Gönderen Konu: Çalışma Grupları Oluşturalımmı?  (Okunma sayısı 6465 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Çalışma Grupları Oluşturalımmı?
« : 21 Mayıs, 2012, 00:25:46 »
Arkadaşlar bilindiği üzere sadece  ekipman kıvır zıvırı konuşmakla fotoğrafta pek bir yere gidilmez, benim aklıma çalışma grupları (workshops) oluşturulması fikri geldi, her grubun bir lideri olur, bu lider eğer bu işi çok iyi bilen birisi olmasıda gerekmez, sonuçta daha iyiler diğerlerine yardım edecek ama, liderin organizasyon ve fotoğrafları koymada/sıralamada yetkisi olur, eğer bir konuda gruptaki üyelerin bilgisi birbirine yakınsa herkes önce 3'er fotoğrafını başlığa koyar, sonra konsensusla lider seçilir, veya biri çıkar ortaya ben şu konuda grup açmak istiyorum der, lider olmak istiyen yoksa ben olayım der ve en az 5 en çok 10 kişiyle grup açılır,  tüm üyelerin belirlenmiş zamanlarda (deadlines) yeni çekilmiş fotoğraflarını başlığa eklemek sorumlulukları olur, yoksa, yani çalışmalara katılmazlarsa gruptan atılırlar. çalışmalar esnasında başkalarının konuya/gruba maydanoz olmasına izin verilmez, taki grup kendini sanal bir sergi açmaya yetkin hissedinceye kadar, sanal sergi açıldıktan  sonra diğer üyelerde son eserlere yapıcı eleştirilerini yaparlar, hatta beğenirlerse workshop tekrarlanarak evrimleşir/gelişir.

Ne dersiniz bu konuda, ön fikirleriniz nedir, aşağıya aklıma gelen grup isimlerini yazıyorum, isteyen alıntı yaparak grupları çoğaltabilir.

Worlshopların Amaçları:
-Daha iyiler diğerlerine fotoğrafta yardım eder.
-Belirli konuda Fotoğraf çekme teşvik edilir
_Fotoğraf arkadaşlığı ruhu geliştirilir.

Öneri gruplar:
1-Detay-yakın çekim
2-Makro
3-Desen (Aşırı kontrast)
4-Highkey-Lowkey
5-Kompozisyon
6-Sokak yaşamı
7-Portre
8-Minimalist
8.5-Tematik fotoğraflar.

Diğer öneriler ....
« Son Düzenleme: 21 Mayıs, 2012, 00:37:56 Gönderen: cbaytan »

Çevrimdışı muhsinbagdadi

• Üye
  • http://muhsinbagdadioglu.com
Ynt: Çalışma Grupları Oluşturalımmı?
« Yanıtla #1 : 21 Mayıs, 2012, 01:25:14 »
çok güzel bir fikir, ama bu gruplar üyeleri nasıl bir arada olucak? internet üzerinden mi? aynı şehirden mi? yoksa fark etmez mi?
« Son Düzenleme: 21 Mayıs, 2012, 01:26:47 Gönderen: asahiflexi »
Pentax K-3

SMC PENTAX-FA 1:2.8 135mm IF  /  SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL  /  HD PENTAX-DA 1:4 15mm ED AL Limited  /  SMC Pentax-FA 50mm f/1.4  /   SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited  /  SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited  /  SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

muhsinbagdadi

1881-193∞

Çevrimdışı turkayacar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Mayıs, 2012, 01:42:55 »
Çok güzel bir fikir...detaylar görüşülmeliii :)
I am Pentaxian and know it

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Mayıs, 2012, 01:47:04 »
çok güzel bir fikir, ama bu gruplar üyeleri nasıl bir arada olucak? internet üzerinden mi? aynı şehirden mi? yoksa fark etmez mi?

Anahtar kelime: İnternet.

Çevrimdışı muhsinbagdadi

• Üye
  • http://muhsinbagdadioglu.com
« Yanıtla #4 : 21 Mayıs, 2012, 01:56:25 »
ben her türlü varım diyorum :)
Pentax K-3

SMC PENTAX-FA 1:2.8 135mm IF  /  SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL  /  HD PENTAX-DA 1:4 15mm ED AL Limited  /  SMC Pentax-FA 50mm f/1.4  /   SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited  /  SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited  /  SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

muhsinbagdadi

1881-193∞

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Mayıs, 2012, 02:05:51 »
Arkadaşlar, iyi-kötü, varım-yokum, şeklinde değilde, önerilerinizi söyleyin lütfen-ki beyin fırtınası yapabilelim öncelikle. Katılım, grup seçimi en sonraki iş.

Yanlız teknik problem olabilir, grup çalışmaları esnasında sadece 5-10 kişinin post edebileceği, ve çalışmalar bittikten sonra tüm üyelerinde görebileceği başlıklar açılabilirmi forumda onu yönetime sormak lazım, bu forumada HD alanı ve band genişliği problemi getirebilir, eğer forumda olmazsa aşmak kolay bu workshoplar facebookta açılabilir sonra son sergi bizim forumda açılabilir.
« Son Düzenleme: 21 Mayıs, 2012, 02:08:19 Gönderen: cbaytan »

Çevrimdışı alikaytan

• Üye
  • Bazı kayboluşlar sadece geçicidir.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 21 Mayıs, 2012, 02:23:36 »
Benim aklımda "kapılar" dolaşıp duruyordu bir süredir. Yaşadığın şehirdeki eski-yeni, renkli-siyah beyaz, göze çarpan bir dokusu olan kapıların teknik ve kompozisyon olarak doğru biçimlerde fotoğraflanması ve bunların bir arada sunulması güzel olabilir.

Çevrimdışı REİS

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 21 Mayıs, 2012, 09:04:26 »
Güzel bir fikir..
Yönetim ''Çalışma Gurupları'' adıyla yeni başlık açar.Şükrücan beyin önerdiği çalışma gurupları için alt başlıklar açılır.
İlk çalışmalar bu başlıklara üye kaydıyla başlar.Yeterli üye olunca aralarında lider seçerler.ÖM mail veya forumda post. göndererek çalışmalarına şekil verirler.Olgunlaşınca sergilerini yayınlar ve yoruma açarlar.

Çalışma konularını çok fazla yaparsak üye bulmakta zorlanılabilir.Bazı yakın konular bir çalışma gurubuna verilebilir.
Mesela Detay-Doku-Desen ve yakın çekim tek başlık olabilir.
Veya Pentax Photo Galeri deki konular aynen alınabilir.İleride yayınlarken de bir standardizasyon oluşur.

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #8 : 21 Mayıs, 2012, 14:10:58 »

Yanlız teknik problem olabilir, grup çalışmaları esnasında sadece 5-10 kişinin post edebileceği, ve çalışmalar bittikten sonra tüm üyelerinde görebileceği başlıklar açılabilirmi forumda onu yönetime sormak lazım,

Şükrücan abi güzel bir fikir olabilir. Katılabilirim bu başlığa. Bu bahsettiğin olayda olabilir. 5-10 kişinin görebileceği başlıklar açılabilir diye düşünüyorum. Siteyi kurcalayanlara sormak gerekiyor. Ama benim tahminimce var.Drogo( Emre) ve bahattin, yapılabilir diyorsa olur zaten. :) Sonuçta sitenin teknik bölümüyle onlar ilgileniyor. :)

« Son Düzenleme: 21 Mayıs, 2012, 14:12:00 Gönderen: JoRDaN »
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Mayıs, 2012, 16:32:25 »
Server olarak son damlaya kadar tüm kaynaklar bizim. :)

Çalışma grubu üyeleri kimler? Ve grup lideri kim olacak bana belirtilirse sadece grup üyelerinin mesaj yazabileceği bir alan yada sadece grup üyelerinin görebileceği bir alan forumda oluşturabilirim.

*Ve kaldı ki bence inanılmaz güzel bir fikir.
*Hem öğrenmek için hemde kaynaşmak için çok iyi bahane, fırsat.
*Bir tür yarışma gibi; daha iyi en iyi olmak için öğrenmek için çabalanır..
*Gerek Facebook gerekse toplu e-mail ile her üyeye ulaşmaya çalışırım; teşvik ederim herkesi.
*Amacı iyi anlaşılırsa çok güzel olacaktır.

Altyapıyı ayarlayacağım bu birkaç gün içinde. İlk çalışma grubunu bu haftasonu kurmuş işleyişe başlamış oluruz sanıyorum.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 23 Mayıs, 2012, 21:35:25 »
Yazmayanlardan fikirler bekliyoruz arkadaşlar, fotoğrafı geliştirmek üzerine beyin fırtınası bu kadarmı zor? Pentax yeni bir zımbırtı çıkaracakmış desem 40 kişi yazar, yanlışmıyım?   :o
« Son Düzenleme: 23 Mayıs, 2012, 21:36:31 Gönderen: cbaytan »

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 23 Mayıs, 2012, 23:31:27 »
benim gibi işin başında olanlar için oldukça faydalı olabilecek bir çalışma olur. çekilen fotoğraflar grup elemanları teknik yönden gerekli incelemeleri yapar. nerede hata yapıldığı, nasıl olsa daha iyi olabileceği, nasıl bu kadar iyi olduğunu gruptaki fikir alışverişi sayesinde daha iyi kavrarız.

açıkçası benim oldukça ihtiyacım var böyle bir şeye.
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı turkayacar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 24 Mayıs, 2012, 00:45:38 »
Yazmayanlardan fikirler bekliyoruz arkadaşlar, fotoğrafı geliştirmek üzerine beyin fırtınası bu kadarmı zor? Pentax yeni bir zımbırtı çıkaracakmış desem 40 kişi yazar, yanlışmıyım?   :o

Gerçekten çok haklısınız :) şu an benim fotoğraf hakkında bilgilerimi geliştirmem pentaxın yeni zımbırtısından daha önemli :) bence böyle fikir bekleyerek zor olur.Biri çıksın ve gruplar şöyle şöyle desin.Yönetici de duyurular kısmına başlık açsın.Katılmak isteyenler gruplara göre dağılsın. ?
I am Pentaxian and know it

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Mayıs, 2012, 16:03:40 »
www.pentaxturk.com/forum/index.php?topic=1332

Bu gece sanırım bu başlıktaki konuya göre duyuruyu geçerim. :) Hazır sayılır..
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Detay - Yakın Çekim Çalışma Grubu Başladı

Başlatan cbaytan

Yanıt: 1
Gösterim: 2608
Son İleti 30 Mayıs, 2012, 18:26:13
Gönderen: cbaytan