Gönderen Konu: Fotoğraf Arşivleme (DNG vs PEF)  (Okunma sayısı 20217 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Fotoğraf Arşivleme (DNG vs PEF)
« : 13 Mayıs, 2012, 19:07:08 »
     Yeterince dağınık olan arşivimini tek klasöre topladım. Ve artık çektiğime kolay erişebileceğim bir arşivleme yöntemine gitmeye karar verdim. Gözden ırak (sadece fotoğraf amaçlı) kullanacağım harici belleği satın aldım. Şimdi: ticari fotoğraflar 2-3 gün bekledikten sonra zaten siliniyor dert değil o konu ama arşivlemeye yönelik çektiğim raw fotoğrafları nasıl saklamalı? PEF mi daha avantajlı yoksa DNG mi?

Windows PEF önizleme desteği sunuyor, DNG'e sunmuyor. Ancak DNG, PEF'e göre daha kapsamlı programlarda uyumluluk gösteriyor. Kim nasıl yapıyor arşivlemesini? DNG mi PEF mi? Neden? Yada varsa başka fikirleriniz bu konuda paylaşın lütfen.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
Ynt: Fotoğraf Arşivleme (DNG vs PEF)
« Yanıtla #1 : 13 Mayıs, 2012, 19:13:11 »
Bu konuda bende bilgi alabilirim. Şu anda 1 TB'lık harici hard disc'im var fakat tedirginim ona bir şey olursa bütün fotoğraflar gidecek diye ve o zaman bende fotoğraftan soğuyacağımı düşünüyorum. Bilgisayarında sakla diyeceksin bilgisayarda da 80 GB'lık dahili harddisc var. Farklı fikirler verecek varsa çok mutlu olurum bende.
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Mayıs, 2012, 19:20:55 »
Bu konuda bende bilgi alabilirim. Şu anda 1 TB'lık harici hard disc'im var fakat tedirginim ona bir şey olursa bütün fotoğraflar gidecek diye ve o zaman bende fotoğraftan soğuyacağımı düşünüyorum. Bilgisayarında sakla diyeceksin bilgisayarda da 80 GB'lık dahili harddisc var. Farklı fikirler verecek varsa çok mutlu olurum bende.

Herşeyin bir ömrü var farkındayım ben. HDD'ler de kısa olmasalarda bir ömre sahipler. İçindeki tabakalar darbe almadıkça kolay kolay bozulmazlar. Belki okuyucu göz bozulur fotoğraflara erişemezsin ama herşey tabakara kayıtlı durur. O yüzden bu, çokta telaş ettiğim konu değil. En kötü, fiyatları fahiş değil zaten 2'nci HDD alırız. Aynı fotoğrafı 2 farklı HDD'ye kaydederek birinin bozulmasında bile yedek mevcut olur elimizde. :)

DNG mi PEF mi? :D
PENTAX K-3

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Mayıs, 2012, 20:05:16 »
Benim fikrim; manyetik (sabit/taşınabilir hdd) ve elektronik (usb bellek/ssd) depolama ortamlarından çok DVD (optik) ortamlar tercih edilmelidir. Ve yazdırırken kesinlikle sağlam ve garantili olması için mümkün olduğunca yavaş hızda yazdırmak gerekiyor. DVD/CD lerde yazma işlemi üzerindeki metal medyaya aşındırılarak ya da lazer ışığı ile noktalar şeklinde yakılarak yapıldığından ne kadar yavaş yazım olursa o kadar net yazım olmakta. Bu keskin foto çekmek için iyi bir pozlama olayına benzer biraz. ;)

Sonuçta 1 TB HDD, fiyatların yüksek olduğu, 3 e katladığın son bir senede 250-260 TL iken bu şekilde tanesi 50-60 kuruş olan 4.7 GB lik DVD lerle 120-130 TL civarına iş çok daha uzun vadeli şekle getirilip halledilebilir. HDD lerin ömrü 5-10 sene hadi iyi bir tahminle 15 seneyken (son zamanlarda 2 senelik garanti süresini bile dolduramıyor bir çoğu :( ) DVD lerde iyi bir kutulama ve koruma ile 100 senelik ömür biçilmiş. Tabi burada bazı şeylere dikkat etmek gerekiyor. Başta arka kısmı bilgilerin yazıldığı kısmın boyalı kısmıdır. Yani orada kalemle yazarken oluşabilecek bir çizik DVD nin hasar görmesi anlamındadır. O yüzden o kısma özel dikkat göstermek gerekiyor. Arşivlemek için yumuşak uçlu DVD/CD kalemi ile yazarken de dikkat etmek gerekiyor. Bir de daha ciddi ve profesyonel yedeklemeler için medyası altın, gümüş, platin gibi kaliteli olanları tercih etmek gerekebilir..

Burada 1 TB örnek verdim. Yaklaşık 212 adet 4.7 GB lik DVD eder.. Biraz da 1 TB HDD nin boyutuna göre arşivlerken hacim olarak yer sorunu yapabilir. Risk ve tercih meselesi artık.  :)
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Mayıs, 2012, 21:40:46 »
baha bildiğini soruyor:)))dng  diğital negatif denen ve adobenin bir formatıdır.pef pentaxın sıkıştırma formatıdır.boyut olarak dng daha büyüktür.bu sebeple daha çok veri saklıyacağı kesindir.
 çekim hızı  saklama vb.önemli değilse ben dng derim.kolay gelsin.
Allah ne verdiyse:)

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 13 Mayıs, 2012, 21:49:05 »
baha bildiğini soruyor:)))dng  diğital negatif denen ve adobenin bir formatıdır.pef pentaxın sıkıştırma formatıdır.boyut olarak dng daha büyüktür.bu sebeple daha çok veri saklıyacağı kesindir.
 çekim hızı  saklama vb.önemli değilse ben dng derim.kolay gelsin.

PEF ve DNG açılımlarını biliyorum da abi işte ileri dönük hangisini tercih etmeli? :D

DNG daha kolayıma geliyordu. Yakın zamana kadar DNG kullanıyordum ama Windows'n PEF'e sağladığı olanakta hoşuma gitti. İkisi arası seçim yapması zor gibi. :)
PENTAX K-3

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 13 Mayıs, 2012, 21:52:40 »
picasa hepsini açar baha dert etme bunu.sen gene dng den vazgeçme derim.photoshop bu işin amiral gemisi ve dng onların formatı.çok geniş bir kullanım ortamı var:))ha birde saklamanın en kolay yolu kağıda bastırmak:))
« Son Düzenleme: 13 Mayıs, 2012, 21:53:57 Gönderen: haldun31 »

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 13 Mayıs, 2012, 22:01:27 »
Gün gelir yeni yazılımlar gelir, gün gelir yeni teknoloji gelir. Eğer ki arşivlik diyorsak kesinlikle RAW saklamalı. :

Baskısını almak işin ayrı bir boyutu abi bence. :) DNG ile devam gibi gibi......
PENTAX K-3

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 13 Mayıs, 2012, 22:03:04 »
yanlış hatırlamıyorsam şükrücan hocadanda dng kullanın yorumu gelmişti bir zaman.oda okursa yazar zaten

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 13 Mayıs, 2012, 22:31:04 »
     Windows PEF önizleme desteği sunuyor, DNG'e sunmuyor. Ancak DNG, PEF'e göre daha kapsamlı programlarda uyumluluk gösteriyor. Kim nasıl yapıyor arşivlemesini? DNG mi PEF mi? Neden?

Önizleyememe derken anlayamadım galiba? benim minik Irfanview'de sevgili FastStone'umda DNG'leri thumbnail olarak gösteriyor directory'ler içinde.

yanlış hatırlamıyorsam şükrücan hocadanda dng kullanın yorumu gelmişti bir zaman.

Doğru hatırlıyorsunuz, üstteki iletinizdede yazmışsınız zaten nedenini. Back'up'larınızı harici bir HDD'ye yapmayı unutmayınız, güç kaynağı gümlerse iki dahili HDD'yide aynı anda götürebilirmiş, bilgisayar bölümündeki ilgili hocalara göre.
« Son Düzenleme: 13 Mayıs, 2012, 22:34:07 Gönderen: cbaytan »

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 13 Mayıs, 2012, 22:33:41 »
Önizleyememe derken anlayamadım galiba? benim minik Irfanview'de sevgili FastStone'umda DNG'leri thumbnail olarak gösteriyor directory'ler içinde.

FastStone çok pratik bir çözüm; ancak ücretli program. :(

Bu alternatifi de düşünüyorum. DNG için satın alınılabilir bir program.
« Son Düzenleme: 13 Mayıs, 2012, 22:34:57 Gönderen: bFeeL »
PENTAX K-3

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 13 Mayıs, 2012, 22:42:09 »
FastStone çok pratik bir çözüm; ancak ücretli program. :(

Bu alternatifi de düşünüyorum. DNG için satın alınılabilir bir program.

Şimdi baktım, son bedava versiyonu 5.3'miş, benimkide 4.6 imiş zaten. bulabilirsinz sanırım 5.3'ü, problem bitmiştir umarım.

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
« Yanıtla #12 : 09 Haziran, 2013, 21:15:15 »
sonuç olarak DNG formatındamı çekim yapıp saklayalım. birde windowsun  pef dosyaları açması için gerekli yamanın linki varmıdır PC ye kkuralım.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 09 Haziran, 2013, 21:35:08 »
sonuç olarak DNG formatındamı çekim yapıp saklayalım. birde windowsun  pef dosyaları açması için gerekli yamanın linki varmıdır PC ye kkuralım.

http://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=26829
PENTAX K-3

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
« Yanıtla #14 : 09 Haziran, 2013, 21:45:20 »
http://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=26829
baha bu linkteki eklenti pef ve dng formatlarının her ikisi içinde işe yarıyormu yoksa sadece pef içinmi acaba?

Güvenli Fotoğraf Depolama Yöntemi, RAID 5 Sistem

Başlatan Baha

Yanıt: 3
Gösterim: 3272
Son İleti 07 Mayıs, 2021, 11:25:10
Gönderen: Algaz
Fotoğraf kurtarma yazılımı tavsiyesine ihtiyacım var

Başlatan ÇAĞ

Yanıt: 2
Gösterim: 2269
Son İleti 01 Ekim, 2014, 18:53:31
Gönderen: polydorion
2 tb taşınabilir diksteki fotoğraf arşivim silindi

Başlatan ucam1

Yanıt: 11
Gösterim: 4242
Son İleti 11 Eylül, 2015, 11:17:52
Gönderen: ucam1
Panoramio, bir fotoğraf paylaşım sitesi....

Başlatan sasuta

Gösterim: 4167
Son İleti 21 Şubat, 2012, 20:37:55
Gönderen: sasuta
Facebook fotoğraf yükleme sorunu

Başlatan levend

Gösterim: 4057
Son İleti 07 Nisan, 2013, 13:40:33
Gönderen: Baha