Gönderen Konu: Camera RAW / RAW Fotoğraf İşleme Yöntemi  (Okunma sayısı 18055 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı oenaj

• Üye
  • Zonguldakspor
    • Profili Görüntüle
Ynt: Camera RAW / RAW Fotoğraf İşleme Yöntemi
« Yanıtla #30 : 23 Temmuz, 2013, 21:42:28 »
ACDSee Pro dene güzel ve kolay bir programdır.Free değildir. İçinde key olan full versiyon bulursan iyi olur.
çok teşekkür ediyorum,önerdiğiniz programı netten bulmaya calısayım :)
Hayrından umutsuzum, getirme bari şerrini,,,

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #31 : 23 Temmuz, 2013, 22:29:37 »
Google firmasindan cikan Picasa bile is gorur. Cok detayli ozellikleri barindirmasada giris temelli kullanilabilir. Biraz detaya girildiginde Lightroom derim. 3 ve 4 . versiyonlari harika. Sanirim 5. cikmis ki kullanmadim. Ben de 4. versiyonu var. Yeterince kafi. Fotograf uzerinde cekimden sonra cok zaman harciyan  ve ileri boyuta tasimak isteyenlere tabi ki Photoshop.

Çevrimdışı cumuta

• Üye
  • :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 23 Temmuz, 2013, 23:11:43 »
lightroom ile fotoğraf üzerinde beyaz dengesi,filtreleme ,gren sensör kiri temizleme , keskinlik verme ve renk ayarı daha kolay geliyor bana ama alışmalısın .

ps ile ince detaylara girmek daha kolay ve topazlight eklentisini torrentten bul indir ve kur çok işine yarar.

ama lightroom da fotoğrafa yaptığım etkileri daha iyi gözlemliyorum nedense. ikiside başlangıçta zor gelir denemeye ve araştırmaya devam et internette sürü ile ders ve kaynak var , yazanların eline sağlık.
zenith 122
Pentax ME Super

Çevrimdışı oenaj

• Üye
  • Zonguldakspor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 23 Temmuz, 2013, 23:24:28 »
*cumuta

teşekkür ediyorum tavsiyelerin için,ligtroom kaldırmıyor benim notbook, 1gb RAM var beim bilgisayarda,sanırım lightroom 2gb istiyordu ram i. normal fotoğrafı bu programlarda işlemek ile raw işlemek arasında cok fark oluyormu ki,en onemlisi kalite kaybı olmuyormuş heralde,,,

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 23 Temmuz, 2013, 23:55:50 »
lightroom ile fotoğraf üzerinde beyaz dengesi,filtreleme ,gren sensör kiri temizleme , keskinlik verme ve renk ayarı daha kolay geliyor bana ama alışmalısın .

ps ile ince detaylara girmek daha kolay ve topazlight eklentisini torrentten bul indir ve kur çok işine yarar.

ama lightroom da fotoğrafa yaptığım etkileri daha iyi gözlemliyorum nedense. ikiside başlangıçta zor gelir denemeye ve araştırmaya devam et internette sürü ile ders ve kaynak var , yazanların eline sağlık.
Aynı kafadanız :) LR daha çok cezbediyor beni.
Pentax Anıları

Nikon D3
Nikon AF-S 24-70mm f/2.8G ED Nano

Çevrimdışı cumuta

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 24 Temmuz, 2013, 10:36:33 »
*cumuta

teşekkür ediyorum tavsiyelerin için,ligtroom kaldırmıyor benim notbook, 1gb RAM var beim bilgisayarda,sanırım lightroom 2gb istiyordu ram i. normal fotoğrafı bu programlarda işlemek ile raw işlemek arasında cok fark oluyormu ki,en onemlisi kalite kaybı olmuyormuş heralde,,,

mesela fotoğraftaki keskinliği (yada detay diyeyim) arttırmak istediğinde raw çok daha iyi sonuç veriyor, beyaz dengesini çok daha kolay ayarlıyorsun, gren temizlemede de daha iyi.

düşük veya yüksek pozlanan bir fotoğraf raw ise baya bi kurtarma şansın var. ben raw+jpg çekiyorum . fotoğrafta soru yok ise raw'ı silerim genelde ama başarılı bir fotoğraf ise raw'ı asla silmem.
zenith 122
Pentax ME Super

Çevrimdışı oenaj

• Üye
  • Zonguldakspor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 24 Temmuz, 2013, 15:41:11 »
mesela fotoğraftaki keskinliği (yada detay diyeyim) arttırmak istediğinde raw çok daha iyi sonuç veriyor, beyaz dengesini çok daha kolay ayarlıyorsun, gren temizlemede de daha iyi.

düşük veya yüksek pozlanan bir fotoğraf raw ise baya bi kurtarma şansın var. ben raw+jpg çekiyorum . fotoğrafta soru yok ise raw'ı silerim genelde ama başarılı bir fotoğraf ise raw'ı asla silmem.
Teşekkür ederim , peki raw da gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra jpeg olarak değiştirebiliiyormuyuz,hani o fotografı paylaşım açısından,,,

Çevrimdışı cumuta

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 25 Temmuz, 2013, 00:01:54 »
yep (evet) :D
zenith 122
Pentax ME Super

Çevrimdışı cumuta

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 25 Temmuz, 2013, 00:03:26 »
Aynı kafadanız :) LR daha çok cezbediyor beni.

evet aklın yolu bir   ;)
zenith 122
Pentax ME Super

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 01 Ağustos, 2013, 14:18:41 »
Raw fotoğraf renk düzenlemesi için bulunmaz bir nimet. İstediğiniz kadar yanlış çekin fotoğrafı tek tuşla beyaz dengesi de yapılabiliyor. Raw'dan anladığım da bu zaten. Renk skalası çok geniş. Photoshop'ta CameraRaw kullanıyorum.

Ayrıca ek'te ki fotoğraf -5 pozlamayla çekilmiş fotoğrafın, raw nimetiyle normale dönmesi. :) Jpeg'te bu olanak yok.
« Son Düzenleme: 01 Ağustos, 2013, 14:21:05 Gönderen: bFeeL »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Fotoğraf Bu Programla İşlenir

Başlatan KaBeş

Yanıt: 5
Gösterim: 3060
Son İleti 13 Ocak, 2012, 20:17:53