Gönderen Konu: Eleştiri Ricası  (Okunma sayısı 6399 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nativeemperor

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Eleştiri Ricası
« : 26 Nisan, 2012, 10:44:50 »
Arkadaşlar Merhaba;
Acemi biri olarak K-r makinem ile çekimlerime başladım.;) affınıza ve yorumlarınıza sığınarak paylaşmış olduğum resimde görmüş olduğunuz eleştirilerin hepsine açığım. Acımayın Lütfen.. Teşekkürler.
Bu arada kullandığım program Adobe camera raw. İşlemi raw olarak değilde jpg de yaptım. zaman içerisinde inş onuda öğreneceğim
aLEngİrLi aDAm @
Pentax K-r

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
Ynt: Eleştiri Ricası
« Yanıtla #1 : 26 Nisan, 2012, 11:03:34 »
Öncelikle foruma hoşgeldiniz. :) Fotoğrafların birine daha fazla konstrat verilmiş diğeri ise daha soft. Ben üstteki fotoğrafın renklerini daha çok beğendim. Bu renk olayı tamamiyle kişinin kendi tercihi bana göre. Bazıları aşırı renkli hoşlanır suluboya misali. Bazıları daha yumuşak fotoğraflardan hoşlanır. Birinci fotoğrafta ki gökyüzünün rengi biraz abartıya kaçmış. Fotoğrafta dikkat dağıtıyor. Ağaçların ve çimlerin rengi yerinde.  Elinize sağlık bol bol fotoğraf çekerek ve çekilen fotoğrafları inceliyerek oturacaktır tarzınız. :)
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı nativeemperor

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 26 Nisan, 2012, 11:21:12 »
Öncelikle foruma hoşgeldiniz. :) Fotoğrafların birine daha fazla konstrat verilmiş diğeri ise daha soft. Ben üstteki fotoğrafın renklerini daha çok beğendim. Bu renk olayı tamamiyle kişinin kendi tercihi bana göre. Bazıları aşırı renkli hoşlanır suluboya misali. Bazıları daha yumuşak fotoğraflardan hoşlanır. Birinci fotoğrafta ki gökyüzünün rengi biraz abartıya kaçmış. Fotoğrafta dikkat dağıtıyor. Ağaçların ve çimlerin rengi yerinde.  Elinize sağlık bol bol fotoğraf çekerek ve çekilen fotoğrafları inceliyerek oturacaktır tarzınız. :)

çok teşekkürler, hoşbulduk :) soft olan resim orjinal resimdir. onun üzerinde hiçbir oynama yapmadım. Haklısınız gökyüzü renginde fazla maviye kaçmışlığım olmuş. Siz söyleyince resmi ne kadar yorduğunu farkettim. Zaman içerisinde bu hatalarım inş düzelecektir
aLEngİrLi aDAm @
Pentax K-r

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 26 Nisan, 2012, 13:45:10 »
2 fotoğraf farkına bakarak konuşmak gerekirse bu "sanatsal kompozisyonal" eleştiri değil de "teknik eleştiri" bölümü olmalıydı sanırım.

Her iki fotoğrafta kötü değil ama bana kalırsa en ideali bu 2 fotoğrafın karışımı olurdu. :)

Örnek vermek gerekirse pempe çiçekler kontrastla güzelleşmiş ama sağ taraftaki ağaç kontrast yüzünden seyri zorlaşmış.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 26 Nisan, 2012, 14:01:45 »
çok hoş bir manzara fotoğrafı olmuş.insana o bankta oturma arzusu  yaşatıyor.yaşattığınız bu güzel duygu için tşk.ederim.eleştiri istiyorsanız.bence ikiside çok hoş ama insan doğası gereği biraz canlı renkleri nedense daha çok seviyor.yumuşak tonlar portrelerde daha hoş duruyor.naçizane fikrimdir .yoksa kesin doğru değildir.kolay gelsin.
Allah ne verdiyse:)

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Nisan, 2012, 15:45:43 »
Bu fotoğraf için değil genel konuşmak zorundayım. Objeleri ortadan/kenardan kesmeyin, bir ön plan/konu olsun birde arka plan, ön plan/arka plan uyumlu olsun, arka planda dikkat çekici bozukluklar olmasın, uç noktalar altın orana uysun, ana ön plan arka planın 1/4'ünden az 3/4'ünden fazla olmasın, mecburiyet varsa dahi 4/5'ini geçmesin. Durağan sahneleri  önceden basit çizgilerle küçük bir kağıda çabucak çok basitçe çizin, ondan sonra fotoğrafınıza yeniden kompozisyon yapın, bu kompozisyonda çok büyük oranda yardımcı olur..

Çalışmalarınızda başarılar.
« Son Düzenleme: 26 Nisan, 2012, 17:02:17 Gönderen: cbaytan »

Çevrimdışı nativeemperor

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Nisan, 2012, 16:09:17 »
Bu fotoğraf için değil genel konuşmak zorundayım. Objeleri ortadan/kenardan kesmeyin, bir ön plan/konu olsun birde arka plan, ön plan/arka plan uyumlu olsun, arka planda dikkat çekici bozukluklar olmasın, uç noktalar altın orana uysun, ana ön plan arka planın 1/4'ünden az 3/4'ünden fazla olmasın, mecburiyet varsa dahi 4/5'ini geçmesin. Durağan sahneleri  önceden çekeceğiniz sahnedeki basit çizgilerle küçük bir kağıda çabucak çok basitçe çizin, ondan sonra fotoğrafınıza yeniden kompozisyon yapın, bu kompozisyonda çok büyük oranda yardımcı olur..

Çalışmalarınızda başarılar.

Abicim yorumun için çok teşekkürler. anlatmak istediğin konuyu kafamda şekillendirdim. resmim de sağlı sollu ağaçları kesmek yerine bütün olarak kompozisyon yapmam gerektiğini, ön planı erguvan ağacını alacaksam çevresini on göre orantılamam gerektiğini anlattın. ;D
aLEngİrLi aDAm @
Pentax K-r

Çevrimdışı nativeemperor

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Nisan, 2012, 16:10:21 »
çok hoş bir manzara fotoğrafı olmuş.insana o bankta oturma arzusu  yaşatıyor.yaşattığınız bu güzel duygu için tşk.ederim.eleştiri istiyorsanız.bence ikiside çok hoş ama insan doğası gereği biraz canlı renkleri nedense daha çok seviyor.yumuşak tonlar portrelerde daha hoş duruyor.naçizane fikrimdir .yoksa kesin doğru değildir.kolay gelsin.

çok teşekkürler ...
aLEngİrLi aDAm @
Pentax K-r

Çevrimdışı nativeemperor

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 26 Nisan, 2012, 16:12:16 »
2 fotoğraf farkına bakarak konuşmak gerekirse bu "sanatsal kompozisyonal" eleştiri değil de "teknik eleştiri" bölümü olmalıydı sanırım.

Her iki fotoğrafta kötü değil ama bana kalırsa en ideali bu 2 fotoğrafın karışımı olurdu. :)

Örnek vermek gerekirse pempe çiçekler kontrastla güzelleşmiş ama sağ taraftaki ağaç kontrast yüzünden seyri zorlaşmış.

Ağacın kontrastı orjinalde de çok koyu. mümkün olduğunca karartmadım ama genede o yönde sıkıntım var. sanırım güneş ışığını iyi kulanamamla alakalı.  yorum için teşekkürler.
aLEngİrLi aDAm @
Pentax K-r

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 26 Nisan, 2012, 19:39:18 »
Bir şey değil, eleştiriler kaliteli gidiyor, izninizle biraz daha ekleyeyim, bu fotoğrafa gelirsek asıl problem ağacın tam ortasından kesilmesi, koyuluk değil onlar hallolur, asıl sorun konu nedir problemi, ben şimdi bu fotoğrafın ön planını oluşturması gereken ana konusu nedir anlamakta güçlük çekiyorum, düşünüyorum, acaba bu fotoğrafın konusu

-Park peyzajımıdır?
-Pembe çiçeklermidir?
-Boş Yol ve bank'tan oluşan yalnızlıkmıdır?

Sonra diyorumki kendi kendime herhalde arkadaşım olsa olsa pembe çiçeklerin çekiciliğine kapılmış ve pembe çiçeklerin vurmuş gözüne Pentax'ı, ama sonra düşünüyorumki eğer konu pembe çiçekler ise neden çiçekler solda birdenbire kesilmiş neden yatay çekim yapılmamış yada neden sola kaydırmamış sahneyi diyorum.

Yani herhalde anlatabilmişimdir, asıl problem, her neydi ise konu yani ön plan, arka plandan kurtaramamış kendisini, birbirine karışmışlar.

Bu arada bunları okuyupta düşünen arkadaşlara tekrar söylemem gereken evet çok büyük çoğunlukla (%99 gibi) bir ön plan ve bir arka planınız olması mutlaka zorunlu, minimalist veya değişik bir fotoğraf türü çekmiyorsanız elbette. (Birde büyük fotoğrafçı olup 2'den fazla derinlikli çalışmıyorsanız tabii)
« Son Düzenleme: 26 Nisan, 2012, 19:41:22 Gönderen: cbaytan »

Çevrimdışı BKAYA

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 28 Nisan, 2012, 19:30:38 »
Birinci fotoğraftaki yeşil renkler daha canlı ancak gökyüzü patlamış
Ayrıca çimlerin ve soldaki ağacın yeşili için nasıl bir uygulama yaptın öğrenebilirmiyim ?
Panasonic FZ300
BÜLENT KAYA
ANKARA

Eleştiri Lütfen

Başlatan Baha

Yanıt: 5
Gösterim: 2629
Son İleti 11 Ağustos, 2012, 13:46:30
Gönderen: gokhanakarsu
Eleştiri

Başlatan bugra_71

Yanıt: 4