüyor ve görüntü geri dönüşsüz biçimde siyah olarak kalıyor (Başka programlar tarafından açılınca normal biçimde açılıyor). JPEG dosyalarını işlemede ise sorun yok. Sorunu çözmek için programı birkaç defa kurup kaldırdım fakat çözemedim. Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

2
Makro Fotoğrafçılık / Raynox Hakkında Kafama Takılanlar
« : 23 Aralık, 2018, 22:26:56 »
  Makro fotoğraf merakımı ucuza gidermek amacıyla 1 ay kadar önce RAYNOX DCR-250 aldım. İlk defa bugün tripodlu çekimleri yaptım. Gerçi hava kapalı ve çok hafif de olsa esinti vardı. Çekilen fotoğrafları görünce aklıma 2017 yılı başında +4.5 diyoptri gözlük camı ile çekimler geldi. İşin aslı RAYNOX ile çekilen fotoğraflar, 15 TL'lik gözlük camı ile çekilenlerin çok çok ötesinde sayılmazdı. (Bu arada kullandığım gözlük camları antirefle camlar değildi.)
   Şimdi sizlere şunu sormak istiyorum. Diyoptri değeri aynı, kaliteli bir antirefle kaplama cam RAYNOX'un yerine kullanılabilir mi?
 

3
Projeler / Köy İlkokulunda Fotoğrafçılık Projesi
« : 18 Aralık, 2018, 22:29:12 »
   Arkadaşlar; çoktandır düşündüğüm ve artık gerçekleştirmeyi istediğimiz bir ilkokul fotoğrafçılık projemiz var. Yapacağımız proje için de sizlerden yardım istiyorum.
   Epeyce zamandır pentaxturk sitesine girer çıkarım. Merak ettiğim bir çok şeyi de sağ olsunlar buradaki arkadaşlardan öğrendim. Kendim Samsun-Bafra'ya bağlı Kolay Mahallesi Neyzen Tevfik İlkokulunda görevli müdür yardımcısıyım. İlçe merkezine 23 km uzaklıktayız. Her ne kadar Sadi nickini kullansam da adım Nazım Zengin. Merak eden arkadaşlar okulun resmi sitesine '' http://neyzentevfikilkokulu.meb.k12.tr/tema/index.php '' adresinden ulaşabilirler.
   Okulumuz taşıma merkezli bir ilkokul ve 120 öğrencinin 100 tanesi taşımalı olarak okulumuza geliyor. Bu öğrencilerden 5-10 km mesafeden taşınan da var, 40 km mesafeden gelen de var ve taşınanların hepsi köy çocukları.
   Gelelim düşündüğümüz projeye...
   Okulumuzdaki 3. ve 4. sınıfta okuyan öğrencilere, bulabildiğimiz kompak makinaların kullanımı ile basit kompozisyon yöntemlerini anlatacağız ve uygulamalı olarak gösterip öğreteceğiz. Sonra aynı servisle okula gelen öğrencilerle fotoğrafçı grupları oluşturacağız. Her hafta sonu, gruptaki öğrencilerden makinelerden sorumlu öğrenciler seçerek köyde yaşam ve köy manzaraları konulu fotoğraflar çekeceğiz. Fotoğrafları hafta içi kontrol ederek teknik hatalar ve kompozisyon hataları hakkında öğrenciler bilgilendirilecek ve örnek fotoğraflar gösterilecek.
   Nisan ayı sonunda çekilen fotoğraflardan seçilmiş olanların, okuldaki fotoğraf yazıcısı ile A4 boyutunda baskısı alınacak. 2 veya 3 mayıs günü okul bahçesinde baskısı alınan fotoğraflarla bir fotoğraf sergisi düzenlenecek. Gelen misafirlere keşkek ve köylerden getirilen çeşitli yiyecekler ikram edilecek.
   Proje, ilkokuldaki öğrencilere fotoğrafçılığı sevdirmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda farklı köylerde oturan öğrencilerin benzer/farklı çevreleri ile benzer/farklı yaşamlarını fotoğraf üzerinden görsel olarak sunmayı da amaçlıyor.
   Şimdi gelelim sizlerden istediğim şeye... Biz bir köy okuluyuz ve 120 öğrencinin hiçbirinin evinde fotoğraf makinesi yok. Eğer evlerinizde atıl vaziyette, kullanmadığınız, çalışır durumda eski kompak fotoğraf makineleriniz varsa ve bu makineleri bir köy okulundaki öğrencilerle buluşturmak gibi bir hayırlı iş yaparsanız size minnettar oluruz.
   İletişim için 0(362)548 12 50 numaralı okul telefonunu, '' [email protected] '' Outlook adresini kullanabilirsiniz. Bize yardımcı olacak tüm arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.

4
Bazı satış sitelerinde M42 yapıda sinema lensleri satıldığını görüyorum. Anladığım kadarıyla bunların çoğu sabit diyaframlı lensler. M42 adaptör kullanarak bu lenslerle fotoğraf çekimleri yapılır mı? Deneyimi olan arkadaşlar varsa deneyimlerini okumak isteriz.

5
   Fotoğraf kompozisyonları oluştururken bazen arka ve ön plandaki görüntüyü ilişkilendirmemiz gerekebilir. Böyle durumlarda genellikle diyaframı kısarak durumu kurtarmaya çalışsak bile arka ve ön plandaki objeleri aynı düzlem üzerinde gösterecek bir görüntüyü tam bir biçimde oluşturamayız.
   Şimdi size soracağım soru şu: Bu iki nesne arasındaki mesafeden kaynaklı olarak ortaya çıkan bu ''iki nesneyi aynı düzlemde netleme sorununu'' ayna yardımı ile çözebilir miyiz? Yani bu görüntüyü bir aynaya yansıtıp ayna üzerindeki görüntüyü fotoğrafladığımız zaman da diyafram kısmaya gerek kalır mı?  Yani bir nevi fotoğrafın fotoğrafını çekmiş gibi diyaframın ön-arka planı netlemedeki etkisini ortadan kaldırmış olur muyuz? Yoksa bizim makinalar aynada bile yine öndeki nesneye netlediğinde arka planı bulanık mı gösterir?Tuhaf bir soru olabilir ama gece gece aklıma takıldı kaldı. İnşallah soruyu tam olarak anlatabilmişimdir...

6
Objektif / Uygun Fiyatlı 35mm Macro Limited Aranmaktadır
« : 10 Şubat, 2017, 17:37:26 »
Temiz ve uygun fiyatlı Pentax-DA 35mm macro limited lens arıyorum...Alım satımda sorun yaşamamak için özellikle site içinden satmak isteyenler varsa fiyat almak istiyorum. 

7
Kar nedeniyle bir yere çıkamayınca, bizim gözlükçü Sinan'ın yanına gidip bir yane +2 diyoptri, bir tane de +4,5 diyoptri gözlük camı aldım. 2 cam 15 lira... Sonra plastik su şişesini kesip lensin önüne girecek biçimde ayarlayıp gözlük camını yapıştırdım. Kullandığım lens bokeh sapığı bir lens olan Meyer Trioplan 100mm f2.8 lens..
IMGP2852 by Nazım Zengin, on Flickr

IMGP2855 by Nazım Zengin, on Flickr

IMGP2858 by Nazım Zengin, on Flickr

Şimdi gelelim çekimlereeee....
Kullandığım meyer trioplan 100mm manuel lensin netleme mesafesi normalde 1,2 metre. En yakın netleme mesafesinden (1,2 m.)orta noktaya odaklanarak yaptığım örnek çekim şudur:
http://IMGP2760 by Nazım Zengin, on Flickr

Daha sonra hazırladığım gözlük camlı aparatla (4,5 diyoptri organik cam) çok daha yakından netleme imkanı oldu. Yine aparatla orta noktaya odaklanarak yaptığım örnek çekim ise şudur:
IMGP2762 by Nazım Zengin, on Flickr

Çekimler esnasında tripod kullandım ve iso 100'de ve 5,6 diyafram açıklığı ile çekim yaptım. Çekimde yeşil tuş kullandığım için ve yakınlaşıp uzaklaştığım için orbüratör hızları ise tabii ki farklıdır.

Şimdi de gelelim çekilen fotoğrafların benzer büyüklüklere getirildiği croplu hallerine...
Aşağıdaki fotoğraf lens + gözlük camının az miktarda croplanmış halidir:
http://IMGP2762dörtbuçukdiyoptri by Nazım Zengin, on Flickr

Şimdi de aynı görüntüyü yalnızca lens kullanarak çekilen fotoğraftan croplayalım:
IMGP2760lenstencrop by Nazım Zengin, on Flickr

Bu kullanılan gözlük camının bokehe olumsuz etkisi var mı bilemiyorum. Henüz tam verimli kullanamadım. Biraz daha çekim yapınca onları da paylaşırım.
ve kendimce sonuçlar:
1. Başka çare yoksa gözlük camı daha yakından çekimler için kullanılabilir.
2. Yalnız lensle çekim yapıp croplamak yerine,  lens + gözlük camı kullanıp daha yakından netlemek sanki daha iyi sonuçlar veriyor.

NOT: Fotoğraflar üzerinde croplamalar dışında hiç bir düzenleme yapılmadı... 

8
Ekipmanlar / FRANKA MARKA FLAŞ
« : 05 Ekim, 2016, 22:51:57 »
Benim fotoğraf ekipmanı temini işleri genelde hayır hasenatla yürür. Bugün bizim bir öğretmen arkadaş Franka marka bir flaş getirip bıraktı. Şimdiye kadar tepe flaşı kullanmışlığım yok; bu flaş da oldukça eski bir flaş...Eski flaşların fazla akım vermeleri nedeniyle dijital makinelere zarar verebildikleri hakkında bir yazı okumuştum...Bu flaşı K7 de kullanabilir miyim? Kullanmam durumunda makinem zarar görebilir mi? Bilgisi olan arkadaşlar bilgi ve tecrübelerini paylaşırsalar memnun olurum. Flaşın fotoları aşağıdaki gibidir.
IMGP0960 by Nazım Zengin, on Flickr
IMGP0958 by Nazım Zengin, on Flickr

9
Merhaba arkadaşlar;
Okulda fotoğraf ve optik merakım bilindiği için, mektebin son günü müdür yardımcısı hurdaya atacağı bir projeksiyon makinesini çıkarıp elime tutuşturdu. Ben de öndeki optikleri söktüm. Elde ettiğim optikler şunlar:
IMGP8676 by Nazım Zengin, on Flickr

IMGP8672 by Nazım Zengin, on Flickr

Sonra bunları evde M 50mm 1.7 lensin ucuna iyi kötü ters biçimde sabitleyerek denemeler yapmaya çalıştım. Net alan oldukça kısıtlı, netlik de iç açıcı değil yine de bir fikir edinmeniz için aşağıdaki fotoları paylaşıyorum. 50mm lensin diyafram 3-5 arasındaydı. Belki başka bir şekilde bu optikleri kullanma durumum olabilir. Fikri veya deneyimi olan paylaşırsa memnun olurum.
1. Araba anahtarının uç kısmı
IMGP8678 by Nazım Zengin, on Flickr

2. Anahtarlık halkası
IMGP8665 by Nazım Zengin, on Flickr

3.Yüzük
IMGP8643 by Nazım Zengin, on Flickr

4. Halının üzerindeki kırıntı
IMGP8654 by Nazım Zengin, on Flickr

5. Bunda lens kullanılmadı. Doğrudan lens yuvasına optikler yaklaştırılarak çekim yapıldı.
IMGP8677 by Nazım Zengin, on Flickr

Çekimler 2 saniyeye ayarlanarak ve makine, masa ve halı üzerine bırakılarak yapıldı. Çekim esnasında belki ufak sarsıntılar olmuştur. Biraz daha deneme yapmaya değer mi bakacağız artık...

10
Bu ülkede gümrük vergileri standart mı değil? Yoksa enayi yerine mi konuyoruz, anlamış değilim. Halen M modlu 50mm kullanmaya mecbur biri olarak aşağıdaki fotoğrafları yayınlıyor, takdiri size bırakıyorum. canon ve pentax Türkiye fiyatı ve  ABD fiyatları...
can t by Nazım Zengin, on Flickr
pent t by Nazım Zengin, on Flickr

can a by Nazım Zengin, on Flickr
pent a by Nazım Zengin, on Flickr

11
Epeydir aklıma takılan bir teknik soruyu size sormak istiyorum.  Meyer trioplan 100mm lensi kullanırken arka planda parıltı oluşturan cisimlerle önde netlenen cisimlerin arası mesafenin, oluşan bokeh etkisine oldukça farklar oluşturduğunu gördüm. Önde netlenen kısmı arkadaki parıltılı cisimlere yaklaştırdığımızda veya uzaklaştırdığımızda oluşan etki son derece değişmektedir. Önde netlenen kısım ile arka planda parıltı oluşturan nesnelerde bokeh oluşumu arasında nasıl bir mesafe ilişkisi bulunmaktadır? Bunun matematiksel bir ilişkisi, izahı var mıdır? Tez konusu gibi biraz garip soru oldu; umarım derdimi anlatabilmişimdir...

12
Genel Teknik Yardım / FIRMWARE HAKKINDA AKLIMA TAKILAN
« : 09 Ekim, 2015, 21:31:57 »
Ben K7 kullanıcısıyım... bir zamanlar K7'nin bir firmwareini yüklemiştim ama hangisiydi hatırlamıyorum... Hangi firmware sürümünü yüklediğimi makinadan nasıl bulabilirim?

13
 Epeydir dikkatimi çeken yada bana öyle gelen bir şeyi sormak, paylaşmak istedim. Ben makinayı manuel kullanmayı seven biriyim. Zaman zaman AF'yi de devre dışı bırakıp manuel netlemeyle çekiyorum. ''M'' modda manuel çekimler, AF çekimlere göre sanki daha keskin fotoğraflar veriyor; yada bana öyle mi geliyor? Elimdeki lenslerden sadece bir tanesine mahsus değil bu durum. AF lenslerimin hepsinde de durum bu. AF'de hata mı var diye test felan da yaptım kendimce; AF'de sorun da yok. Acep manuel netlemeler AF netlemelerden daha mı iyi fotoğraflar veriyor? Yoksa bana mı öyle geliyor?

14
Zaman Aşımı / Tripod Arıyorum
« : 11 Nisan, 2014, 00:25:43 »
Tripodlar hakkında pek bir bilgim yok işin açıkçası... İleride makro çekimlerde de kullanabileceğim, taşıma kapasitesi iyi bir tripod almak istiyorum ancak bütçem de biraz kısıtlı... Şöyle eli ayağı düzgün, bahsettiğim özelliklerde ve asıl önemlisi fiyatı makul tripod+kafa satacak arkadaşlar varsa mesajlarını bekliyorum...

15
Flickr / Flickr'da Pentaxturk Grubu
« : 10 Şubat, 2014, 18:14:26 »
Her ne kadar burada da paylaşım yapsak da fotoğraflarımızın  önemli kısmını flickr yada 500px gibi sitelere yüklüyoruz. Bir sürü grup olmasına rağmen flickr sitesinde pentaxturk/pentaxtürk olarak bir grubumuz yok... Böyle bir grup oluşturarak fotoğraf paylaşmak sizce de iyi olmaz mı? Fikirlerinizi öğrenmek istiyorum...

Sayfa: [1] 2