İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - vedib

Sayfa: [1] 2 3 ... 163
1

      *Star serisi ve genel olarak profesyonel kullanıcılara hitap edecek olan kısa teleobjektif kategorisindeki objektif bugün 24.03.2020 tarihinde Pentax / RICOH IMAGING COMPANY, LTD tarafından tasarlanan ve geliştirilmekte olduğu adı "HD PENTAX-D FA* 1:1.4 85mm ED SDM AW" olacağı olan objektif duyuruldu. 24X36mm "FF" Full Frame ve Crop sensörlü gövdeler (16X24mm) için tasarlanan objektif halen geliştirme aşamasında olduğu duyuruldu. Tahminen 2020 yılının sonlarına doğru piyasaya sunulması tasarlanmaktadır. Şu an itibariyle tasarlanan teknik özellikleri aşağıdadır.
http://news.ricoh-imaging.co.jp/rim_info2/2020/20200324_028718.html
https://www.ricoh-imaging.co.uk/en/product/00000/body/overview/Photo-Lenses.html
https://www.ricoh-imaging.co.uk/en/hd-pentax-dfa-85mmf1.4sdm-aw

Optik dizaynı ............................... : ? grup ? eleman (1 AL"Aspherical Lens" ve  3 ED"extra-low dispersion glass")
Diyafram yaprak sayısı ................. : 9 yuvarlatılmış
Diyafram açıklığı .......................... : 1:1.4  - 1:16
Asgari netleme ............................ : 85 cm.
Filtre çap .................................... : Ø 82 mm.
Ağırlığı ....................................... : ?
Odak Bağlantı Mesafesi ................ : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı ............................ : 1:8.33  (0.12X)
Bağlantı yapısı "bayonet" .............. : Pentax-KAF4 Elektromanyetik tam otomatik diyaframlı
Gövde rengi  ............................... : Siyah
Gövde kılıfı  ................................. : yumuşak kılıf
Parasolay (gölgelik) ...................... : PH-??
Ürün numarası ............................. : ?
İdeal Çalışma sıcaklığı ................... :  -10°C~40°C
İdeal çalışma nem ortamı .............. : %85 ve aşağısı
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 24X36mm

2
Zoom Odaklı / SAMSUNG D-XENON 1:4 12-24mm ED AL
« : 10 Mart, 2020, 09:10:05 »

        Genel amaçlı mimari, iç mimari, motorlu araç ve panoramik manzara fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. 21 Eylül 2006 tarihinde tanıtılan ve 2007 yılında SAMSUNG firması tarafından piyasaya arz edilen; optikleri halen çok kaliteli medium ve large format lens üreticisi Alman “Schneider-KREUZNACH” güvencesi ile Pentax "ASAHI OPTICAL CO.,LTD" tesislerinde üretilen 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle crop sensörlü 1,5 çarpanlı crop sensör SAMSUNG GX serisi DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdeler için kullanıcılara sunulmuştur. 24X36mm tam kare (Full frame) gövdelerde kullanıldığında köşelerde kararma ve bozulma olmakta, bu durum dikkat çekici değildir. Kaldı ki halen şu an SAMSUNG GX serisi 24X36mm tam kare (Full frame) sensörlü gövdesi zaten mevcut değil. Filmli gövdelerde kısıtlı da olsa zorunlu durumlarda kullanılabilmektedir. Çok keskin görüntü ve görüntüde üç boyut hissi vermesi açısından fotoğraf severler tarafından tercih edilmektedir. Çok geniş açılı olmasından dolayı alan derinliği (hyperfocal) çok fazladır. Görüntünün tamamı nettir ve optik bükülme oluştuğundan özellikle mimari fotoğrafçılığında aranılan sıra dışı bir derinlik hissi oluşturur. Diğer Samsung GX serisi objektiflerde olduğu gibi diyafram bileziği yoktur. Döner yapıda olmayan sabit yapılı Ø 77mm. filtre yuvası ve bayonet yapılı (SCH-A77mm) yaprak parasoleyi ile şık bir yapısı vardır.
     SAMSUNG firmasının “Schneider-KREUZNACH D-XENON 1:4 12-24mm ED AL” objektifi “IF” özelliğinden dolayı focus ayarı esnasında ön lens elemanları dıştan değil içten hareketlidir. “IF” (Internal focus) İçten odaklamalı objektiftir. Bu sistem daha hızlı ve sessiz netlemeyi sağlar. Focus siteminin “Quick Shift” yani hızlı kaydırma dediğimiz ve Samsung GX/Pentax DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdenin focus ayarını yaptıktan sonra manuel olarak elle metreye müdahale etmemize müsaade etmektedir. QS “Quick Shift” sistemin olmadığı son versiyon objektiflerden önceki modellerde metreye müdahalede Samsung GX/Pentax DSLR “Digital Single-Lens Reflex"  gövdede auto focus sistemi zorlanmaktadır.
     SAMSUNG firmasının “Schneider-KREUZNACH D-XENON 1:4 12-24mm ED AL” objektifinin optik diziliminde biri ön grupta diğeri arka grupta olmak üzere iki adet “AL” (Aspherical Lens) kullanılmasından dolayı görüntünün ortasındaki keskinlik, kenarlarda da aynıdır. Optik yapısında bir adet ED (extra-low dispersiyon) renk sapmalarını tolere eden optik cam eleman kullanılmıştır. Bu tür bir yapı sıra dışı objektiflerdeki renk sapmalarını asgariye indirmek amaçlanmıştır. Diyafram bileziği yoktur; auto focus bir objektiftir. Tüm zoom (değişken odak) aralığında diyafram değeri değişmeyen objektiflerdendir. Zoom değerleri 12, 15, 18, 20, 24mm olarak çok geniş değildir.
     SAMSUNG firmasının “Schneider-KREUZNACH D-XENON 1:4 12-24mm ED AL” objektifi ekonomik yönden cazip; genel kullanıcılar mimari fotoğraflarda 18-55mm kit lensin, en küçük odağını kullanarak bu ihtiyacı gidermeye çalışmaktadırlar. Reklam fotoğrafçılığında binaları, otomobilleri ve doğayı olduğundan daha ihtişamlı gösterdiğinden tercih edilen bir objektiftir. Macro objektif olmasa da 1:8.33 (0.12X) büyütme oranı ile kaliteli görüntüler kaydedilmektedir. Optik bükülmeden dolayı sıra dışı görüntüler elde edilse de portre ve macro çekimler için uygun değildir.
     SAMSUNG firmasının “Schneider-KREUZNACH D-XENON 1:4 12-24mm ED AL” objektifi  metal (Stainless steel) KAF bayonetli auto focus vida sürücü yapıdadır. Son versiyon “SAMSUNG ZOOM LENS SA 1:4 12-24mm ED AL” ve Pentax’ın “SMC PENTAX-DA 1:4 12-24mm ED AL [IF]“ objektifi ile tüm özellikleri ile birlikte ikizi gibidir. Kullanım ve odak düzleminde oluşturdukları görüntü aynıdır. AF auto focus objektiflerin metraj değerine elle müdahale etme özelliği olan QS "Quick Shift Focus System" (odak kaydırma) sistemi ile dizayn edilmiştir. 
     21 Eylül 2006 tarihinde tanıtılan SAMSUNG GX-10 DSLR gövde ile birlikte SAMSUNG 10-17mm/12-24mm/16-45mm/100mm MACRO ve 35mm sabit odaklı standart objektiflerde kullanıcıya sunulmuştur. Daha önce 16 Ocak 2006 tarihinde kullanıcıya sunulan SAMSUNG 18-55mm ve 50-200mm lenslerle birlikte SAMSUNG GX serisi DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdeler için yedi lens kullanıcıya sunulmuş oluyor. 24 Ocak 2008 tarihinde SAMSUNG GX-20 ile birlikte SAMSUNG 18-250mm lensi sunarak kullanıcı sekiz objektifle tanışmış oluyor.

Türkiye'de 2020 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 1500-TL.

Genel Özellikleri : “IF” (Internal focus) İçten odaklamalı panoramik Lens

Optik dizaynı ................................. : 11 grup 13 eleman
Diyafram yaprak sayısı  .................. : 8
Diyafram açıklığı ............................ : 1:4 -  1:22
Asgari netleme .............................. : 30 cm
Filtre çapı ..................................... : Ø 77mm
Ağırlığı ......................................... : 430gr (15.17oz.) + parasoley
Odak Bağlantı Mesafesi .................. : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı .............................. : 1:8.33  (0.12X)
Bağlantı yapısı "bayonet" ............... : Pentax-KAF
Gövde rengi  ................................. : Siyah
Gövde kılıfı  .................................. : Yumuşak kılıf
Parasolay (gölgelik) ...................... : SCH-A 77mm / SCH-I 77mm
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 16X24mm

3
Zoom Odaklı / SAMSUNG D-XENON 1:4 16-45mm ED AL
« : 07 Mart, 2020, 01:06:51 »

      Genel amaçlı mimari, manzara ve reklam fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. 21 Eylül 2006 tarihinde tanıtılan ve 2007 yılında SAMSUNG firması tarafından piyasaya arz edilen; optikleri halen çok kaliteli medium ve large format lens üreticisi Alman “Schneider-KREUZNACH” güvencesi ile Pentax "ASAHI OPTICAL CO.,LTD" tesislerinde üretilen 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic) için diğer bir deyişle crop sensörlü 1,5 çarpanlı crop sensör SAMSUNG GX serisi DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdeler için kullanıcılara sunulmuştur. Görüntü kalitesi yüksektir. Optik yapısında ED (extra-low dispersiyon) renk sapmalarını tolere eden optik cam eleman kullanılmıştır. Bu tür bir yapı objektiflerdeki renk sapmalarını asgariye indirmek amaçlanmıştır. Bunun dışında optik diziliminde iki adet “AL” (Aspherical Lens) kullanılmasından dolayı görüntünün ortasındaki keskinlik, kenarlarda da aynıdır. Optik yapısı itibariyle Samsung GX serisi zoom kategorisi lenslere göre iyi optiğe sahiptir. Lens kalitesi dışında en önemli özelliği kararlı hızlı netleme ve alan derinliğinin geniş olmasıdır. Sabit diyafram değerlidir.  Diyafram bileziği yoktur; ön elemanı sabit, auto focus bir objektiftir.
     SAMSUNG firmasının “Schneider-KREUZNACH D-XENON 1:4 16-45mm ED AL” objektif 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic) gövdeler için tasarlanmış olup  24X36mm tam kare "FF" (Full Frame) gövdelerde kullanılması uygun değildir. Sakıncası ise odak düzleminde 24X36mm kapsayacak şekilde görüntü oluşturmaması. Oluşturduğu görüntünün çapı daha küçük olduğundan köşelerde keskinlik, bozulma ve kararma sorunu vardır. Standart 18-55mm kit lens ebadından daha iri olan metal bayonetli KAF yapılı ve compact yapıdaki objektif 16mm’ye doğru zoom esnasında boyu öne doğru uzamaktadır. QS “Quick Shift focus system” yani hızlı kaydırma dediğimiz ve Samsung GX/Pentax DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdenin focus ayarını yaptıktan sonra manuel olarak elle focus ayarına (metre ayarı) müdahale etmemize müsaade etmesi özelliği mevcuttur. Macro objektif olmasa da yarım Macro 1:3.85 (0.26X) diyebileceğimiz performansı son derece başarılıdır.
     SAMSUNG firmasının “Schneider-KREUZNACH D-XENON 1:4 16-45mm ED AL” objektifi metal (stainless steel) KAF bayonetlidir. 16mm’ye doğru optik bükülme mimari ve reklam fotoğrafçılığında ihtişamlı bir etki bırakmaktadır. Keskin, kontrast görüntü yapısı geniş odak değeri ve (hyperfocal) geniş alan derinliği yanında bokeh (Bulanıklık efekti) 45mm’de yeterli düzeydedir. Objektifin ön elemanının üzerindeki parasoley yuvası ve yaprak parasoleyi  (SCH-A 67mm) ile estetik görüntüsü kullanıcıya güven vermesi açısından önemlidir. Objektifin öne doğru boyu uzadığından flaşlı çekimlerde 16mm doğru kaydedilecek görüntüde objektifin gölgesine dikkat edilmesi gerekir.
     SAMSUNG firmasının “Schneider-KREUZNACH D-XENON 1:4 16-45mm ED AL” objektifi tüm odak değerlerinde sabit diyafram değeri oluşu profesyonel kullanıcıları yanıltmaması açısından önemlidir. Kaydedilen görüntülerde ayrıntı detayları mükemmeldir. Kategorisinde fiyat ve performansı en iyi objektiflerdendir; test laboratuvarlarında en ideal diyafram değerinin f/8~11 olduğu tespit edilmiş, ama kullanıcılar tüm diyafram değerlerinde mükemmel görüntüler kaydetmiştir.
     SAMSUNG firmasının “Schneider-KREUZNACH D-XENON 1:4 16-45mm ED AL” objektifi son versiyon “SAMSUNG ZOOM LENS SA 1:4 16-45mm ED AL” ve Pentax’ın “SMC PENTAX-DA 1:4(22) 16-45mm ED-AL-“ objektifi ile tüm özellikleri ile birlikte ikizi gibidir. Kullanım ve odak düzleminde oluşturdukları görüntü aynıdır. "AF" auto focus objektiflerin metraj değerine elle müdahale etme özelliği olan QS "Quick Shift Focus System" (odak kaydırma) sistemi ile dizayn edilmiştir. 
     21 Eylül 2006 tarihinde tanıtılan SAMSUNG GX-10 DSLR gövde ile birlikte SAMSUNG 10-17mm/12-24mm/16-45mm/100mm MACRO ve 35mm sabit odaklı standart objektiflerde kullanıcıya sunulmuştur. Daha önce 16 Ocak 2006 tarihinde kullanıcıya sunulan SAMSUNG 18-55mm ve 50-200mm lenslerle birlikte SAMSUNG GX serisi DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdeler için yedi lens kullanıcıya sunulmuş oluyor. 24 Ocak 2008 tarihinde SAMSUNG GX-20 ile birlikte SAMSUNG 18-250mm lensi sunarak kullanıcı sekiz objektifle tanışmış oluyor.
http://www.photokina-show.com/0379/samsung/digitalcameras/samsunggx10/ 
https://www.yumpu.com/it/document/read/54654733/samsung-gx-18-55mm-user-manual-132-mb-pdf-english

Türkiye'de 2020 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 800-TL.

Genel Özellikleri   :  Aspherical standart zoom Lens

Optik dizaynı .............................. : 10 grup 13 eleman
Diyafram yaprak sayısı ................ : 8
Diyafram açıklığı ......................... : 1:4 - 1:22
Asgari Netleme ........................... : 28cm
Filtre çapı .................................. : Ø 67mm.
Ağırlığı ....................................... : 365gr (12.9oz.) + parasoley
Odak Bağlantı Mesafesi ............... : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı ........................... : 1:3.85  (0.26X)
Bağlantı yapısı "bayonet" ............. : Pentax-KAF
Gövde rengi  .............................. : Siyah
Gövde kılıfı  ............................... : Yumuşak kılıf
Parasolay (gölgelik) .................... : SCH-A 67mm / SCH-L 67mm
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 16X24mm


4

     Genel  amaçlı manzara, mimari, reklam fotoğrafçılığı; düşük ışık koşullarıyla Portre ve Sahne fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. 1992 yılında Rus ZENIT firması "KMZ" (Красногорский механический завод, Krasnogorskiy Mechanicheskiy Zavod) tarafından ZENIT 212K SLR "Single-Lens Reflex" gövdeler için Pentax-K bayonet olarak kullanıcıya sunulsa da ayrıca M42 (Metrik 42mmX1mm) bayonet olarak 24X36mm tam kare (Full frame) FF olarak piyasaya sunulmuş, günümüz de kullanıcılar 16X24mm yarım kare (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı DSLR "Digital Single-Lens Reflex" crop sensör gövdelerde daha yaygın kullanmaktadırlar. Optik yapısı itibariyle Zenit kalitesi ve yapısını kendinde barındırır. Optik diziliminde eski teknolojik “Anastigmat Lens” kullanılmasından dolayı görüntünün ortasındaki keskinlik, kenarlarda da aynıdır, görüntü kalitesi yüksektir. Lens kalitesi dışında en önemli özelliği basit bir bakımla uzun yıllar kullanılması ve fiyat performansı fotoğrafçıların gözdesi yapmıştır.  Filtre yuvası 46mm (metrik 46X0.75mm) olup focus esnasında ön optik elemanı döner yapıda olmadığından polarize filtre kullanma kolaylığı vardır. Klasik silindirik 46mm parasoley ile kullanılabilir. 46mm filtre piyasada daha az bulunduğundan kullanıcılar için dezavantajdır.
     Zenit firmasının “ZENIT MC ZENITAR-K2 1:2 50mm “ЗЕНИТ MC ЗЕНИТAP-K2 2/50“ objektifi tamamen manuel yapıda, Pentax-K bayonetlidir. Günümüzde kullanılan tüm SLR ve DSLR gövdelerinde dönüştürücü adaptör ile kullanılmaktadır. Pentax DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerde “M” çekim modunda “yeşil tuş” aracılığı ile pozlama ölçümü yapılmaktadır. Portre, model, reklam ve ürün çekimlerinde doygun, keskin görüntü vermesi ve ideal sarmal fantastik bokeh (bulanık efekti) estetik yönden tercih edilen bir objektiftir. Perspektif yönünden insan gözünün açı ve perspektifinde olduğu ve az ışıklı ortamlarda diyafram açıklığının yeterli oluşu fotoğraf severlerin tercihi yapmıştır. Piyasada genel olarak plastik/polikarbon yapısından dolayı kalitesiz gözü ile bakılmaktadır. Laboratuvar ortamında ölçülen gerçek odak değeri 52.24mm olsa da ticari adı 50mm lenstir.
     Zenit firmasının “ZENIT MC ZENITAR-K2 1:2 50mm “ЗЕНИТ MC ЗЕНИТAP-K2 2/50“ objektifi lens grubu sabit olan objektiflerdendir, yapısı itibariyle optik bükülme veya optik yığılma yoktur. Optik elemanlar çoklu kaplama olan “MC” (Multi Coated) ile kaplıdır. Ürettiği görüntü kalitesi itibariyle çok idealdir. Aynı optik yapıda ve dizaynda M42 (metrik 42X1mm) olan versiyonları “ZENIT MC ZENITAR-M2 1:2 50mm” olan ve K2s, K3s, M2s gibi seri versiyonları da vardır.
http://www.zenitcamera.com/archive/lenses/zenitar-2-50.html
http://www.zenitcamera.com/catalog/catalog-lenses-90.html   
 
Türkiye'de 2020 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 150-TL.

Genel Özellikleri : Sabit gruplu manuel standart lens

Optik dizaynı ............................... : 4 grup 6 eleman
Diyafram yaprak sayısı ................. : 6
Diyafram açıklığı .......................... : 1:2  - 1:16 / (ilk versiyon 1:22)
Asgari netleme ............................ : 35cm / (ilk versiyon 40cm)
Filtre çap .................................... : 46mm (metrik 46X0.75mm) / (ilk versiyon 52mm) 
Ağırlığı ....................................... : 190gr (6.7oz) / (ilk versiyon 220gr)
Odak Bağlantı Mesafesi ................ : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı ............................ : 1:5  (0.20X)
Bağlantı yapısı "bayonet" .............. : Pentax-K ve M42 (metrik 42X1mm)
Gövde rengi ve yapısı  .................. : Siyah plastik/polikarbon
Parasolay (gölgelik) ...................... : 46mm / (ilk versiyon 52mm) 
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 24X36mm


5
Zoom Odaklı / SAMSUNG D-XENOGON 1:3.5-4.5 10-17mm ED FISH-EYE
« : 28 Şubat, 2020, 12:51:36 »

       Genel amaçlı iç ve dış mimari, motorlu araç, panoramik manzara ve özellikle fish-eye balıkgözü fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. 21 Eylül 2006 tarihinde tanıtılan ve 2007 yılında SAMSUNG firması tarafından piyasaya arz edilen; optikleri halen çok kaliteli medium ve large format lens üreticisi Alman “Schneider-KREUZNACH” güvencesi ile Pentax "ASAHI OPTICAL CO.,LTD" tesislerinde üretilen 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle crop sensörlü 1,5 çarpanlı crop sensör SAMSUNG GX serisi DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdeler için kullanıcılara sunulmuştur. Görüntü kalitesi yüksektir. Optik yapısı itibariyle üstün Alman Schneider-KREUZNACH kalitesi ve yapısını kendinde barındırır. Lens kalitesi dışında en önemli özelliği basit bir bakımla uzun yıllar kullanılması profesyonel fotoğrafçıların gözdesi yapmıştır. Optik yapısında “ED” (extra-low dispersiyon) renk sapmalarını tolere eden optik cam eleman kullanılmıştır. Bu tür bir yapı sıra dışı objektiflerdeki renk sapmalarını asgariye indirmek amaçlanmıştır. 
     SAMSUNG firmasının “Schneider-KREUZNACH D-XENOGON 1:3.5-4.5 10-17mm ED FISH-EYE” objektifi kendinden sabit yapılı parasoleyli, metal (stainless steel) Pentax-KAF bayonetlidir. FISH-EYE (Çok geniş açı-Balık Gözü) olmasından dolayı alan derinliği çok fazladır, görüntünün tamamı nettir ve optik bükülme oluştuğundan özellikle mimari fotoğrafçılığında aranılan sıra dışı bir derinlik hissi oluşturur. Reklam fotoğrafçılığında binaları, otomobilleri ve doğayı olduğundan daha ihtişamlı gösterdiğinden tercih edilen bir objektiftir. 
     SAMSUNG firmasının “Schneider-KREUZNACH D-XENOGON 1:3.5-4.5 10-17mm ED FISH-EYE” objektifi "IF" özelliğinden dolayı focus ayarı esnasında ön lens elemanları dıştan değil içten hareketlidir. "IF" (Internal focus) İçten odaklamalı objektiftir. Bu sistem daha hızlı ve sessiz netlemeyi sağlar. "IZ" (Internal zoom) içten zoom özelliğinden dolayı; zoom esnasında objektif ebadı değişmez. Focus siteminin “Quick Shift” yani hızlı kaydırma dediğimiz ve Pentax/Samsung GX serisi DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerin focus ayarını yaptıktan sonra manuel olarak elle metreye müdahale etmemize müsaade etmektedir. “Quick Shift” sistemin olmadığı son versiyon objektiflerden önceki modellerde metreye müdahalede Pentax DSLR gövdede auto focus sistemi zorlanmaktadır. 
     SAMSUNG firmasının “Schneider-KREUZNACH D-XENOGON 1:3.5-4.5 10-17mm ED FISH-EYE” objektifi macro çekimleri için uygun olmasa da (0.39X) büyütme oranına sahiptir. Genel ebadı 18-55mm kit lens hacminde olduğundan kullanma ve taşıma kolaylığı vardır. 24X36mm tam kare “FF” (Full frame) gövdelerde kullanıldığında köşelerdeki kararma abartı şekilde oluşmaktadır. 
     SAMSUNG firmasının “Schneider-KREUZNACH D-XENOGON 1:3.5-4.5 10-17mm ED FISH-EYE” objektifi son versiyon “SAMSUNG ZOOM LENS FISH-EYE 1:3.5-4.5 10-17mm ED” ve Pentax’ın “SMC PENTAX-DA FISH-EYE 1:3.5-4.5 10-17mm ED[IF]” objektifi ile tüm özellikleri ile birlikte ikizi gibidir. Kullanım ve odak düzleminde oluşturdukları görüntü aynıdır. 
     21 Eylül 2006 tarihinde tanıtılan SAMSUNG GX-10 DSLR gövde ile birlikte SAMSUNG 10-17mm/12-24mm/16-45mm/100mm MACRO ve 35mm sabit odaklı standart objektiflerde kullanıcıya sunulmuştur. Daha önce 16 Ocak 2006 tarihinde kullanıcıya sunulan SAMSUNG 18-55mm ve 50-200mm lenslerle birlikte SAMSUNG GX serisi DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdeler için yedi lens kullanıcıya sunulmuş oluyor. 24 Ocak 2008 tarihinde SAMSUNG GX-20 ile birlikte SAMSUNG 18-250mm lensi sunarak kullanıcı sekiz objektifle tanışmış oluyor.


Türkiye'de 2020 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 1200-TL.

Genel Özellikleri        :  "IF" (Internal focus) İçten odaklamalı balık gözü panoramik zoom lens

Optik dizaynı ............................... : 8 grup 10 eleman
Diyafram yaprak sayısı ................. : 6
Diyafram açıklığı .......................... : 1:3.5(4.5)  - 1:22(32)
Asgari netleme ............................ : 14cm
Filtre çap .................................... : Filtre yuvası yoktur
Ağırlığı ........................................ : 320gr (11.3 oz)
Odak Bağlantı Mesafesi ................ : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı ............................ : 1:2.56  (0.39X)
Bağlantı yapısı "bayonet" .............. : Pentax-KAF
Gövde rengi  ............................... : Siyah
Gövde kılıfı  ................................. : yumuşak kılıf SLP-S2
Parasolay (gölgelik) ...................... : Kendinden dahili
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 16X24mm6
Zoom Odaklı / SAMSUNG D-XENON 1:3.5-6.3 18-250mm ED AL
« : 24 Şubat, 2020, 09:40:14 »


         Genel amaçlı açık hava aksiyon, gezi ve sokak fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. 24 Ocak 2008 tarihinde tanıtılan ve SAMSUNG firması tarafından Mart 2008"de piyasaya arz edilen; optikleri halen çok kaliteli medium ve large format lens üreticisi Alman “Schneider-KREUZNACH” güvencesi ile Pentax "ASAHI OPTICAL CO.,LTD" tesislerinde üretilen 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle crop sensörlü 1,5 çarpanlı crop sensör SAMSUNG GX serisi DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdeler için kullanıcılara sunulmuştur. Optik yapısında ED (extra-low dispersiyon) renk sapmalarını tolere eden optik cam eleman kullanılmıştır. Bu tür bir yapı objektiflerdeki renk sapmalarını asgariye indirmek amaçlanmıştır. Ön optik elemanı kir ve sudan korumak için florür bileşimli bir madde ile SP (Super Protective Coating) kaplanmıştır. Bu madde kir ve suyu itme özelliğine sahiptir. Diyafram bileziği yoktur;  “IF” özelliğinden dolayı hızlı ve kararlı netleme olanağı verir. “IF” (Internal focus) İçten odaklamalı objektif olduğu için fokus esnasında objektif ebedı değişmemekte ve ön eleman sabit kalmaktadır. Zoom (değişken odak) esnasında iki parçalı olarak ebadı değişmekte ve öne doğru uzamaktadır.
     SAMSUNG firmasının "Schneider-KREUZNACH D-XENON 1:3.5-6.3 18-250mm ED AL" objektifin optik diziliminde “AL” (Aspherical Lens) kullanılmasından dolayı görüntünün ortasındaki keskinlik, kenarlarda da aynıdır. Görüntü kalitesi yüksektir. 18-200mm arası keskin görüntü kalitesi; 250mm doğru biraz daha soft bir görüntü oluşur. Compact yapıdaki objektifin 18mm konumunda "LOCK" zoom taşıma kilidi mevcuttur. “Quick Shift” yani hızlı odak kaydırma dediğimiz ve Samsung GX serisi DSLR "Digital Single-Lens Reflex" fokus ayarını yaptıktan sonra manuel olarak elle metreye müdahale etmemize müsaade etmesi özelliği mevcut değildir.
     SAMSUNG firmasının "Schneider-KREUZNACH D-XENON 1:3.5-6.3 18-250mm ED AL" objektifin optik dizilimi  “Tamron 18-250mm F/3.5-6.3 AF Di-II LD Aspherical (IF) “ esas alınarak yapılmış olduğu söylense de; optikler tamamen Schneider-KREUZNACH güvencesinde olduğu bir gerçektir. Pentax firması da "SMC PENTAX-DA 1:3.5-6.3 18-250mm ED AL [IF]" olarak Pentax’ın ikizi olarak aynı kalite ve dizaynda piyasada mevcuttur. Şahsen görüntü kalitesi ve dizaynında bir fark göremedim.       
     SAMSUNG firmasının "Schneider-KREUZNACH D-XENON 1:3.5-6.3 18-250mm ED AL" objektifin 24X36mm tam kare (Full frame) olarak kullanıma uygun değildir. Zorunlu kullanıldığında köşelerde kararma ve görüntü bozulmaları olmakla birlikte odak değeri büyüdükçe düzelme olmaktadır. Vida sürücü auto focus Pentax KAF ve metal bayonetli (Stainless steel) compakt yapısı itibariyle kit lens’e yakın bir ebadı ile kullanıcılara cazip gelmektedir. Tak-gez diye tabir edilen özelliktedir. Keskin, kontrast görüntü yapısı geniş odak değeri ve geniş alan derinliği yanında bokeh (Bulanıklık efekti) yeterli düzeydedir. Objektifin ön elemanının üzerindeki parasoley yuvası ve yaprak parasoleyi (SCH-A 62mm) ile estetik görüntüsü kullanıcıya güven vermesi açısından önemlidir.
      SAMSUNG firmasının "Schneider-KREUZNACH D-XENON 1:3.5-6.3 18-250mm ED AL" objektifi Süper Zoom diye adlandırılan Samsung tarafından tanıtımı yapılmasa bile “yarım macro” diye tabir edilen 1:3.6 (0.28X) büyütme oranı ile kaliteli macro çekim yapılabilmektedir. Samsung GX ve Pentax kullanıcıları geniş odak aralığından dolayı temkinli bakmakta; diğer markalarda olduğu gibi kullanmaktan dolayı zoom mekanizması gevşemekte; objektif  aşağı doğru pozisyonda dururken kendiliğinden kaymaktadır.
       18mm optik bükülme ile 250mm yumuşak görüntü yapısı kullanıcılar tarafından olağan görülmektedir. Geniş odak aralığı sınıfında en iyi objektiflerden olduğu; test laboratuvarlarında en ideal diyafram değerinin 1:8-11 olduğu tespit edilmiştir. MTF değerleri geniş odak aralığından dolayı çok değişiktir.
      SAMSUNG firmasının "Schneider-KREUZNACH D-XENON 1:3.5-6.3 18-250mm ED AL" objektifi "SAMSUNG ZOOM LENS SA 1:3.5-6.3 18-250mm ED AL" olarak ve "SAMSUNG GX-20" DSLR gövde ile ikinci versiyon "SAMSUNG ZOOM LENS SA 1:3.5-5.6 18-55mm AL" (8 grup 11 eleman) yapıda olan modeli de 24 Ocak 2008 tanıtılıp Mart 2008 tarihinde kullanıcıya sunulmuştur.

Türkiye'de 2019 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 1000-TL.

Genel Özellikleri : İçten odaklamalı "IF-AL" Aspherical geniş odak aralıklı objektif

Optik dizaynı ................................... : 13 grup 16 eleman
Diyafram yaprak sayısı ...................... : 7
Diyafram açıklığı ............................... : 1:3.5 (6.3) - 1:22 (45)
Asgari Netleme ................................. : 45cm
Filtre çapı ........................................ : Ø 62mm.
Ağırlığı ............................................ : 455gr (16 oz)
Odak Bağlantı Mesafesi ..................... : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı ................................ : 1:3.6  (0.28X)
Bağlantı yapısı "bayonet" .................. : Pentax-KAF
Gövde rengi .................................... : Siyah
Gövde kılıfı  .................................... : yumuşak kılıf
Parasolay (gölgelik) ......................... : SCH-A 62mm   
Ürün numarası ................................ :
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 16X24mm


7
Fotoğraf Teknikleri / Ynt: Kendi Bokehinizi Oluşturun
« : 21 Şubat, 2020, 09:36:37 »
Sitemizin arşivini karıştırınca bu konuda aydınlatıcı bilgilere ulaşabiliriz. Üyelerimiz ve takipçilerimiz sitemizin not defteri olduğunun farkındalar. Aşağıdaki linkte benzer bilgilere ulaşabilirsiniz.
https://www.pentaxturk.com/forum/index.php?topic=2125.0

8

Ekim 2005 tarihinde SAMSUNG/PENTAX işbirliği ile aşağıda listelediğimiz SAMSUNG GX serisi DSLR  "Digital Single-Lens Reflex" gövde ve objektifler duyurulup kullanıcıya sunulmuştur.

16 Ocak 2006 tarihinde duyurulan 
1) SAMSUNG GX-1S                                                                                 
2) SAMSUNG Schneider-KREUZNACH D-XENON 1:3.5-5.6 18-55mm AL                 
3) SAMSUNG Schneider-KREUZNACH D-XENON 1:4.0-5.6 50-200mm ED

23 Şubat 2006 tarihinde duyurulan 
1) SAMSUNG GX-1L

21 Eylül 2006 tarihinde duyurulan
1) SAMSUNG GX-10                                                                                   
2) SAMSUNG Schneider-KREUZNACH D-XENOGON 1:3.5-4.5 10-17mm ED FISH-EYE
3) SAMSUNG Schneider-KREUZNACH D-XENON 1:4 12-24mm ED AL                             
4) SAMSUNG Schneider-KREUZNACH D-XENON 1:4 16-45mm ED AL
5) SAMSUNG Schneider-KREUZNACH D-XENON MACRO 1:2.8 100mm
6) SAMSUNG Schneider-KREUZNACH D-XENOGON 1:2 35mm AL
 
Piyasada mevcut olmayan ancak 2006 Photokina'da dedikodusu olan objektifleri sayabiliriz
7) SAMSUNG ZOOM LENS 1:2.8 16-50mm ED AL Ø77mm
8 ) SAMSUNG ZOOM LENS 1:2.8 50-135mm ED Ø67mm
9) SAMSUNG ZOOM LENS 1:4 60-250mm ED Ø67mm

Ayrıca piyasada mevcut olmayan ancak Kore "Seoul International Photo & Imaging Industry Show 2006" dedikodusu olan ürünlerde aşağıdadır. (18-21Mayıs 2006)
10) SAMSUNG GX-2 veya SAMSUNG GX-II
11) SAMSUNG ZOOM LENS S 1:2.8 16-55mm OSM Ø77mm

24 Ocak 2008 tarihinde duyurulan
1) SAMSUNG GX-20 
2) SAMSUNG Schneider-KREUZNACH D-XENON 1:3.5-6.3 18-250mm ED AL (SAMSUNG ZOOM LENS SA 1:3.5-6.3 18-250mm ED AL)                                                                                                         
3) SAMSUNG Schneider-KREUZNACH D-XENON 1:3.5-5.6 18-55mm AL 2.versiyon (SAMSUNG ZOOM LENS SA 1:3.5-5.6 18-55mm AL)

https://www.imaging-resource.com/EVENTS/PKNA06/1158802063.html 


9
Sütün çok zararlı olduğunu daha önceleri üyelerimize duyurmuş ve uzak durmaları konusunda uyarmıştım. Yeni haberlere göre allah korusun kanser, kemik erimesi, mide rahatsızlıkları gibi çok gülünç rahatsızlıkların kaynağı gibi gösterilmiş. Ne diyelim... Bilim adamlarına allah akıl fikir ihsan eylesin.... Haberi okuyup gülmenizi tavsiye ederim.

https://www.msn.com/tr-tr/haber/dunya/yıllardır-sağlıklı-diye-içiyoruz-ama-her-damlasından-kanser-akıyor/ss-BB101vSA?ocid=spartanntp 

10
Pentax K-1 / Ynt: Pentax K-1 Firmware Update / Güncellemeleri
« : 06 Şubat, 2020, 08:17:43 »
23.Ocak 2020 tarihinde Pentax RICOH IMAGING COMPANY,LTD tarafından duyurulan ve 14.Şubat 2020 tarihinde satış mağazalarında olacak olan HD/DFA serisi "HD PENTAX-D FA 1:4 70-210mm ED SDM WR" objektif KAF4 Elektromanyetik tam otomatik diyaframlı objektifi kullanırken ve genel performans açısından "PENTAX K-1" DSLR gövdede "Versiyon 1.52" Firmware Update / Güncellemeleri yapılması gerekmektedir. Doğal olarak "Versiyon 1.52" Firmware Update / Güncellemeleri yapıldığında daha önceki versiyonlarda güncellenmektedir. "PENTAX K-1" kullanıcılarına genel kullanım açısından tavsiye ederim

http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/support/digital/k1.html
http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/support/download_digital.html?_ga=2.93534237.1233052458.1580829699-652339054.1550429158

11
23.Ocak 2020 tarihinde Pentax RICOH IMAGING COMPANY,LTD tarafından duyurulan ve 14.Şubat 2020 tarihinde satış mağazalarında olacak olan HD/DFA serisi "HD PENTAX-D FA 1:4 70-210mm ED SDM WR" objektif KAF4 Elektromanyetik tam otomatik diyaframlı objektifi kullanırken ve genel performans açısından "PENTAX K-1 Mark II" DSLR gövdede "Versiyon 1.04" Firmware Update / Güncellemeleri yapılması gerekmektedir. Doğal olarak "Versiyon 1.04" Firmware Update / Güncellemeleri yapıldığında daha önceki versiyonlarda güncellenmektedir. "PENTAX K-1 Mark II" kullanıcılarına genel kullanım açısından tavsiye ederim

http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/support/digital/k-1-2.html
http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/support/download_digital.html?_ga=2.93534237.1233052458.1580829699-652339054.1550429158

12
Genel Konuşma Forumu / Antakya The Museum Hotel
« : 05 Şubat, 2020, 00:03:14 »
Antakya The Museum Hotel ve ANTAKYA NECMİ ASFUROĞLU ARKEOLOJİ MÜZESİ adıyla Hatay/Antakya Reyhanlı yolu çıkışı Saint Pierre Kilisesi civarında 1999 yılının ortalarında faaliyet gösteren tesisi görmenizi tavsiye ederim. Arazi sahibi Necmi Asfuroğlu İnşaat malzemeleri stok alanı olarak kullanılması düşünülmekte iken 10-15 yıl önce Otel yapma fikri oluşup inşaat kazısı esnasında bulunan sayısız tarihi eserin bulunması sonucunda yapılın müze ve müze otelin görsellerini incelemenizi tavsiye ederim   
https://www.youtube.com/watch?v=9NoSv-0o3YI


13
Sabit Odaklı / SAMSUNG D-XENON 1:2.8 100mm MACRO
« : 01 Şubat, 2020, 10:23:17 »

       Genel amaçlı ürün, yakın çekim, mimari, iç mekan, portre ve özellikle macro fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. 21Eylül 2006 tarihinde tanıtılan ve 2007 yılında SAMSUNG firması tarafından piyasaya arz edilen; optikleri halen çok kaliteli medium ve large format lens üreticisi Alman “Schneider-KREUZNACH” güvencesi ile Pentax "ASAHI OPTICAL CO.,LTD" tesislerinde üretilen 24X36mm tam kare FF (Full frame) olarak analog SLR "Single-Lens Reflex" ve 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle crop sensörlü 1,5 çarpanlı crop sensör SAMSUNG GX serisi DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdeler için kullanıcılara sunulmuştur. Görüntü kalitesi yüksektir. Optik yapısı itibariyle üstün Schneider-KREUZNACH kalitesi ve yapısını kendinde barındırır. Lens kalitesi dışında en önemli özelliği basit bir bakımla uzun yıllar kullanılması profesyonel fotoğrafçıların gözdesi yapmıştır. Filtre yuvası Ø 49mm olup focus esnasında ön optik elemanı döner yapıda olmadığından polarize ve özel efekt filtreleri kullanma kolaylığı vardır. Orijinal bayonet yapılı Samsung “SCH-B 49mm” veya vida yapılı, kısa yuvarlak model  parasoley ile çok şık bir yapıda kullanılmaktadır 
     SAMSUNG firmasının “Schneider-KREUZNACH D-XENON 1:2.8 100mm MACRO” objektifi macro objektif olmasından dolayı 1:1 (1X) oranında büyütme özelliği vardır. Portre fotoğrafçılığında “bokeh” bulanıklık efekti ideal yapıdadır. Focus esnasında ön elemanı döner yapıda değildir, diğer bir deyişle filtre yuvası sabittir. Polarize ve özel efekt filtreleri kullanımı kolaylığı vardır.  Diyafram açıklığı çok olduğundan karanlık ortamlarda focus ayarı kararlı ve hızlıdır. (QS) “Quick Shift focusing system” yani hızlı odak kaydırma dediğimiz ve Samsung-Pentax DSLR’nin autofokus ayarını yaptıktan sonra manuel olarak elle metreye müdahale etmemize müsaade etmesi özelliği mevcuttur.
     SAMSUNG firmasının “Schneider-KREUZNACH D-XENON 1:2.8 100mm MACRO” objektifi metal (stainless steel) Pentax-KAF bayonetlidir. Silindirik yapılı Ø49mm parasoley veya orijinal "SCH-B 49mm" parasoley ile daha rahat kullanımlıdır. Macro çekimlerde kolaylık açısından “CLAMP” kilit mekanizması mevcuttur. Pentax kullanıcıları tarafından portre fotoğrafçılığında tavsiye edilse de genelde yakın çekim, ürün reklam macro çekimlerinde kullanılmaktadır. Macro objektif olmasından dolayı ön optik elemanı derin yapılı korunaklı yapısı ile ışığa karşı yapılan çekimlerde asgari düzeyde parlama ile kaliteli görüntüler kaydedilmektedir.
     SAMSUNG firmasının “Schneider-KREUZNACH D-XENON 1:2.8 100mm MACRO” kısa teleobjektif olmasından dolayı optik yığılma sınırında olduğundan perspektif açısından idealdir, alan derinliği (hyperfocal) sınırlı olduğundan focus ayarı yapılan görüntünün merkezi nettir. Özellikle macro, mimari, iç mimari, ürün reklam ve portre fotoğrafçılığında aranan bir yapıdadır. Daha önceki dönemlerde piyasaya sunulan ve aynı optik dizilimli Pentax’ın “SMC PENTAX-D FA 1:2.8 100mm -MACRO-” objektifle ikizi ve benzer kalitededir.
https://www.yumpu.com/it/document/read/54654585/samsung-gx-100mm-macro-user-manual-163-mb-pdf-english
https://www.reviewed.com/cameras/news/samsung-announces-5-dslr-lens
https://www.dpnow.com/forum2/forum/welcome/headline-news/284-photokina-samsung-gx10-10mp-dslr-and-new-lens-line-up

Türkiye'de 2019 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 1000-TL.

Genel Özellikleri : Kısa Telefoto ve Yakın Plan çekim macro objektifi

Optik dizaynı ...................................... : 8 grup 9 eleman
Diyafram yaprak sayısı ........................ : 8
Diyafram açıklığı ................................. : 1:2.8  - 1:32
Asgari Netleme ................................... : 30.3cm
Filtre çapı ........................................... : Ø 49mm
Ağırlığı ............................................... : 345gr (12.2oz) + Parasoley 38gr
Odak Bağlantı Mesafesi ........................ : 45.46mm (flange focal distance)
Büyütme Oranı ................................... : 1:1  (1X)
Bağlantı yapısı "bayonet" ..................... : Pentax-KAF
Gövde rengi  ...................................... : Siyah
Gövde kılıfı  ....................................... : Yumuşak kılıf SLP-S3
Parasolay (gölgelik) ............................. : SCH-B 49mm
Ürün numarası .................................... :
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü ... : 24X36mm14
Pentax-K Zoom Odaklı / HD PENTAX-D FA 1:4 70-210mm ED SDM WR
« : 23 Ocak, 2020, 10:01:17 »

HD PENTAX-D FA 1:4 70-210mm ED SDM WR
Bugün 23.Ocak 2020 tarihinde Pentax RICOH IMAGING COMPANY,LTD tarafından duyurulan ve 14.Şubat 2020 tarihinde satış mağazalarında olacak olan HD/DFA serisi "HD PENTAX-D FA 1:4 70-210mm ED SDM WR" objektif KAF4 Elektromanyetik tam otomatik diyaframlı ve bol optikli olarak PENTAX K-1 Mark II, K-1, K-3 II, K-3, KP, K-70, K-50, K-S2 ve K-S1 DSLR gövdelerde tam uyumlu çalışacaktır. Objektif ile ilgili özet teknik bilgiler aşağıdadır.

14.Şubat 2020 tarihiden itibaren uluslararası satış fiyatı    :1100-$ (6500-TL)

Optik dizaynı ............................... : 14 grup 20 eleman
Diyafram yaprak sayısı ................. : 9 yuvarlatılmış
Diyafram açıklığı .......................... : 1:4  - 1:32
Asgari netleme ............................ : 95 cm.
Filtre çap .................................... : Ø 67 mm.
Ağırlığı ....................................... : 819gr (28.9 oz) Parasoley ile 859gr (30.3 oz)
Odak Bağlantı Mesafesi ................ : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı ............................ : 1:3.13  (0.32X)
Bağlantı yapısı "bayonet" .............. : Pentax-KAF4 Elektromanyetik tam otomatik diyaframlı
Gövde rengi  ............................... : Siyah
Gövde kılıfı  ................................. : yumuşak kılıf S100-200
Parasolay (gölgelik) ...................... : PH-RBP 67mm
Ürün numarası ............................. : 21217
İdeal Çalışma sıcaklığı ................... :  -10°C~40°C
İdeal çalışma nem ortamı .............. : %85 ve aşağısı
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 24X36mm
http://news.ricoh-imaging.co.jp/rim_info2/2020/20200123_028373.html
http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/products/lens/k/telephoto/hdpentax-dfa-70-210/
https://us.ricoh-imaging.com/product/hd-pentax-d-fa-70-210mm-f4-ed-sdm-wr/


15
Pentax-K Sabit Odaklı / SMC PENTAX-A 1:3.5 15mm
« : 20 Ocak, 2020, 06:25:08 »

      Genel kullanım amaçlı doğa, açık hava, manzara, mimari, motorlu araç, panoramik ve çok geniş açılı fotoğraf için ideal bir objektiftir. 1984~2004 yılları arasında Pentax "ASAHI OPTICAL CO.,LTD" tarafından çok geniş açılı panoramik objektif olarak SLR "Single-Lens Reflex" gövdeler için 24X36mm tam kare (Full frame) FF olarak piyasaya sunulmuşsa da günümüzde kullanıcılar 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerde daha yaygın kullanmaktadırlar. Çok geniş açılı objektif 24X36mm tam kare (Full frame) gövdelerde kullanıldığında görüntüde bükülme söz konusudur. İhtişamlı görüntü ve görüntüde üç boyut hissi vermesi açısından fotoğraf sanatçıları tarafından tercih edilmektedir. Çok geniş açılı olmasından dolayı alan derinliği (hyperfocal) çok fazladır. Görüntünün tamamı nettir ve optik bükülme oluştuğundan özellikle mimari fotoğrafçılığında aranılan sıra dışı bir derinlik hissi oluşturur. Kırpma faktöründen 16X24mm (Half frame) APS-C gövdelerde bir yerde optik bükülme özelliğini kaybetmektedir. Optik bükülmeden dolayı portre çekimlerinde uygun değildir.
     Pentax’ın  “SMC PENTAX-A 1:3.5 15mm” objektifin çok geniş açılı olmasından dolayı görüntüyü engelleyeceğinden ön elemanı üzerinde filtre yuvası yoktur. Sabit yapıda parasoley yapısı mevcuttur. Biri boş olmak üzere beş dahili filtre sekmesi vardır. Sırasıyla Sarı ”Yellow” Y48(Y2), Skylight, filtresiz boş, Ultraviyole L39(UV) ve koyu sarı, turuncu “orange” O56(O2) filtre sekmesi objektifin en ön kısmında yer alır. Metal ve dıştan  Ø80mm objektif ön kapağı standarttır.
     Pentax’ın  “SMC PENTAX-A 1:3.5 15mm” objektifi metal (Stainless steel) Pentax KA bayonetlidir. Pentax’ın SLR ve DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerinde sorunsuz kullanılmaktadır. Diyafram sekmesinde “A” auto aperture olduğundan Pentax SLR ve DSLR gövdelerin tüm çekim modlarında pozlama yapılmaktadır. Eski teknolojik yapıda olan objektifin çok optik elemanlı ve sıkı dizilimi dikkat çeker. Ayrıca optik elemanlar parlamayı önleyici SMC (Super Multi Coated) tekniğiyle kaplıdır. Keskinliği mükemmel olan bu objektifin birçok firma tarafından yapılan Çözünürlük Testlerinde f/8 diyafram değerinin en ideali olduğu tespit edilmiştir. Çok geniş açılı olmasından dolayı (hyperfocal) alan derinliği çok fazladır. Diyafram ve focus skalası; f/8 diyafram ve 1m yapıldığında 30cm mesafeden sonsuza kadar tamamen keskin bir görüntü elde edilmesi “fixnet” diye tabir edilen özelliği mevcuttur. Focus ayarı yani metraj mesafe ayarı manuel yapılmaktadır.
     Pentax’ın “SMC PENTAX-A 1:3.5 15mm” objektifinin ürettiği görüntünün tamamı net veya nete yakın olduğundan bokeh (Bulanıklık efekti) beklentisi olmamalı, en açık diyafram konumu dışında keskin nokta parlama efektleri hoş beşgen şeklindedir. Optik bükülmeden dolayı portre çekimlerinde tavsiye edilmemektedir. Mimari ve iç mimari çekimlerinde ihtişamlı görüntü ve görüntüde üç boyut hissi vermesi açısından fotoğraf sanatçıları tarafından tercih edilmektedir.
     Pentax’ın “SMC PENTAX-A 1:3.5 15mm” objektifi piyasada kısıtlı sayıda vardır. Alım satımı yok diyebileceğimiz konumdadır. Ekipmanında “SMC PENTAX-A 1:3.5 15mm” objektif olan kullanıcılar özel yapısından dolayı alım satımını yapmamaktadır. Sabit gruplu ve basit bir bakımla uzun yıllar yeni gibi kullanılabilir bir yapıdadır. Günümüzde Pentax K-1 Mark II ve Pentax K-1 24X36mm DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerin tüm çekim modlarında başarıyla kullanılabilmektedir.

Türkiye'de 2019 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 2000-TL.

Genel Özellikleri        :  Çok geniş açılı panoramik "A" modlu lens

Optik dizaynı ............................... : 12 grup 13 eleman
Diyafram yaprak sayısı ................. : 5
Diyafram açıklığı .......................... : 1:3.5  - 1:22
Asgari netleme ............................ : 30 cm.
Filtre çapı ................................... : Yoktur (dahili filtre)
Ağırlığı ....................................... : 595gr (20.99oz)
Odak Bağlantı Mesafesi ................ : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı ............................ : 1:12  (0.08X)
Bağlantı yapısı "bayonet" .............. : Pentax-KA
Gövde rengi  ............................... : Siyah
Gövde kılıfı  ................................. : sert kılıf HE-120 ve yumuşak kılıf S90-100
Parasolay (gölgelik) ...................... : dahili
Ürün numarası ............................. : 22010
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 24X36mm

Sayfa: [1] 2 3 ... 163