Gönderen Konu: Pentax K-5 Işık Ölçümü  (Okunma sayısı 3213 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mertcagri

• Üye
    • Profili Görüntüle
Pentax K-5 Işık Ölçümü
« : 07 Aralık, 2014, 12:54:09 »
İyi günler arkadaşlar, ben ne zamandır  elimdeki k-5 le   focus screen üzerinde görünen 11 noktadan da ışık ölçümü yapabildiğimi sanarak kullanıyordum; ancak geçen bir denememde bunun sadece ortadaki nokta üzerinden yapılabildiğini farkettim. İnternette o kadar araştırmama rağmen bu konuyu açıklayan bir kimse de göremedim. Acaba ben bir ayarı kapatıp da ışıl ölçümünü tek noktaya aldım yoksa , k-5 zaten hep orta noktadan mı ışık ölçüyordu da ben kendimi kandırıyordum. Bu konuda aydınlatılmayı bekliyorum :)

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pentax K-5 Işık Ölçümü
« Yanıtla #1 : 07 Aralık, 2014, 13:05:56 »
11 noktadan kastınız odak noktaları olmalı, yeşil tuş.ül altında, ortasında af yazan dönebilen bir tuş ile tek nokta, çok noktalı veya seçilebilen odak noktası ayarlanır. Yok ışık ölçümü diyorsanız av-tv mode tekerleğinin altında ise, merkez tek nokta , merkez ağırlıklı ve genel ışık ölçümü ayarları vardır.
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı mertcagri

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Aralık, 2014, 13:21:27 »
11 noktadan kastınız odak noktaları olmalı, yeşil tuş.ül altında, ortasında af yazan dönebilen bir tuş ile tek nokta, çok noktalı veya seçilebilen odak noktası ayarlanır. Yok ışık ölçümü diyorsanız av-tv mode tekerleğinin altında ise, merkez tek nokta , merkez ağırlıklı ve genel ışık ölçümü ayarları vardır.
Anlatmak istediğim de tam bu noktadan sonrası aslında , makinemde yeşil tuş altındaki kısımda SEL seçili , yani istediğim noktayı oklar vasıtasıyla ben belirleyebiliyorum. Ölçüm alanı olaraksa tek nokta(spot metering seçili) diğer tarafta. Objeyi kadrajın sağ kısımına yerleştirip de odak noktasını da üzerine işaretlediğimde ise ölçümü oradan yapmıyor ama , yine kadrajın ortasına getirip ışığını ölçüp ondan sonra kadrajda yerleşim yapmak zorunda kalıyorum. Ben daha önce tüm noktalardan ölçüm yapabiliyor diye biliyor hatta kendimce ölçüyordum bile :)

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Aralık, 2014, 13:47:38 »
Merkez dışındaki bir noktadan tek hareketle gen odak hem ışık ölçümü mümkün değil malesef bildiğim kadarı ile bu hicbir gövdede mümkün değil yanlış ise düzeltilsin lütfen. Spot metering ile merkezden AEL ile ölçüm yapıp sonra seçtiğiniz odak noktasından odaklayarak canım yapmak gerekiyor.
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı mertcagri

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Aralık, 2014, 00:38:18 »
Merkez dışındaki bir noktadan tek hareketle gen odak hem ışık ölçümü mümkün değil malesef bildiğim kadarı ile bu hicbir gövdede mümkün değil yanlış ise düzeltilsin lütfen. Spot metering ile merkezden AEL ile ölçüm yapıp sonra seçtiğiniz odak noktasından odaklayarak canım yapmak gerekiyor.
Teşekkür ederim bilgilendirme için.

Pentax K-5 almak üzereyim. Lütfen yardım edin

Başlatan illetyus

Yanıt: 17
Gösterim: 10890
Son İleti 21 Temmuz, 2013, 16:42:59
Gönderen: aghytn
Pentax, K-5 sahiplerine €80 ya da €50 geri odeme yapiyormus

Başlatan Kuvvet

Yanıt: 15
Gösterim: 7666
Son İleti 31 Mayıs, 2012, 21:26:26
Gönderen: munzurlu
pentax k5 i bilgisayardan kontrol etmek için??

Başlatan mrl.ztrk

Yanıt: 5
Gösterim: 4230
Son İleti 27 Haziran, 2013, 22:17:31
Gönderen: cumuta
Pentax K-5 Türkçe Kullanım Kılavuzu

Başlatan Baha

Yanıt: 9
Gösterim: 12951
Son İleti 27 Mayıs, 2013, 02:40:19
Gönderen: Baha
Pentax K-5 Firmware Update / Güncellemeleri