İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - vedib

Sayfa: [1] 2 3 ... 166
1
Sabit Odaklı / REVUENON 1:1.2 55mm MC
« : 02 Ocak, 2021, 12:58:22 »

        Genel amaçlı manzara, mimari, reklam fotoğrafçılığı; loş ve az ışık koşullarıyla Portre, Sanatsal ve Sahne fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. 1990 yıllarında birçok marka fotoğraf makinesinin tedarikçisi Avrupa distribütörü ve satıcısı REVUE firması tarafından “REVUENON 1:1.2 55mm MC” etiketiyle M42 ve Pentax-K bayonet olarak Pentax SLR “Single-Lens Reflex" analog filmli fotoğraf makineleri için 24X36mm tam kare (Full frame) FF olarak dizayn edilip piyasaya sunulmuşsa da günümüz de kullanıcılar 16X24mm yarım kare (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı DSLR "Digital Single-Lens Reflex" daha yaygın kullanmaktadırlar. Optik yapısı itibariyle özel optik kalite ve yapısını kendinde barındırır. Lens kalitesi dışında en önemli özelliği basit bir bakımla uzun yıllar kullanılması ve muadillerine göre fiyat performansı forum fotoğrafçıların gözdesi yapmıştır. Optik elemanlar parlamayı önleyici MC (Multi Coated) tekniğiyle kaplanmıştır. Filtre yuvası Ø 58mm olup focus esnasında ön optik elemanı döner yapıda olmadığından polarize ve özel efekt filtre kullanma kolaylığı vardır. Silindirik veya kare yapıdaki plastik, kauçuk ve siyah klasik metal silindirik 58mm vida parasoley ile kullanılmaktadır.
       REVUE’nın “REVUENON 1:1.2 55mm MC” objektifi manuel focus yapıda, metal (Stainless steel) Pentax-K bayonetlidir, tamamen manuel yapılıdır. Pentax’ın SLR ve DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerinde sorunsuz kullanılmaktadır. Pentax SLR ve DSLR gövdelerde “M” çekim modunda “AE-L” veya “yeşil tuş” aracılığı ile pozlama ölçümü yapılmaktadır. Portre, model, reklam ve ürün çekimlerinde doygun, iyi görüntü vermesi ve çok ideal bokeh (bulanık efekti) estetik yönden tercih edilen bir objektiftir. Perspektif yönünden insan gözünün açı ve perspektifinde olduğu ve az ışıklı ortamlarda diyafram açıklığının çok oluşu kullanıcıların tercihi yapmıştır.
       REVUE’nın “REVUENON 1:1.2 55mm MC” objektifi lens grubu sabit olan objektiflerdendir, yapısı itibariyle optik bükülme veya optik yığılma yoktur. Ürettiği ve odak düzleminde oluşan görüntü kalitesi itibariyle çok güzeldir. Macro objektif olmasa da ürün çekimlerinde 1:6.67 (0.15X) büyütme oranıyla ve diyafram açıklığının çok fazla oluşu fotoğraf severlerin gözdesi yapmıştır. Loş ve az ışıklı ortamlarda daha rahat kullanabilme özelliğidir vardır. Günümüz kullanıcıları Portre, sanatsal ve özel efekt görüntü kaydetmede tercih etmektedir.
       REVUE’nın “REVUENON 1:1.2 55mm MC” objektifi en açık f/1.2 diyafram değerinde oluşturduğu görüntüde biraz soft görüntü oluşsa da f/2 diyafram değerinden sonra çok keskin görüntü elde edilir. En ideal görüntü f/8 olarak tespit edilmiştir. Focus halkasının dönüş yönü alışılmış Pentax marka lenslerin tersi yönünde olduğu dikkat çekicidir. REVUE tedarik ve pazarlama şirketi tarafından yoğun olarak Batı Almanya ve Avrupadaki komşu ülkelerde pazarlanmıştır.
       REVUE’nın “REVUENON 1:1.2 55mm MC” objektifi focus ayarının yapıldığı odak noktası net ve keskin iken odak dışı görüntünün soft olarak oluşması ilginçtir. Oluşturduğu görüntü kalitesi iyi olan bu objektifin birçok firma tarafından yapılan Çözünürlük Testlerinde f/8 diyafram değerinin en ideali olduğu tespit edilmiştir. Piyasada az bulunan alımı satımı ender olan objektiflerdendir. “AUTO REVUENON 1:1.2 55mm TOMIOKA” M42 yapıdaki objektifin adındaki “AUTO” ibaresi imal edildiği yıllar göz önüne alındığında diyafram mekanizmasının daha rahat netlik yapabilmek için en açık konumda kaldığı, çekim anında diyaframın ayarlandığı konuma gelip fotoğraf kaydettiği anlamındadır. Revue tarafından tedarik edilip pazarlanan objektifin muhtemelen Japonya'da 1974-1983 yıllarında Carl Zeiss tarafından işletilen “TOMIOKA OPTİCAL CO., LTD” ve şirketin el değiştirmesiyle “Tomioka Kōgaku K.K.” (günümüzdeki adı  KYOCERA OPTEC Co., Ltd.) tarafından imal edildiği düşünülmektedir.
 
Türkiye'de 2020 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 800-TL.

Genel Özellikleri : Sabit gruplu standart lens

Optik dizaynı ............................... : 6 grup 7 eleman
Diyafram yaprak sayısı .................. : 9
Diyafram açıklığı .......................... : 1:1.2 - 1:16
Asgari Netleme ............................ : 60cm
Filtre çapı .................................... : Ø 58mm.
Ağırlığı ........................................ : 326 gr (11.5 oz)
Odak Bağlantı Mesafesi ................. : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı .............................: 1:6.67 (0.15X)
Bağlantı yapısı “bayonet” ............... : M42 ve Pentax-K
Gövde rengi  ................................ : Siyah
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 24X36mm2
Genel Konuşma Forumu / Ynt: Yeni Yılınız Kutlu Olsun ;D
« : 31 Aralık, 2020, 08:48:26 »
Ekonomik ve diğer sorunlar dışında en önemlisi Covid-19 "corona virüs" belasından dolayı 2020 yılı kötü olarak anılacak olsa da 2021 yılının yurdumuza sağlık, huzur ve refahı getirmesi dileğiyle; yeni yılınız kutlu olsun.

3
Sabit Odaklı / COLOR REFLEX MC AUTO 1:1.2 55mm
« : 24 Aralık, 2020, 10:56:06 »

        Genel amaçlı manzara, mimari, reklam fotoğrafçılığı; loş ve az ışık koşullarıyla Portre, Sanatsal ve Sahne fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. 1990 yıllarında birçok marka fotoğraf makinesinin Alman distribütörü ve satıcısı PORST firması tarafından “COLOR REFLEX MC AUTO 1:1.2 55mm” etiketiyle Pentax-K bayonet olarak Pentax SLR “Single-Lens Reflex" analog filmli fotoğraf makineleri için 24X36mm tam kare (Full frame) FF olarak dizayn edilip piyasaya sunulmuşsa da günümüz de kullanıcılar 16X24mm yarım kare (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı DSLR "Digital Single-Lens Reflex" daha yaygın kullanmaktadırlar. Optik yapısı itibariyle özel optik kalite ve yapısını kendinde barındırır. Lens kalitesi dışında en önemli özelliği basit bir bakımla uzun yıllar kullanılması ve muadillerine göre fiyat performansı forum fotoğrafçıların gözdesi yapmıştır. Optik elemanlar parlamayı önleyici MC (Multi Coated) tekniğiyle kaplanmıştır. Filtre yuvası Ø 55mm olup focus esnasında ön optik elemanı döner yapıda olmadığından polarize ve özel efekt filtre kullanma kolaylığı vardır. Silindirik veya kare yapıdaki plastik, kauçuk ve siyah klasik metal silindirik 55mm vida parasoley ile kullanılmaktadır.
       Porst’un “COLOR REFLEX MC AUTO 1:1.2 55mm” objektifi manuel focus yapıda, siyah boya kaplamalı metal (Stainless steel) Pentax-K bayonetlidir, tamamen manuel yapılıdır. Pentax’ın SLR ve DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerinde sorunsuz kullanılmaktadır. Pentax SLR ve DSLR gövdelerde “M” çekim modunda “AE-L” veya “yeşil tuş” aracılığı ile pozlama ölçümü yapılmaktadır. Portre, model, reklam ve ürün çekimlerinde doygun, iyi görüntü vermesi ve çok ideal bokeh (bulanık efekti) estetik yönden tercih edilen bir objektiftir. Perspektif yönünden insan gözünün açı ve perspektifinde olduğu ve az ışıklı ortamlarda diyafram açıklığının çok oluşu kullanıcıların tercihi yapmıştır.
       Porst’un “COLOR REFLEX MC AUTO 1:1.2 55mm” objektifi lens grubu sabit olan objektiflerdendir, yapısı itibariyle optik bükülme veya optik yığılma yoktur. Ürettiği ve odak düzleminde oluşan görüntü kalitesi itibariyle çok güzeldir. Macro objektif olmasa da ürün çekimlerinde 1:6.67 (0.15X) büyütme oranıyla ve diyafram açıklığının çok fazla oluşu fotoğraf severlerin gözdesi yapmıştır. Loş ve az ışıklı ortamlarda daha rahat kullanabilme özelliğidir vardır. Günümüz kullanıcıları Portre, sanatsal ve özel efekt görüntü kaydetmede tercih etmektedir.
       Porst’un “COLOR REFLEX MC AUTO 1:1.2 55mm” objektifi en açık f/1.2 diyafram değerinde oluşturduğu görüntüde biraz soft görüntü oluşsa da f/2 diyafram değerinden sonra çok keskin görüntü elde edilir. En ideal görüntü f/8 olarak tespit edilmiştir. Focus halkasının dönüş yönü alışılmış Pentax marka lenslerin tersi yönünde olduğu dikkat çekicidir. Porst pazarlama şirketi tarafından yoğun olarak Batı Almanya ve Avrupadaki komşu ülkelerde pazarlanmıştır.
       Porst’un “COLOR REFLEX MC AUTO 1:1.2 55mm” objektifi focus ayarının yapıldığı odak noktası net ve keskin iken odak dışı görüntünün soft olarak oluşması ilginçtir. Oluşturduğu görüntü kalitesi iyi olan bu objektifin birçok firma tarafından yapılan Çözünürlük Testlerinde f/8 diyafram değerinin en ideali olduğu tespit edilmiştir. Piyasada az bulunan alımı satımı ender olan objektiflerdendir. Objektifin adındaki “AUTO” ibaresi imal edildiği yıllar göz önüne alındığında diyafram mekanizmasının daha rahat netlik yapabilmek için en açık konumda kaldığı, çekim anında diyaframın ayarlandığı konuma gelip fotoğraf kaydettiği anlamındadır. Porst tarafından pazarlanan objektifin muhtemelen “Tomioka Kōgaku K.K.” (günümüzdeki adı KYOCERA OPTEC Co., Ltd.) tarafından imal edildiği düşünülmektedir.
 
Türkiye'de 2020 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 700-TL.

Genel Özellikleri : Sabit gruplu standart lens

Optik dizaynı ............................... : 4 grup 6 eleman
Diyafram yaprak sayısı .................. : 8
Diyafram açıklığı .......................... : 1:1.2 - 1:16
Asgari Netleme ............................ : 60cm
Filtre çapı .................................... : Ø 55mm.
Ağırlığı ........................................ : 312 gr.(11 oz)
Odak Bağlantı Mesafesi ................. : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı .............................: 1:6.67 (0.15X)
Bağlantı yapısı “bayonet” ............... : Pentax-K
Gövde rengi  ................................ : Siyah
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 24X36mm


4
Sabit Odaklı / Ynt: RICOH XR RIKENON 1:1.2 55mm
« : 18 Aralık, 2020, 09:37:32 »
1974-1983 yıllarında Carl Zeiss tarafından işletilen “TOMIOKA OPTİCAL CO., LTD” ve şirketin el değiştirmesiyle “Tomioka Kōgaku K.K.” (günümüzdeki adı  KYOCERA OPTEC Co., Ltd.) tarafından imal edildiği düşünülen Cosina (Cosinon), Ricoh (Rikenon), Revue (Revuenon), Chinar (Chinon), Yashica (Yashinon), Vivitar Series 1  ve Tomioka (Tominon) markası altında satıldığı biliniyor.


1974 yılında “TOMIOKA OPTİCAL CO., LTD” tarafından M42(Metrik 42X1mm) yapıda dizayn edilen Cosinon, Chinon, Revuenon, Tominon ve Yashinon adı altındaki “1:1.2 55mm” objektiflerin genel özellikleri aşağıdadır

Optik dizaynı ............................... : 6 grup 7 eleman
Diyafram yaprak sayısı ................. : 8
Diyafram açıklığı .......................... : 1:1.2 - 1:16
Asgari Netleme ............................ : 50cm
Filtre çapı .................................... : Ø 55mm.
Ağırlığı ........................................ : 340 gr. (12 oz)
Odak Bağlantı Mesafesi ................ : 45.46mm. (flange focal distance)
Bağlantı yapısı "bayonet" .............. : M42


1990-2004 yılları arasında “TOMIOKA OPTİCAL CO., LTD” tarafından Pentax-K yapıda dizayn edilen Cosina, Revuenon, Rikenon, Vivitar Series 1 ve Tominon adı altındaki “1:1.2 55mm” objektiflerin genel özellikleri aşağıdadır

Optik dizaynı ............................... : 6 grup 7 eleman
Diyafram yaprak sayısı ................. : 9
Diyafram açıklığı .......................... : 1:1.2 - 1:16
Asgari Netleme ............................ : 60cm
Filtre çapı .................................... : Ø 58mm.
Ağırlığı ........................................ : 326 gr. (11.5 oz)
Odak Bağlantı Mesafesi ................. : 45.46mm. (flange focal distance)
Bağlantı yapısı "bayonet" .............. : Pentax-K


1981-2004 yılları arasında “TOMIOKA OPTİCAL CO., LTD” tarafından M42(Metrik 42X1mm) ve Pentax-K yapıda dizayn edildiği düşünülen “PORST COLOR REFLEX MC AUTO 1:1.2 55mm” objektifin genel özelliği aşağıdadır

Optik dizaynı ............................... : 4 grup 6 eleman
Diyafram yaprak sayısı ................. : 8
Diyafram açıklığı .......................... : 1:1.2 - 1:22
Asgari Netleme ............................ : 50cm
Filtre çapı .................................... : Ø 55mm.
Ağırlığı ........................................ : 312 gr.(11 oz)
Odak Bağlantı Mesafesi ................ : 45.46mm. (flange focal distance)
Bağlantı yapısı "bayonet" .............. : M42 ve Pentax-K

5
Yeni Pentax Sahipleri / Ynt: PİL APARATI
« : 02 Aralık, 2020, 09:12:43 »
Alım satımı yapılması çok az olabilir ama kullanacaksanız tavsiye ederim. Yan sanayi ürün olduğu bir gerçek orjinal "PENTAX BATTERY GRIP D-BG2" ile kıyaslamak yanlış olur. Ama ucuz yollu battery grip olarak linkteki grip olabilecek bir seçenek... sonuçta 111-TL cazip bir fiyat

https://urun.n11.com/batarya/travor-d-bg2-battery-grip-k10dk20d-P86391575

6
Hatay / Ynt: Hatay (Antakya) Tanıtım Belgeseli
« : 29 Kasım, 2020, 00:24:44 »
Birkaç yıl önce yayınlanan Hatay (Antakya) Tanıtım Belgeselinde sofra kültürü dile getirilince yaşadığım yörenin zenginliğinin farkına vardım. İç içe olduğum mekanları aşağıdaki linkten izleyince bir tuhaf oldum, çok güzel bir ortamda yaşadığımın farkına vardım. 
https://www.youtube.com/watch?v=DWaw5uZzfhI


7
Genel Konuşma Forumu / Ynt: Sevgili Örtmenim
« : 24 Kasım, 2020, 00:17:43 »
Aydınlık Türkiye dileklerimle tüm fedakar öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun.

8
Yeni Pentax Sahipleri / Ynt: PİL APARATI
« : 20 Kasım, 2020, 11:25:55 »


Pentax K20D DSLR gövdenin orjinal pil aparatı "PENTAX BATTERY GRIP D-BG2" ile Pentax D-Li 50 pili kullanabilirsiniz. Pentax D-BC50 / D-Li 50 şarj aleti ile pili şarj edebilir ve sorunsuz olarak kullanabilirsiniz. Zaten Pentax K20D gövdesindeki pil ile aynıdır. Pentax K20D gövdesinden hangi pili kullanması gerekiyorsa ayarlarsınız. Temiz ikinci el veya bulamazsanız yan sanayi alabilirsiniz, forumda veya ikinci el satış sitelerinde bazen gözüme çarpıyor.9
"Konica AR" objektifler optikli adaptörle DSLR gövdelerde kullanılabilir, aynasız gövdelerde optiksiz adaptörle kullanılabilmektedir. 1965-1988 yıllarında imal edilen "Konica AR" yapıdaki objektiflerin Odak Bağlantı Mesafesi (flange focal distance) 40.50mm kısa olduğundan kullanıcılarda yaygın değildir. Bazı aynasız gövde kullanıcıları kullanmaktadır.
Konica AR = 40.50mm
Canon EF = 44mm
Minolta Konica Sony A = 44.50mm
Pentax-K = 45.50mm
M42   = 45.50mm
Nikon F = 46.50mm
Dökümünü yaptığım markaların bağlantı mesafesi daha büyük olduğundan optikli adaptör gerekir, kullanıcılarda optikli adaptörün, objektifin oluşturduğu görüntüde bozulma yaptığından tercih yapmamaktadır. Konica AR objektifinin optiksiz adaptörle kullanıldığından aynasız gövde kullanıcıları az olsada tercih etmektedir.
https://www.adorama.com/fdkarpkg.html

10
Konica adaptörü bulmanız çok zor ve ayrıca Konica objektifler için adaptör optikli olduğundan ekonomik ve kullanışlı değildir. Adaptör fiyatına objektif alabilirsiniz. Böyle bir düşünceniz olmasın, astarı yüzünden pahalı olur. Eğer özel bir objektif için kullanacaksanız alabilirsiniz.

11
Pentax K20D DSLR gövdenin günün koşullarına uygun olarak
1) Versiyon 1.03 ile SR (Shake Reduction) "Sarsıntı azaltma" fonksiyonun kararlılığının arttırılması ve
2) Versiyon 1.04 ile SDHC hafıza kartının uyumluluğu sağlanmıştır.
Pentax-Ricoh orjinal sitesindeki "Support & Service" bölümünden inceleyebilirsiniz. Ayrıca yukarıda mevcut kırmızı renk "İNDİR" yazısına basarsanız güncellemeyi yapabilirsiniz. "Versiyon 1.04" PENTAX K20D güncellemeyi yaptığınızda daha önceki tüm versiyonları kapsar. Her versiyonu ayrı ayrı yapmanıza gerek yoktur.   

http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/support/digital/k20d_s.html

12
Pentax-K Zoom Odaklı / HD PENTAX-DA* 1:2.8 16-50mm ED PLM AW
« : 19 Kasım, 2020, 14:21:51 »


Pentax ASAHI OPTICAL CO.,LTD tarafından “SMC PENTAX-DA* 1:2.8 16-50mm ED AL [IF] SDM” adı ile 21 Şubat 2007 tarihinde yaygın olarak kullandığımız 16X24mm (Half frame)  APS-C  (Advanced Photo System type-Classic ) 1,5 çarpanlı gövdeler için [star*] olağanüstü performans ve en iyi görüntü kalitesini sunmak için kullanıcıya sunulan KAF2/KAF3 yapıdaki objektifin yeni sürümü olarak düşündüğüm ve PENTAX "RICOH IMAGING COMPANY, LTD" tarafından tasarlanıyor ve geliştirilmekte olduğu adı "HD PENTAX-DA* 1:2.8 16-50mm ED PLM AW" olacağı KAF4 yapıda tahmin edilen *star serisi objektifin kullanıcıya tanıtılması ve sunulması 2021 yılının ilk yarısında olacağını tahmin ediyorum. APS-C 16X24mm boyutlu tüm DSLR gövdelerde kullanılabilecek yapıda olacağı kesinlik kazanmış durumda. KAF4 elektromagnetik diyaframlı, odaklama sürücü “PLM” (pulse motor) darbeli motor ve *star serisi objektif olması ile öne çıkması kullanıcıların dikkatini çekecektir. Değişik dedikoduları ilgili forumlardan takip edebiliriz. 

13


PENTAX / RICOH IMAGING COMPANY, LTD tarafından tasarlanıyor ve geliştirilmekte olduğu adı "HD PENTAX-DFA 1:?? 21mm ED Limited DC WR" olacağı tahmin edilen çok geniş açılı objektifin kullanıcıya tanıtılması ve sunulması 2021 yılının ilk yarısında olacağını tahmin ediyorum. Objektif açıklığının ne kadar olacağı tahmin edilemeyen objektif KAF3 yapıda DC motor ve WR hava koşullarına dayanıklı olacağı sızan fotoğraflardan anlaşılıyor. 24X36mm ve 16X24mm boyutlu tüm DSLR gövdelerde kullanılabilecek yapıda olacağı kesinlik kazanmış durumda. Değişik dedikoduları ilgili forumlardan takip edebiliriz.

14
Genel Konuşma Forumu / Ynt: 10 Kasım 1938
« : 10 Kasım, 2020, 08:15:40 »
Liderimiz ve T.C. kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 82 yıl önce 10 Kasım 1938 günü saat:09.05 te Tarihimizde ve Gönlümüzde daima yaşamak üzere aramızdan ayrılmıştı.  82 yıldır seni hiç unutmadık, rahmetle ve özlemle anıyoruz. Ruhun şad olsun

15
Pentax DSLR Fotoğraf Makinaları / PENTAX K-3 Mark III
« : 28 Ekim, 2020, 16:32:01 »


27 Ekim 2020 tarihinde "RICOH IMAGING COMPANY, LTD." tarafından duyurulan şu an geliştirme aşamasında olan PENTAX APS-C-format DSLR (16X24mm) "PENTAX K-3 Mark III." fotoğraf makinesi 25-28 Şubat 2021 tarihinde CP+ Kamera Sergisinde sergilenip tanıtılmasını müteakip satış sitelerinde yerini alacak.
25-28 Şubat 2021 tarihleri arasında Japonya'da CP+ camera exhibition PACIFICO YOKOHAMA kongre merkezinde sergilenmesi tasarlanmaktadır. Pentax severlere hayırlı uğurlu olsun

http://news.ricoh-imaging.co.jp/rim_info2/2020/20201027_029570.html

Sayfa: [1] 2 3 ... 166