İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - mirat

Sayfa: [1] 2
1
İzlemek isteyenler aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilir:

https://www.instagram.com/tv/CYrlJ8AADY9

2
HEYKELİ DİKİLECEK ADAM: ARA GÜLER

2018 yılında aramızdan ayrılan fotoğraf duayeni Ara Güler, ardında yeri doldurulamayacak bir boşluk bıraktı.

"İstanbul'un Gözü" lakaplı usta fotoğrafçının, İstanbul'un sosyo-kültürel ve mimari özelliklerini gözler önüne seren eşsiz fotoğraf arşivi bir Doğuş grubu iştiraki olan Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi çatısı altında korunuyor.

Arşiv, ayrıca birçok yerli ve yabancı edebiyatçı, sanatçı, oyuncu ve düşünce insanının eşsiz siyah beyaz portrelerini de barındırıyor.

Peki, "Master of Leica" başta olmak üzere daha birçok ünvanın sahibi olan Ara Güler'i diğer fotoğrafçılardan farklı kılan nedir?

Yeri doldurulabilir mi? Veliahtı kim?

Ve daha birçok konuyu Nihat Karadağ ve Cenk Mirat Pekcanattı masaya yatırıyorlar.

13 Ocak 2022, Perşembe günü, saat 21.00'de canlı olarak yayımlanacak olan etkinliğe tüm fotoğraf severler davetlidir.

Etkinlik, Instagram'daki fotografcilikkursu profilinden canlı yayınlanacaktır. Takip etmeyi ve canlı yayın bildirimlerini açmayı unutmayın.

https://www.instagram.com/fotografcilikkursu/

Fotoğraf Duayenimiz Ara Güler'in, ömrünü geçirdiği
Beyoğlu Galatasaray Meydanı'na bronz bir heykelinin dikilmesi için düzenlenen imza kampanyasına destek olmak ister misin?

Kampanya linki: https://chng.it/bSnjxT8L

#fotoğrafçılık
#aragüler
#araguler

3
Geçen yıla damgasını vurduğunu düşündüğüm başlıca 3 fotoğraf olayına dair sesli düşündüğüm bu bölümde yer alan konulara dair ayrıntılara aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsin. Yeni yılınız gönlünüzce olsun.

https://www.powerapp.com.tr/podcast/miratin-puslu-fotograf-atlasi/id/60672-1

https://gaiadergi.com/bir-mirasyedi-david-alan-harvey

https://gaiadergi.com/roportaj-jonas-bendiksen-the-book-of-veles

https://www.powerapp.com.tr/podcast/miratin-puslu-fotograf-atlasi/id/60039-1

https://www.change.org/BirAraGulerHeykeliBeyoglunaNedeYakisir
4
https://chng.it/R8fQ5Dc9kD

Bu yılın Ekim ayında basın ve sosyal medyada yer alan bir haber, fotoğrafçı Diane Arbus'un bronzdan tam boy bir heykelinin Cental Park'a dikildiğini bildiriyordu.

Ayrıntıları (merak edecek olanlar buradan erişebilirler) bir kenara bırakacak olursak, söz konusu bu heykel, 14 Ağustos 2022 tarihine kadar Central Park'ın 60. Sokak ve 5. Bulvarın kesiştiği köşe noktasında ilgililer tarafından görülebilecek.

Heykele dair bir de dip not: son günlerde New York sanat çevrelerinde, Diane Arbus'un heykelinin Central Park'taki yerinde kalıcı olabileceği konuşuluyor.

Malumunuz tıpkı Amerikalı Diane Arbus gibi, İstanbul şehrini eşsiz siyah-beyaz fotoğraflarıyla ölümsüzleştiren fotoğrafçı Ara Güler'de bizim mühim kültürel değerlerimizden sadece birisi... Ve halihazırda fani dünyadan göçüp gidişinin üzerinden 3 yılı aşkın bir süre geçmiş bulunuyor.

Bu önemli sanat adamının yaşadığı ilçe olan Beyoğlu'nda kalıcı olarak dikilecek bronz bir heykeli, hem kendisine bir saygı duruşu niteliği taşıyacak hem de sanatın bir başka dalı olan 'heykel' aracılığıyla ölümsüzleştirilecektir. Ayrıca heykelin olası olarak dikileceği nokta, şehrin kültür-sanat rotasında yer alacak önemli bir uğrak yeri olmaya da namzettir.

Sizlerden yegâne ricamız, ömrü boyunca İstanbul'un marka değerine fotoğraf sanatı aracılığıyla katkıda bulunmuş, bu çok kıymetli kültür ve sanat adamının bronz bir heykelinin ömrü boyunca yaşadığı Beyoğlu - Galatasaray Meydanı'nda dikilmesini sağlamanızdır.

Gereğini saygılarımla arz ederim.

https://chng.it/R8fQ5Dc9kD

5
Geleneksel fotoğraf pazarı, günümüzde stok fotoğrafçılık, baskı satışları ve bir işin maddi kopyalarını veya maddi olmayan haklarını satmak gibi yöntemlerle sınırlı.

Zaten birde Milenyum ile birlikte ağırlığını hissettiren sayısal teknoloji nedeniyle hızla artan fotoğrafçı sayısıyla da pastada kişi başına düşen dilim giderek küçüldü.

Tüm dünyada özellikle son 10 yılda muazzam bir pazar doygunluğundan ötürü, çoğu fotoğrafçının gelir elde etmesi giderek zorlaşıyor.

NFTler ise fotoğrafçılar için tamamen yeni bir pazarı ve zihniyeti temsil ediyor.

https://www.powerapp.com.tr/podcast/miratin-puslu-fotograf-atlasi/id/58928-1

6
“Magnum Fotoğrafçısı Jonas Bendiksen ile en son projesi olan ‘The Book of Veles’ hakkında kısa ama öz, bir o kadar da düşündürücü bir röportaj yaptım. Dünya basının kendisine olan yoğun ilgisi sebebiyle ancak 12 Kasım tarihinde gerçekleşebilen bu röportajda; sentetik görüntü, yapay zeka tarafından üretilen metinler ve yalan haber konuşmalarımızın merkezinde yer aldı. Gölge Fanzin adına gerçekleştirdiğim bu röportajı halen hazırlanmakta olan yeni sayının içerisinde fotoğraf severlerle paylaşmak öncelikli hedef olsa da, -giderek konunun güncelliğinin yitiriyor olması- bizleri alternatif bir çözüm arayışına itti. Gelinen son raddede çözüm; röportajı özel bir ek halinde sizlerle paylaşmak oldu.”

https://miratinpuslufotografatlasi.blogspot.com/2021/11/roportaj-jonas-bendiksen-book-of-veles.html

7
Jonas Bendiksen'in son çalışması 'Book of Veles', gerçeklik ve dezenformasyonun sınırlarını zorlarken, belgesel fotoğraf ve foto muhabirliğin gelecekte bu ve benzeri yaklaşımlardan nasıl etkileneceğini de insana sorgulatıyor.

https://miratinpuslufotografatlasi.blogspot.com/2021/10/podcast-gerceklik-ve-dezenformasyonun.html

8
Jonas Bendiksen'in son çalışması 'Book of Veles', gerçeklik ve dezenformasyonun sınırlarını zorlarken, belgesel fotoğraf ve foto muhabirliğin gelecekte bu ve benzeri yaklaşımlardan nasıl etkileneceğini de insana sorgulatıyor.

https://miratinpuslufotografatlasi.blogspot.com/2021/10/podcast-gerceklik-ve-dezenformasyonun.html

9
Birçok amatör fotoğrafçının muhakkak yolunun düştüğü ya da çatısı altında faaliyette bulunduğu fotoğraf dernekleri elzem mi kuzum? Fotoğraf derneklerine dair sesli düşündüğüm bu bölümde bana iletilen derneklere dair şikayet ve eleştirileri de yer verdim.

https://www.powerapp.com.tr/podcast/miratin-puslu-fotograf-atlasi/id/57210-1

10
Sezon finaline layık bir konu hakkında 'sesli düşünmek' istedim. Konuyu da 'Fotoğraf Mafyası' olarak belirledim. "Peki neden?" Bunun öncelikli olarak temel bir sebebi var. Fotoğrafın 2000'li yıllarda hızla yükselen grafiğinin aynı şekilde dip yapmış olması ve bu sürecin sorumlusu olan yapının fotoğrafla ilgili dinamikleri halen elinde... tekelinde tutuyor olmasıdır. Eğer bu yapıyı iyi tanır ve onlara karşı eyleme geçersek fotoğrafı güzel günlerin beklediğini düşünüyorum.

https://www.powerapp.com.tr/podcast/miratin-puslu-fotograf-atlasi/id/56744-1

https://anchor.fm/cenk-mirat-pekcanatti/episodes/Odadaki-Fil-Fotoraf-Mafyas-e177c7d

11
Dünya değişiyor... İnsanlık tuhaf bir yol ayrımında, tıpkı 'Toplumsal Belgeci Fotoğraf' gibi... Acaba bu branşı oluşturan idealist projelerin artık sonu mu geldi? Bunun yerine gelecekte sürekli nabza göre şerbet veren, üst aklın toplum mühendisliği için kullandığı popülist projeler mi alacak?

https://www.powerapp.com.tr/podcast/miratin-puslu-fotograf-atlasi/id/56166-1


https://anchor.fm/cenk-mirat-pekcanatti/episodes/Toplumsal-Belgeci-Fotoraf-Buraya-Kadar-m-e16embq

12
Dünya değişiyor... İnsanlık tuhaf bir yol ayrımında, tıpkı 'Toplumsal Belgeci Fotoğraf' gibi... Acaba bu branşı oluşturan idealist projelerin artık sonu mu geldi? Bunun yerine gelecekte sürekli nabza göre şerbet veren, üst aklın toplum mühendisliği için kullandığı popülist projeler mi alacak?

Aşağıda yer alan bağlantı aracılığıyla ulaşacağınız ara yüzden podcasti 16 farklı platformdan dinleyebilirsiniz.

https://www.podpage.com/miratin-puslu-fotograf-atlasi/toplumsal-belgeci-fotograf-buraya-kadar-mi/

14
İstanbul / Ynt: Fotoistanbul
« : 15 Ağustos, 2021, 14:17:03 »
Fotoistanbul ile ilgili bir imza kampanyası, bağlantı tüm ayrıntıları içeriyor.

https://www.change.org/fotoistanbul

15
MİRAT'IN PUSLU FOTOĞRAF ATLASI 📸🌐🎙

Fotoğrafçı Cenk Mirat Pekcanattı'nın fotoğrafa dair sesli düşüncelerini paylaştığı bu podcast, ülke fotoğrafına yepyeni bir soluk getirmeyi ve benzer üretimler için ilham kaynağı olmayı hedefliyor. Her bir bölümü tek bir seferde kaydedilen Mirat'ın Puslu Fotoğraf Atlası, Cenk Mirat Pekcanattı'nın yalın ve çekincesiz tavrının tezahürü olarak da okunabilir. Fotoğrafın tekniğinden ziyade felsefe, kuram ve etiği üzerine odaklanan bu podcast büyüyünce periyodik olarak yayımlanmayı hayal ediyor.

Konu ve konuk önerilerinizi dilerseniz, [email protected] adresi aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

#podcast #miratınpuslufotoğrafatlası #cenkmiratpekcanattı PowerApp
https://www.powerapp.com.tr/.../miratin-puslu-fotograf.../

"Sedat Pekcanattı Toplumsal Belgeci Fotoğraf Projesi Bursu - 2021" başvuruları; 01 Ağustos 2021 tarihinde sona erdi. Daha önce sonucu 10 Ağustos 2021 tarihinde açıklayacağımı duyurmuştum. Fakat malum erken kalkan yol alırmış. Bugün itibariyle değerlendirme sonuçlanmış olup, aşağıda yer alan podcast bölümünde de bu netice açıklanmıştır. Esas önemli husus ise bu bursa dair yapmış olduğum naçizane analizdir ki, zaten bu da podcastimin bu bölümü dahilindeki sesli düşünce seansımın omurgasını oluşturuyor. Neler tecrübe ettim? Neler gözlemledim? Ortaya nasıl bir analiz çıktı? - Gelin birlikte dinleyelim! Şey... ben kendimi tekrar tekrar dinliyorum da...

https://www.powerapp.com.tr/podcast/miratin-puslu-fotograf-atlasi/id/55842-1

Sayfa: [1] 2