İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - vedib

Sayfa: [1] 2 3 ... 161
1
Genel Konuşma Forumu / Ynt: 10 Kasım 1938
« : 10 Kasım, 2019, 00:05:23 »
-"Beni Hatırlayınız"...…
 81.yıldır seni hiç unutmadık, rahmetle ve özlemle anıyoruz. Ruhun şad olsun

2

Elinizde mevcut olan "SMC PENTAX-FA  1:3.8-5.6  28-200mm -IF&AL-" objektifin ön optik elemanlarında oluşan mantar veya küf izlerini temizlemek için yapılması gerekenler aşağıdaki linkte mevcuttur. El yatkınlığınız varsa ve kendinize güveniyorsanız; kendi olanaklarınızla bunu becerebileceğinize inanıyorum   
https://www.youtube.com/watch?v=pSOOnXN8-bk


3
Genel Konuşma Forumu / Ynt: Cumhuriyet Bayramı
« : 29 Ekim, 2019, 00:21:15 »
29 Ekim 1923 Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Nice 96.yıllara...  Bugün Cumhuriyetimizin doğum günü…  Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşları’nı saygıyla anıyorum;

4
Yeni versiyon diyafram kadranı olmayan Pentax objektifler kendi çalışma teknikleri gereği en kısık diyafram konumunda kalır ve Pentax DSLR gövdeye takıldığında en açık konuma gelir. Fotoğraf çekimi esnasında seçili veya Pentax DSLR gövdenin atadığı değerlere gelir fotoğraf kaydedilir ve yine en açık konuma gelir. Objektif Pentax DSLR gövde dışına çıkarıldığında diyafram yine en kısık değer olan f/22-32 ye gelir.
Siz muhtemelen olympus em10 DSLR gövde diyafram mekanizmasına müdahale etmediğinden en kısık diyafram değerinde fotoğraf kaydediyor, ama manuel ölçüm yaptığından/yapmadığından neden 1/4000 enstantane değeri veriyor.
Pentax objektifte arıza yok ama Olympus em10 gövdenin enstantane değerini 1/100 değerine getirince güneşli havada normal pozlanmış görüntü elde edebilirsiniz.
Pentax objektifiniz muhtemelen Pentax-DA / FAJ veya DFA serisi diyafram kadranı olmayan auto seridendir. 

5
Elinizde mevcut "SMC PENTAX-DA 1:4 17-70mm AL [IF] SDM" objektifin auto focus netleme sistemi çalışmıyor ve SDM motoru arızalı ise aşağıdaki linkteki görseli izleyerek bilgilenebilirsiniz. Tamir etmek için yedek parça olarak SDM motoru ve el yatkınlığı yeterli olacağını tahmin ediyorum.
https://www.youtube.com/watch?v=mr2pfj289a8


6
Bende Pentax K-5 gövde kullanıyorum, yağmurda kullanmaktan dolayı bir arıza olduğunu düşünmüyorum. Pentax K-5 DSLR gövde contalar aracılığıyla tüm hava koşullarına dayanıklı olarak üretilmiş ayrıca bakım ve tamirden sonra contalar tam yerleştirilmemiş olsa da Pentax K-5 DSLR gövdenin dış kaplaması suyu itme özelliği olan bir madde ile kaplı olduğundan yağmur suyu ile arıza oluşmaz. Başka bir arıza vermiş olduğunu tahmin ediyorum.

 

7
Sanal ortamlarda sizin biblo fotoğraf olarak adlandırdığınız çoğu görüntüler Photoshop müdahaleleri ile izleyiciye aktarılıyor. Photoshop müdahaleleri özellikle fotoğraf dışı bir uğraştır, ama görüntüye bir görsellik katar; bu tür egolarımız için bunları da kullanmak gerekir. Aşağıdaki görseli incelediğinizde konuyu özetlemiş oluruz.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=17j5QzF3kqE
https://www.youtube.com/watch?v=bzm7mPS2y9c


8

2008 yılında Pentax "ASAHI OPTICAL CO.,LTD" tarafından dizayn ve imal edilip kullanıcıyla tanışan "SMC PENTAX-DA 1:4 17-70mm AL [IF] SDM" objektifi günümüzde 2.el piyasasında kısıtlı rastlanıyor. Piyasada seyrek bulunmasından dolayı çoğu kullanıcının bu objektifi tanımaması doğaldır. Güncel ve konforlu objektiflerle karşılaştırmadan çok kullanışlı ve cazip olduğunu söyleyebiliriz.

“SMC PENTAX-DA 1:4 17-70mm AL [IF] SDM” objektifin
     Artıları………………
1)  Makul oranda sabit diyafram açıklığıyla “1:4” ideal bir lens
2)  Oldukça keskin bir görüntü üretiyor,  1:5.6-1:16 arası keskin; kullanıcılar 1:8 öneriyor, en açık diyafram değeri olan 1:4 değerinde de çok kaliteli görüntüler kaydediliyor.
3)  Compact yapılı, sert plastik yapıda gövde ve objektif bayonet bağlantı olarak metal (Stainless steel) mükemmel, hızlı focus için KAF3 yapıda oluşu avantaj
4)  Fiyat olarak çok cazip, kullanıcıyı üzmüyor; 2.el piyasasında çoğu zaman bulunabiliyor
5)  70mm odak değerinde portrede bokeh “bulanık efekti” ideal
6)  Manzara, obje, ürün ve portre çekiminde sorunsuz; sokak fotoğrafçılığı ve genel kullanım için ideal, özel kit objektif konumunda
7)  Genel kullanıcıların tercih ettiği 17-70mm aralığı en ideal olan objektiflerdendir.
8 )  Perspektif yönünden insan gözünün kopyası gibi olmasa da; optik bükülme ve optik yığılma pek fark edilmiyor diyebiliriz.
9)  Optik elemanlar iç parlamayı önleyici SMC (Super Multi Coated) tekniğiyle kaplanmıştır, ön optik elemanını kir ve sudan korumak için florür bileşimli bir madde olan SP (Super Protective Coating) kaplanmıştır.
10)  “IF” (Internal focus) İçten odaklamalı objektif olduğu için focus esnasında objektif ebadı değişmemekte ve auto focus “SDM” (Supersonic Drive Motor) sessiz süpersonik motorlu bir objektif özelliğinden dolayı hızlı sessiz ve kararlı netleme olanağı verir.
11) 17-70mm odak değeri genel kullanım ve sokak fotoğrafçılığı için aranan aralık,
12) Firma tarafından kodlanmış olmasa da “WR” (weather-resistant) özelliği olması yani hava koşullarına dayanıklı olması önemli bir özelliktir. Objektifi fiili incelediğinizde contaları görebilirsiniz.

     Eksileri………..
1) Auto focus vida sürücü olmaması; Pentax-KAF3 yapıda “SDM” (Supersonic Drive Motor) sessiz süpersonik motorlu bir objektif olması kullanıcıyı üzüyor, ilk nesil SLR ve DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerde manuel kullanılabiliyor.
2) Objektif “SDM” (Supersonic Drive Motor) sessiz süpersonik motoru arıza verdiğinden kullanıcı uzak durmaya çalışıyor.
3) Pentax DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerin tüm çekim modlarında kullanılıyor ama diyafram kadranı olmadığından analog filmli SLR "Single-Lens Reflex" gövdelerde kısıtlı kullanılabiliyor.
4) Focus kadranın gevşek ve dar metraj skalası olması  kullanıcıyı manuel focus esnasında zorluyor,
5) Ortalama 11 yıl önce imal edilmesi imajını bozuyor, kullanıcılar yeni versiyon arayışı içinde oluyor.


9
Pentax-K Sabit Odaklı / SMC PENTAX-FA 1:3.5 100mm -MACRO-
« : 10 Eylül, 2019, 09:49:34 »

       Genel amaçlı ürün, yakın çekim, mimari, iç mekan ve portre fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. 1998~2004 yılları arasında Pentax "ASAHI OPTICAL CO.,LTD" tarafından 24X36mm tam kare FF (Full frame) olarak analog filmli SLR "Single-Lens Reflex" gövdeler için piyasaya sunulmuş olsa da; günümüzde kullanıcılar 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle crop sensörlü 1,5 çarpanlı crop sensör DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Görüntü kalitesi yüksektir. Optik yapısı itibariyle üstün Pentax kalitesi ve yapısını kendinde barındırır. Lens kalitesi dışında en önemli özelliği basit bir bakımla uzun yıllar kullanılması genel fotoğrafçıların gözdesi yapmıştır. Optik elemanlar parlamayı önleyici SMC (Super Multi Coating) tekniğiyle kaplanmıştır.
     Pentax’ın “SMC PENTAX-FA 1:3.5 100mm -MACRO-” objektifi macro objektif olmasından dolayı 1:2  (0.5X) oranında büyütme özelliği vardır. Portre fotoğrafçılığında “bokeh” bulanıklık efekti ideal yapıdadır. Focus esnasında ön elemanı döner yapıda değildir, diğer bir deyişle filtre yuvası sabittir. Polarize ve özel efekt filtreleri kullanımı kolaylığı vardır.  Diyafram açıklığı yeterli olduğundan karanlık ortamlarda focus ayarı kararlıdır.
     Pentax’ın “SMC PENTAX-FA 1:3.5 100mm -MACRO-” objektifi metal (stainless steel) KAF bayonetlidir. Ön optik eleman derin korunaklı olsa da silindirik yapılı 49mm parasoley kullanımı uygundur. 1:2 (0.50X) büyütme oranı olsa da macro çekimlerde "Macro adapter" (Clouse-up lenses) ile 1:1 büyütme oranı elde edilmektedir. Pentax kullanıcıları tarafından portre fotoğrafçılığında tavsiye edilse de genelde yakın çekim, ürün, reklam macro çekimlerinde kullanılmaktadır. Macro objektif olmasından dolayı ön optik elemanı derin yapılı korunaklı yapısı ile ışığa karşı yapılan çekimlerde asgari düzeyde parlama ile kaliteli görüntüler kaydedilmektedir.
     Pentax’ın “SMC PENTAX-FA 1:3.5 100mm -MACRO-” kısa teleobjektif olmasından dolayı optik yığılma sınırında olduğundan perspektif açısından idealdir, alan derinliği (hyperfocal) sınırlı olduğundan focus ayarı yapılan görüntünün merkezi nettir. Özellikle macro, mimari, iç mimari, ürün reklam ve portre fotoğrafçılığında aranan bir yapıdadır. Fotoğraf sanatçılarının çok amaçlı yaygın olarak kullandığı bir objektiftir.
     Pentax’ın “SMC PENTAX-FA 1:3.5 100mm -MACRO-” objektifi aynı dizayndaki ve aynı dönemde piyasaya sunulan "COSINA MC AF 1:3.5 100mm MACRO" ile Vivitar, Sigma. Tamron, Tokina adları altında pazarlanmış olsa da SMC kaplamalı optikleri ile diğer lenslerden ayrılır. Büyütme oranı ve diyafram açıklığının daha az olsa da, ekonomik özelliğinden dolayı Pentax kullanıcılarının tercihidir.

Türkiye'de 2019 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 600-TL.

Genel Özellikleri : Yakın Plan çekim objektifi

Optik dizaynı ............................. : 5 grup 4 eleman
Diyafram yaprak sayısı ............... : 8
Diyafram açıklığı ........................ : 1:3.5  - 1:22
Asgari Netleme .......................... : 43cm
Filtre çapı .................................. : Ø 49mm.
Ağırlığı ...................................... : 220gr (7.8oz.)
Odak Bağlantı Mesafesi ............... : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı ........................... : 1:2  (0.50X)
Bağlantı yapısı "bayonet" ............. : Pentax-KAF
Gövde rengi  .............................. : Siyah
Gövde kılıfı  ............................... : yumuşak kılıf S80-120
Parasolay (gölgelik) .................... : RH-RB 49mm
Ürün numarası ........................... : 29007
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 24X36mm


10
Genel Konuşma Forumu / Ynt: 30 Ağustos Zafer Bayramı
« : 30 Ağustos, 2019, 08:50:27 »
Her şehrin bir kurtuluş bayramı var, 30 Ağustos Türkiye Cumhuriyeti'nin kurtuluş günü ve bayramı.
97 yıldır gururumuz devam ediyor; Şanlı Ordumuzun günü kutlu olsun. Nice Büyük Zaferlere...
30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun,

11
Pentax-K Sabit Odaklı / Ynt: SMC PENTAX-M 1:1.7 50mm
« : 25 Ağustos, 2019, 01:23:27 »

1977~1984 yılları arasında Pentax "ASAHI OPTICAL CO.,LTD" tarafından üretilip pazarlanan "SMC PENTAX-M 1:1.7 50mm" objektifi tüm kullanıcılara tavsiye ederim. Genel amaçlı olduğu kadar özellikle kullanıcılar portre ve ürün çekimlerinde çok başarılı buluyor, Hiçbir firma kullanıcılara bu kadar popüler lens sunmadı, Ortalama 40 yıllık ve hala çok kaliteli...


12


Pentax Power Zoom objektifler Filmli analog Pentax PZ/Z serisi SLR "Single-Lens Reflex" gövdelerde kullanılmak üzere dizayn edildiklerinden tam işlevli olarak bu gövdelerde kullanılmakla birlikte günümüzde bazı Pentax DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerde de kullanılabilmektedir.

Pentax Power Zoom objektif gövdeleri üzerinde yan tarafta  Otomatik Zoom siviş düğmesi ve Zoom işlevi ayarlama düğmesi fonksiyonları şöyledir

1) "P" (Power Zoom), bazı lenslerde "PZ" konumunda iken Power Zoom için bu konuma ayarlayın
2) "A" (Auto Zoom), bazı lenslerde "AZ" konumunda iken otomatik Zoom için bu konuma ayarlayın
2) "AS" (Auto zoom Set), bazı lenslerde "MODE" konumunda iken otomatik zoom işlevi türünü seçmek için bu konuma ayarlayın

"Power Zoom" özelliği Pentax DSLR gövdelerin son versiyonlarında uyumlu iken, bazılarında kısıtlı, bazılarında ise işlevsizdir. Kullanıcıların bu özelliğinin DSLR gövdede olup olmadığını firmanın tanıtımından veya ilgili "Pentax Kullanım Kılavuzu"ndan öğrenebilirler.


13
Fotoğraf, sadece o anı yakalamak ve kaydetmektir. Fotoğraf severlerin 19 Ağustos Dünya Fotoğrafçılık Günü kutlu olsun

14


      Genel etkinlik, açık hava spor etkinlikleri, yaban hayat fotoğrafçılığı ve portre objektifidir. 1992~1998 yılları arasında Pentax "ASAHI OPTICAL CO.,LTD" tarafından PZ/Z serisi filmli SLR "Single-Lens Reflex" fotoğraf makineleri için 24X36mm tam kare (Full frame) FF olarak piyasaya sunulmuşsa da günümüzde kullanıcılar genelde 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı crop sensör Pentax DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerde daha yaygın kullanmaktadırlar. Eski teknolojik yapıda olan objektifin çok optik elemanlı oluşu dikkat çeker. Lens yapısı dışında en önemli özelliği power zoom özelliğinin olmasıdır. Pentax'ın PZ/Z serisi dışında yeni güncel DSLR "Digital Single-Lens Reflex" çoğu gövdelerde desteklenen ve özellikleri tanımlanan objektifidir. Ayrıca optik elemanlar parlamayı önleyici SMC (Super Multi Coating) tekniğiyle kaplanmıştır. Orijinal Pentax “RH-A 58mm” model kauçuk parasoley veya 58mm filtre yuvasına vidalı metal silindirik yapıda parasoley takılarak rahat bir şekilde kullanılmaktadır. Macro objektif olmasa da obje çekimlerinde 1:4 (0.25X) büyütme oranıyla rahat kullanılabilmektedir.
      Pentax'ın "SMC PENTAX-FA 1:4.5-5.6 100-300mm POWER ZOOM" objektifinin üzerindeki zoom bileziği diğer objektiflerde olduğu gibi kullanılması yanında; zoom bileziği ileri itilerek çıt sesinden sonra power zoom özelliği destekleyen gövdelerde auto zoom özelliğini kullanabilirsiniz. Power Zoom konumunda iken kadranı sağa veya sola getirdiğinizde zoom motoru sayesinde zoom halkasını çevirmeden objektif tele veya kısa tele açı görüntü yapması önemli özelliğidir. Objektif üzerindeki butonla kullanılan odak değeri kaydedilip; tekrar kullanımda aynı değer ile fotoğraf çekilmesi sağlanmaktadır. Bir başka özelliği fotoğraf çekme işine son verildiğinde destekleyen gövdelerde objektif en küçük konuma gelmesidir. Kullanıcılar objektifinin bu özelliklerinden dolayı sahip oldukları bu objektifi; gövdeyle uyumsuz olduğundan veya kullanma becerisini gösteremediklerinden yeterince faydalanamadığı görülmüştür. Ayrıca DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdenin deklanşör düğmesine basmadan Power Zoom işlevi ile birlikte Power Focus işlemi gerçekleşerek metraj işlevi auto yapılmaktadır.
      Pentax'ın "SMC PENTAX-FA 1:4.5-5.6 100-300mm POWER ZOOM" objektifi metal (Stainless steel) bayonetli; Power zoom KAF2 bayonet yapıda olduğu, diyafram sekmesinde “A” (auto aperture) olduğundan Pentax SLR ve DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerin tüm çekim modlarında sorunsuz kullanılmaktadır. Piyasada ve kullanıcılarda az yaygın olan eski teknolojik yapıda olduğundan fotoğraf forumlarında açık ve eğitici kullanıcı yorumlarına az rastlanır. Eski teknolojik yapıda olan objektifin metal dizaynda oluşu ağır ve hantal olmasına sebep olmuştur.
      Pentax'ın "SMC PENTAX-FA 1:4.5-5.6 100-300mm POWER ZOOM" objektifi tüm zoom aralığında asgari çekim mesafesi 150cm olup; macro objektif olmasa da yarım macro 1:4 (0:25X) diyebileceğimiz performansı son derece başarılıdır. Ağır hantal oluşu kullanıcıların uzak durmasına neden olmuştur. Yapı olarak ağır ve hantaldır. Filtre yuvası Ø58mm olup focus esnasında ön optik elemanı döner yapıda olduğundan polarize filtre kullanma zorluğu vardır.
      Pentax'ın "SMC PENTAX-FA 1:4.5-5.6 100-300mm POWER ZOOM" objektifinde “power zoom” kadranı fotoğraf makinesine doğru çekilerek veya dışa doğru itilerek işlevi değiştirilmektedir. Zoom/Power Zoom fonksiyonu kullanımı veya kullanım dışı sağlanması olmaktadır. Objektifin üzerinde yan kısmında P, A ve AS butonu ve sekmeleri yer alır. Günümüzde popüler olan “PENTAX K-1” ve “PENTAX K-1 II” tam kare (Full frame) FF gövde ile her yönden tam uyumludur.

Türkiye'de 2019 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 300-TL.

Genel Özellikleri : Power zoom yapısında auto focus değişken odaklı objektif

Optik dizaynı ............................. : 8 grup 12 eleman
Diyafram yaprak sayısı ................ : 9
Diyafram açıklığı ........................ : 1:4.5 (5.6) - 1:32 (38)
Asgari netleme .......................... : 150cm
Filtre çapı .................................. : Ø 58mm
Ağırlığı ...................................... : 605gr (21.3oz.)
Odak Bağlantı Mesafesi ............... : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı ........................... : 1:4 (0.25X)
Bağlantı yapısı “bayonet” ............. : Pentax-KAF2
Gövde rengi  .............................. : Siyah
Gövde kılıfı  ............................... : yumuşak kılıf S80-160
Parasolay (gölgelik) .................... : RH-A 58mm
Ürün numarası ........................... : 27927
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 24X36mm


15
Genel Konuşma Forumu / Ynt: KURBAN BAYRAMI
« : 10 Ağustos, 2019, 11:14:54 »
Bugün cumartesi olduğundan tatil ve bayram moduna erken girdim,

Tüm İslam alemi ile forum üye ve ziyaretçilerinin Kurban Bayramını kutlar; her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle...

Sayfa: [1] 2 3 ... 161